Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Projekt biologji xc

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Prochain SlideShare
Projekt biologji
Projekt biologji
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 14 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Publicité

Plus récents (20)

Publicité

Projekt biologji xc

 1. 1. TEMA:Semundjet i kane rrenjet e tyre ne gjene (Hemofilia) (Talasemia) (Sindroma Down) (Kanceri)
 2. 2.  Kanceri eshte nje term i pergjithshem qe perdoret per nje grup me me teper se 100 semundje te cilat mund te prekin cdo pjese te organizmit.Terma me te cilat kanceri njihet ndryshe jane tumori dhe neoplazma.Kanceri njihet si rritje e pakontrolluar e qelizave qe prodhojne 1 tumor ose neoplazme.
 3. 3.  Qelizat e kancerizuara humbasin specializimin e indit qe I perkasin dhe nuk I pergjigjen.Mekanizmave te kontrollit qe normalisht e kufizojne ndarjen e qelizave.Kanceri mund te kaloje nga forma primare e tumorit ne formen sekondare te tij ne nje proces qe quhet mestaz.Fjala “Tumor” rrjedh nga gjuha latine,tumor-enjtje,fryerje prodhohet nga shumimi jonormal i qelizave permes procesit te ndarjes mitotike te qelizave.Tumoret zakonisht klasifikohen ne keto grupe:1 Beninj-Kur ato kane rritje te ngadalte tumor evolucioni I vetevetishem I te cilit eshte lokal dhe nuk jep metostoza,prandaj nuk e rrezikon shume jeten e te semurit dhe si rregull,nuk jep vdekjen e personit qe e mbart ate. Megjithate edhe ky tumor mund te rrezikoje individin nepermjet komprimimeve dhe efekteve te tjera lokale,ndryshimeve sekondave qe mund te pesoje ose te aktivitetit hormonal qe mund te shfaq.2 Malinje- Nga latinishtja Malingneses me veprim te keq,kur ato rriten shpejt dhe formojne Metosstoza.Keto tumore shkaktojne edhe vdjekje.Njihen 4 tipe te kancerave:Karcinomat,Sarkomat,Leucemia dhe Lynfoma
 4. 4.  -Karcinomat jane kancere qe rrjedhin nga indet epiteliale dhe qe perfshijne kancerin e lekures,gjendrave,gjinve dhe shume organeve te brendshme.  -Sarkomat jane tumore te indit lidhor zakonisht keto tumore nuk perhapen me shpejtesi ne keto inde.  -Leucemia eshte kancer I tipit qe karakterizohet me rritje shume te shpejte te numrit te rruazave te bardha te gjakut.Kanceri prek me teper grate se burrat.Kemi lloje te ndryshme te kancerit ne varesi te organit ku shfaqet psh:kanceri I gjirit,kanceri i mushkerive,kanceri i prostates,kanceri i trurit,kanceri i pankreasit etj.
 5. 5.  1-Kanceri I mushkerive:eshte kancer i trakese bronkeve ose i alreolave.Me i shpeshte eshte kanceri I bronkeve.Kanceri I mushkerive eshte kanceri me i madh vrases ne Europ dhe ne te gjithe boten.Duhanpirja eshte pergjegjese per afersishte 90% te rasteve me kancer te mushkerive
 6. 6. 2-Kanceri i prostates:eshte kanceri I dyte me I shpeshte I diagnostikuar te muskujt pas kancerit te lekures.Megjithese semundja eshte e shpeshte,jo gjithmone eshte vdekjeprurese.Pjesa me e madhe e kanceave te prostsates rriten dhe perhapen ngadale.
 7. 7.  3-Kanceri I trurit:mund te shkaktohet si pasoje e shtimit te pa kontrolluar te qelizave kanceroze te cilat shkaktojne tumore ne trurin e njeriut.Kanceri i trurit paraqet nje shumim te indit te trurit si dhe cipezave qe e rrethojne trurin.Simptomat me te cilat shfaqet tumori ne tru jane:mpirje te njeanshme,te vjella,marrje mendesh etj.
