Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Bizz@ Kampüs / Ajans Rubik

504 vues

Publié le

Bizz@ Kampüs yarışması finalinde hazırladığımız sunum.

Publié dans : Marketing
 • Soyez le premier à commenter

Bizz@ Kampüs / Ajans Rubik

 1. 1. Hoş geldiniz
 2. 2. Biz Kimiz?
 3. 3. MERİÇ ÖZYÖN Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 4. sınıf öğrencisi olan Meriç, fındıklı Cafe Crown’a bayılıyor.
 4. 4. SELİN CEVİZ Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 4.sınıf öğrencisi Selin, karamelli Cafe Crown’ nu çok seviyor.
 5. 5. ALİ AKTÜRK Ali, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım son sınıf öğrencisi. Ve favori Cafe Crown ürünü tabii ki Latte.
 6. 6. AMACIMIZ
 7. 7. Sürekli büyümeye devam eden kahve pazarında markalar arasındaki rekabette giderek kızışıyor. Piyasaya çıkan yeni ürünler tüketicideki beklentileri gün geçtikçe daha fazla arttırıyor. Bizim de amacımız; Cafe Crown için tüketicinin dikkatini çekecek, piyasada farklılaşacak aynı zamanda maliyeti de olabildiğince düşük olan yeni bir kahve yaratmak.
 8. 8. Küçük bir anket yaptık ve insanlara sorduk… 1-Kahveyle aranız nasıldır? Ne sıklıkla tüketirsiniz? 2-En çok sevdiğiniz kahve çeşidi hangisi? 3-Özellikle tercih ettiğiniz belirli bir kahve markası var mı? 4-En çok hangi amaçla kahve tüketiyorsunuz? 5-Kahvenin vazgeçilmezi sizce nedir?
 9. 9. Aldığımız sonuçlara göre; Anketimizi yanıtlayan insanların; %80 ı kahveyi çok seviyor ve günde en az 1 kez tüketiyor. Uyanmak, kafayı toplamak için tüketme durumu %40, arkadaş ortamında sohbete eşlik amaçlı % 50 iken, başka çeşitli sebeplerden dolayı da %10 civarında tüketiliyor. 3’ü 1 aradalar en çok tercih edilen kahve türü. Hemen ardından da Türk kahvesi ve Latte, Mocha… gibi özel kahveler geliyor. Katılımcılar daha çok Nescafe markasını tercih ettiklerini söylerken, marka bağlılığından ziyade alışkanlık olduğunu belirtenlerin sayısı da oldukça fazla. Kahvenin yanında en çok tercih edilen şey çikolata olurken, kek ve kurabiye onu takip eden diğer atıştırmalıklar oldu.
 10. 10. Kahve kategori şeması Bir arada Kahveler Özel Kahveler Aromalı Kahveler
 11. 11. STRATEJİMİZ
 12. 12. Biz öncelikle ‘Kahve Kategori Şemasını’ inceleyerek yeni yaratacağımız ürünümüz için bir konumlandırma yapmak istedik. Birarada ve özel kahve kategorilerine baktığımızda, birarada kahve pazarında çok fazla marka çeşitliliği olduğunu gördük. Özel kahve ve aromalı kahve pazarlarında ise marka çeşitliliğinin çok daha az olduğunu tespit ettik. Sonuçta; yaptığımız anket ve kahve sektörü hakkındaki araştırmalara da dayanarak, yeni çıkartacağımız ürünü aromalı kahveler pazarında konumlandırdık. Böylece yaratacağımız ürün piyasada yeni olacağından, marka rekabetine girmekten sıyrılıp, dikkatleri çekmeyi planladık. Ürün konumlandırması
 13. 13. Tüketicinin beklentisi Söz konusu kahve piyasası olunca tüketici çok farklı tatlar beklemekten ziyade, markalardan farklı şekiller, farklı faydalar talep ediyor. Hal böyle olunca biz de yaratacağımız yeni ürünümüzle sadece yeni bir tat değil, farklı bir fayda da vererek, tüketicinin dikkatini çekmeyi istedik. Tüketicinin hayatındaki bir sorunu çözerek onu mutlu etmeyi aynı zamanda Cafe Crown’un imajını da desteklemeyi planladık.
