Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
PROJEKT
LENDA:KIMI
Tema:
Elementet kimik
ne organizmin e
njeriut.
 Trupi yne eshte nje makine tejet e nderlikuar.Ka me mijra vjet qe njerezit perpiqen te
kuptojne si funksionon trupi yne ...
Oksigjen
Karbon
Hidrogjen
Azot
Kalcium
Fosfor
Te tjera
65%Oksigjen.Elmenti oksigjenze dy te tretat
e trupit tone,kryersisht ne formen e ujit(H2O)
Trupi I njeriut gjithashtuthi...
. 18% Karbon.Pothuajse nje e pesta e trupit tone eshte
karbon,I njejti element nga I cili perbehet
qymyri,diamanti,dhe gr...
10 % Hidrogjen.Hidrogjeni eshte
elementi me I zakonshem ne gjithesi e
njekohesishte ka edhe atomet me te
vogela
3% Azot.Nje thes me pleh kimik permban
thuajse te njejten sasi azoti sa nje trupe
mesatar njeriu.Azoti eshte nje nga perb...
1,6%Kalcium.Kalciumi eshte elementi qe I
bene guaskat e detit, shkumesin dhe
mermerin.Ai bene te njejten gje me dhembet
d...
1%Fosfor.Fosfori bene qe te ndizen flake kunjat e
shkrepseve.Ai gjithashtu forcon dhembet tuaj dhe kockat
tuaja , formon ...
0,35% Kalium.Sapuni i tualetit perbehet nga
kaliumi. Kaliumi gjithashtu I mbane levizjet e
trupit tuaj te baraspeshuara k...
0,15% Klor. Klori eshte nje gaz I gjelber
vdekjeprures, qe perdoret per te prodhuar
zbardhuesit. Ne trupin e njeriut, ai ...
0,15% Natrium. Natriumi eshte nje metal I cili gjendet
ne natyre.Ky element kimik ne trupin e njeriut se
bashku me klorin...
0,05% Magnez.Drita e bardhe ndricuese e
fishekzjarreve vjene nga djegja e magnezit.Ne
trupin e njeriut magnezi forcone si...
0,25% Squfur. Squfuri eshte nje pjese e
zevendesueshme e proteinave dhe ndihmon ne
mpiksjen e gjakut.Eshte gjithashtu shk...
0,008% Hekur. Ne gjakun tuaj ka hekur te
mjaftueshem sa per nje gozhde. Hekuri kur lidhet me
oksigjenin behet I kuq si ng...
0,00004% Jod. Ne trupin tuaj ka me
pake se nje maje luge jod, megjithate , pa
te do te vdisni. Jepini jod larvave dhe ato...
PERVEC ELEMENTEVE QE JANE TE NEVOJSHEM KA EDHE
ELEMENTE TE DEMSHME PER ORGANIZMIN E NJERIUT.
Arseniku
Kromi
Plumbi Kadiumi...
Per nje trup te perkryer ju nevojiten gjithashtu nje sasi e vogel
bakri, zinku, mangani, kobalti, litiumi, stonciumi, alu...
FUND
Fund
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut

5 442 vues

Publié le

Ky eshte projekti i klasave te 10 ne kimi
viti shkollor 2014-2015

Publié dans : Formation
 • Soyez le premier à commenter

Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut

 1. 1. PROJEKT
 2. 2. LENDA:KIMI Tema: Elementet kimik ne organizmin e njeriut.
 3. 3.  Trupi yne eshte nje makine tejet e nderlikuar.Ka me mijra vjet qe njerezit perpiqen te kuptojne si funksionon trupi yne e megjithate shume mistere nuk jane zgjidhur si pershembull si punon trupi yne,perse na ze lemza.  Po nje gje tashme e dime me siguri:trupi yne perbehet nga uji,karboni,dhe disa elemente te thjeshta kimike, qe munde te gjenden ngado.Ne te vertete,te gjithe atomet e domosdoshme per ndertimin e trupit te njeriut,mund ti gjeni ne oborrin e shtepise suaj.Imagjinoni sikur te ndertoni nga fillimi nje trupe njeriu duke perdorur perberesit me te thjeshte te mundeshem.Per kete do ju duheshin vetem 13 elemente kimike.
 4. 4. Oksigjen Karbon Hidrogjen Azot Kalcium Fosfor Te tjera
 5. 5. 65%Oksigjen.Elmenti oksigjenze dy te tretat e trupit tone,kryersisht ne formen e ujit(H2O) Trupi I njeriut gjithashtuthithoksigjennga ajri sa hereqe merr fryme.
 6. 6. . 18% Karbon.Pothuajse nje e pesta e trupit tone eshte karbon,I njejti element nga I cili perbehet qymyri,diamanti,dhe grafiti lapsit.Atomet e karbonit krijojne zinxhire te gjate,duke formuar boshtin e te gjitha molekulave me komplekse brenda trupit.karbon ka secila molekul e trupit.
 7. 7. 10 % Hidrogjen.Hidrogjeni eshte elementi me I zakonshem ne gjithesi e njekohesishte ka edhe atomet me te vogela
 8. 8. 3% Azot.Nje thes me pleh kimik permban thuajse te njejten sasi azoti sa nje trupe mesatar njeriu.Azoti eshte nje nga perberesit kryesore te muskujve tone.Ai eshte edhe perberesi kryesor I ajrit.
 9. 9. 1,6%Kalcium.Kalciumi eshte elementi qe I bene guaskat e detit, shkumesin dhe mermerin.Ai bene te njejten gje me dhembet dhe kockat e njeriut dhe gjithashtu , mbane me pune zemren dhe muskujt e njerzve.
 10. 10. 1%Fosfor.Fosfori bene qe te ndizen flake kunjat e shkrepseve.Ai gjithashtu forcon dhembet tuaj dhe kockat tuaja , formon membranat e qelizave dhe ndihmon ne transmetimin e energjise.fosfor ka ne berthamat e seciles qelize.Ai eshte pjese e acideve berthamore,perberes energjitik dhe zbutes.
 11. 11. 0,35% Kalium.Sapuni i tualetit perbehet nga kaliumi. Kaliumi gjithashtu I mbane levizjet e trupit tuaj te baraspeshuara kimikisht.kaliumi eshte elementi me I bollshem ne qelize,joni I kaliumit eshte gjetur ne citoplazmen e qelizave
 12. 12. 0,15% Klor. Klori eshte nje gaz I gjelber vdekjeprures, qe perdoret per te prodhuar zbardhuesit. Ne trupin e njeriut, ai lidhet me natriumin duke formuar kripen e gjelles (klorurin e natriumit).Ai eshte anion I rendesishem ne lengjet e trupit.
 13. 13. 0,15% Natrium. Natriumi eshte nje metal I cili gjendet ne natyre.Ky element kimik ne trupin e njeriut se bashku me klorin formojne kripen e gjelles me te cilen arrihet kriposja e lengjeve te njeriut. Eshte elementi me I bollshem ne likuidin (lengun)e jashtem te qelizave
 14. 14. 0,05% Magnez.Drita e bardhe ndricuese e fishekzjarreve vjene nga djegja e magnezit.Ne trupin e njeriut magnezi forcone sistemin imunitar dhe ndihmon ne gjallerimin e nervave dhe tkurrjen e muskujve.pa magnez nuk ka klorofil dhe pa klorofil nuk ka jete.
 15. 15. 0,25% Squfur. Squfuri eshte nje pjese e zevendesueshme e proteinave dhe ndihmon ne mpiksjen e gjakut.Eshte gjithashtu shkaktari I eres se keqe te gazrave trupore ,vezeve te prishura apo pellgjeve me uje te ndenjur.eshte perberes I shume aminoacideve dhe I proteinave.
 16. 16. 0,008% Hekur. Ne gjakun tuaj ka hekur te mjaftueshem sa per nje gozhde. Hekuri kur lidhet me oksigjenin behet I kuq si ngjyra e gjakut dhe kjo eshte arsyeja pse gjaku dhe ndryshku jane te kuqe.hekuri transporton oksigjen te mjaftueshem per frymrmarrje dhe gaz karbonik nga qelizat ne mushkeri.
 17. 17. 0,00004% Jod. Ne trupin tuaj ka me pake se nje maje luge jod, megjithate , pa te do te vdisni. Jepini jod larvave dhe ato kthehen ne bretkosa.
 18. 18. PERVEC ELEMENTEVE QE JANE TE NEVOJSHEM KA EDHE ELEMENTE TE DEMSHME PER ORGANIZMIN E NJERIUT. Arseniku Kromi Plumbi Kadiumi Beriliumi Zinku
 19. 19. Per nje trup te perkryer ju nevojiten gjithashtu nje sasi e vogel bakri, zinku, mangani, kobalti, litiumi, stonciumi, alumini, sicili, plumbi, dhe arseniku.Nje trupe mesatar permbane edhe rreth 90 miligram uran.Trupin e njeriut nuk do te mund ta ndertojme kurre vetem duke perzier elementet kimike.Kjo do te ishte njesoje si te prisje nje stuhi ne nje fushe mbeturinash .
 20. 20. FUND Fund

×