Dokumen ini merangkum pelaksanaan mata pelajaran Dunia Seni Visual Tahun 1 tentang membuat corak dan rekaan menggunakan teknik capan dengan tema Alam Semula Jadi. Murid diajar bagaimana mengenalpasti unsur seni dan prinsip rekaan, menerapkan teknik capan untuk menghasilkan corak, serta menilai dan membincangkan hasil karya mereka sendiri.
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
Rph dunia seni visual tahun 1 corak&rekaan
1. RPH DUNIA SENI VISUAL TAHUN 1
Matapelajaran : Dunia Seni Visual
Tahun : 1 _____________
Tarikh : _______________________________
Masa : _______________________ (60 minit)
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
Tema : Alam Semula Jadi
Aktiviti : Capan
Tajuk : Hiasan Tabung
Media : Alat : berus, palet, dan daun
Bahan : kertas lukisan dan warna air atau warna poster atau
tempera
Bahan Bantu Mengajar : Contoh-contoh corak teknik capan.
EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif ,Elemen Keusahawanan
OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat;
1. Menghasilkan corak untuk hiasan tabung.
2. Melakukan aktiviti seni dengan selamat
3. Menceritakan hasil karya seni yang dibuat.
STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni (unsur seni dan prinsip rekaan : rupa, warna, jalinan,
harmoni, dan kesatuan) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam
penghasilan corak menggunakan teknik capan .
2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visualmenerusi penentuan
media dan teknik dalam penghasilan corak.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan corak.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
STANDARD PEMBELAJARAN
2.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual
yang ada pada karya seni.
2. 2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1 Rupa – organik dan geometri
2.1.1.2 Warna – primer dan sekunder
2.1.1.3 Jalinan – tampak dan sentuh
2.1.2 Prinsip rekaan
2.1.2.1 Harmoni – ulangan atau susunan yang seimbang
2.1.2.2 Kesatuan – dalam alam semula jadi
2.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam
menghasilkan karya seni.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
2.2.1.1 Alat – berus, palet, dan daun
2.2.1.2 Bahan – kertas lukisan dan warna air atau warna poster atau tempera
2.2.2 Menyatakan teknik penggunaan media dalam penghasilan corak teknik capan
2.2.2.1 Teknik – capan (corak terancang)
2.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran
bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni. 2.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan
secara kreatif
2.3.2 Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya
2.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
2. 4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
2.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan
2.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan
3. Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah 1 Mencungkil Guru mencelup Murid tampilke Menghubungkait
(Set idea tangan di dalam hadapan kelas dan
Induksi) warna kemudian mengikut arahan guru.
(5 Minit) mengecap kertas
lukisan
Guru meminta Murid memberi
seorang murid untuk kerjasama
mencelup tangan ke
dalam warna dan
mengecap kain putih
Guru mengaitkan
aktiviti mengecap
dengan aktiviti untuk
hari ini.
Langkah 2 Persepsi Guru menunjukkan Murid berinteraksi
(8 minit) Estetik contoh-contoh karya bersama guru
corak yang terhasil berkaitan unsure seni
daripada teknik capan.
Guru berinteraksi
dengan murid tentang
unsur seni dan prinsip
rekaan seperti jalinan,
rupa, warna, harmoni
dan kesatuan.
4. Langkah 3 Aplikasi Seni Guru berinteraksi Murid memberi
(5 minit) dengan murid tentang respons tentang jenis-
jenis-jenis media yang jenis media yang
sesuai untuk membuat sesuai untuk membuat
aktiviti corak teknik aktiviti corak teknik
capan. capan.
Guru berinteraksi
dengan murid tentang
cara penggunaan
media dalam
penghasilan corak
teknik capan.
Langkah 4 Ekspresi Guru membimbing Murid menghasilkan
(35 minit) Kreatif murid berdasarkan corak menggunakan
langkah-langkah teknik capan dengan
berikut. bimbingan guru.
Langkah 1
Sediakan sekeping
kertas lukisan.
Bancuhkan warna
yang hendak
digunakan.
Langkah 2
Sapukan warna
5. yang telah dibancuh
pada permukaan
daun.
Capkan daun yang
telah diwarnakan
dengan
menekankannya pada
kertas lukisan.
Langkah 3
Ulangi langkah 2
menggunakan warna
yang berlainan.
Capkan secara
bertindan-tindih
sehingga memenuhi
ruangan.
Langkah 4
Setelah hasil kerja
siap dan dikeringkan,
hasil tersebut boleh
dilekatkan pada tin
minuman sebagai
hiasan tabung.
Langkah 5 Apresiasi Seni Guru mengawasi Murid
(Penutup) disiplin murid. mempamerkan dan
(7 minit) bercerita tentang hasil
6. kerja sendiri dan rakan-
Guru meminta rakan.
murid bercerita
pengalaman mereka Murid menceritakan
membuat hasil seni pengalaman masing-
kepada rakan. masing ketika mela-
kukan aktiviti.
REFLEKSI: ____________________________________________________________