 14. 14. Kısacası; Stratejimizi Cafe Crown’un yenilikçi ve dinamik imajını desteklemek üzerine kurduk. İşte, okulda, tatilde… her yerde gençleri destekleyen, onlara yardımcı olan, onları mutlu eden Cafe Crown’un bu imajını daha da güçlendirmek istedik. Gençlerin ne istediğini, ne sevdiğini bilen, onların sorunlarını çözen marka imajını destekleyecek bir ürün ortaya çıkardık.
 15. 15. Hedef Kitlesi Yeni ürünümüzün hedef kitlesi; 18-24 yaş arası okuyan, çalışan genç/yetişkin bireylerdi. Bu insanların kafalarındaki, ‘Farklı kahve çeşitleri sohbetlerimize de farklı tatlar katıyor.” “Kahvenin yanında çikolata olmadan olur mu..” “Bu ambalajları neden hiç açılmayacak gibi yaparlar?!” gibi düşüncelere seslendik.
 16. 16. Ürün Faydası Diğer kahve çeşitleri gibi Cafe Crown’da insanların uyanmalarına yardımcı olma, ders çalışırken konsantrasyonlarını toplamalarında onlara destek olma, arkadaş sohbetlerine, molalara tat katma… gibi faydalar sağlıyor. Biz de yaratacağımız yeni ürünümüzde bu faydaları vaat etmeye devam ediyoruz. Ancak daha fazlasıyla… Çikolata ve kahveyi bir araya getiren ürünümüz, kahvenin yanında atıştırmalık bir şeyler arama derdini ortadan kaldırıyor. Üstelik çikolatayı çok seven insanlar için de harika bir sıcak içecek alternatifi oluşturmuş oluyor. Ürünümüzün asıl can vurucu noktasıysa ambalaj şekli. Kır-aç ambalajıyla kullanımı son derece pratik olan yeni ürünümüz, açılmayan hazır kahve paketleri sorununu da ortadan kaldırıyor.
 17. 17. Logo
 18. 18. ENERJİNİN KIRILMA NOKTASI Slogan ENERJİNİN KIRILMA NOKTASI Paketin ortasında bulunan kırılma noktasından açılarak servis edilecek.
 19. 19. Yüksek çözünürlüklü görseller için tıklayın.
 20. 20. Coffee Chocolate Lansman Kampanyası
 21. 21. Kampanyaya Başlamadan. Herkesin yaşamış olduğu belli kırılma noktaları vardır. Tabi bunlar her zaman olumlu sonuçlar vermeyebilir. Ancak Cafe Crown Chocolate’a eklenen kırılma noktası, çikolatayla bir araya gelen muhteşem kahvesiyle, insanları daima sonuçtan mutlu edecek nitelikte.
 22. 22. Hedef Kitle 18-24 yaş arası okuyan, çalışan genç/yetişkin bireyler.
 23. 23. Mesaj
 24. 24. Yaratıcı İşler
 25. 25. Reklam Filmi Filmlerimizde hedef kitlemizin en tatlı telaşlarını konu aldık. Gençlere; hayatlarındaki kırılma noktaları hatırlatarak, Cafe Crown’un bu kırılma noktalarında yanlarında olduğunu gösterdik.
 26. 26. (reklam filmi, power point uygulamasında sağlıklı çalışmadığı için ekte verildi.)
 27. 27. Basın İlanları Basın ilanlarımızı; sade ve insanların iç görülerine uygun halde yapma özen gösterdik. İnsanlara, kırılma noktalarının hayatlarını nasıl etkileyeceğini göstererek, bu kırılma noktalarına Cafe Crown’la hazır olmaları gerektiğini vurguladık.
 28. 28. Radyo Spotu İnsanlara geçmiş deneyimlerini hatırlatarak bu deneyimlerini Cafe Crown ile özdeşleştirmelerini istedik.
 29. 29. Radyo Spotu - 1
 30. 30. Radyo Spotu - 2
 31. 31. Açık Hava Mecraları Açık hava mecralarımızda; insanlara günlük iç görülerini Cafe Crown’la birlikte nasıl şekilleneceğini gösteriyoruz.
 32. 32. Alternatif Mecra Alternatif mecralarmızda ise; kampüte ve şehrin çeşitli bölgelerinde insanların belli kırılma noktaları yaşadığını göstererek hem crown app’ini telefonlarına indirmelerini istedik, hem de anlık bir etkileşim yarattık.