 8. 8. 4-Kanceri I gjirit:eshte nje nga llojet me te shpeshta te kancerit te grate,dhe nder shkaktaret kryesor te vdekjes tek ato.Ai mund te kurohet ne nje pjese shume te madhe te rasteve nese diagnostikohet ne kohe.-Vetkontrolli mujor I gjirit,ku gjiri kontrollohet vete me duar.-Mamografia ajo e kap kancerin shume heret qe kur ndryshimet nuk mund te shihet me sy apo te preket me duar.
 9. 9.  Hemofilia eshte nje semundje e gjakut,ne te cilen gjaku nuk mpikset si normalisht.Nese ju keni Hemofili mund te keni gjakderdhje per nje koh me te gjate krahasuar me njerzit e tjere pas nje traume apo demtimi.Ju gjithashtu mund te gjakoseni edhe ne brendesi te trupit tuaj,vecanerisht ne artikulacionet e gjunjeve,kyceve te kembeve dhe ne berryla.Kjo gjakderdhje mund te demtoj organet tuaja dhe mund te jete edhe kercenuese per jeten.
 10. 10.  Hemofilia zakonisht eshte nje semundje e trashegueshme.  E trashegueshme do te thote qe kjo semundje kalon nga prindi tek femija me ane te geneve.Njerezit e lindur me hemofili kane sasi shume te vogel ose mungese te faktoreve te koalugimit te gjakut.Faktoret e koalogimit te gjakut jane proteina qe I duhen organizmit te njeriut per nje mpiksje normale te gjakut.Ka shum tipe faktoresh koalugimi te cilet zakonisht nderveprojne me trompocidet per te realizuar mpiksjen e gjakut.
 11. 11.  Trompocidet jane fragmente te vogla qelizore te gjakut qe formohen ne palcen e kockes dhe luajne nje rol shume te madh ne mpiksjen e gjakut.Kur vazat e gjakut demtohen faktoret e koagulimit ndihmojne trompocidet te lidhen njeri me tjetrin per te mbyllur carjet e te prerat dhe te ndalojne ne kete menyre gjakderdhjen ne keto vaza.Dy tipet kryesore te hemofilis jane Hemofilia A dhe Hemofiloia B.
 12. 12.  Nese ju keni Hemofilin A keni munges ose nivele shume te uleta te faktorit [VIII].Afro 9 nga 10 pacient qe kane Hemofili jane me Hemofili A.Nese ju keni Hemofilin B atehere ju keni mungese ose nivele shume te ulta te faktorit[IX].Rralleher Hemofilia mund te jete e fituar qe do te thote se ju nuk keni lindur me kete semundje por qe ju e keni zhvilluar ate gjate jetes tuaj.Kjo ndodh kur trupi juaj formon antitrupa qe sulmojne faktoret e koagulimit qe gjenden ne te duke penguar keshtu koagulimin.
 13. 13.  Hemofilia mund te jete e lehte mesatare ose e rende.Kjo varet nga niveli I faktorit te koagulimit ne gjakun tuaj . Afro 7 ne 10 pacient me hemofili A kane formen e rende te saj. Njerezit qe nuk kane hemofili e kane aktivitetin e faktorit [VIII] 100 % .Pacientet qe kane formen e rende te hemofilis kane aktivitetin e faktorit [VIII] me te vogel se 1 % . Hemofilia preke zakonishte meshkujt .Cdo vite 1 ne 5000 meshkuj lindin me semundjen e hemofilise.
 14. 14.  Cfar eshte hemofilia A dhe hemofilia B?  Gjakderdhjet ne artikulacione jane shume te shpeshta ne hemofiliket . Madje pa shkak te qarte. Ne fillim hemoragjia sjell rritje te ndjeshmerise se gjurit e pa shenja te dukshme te hemoragjise. Por me pas gjuri fryhet behet shume I nxehte e I dhimshem. Artikulacioni humbe funksionin e tij levizore dhe munde te mos ta rifitoje me kurre. Hemoragjia ne tru munde te ndodhe sipasoje e nje goditje por edhe spontanishte. Me dhimbje koke shume te forta qe zgjasin me te vjella te shumta me crregullime te gjumit humbje te papritur te funksionit levizor apo te ndjeshmerise se anesive shikim te dyfishuar konvulsione e atake epilepsie.

×