 33. 33. Alternatif Dergi İlanı Alternatif dergimizin amacı; üniversite yaş grubumuza ‘’doğruluk mu? cesaret mi?’’ oyunun benzerini dergi üzerinde oynatmak. Sadece bir raptiye ile sabitlenecek Cafe Crown tahtamız ilanın ortasında durarak misalen oyundaki şişe olacak.
 34. 34. Dizi İnsert Dizi insertlerimize; Dizilerin en can alıcı noktalarında Cafe Crown paketimiz kırılacak açılacak. Böylece insanlar dizilerin kırılma noktaları ile ürünümüzü özdeşleştirecekler.
 35. 35. Program İnsert ‘O Ses Türkiye’ programında gerçekleşen eleme anlarında ‘’Eleme gecesinin kırılma noktası’’ banner’ını yerleştiriyoruz. Böylece dizi inserlerinde olduğu gibi program inserleriyle de canlı bir etkileşim yaratıyoruz.
 36. 36. Sinema Reklamı Sinema aralarını es geçmedik, sinemanın kırılma noktasını Cafe Crown gözünden gösterdik.
 37. 37. Spor Reklamları Hedef kitlemizin yarısından fazlası sporla iç içe. Biz de bu fırsatı görmezden gelemezdik ve etkileşimli bir mecra olarak kullanmalıydık. Kampanya söylemimiz olan ‘’kırılma noktası’’ ile ‘’maçın kırılma noktasını’’ birleştirerek insanların aklında kalan bir uygulama gerçekleştirdik. Böyece insanlar maçlarla ilgili konuşurlarken aynı zamanda bizim ürünümüzün kırılma noktasını da hatırlayacaklar.
 38. 38. Dijital Mecralar
 39. 39. Crown APP Kampanyamızın dijital uygulaması Crown App ile insanlarla karşılıklı olarak etkileşim kurmayı hedefliyoruz. Hayata geçirliğimiz uygulamayla beraber, insanlar crown app’imiz içinde bulunan haritaya lokasyon bazlı yaşadıkları kırılma anlarını girerek arkadaşlarıyla bu durumlarını paylaşabilecekler. Uygulama sadece bu özelliği değil aynı zamanda Shazam, Facebook ve diğer dijital uygulamamızla da entegre bir şekilde çalışacak.
 40. 40. Mikro Site (kirilmanoktasi.com) kirilmanoktasi.com tüm kampanyamızın bilgi merkezini oluşturuyor. Düzenlediğimiz etkinlikler, yardım projeleri, app uygulaması, küçük çaplı yarışmalar ve tüm uygulamaların zamanları, açıklamaları ve sorulacak muhtemel soruları kirilmanoktasi.com sitesinden yayınlanacak.
 41. 41. Shazam Televizyon filmlerimizin dönmeye başladığı andan itibaren, günde 3 kere çıkmak üzere filmlerimize özel ses sakladık. Bu özel sesi shazam uygulamasıyla yakalayan kişiler, hayatlarında bir kırılma noktası yaşayarak çeşitli ödüllere kavuşacak. Bu ödüllerden bazıları; Hollywood seyahati, 3 aylık İngilizce eğitimi, büyük Asya turu vb. Bu ödüllere sahip olmak için tek yapmaları gereken, televizyonda yayınlanacak özel sesleri shazam ile yakalamak.
 42. 42. Viral Video Yayınlayacağımız viral videolarımızda; çekilmesi çok zor olan açılma videolarını ‘’kırılma noktam’’ başlığı ile sosyal medya aracılığıyla paylaşacağız. Tüm kampanyada olduğu gibi bu etkinliğimizde de Twitter üzerinden #kirilmanoktam hastag’i aktif olacak.
 43. 43. Youtube Reklamı Youtube videolarının ara reklamlarına ‘’Bu videonun kırılma noktası burası, senin kırılma noktan neresi?’’ diye soruyoruz.
 44. 44. Facebook Uygulaması Crown App’imizle entegre çalışcan Facebook uygulamamız, insanlara life event’larını hatırlatarak ‘’kırılma noktalarında Cafe Crown yanında’’ mesajı veriyor.
 45. 45. Twitter #kirilmanoktam
 46. 46. Trivia Crack Son dönemin en popüler uygulamarından biri Trivia Crack. Uygulamaya gireceğimiz sorular arasında tarihin kırılma noktalarından, Ülker’in kuruluş yılına kadar çok çeşitli, marka kimliğini hatırlatan ve viral etki yaratacak sorular mevcut.
 47. 47. Ekşi Sözlük Ürünün yapısal özelliğinin, internet bannerlarına benzediğini fark ederek bir banner geliştirdik. Ürünümüz ilk aşamada normal bir şekilde dururken, ortadan kırılmasıyla beraber sitenin geri kalan kısımları Cafe Crown paketimizden dökülüyor.
 48. 48. Onedio Günümüzde genç hedef kitlenin en çok zaman geçirdiği siteler arasında liste siteleri bulunuyor. Biz de liste siteleri için ‘’ Herkesin Başına Gelmiş Kırılma Noktaları’’ listemizi hazırladık. Böylece gençlerin zihinlerinde kırılma noktasını canlı tuttuk.
 49. 49. Halkla İlişkiler Uygulamaları
 50. 50. Sosyal Sorumluluk Kırılma noktalı paketlerimizin satışından elde edilecek %5’lik kar, ‘’Çocuklar Gülsün Diye’’ projesine bağışlanacak. Böylece Cafe Crown alan kişiler çocukların hayatlarında bir kırılma noktası yaratacak. Ürünü sadece kendileri için değil çocuklar için de almış olacaklar. Toplu paket alımlarında, paket içinden çıkacak ‘’Çocuklar Gülsün Diye’’ rozetleriyle de insanların yüzünü güldürüyoruz. Üniversite öğrencileri bu rozeti çantalarında mutlulukla taşıyacaklar.
 51. 51. Kırılma Gecesi Düzenlediğimiz bu kırılma gecesinde üniversite öğrencilerini yardım etmeleri için davet ediyoruz. Katılmak isteyen üniversite öğrencileri ile ‘’Çocuklar Gülsün Diye’’ yardım kuruluşu ortaklığında bir gece düzenliyoruz. Bu önemli gecede sanattan spora, siyasetten akademiye kadar tüm insanların katılmasını sağlıyoruz. Düzenlediğimiz bağış etkinliğinde toplanan parayaya oranlı olarak açılacak ve yeni inşa edilecek anaokullarının ismini görev alan öğrencilerin arasından en istekli olan, yardım gecesi için en çok çaba sarfeden ve kampanya uygulamasında düzenlediğimiz paketteki kodu app’e en çok gönderen öğrencilerin arasından seçiyoruz. Tahmini olarak ülke genelinde 10 adet anaokulu açıyoruz.
 52. 52. Crown Fest
 53. 53. CrownFest – Life Park Sarıyer Etkinlik 25 Haziran Cumartesi günü Life Park Sarıyer’de gerçekleştirilecek. Saat 16.00 da başlayacak olan festival gece 01.00’a kadar sürecek. Saat 21.00’da Model grubu, saat 23.00’da Teoman sahne alacak. Girişte herkese cafe crown bandanaları dağıtılacak. Konserlerden önce katılımcıların bireysel ve grup olarak eğlenebileceği uygulamalar yer alacak. Festival boyunca Cafe Crown ürünleri belli alanlarda hem sıcak olarak servis edilecek hem de paketli olarak dağıtılacak. Hava kararana kadar katılanları serinletmek amacıyla 10’ar dakika aralıklarla rahatsız etmeecek düzeyde su fışkırtılacak. Katılımcılara sosyal medyada etkinliği konuşturması ve paylaşımı artırmak adına reklam filmi ve radyo spotunda da kullandığımız içgörülerin yer aldığı kırılma anlarını canlandıran yüzsüz maket fotoğraf üniteleri kurulacak. Bununla beraber parti promp kitleri cafe crown ve sosyal medya hashtaglerine göre düzenlenmiş şekilde katılımcılara sunulacak. “Çocuklar gülsün diye” kurumunun yardım ve bilgilendirme çadırı yer alacak.”
 54. 54. Saat 17.00 da DJ Kerimcan Durmaz konser saatine kadar katılımcıları mixleriyle eğlendirecek. Diğer bir alanda karaoke bölümü yer alacak. Oluşturulacak yeşil perde de (green-box) katılımcılardan önceden belirlenen temalardan birini seçmeleri istendikten sonra sosyal medyada paylaşmaları için kısa videolar çekilecek, hayatlarındaki kırılma anları canlandırılacak.(Evlilik teklifi, mezuniyet vb.) Saat 21.00 Model grubu sahne alacak. Saat 23.00 Teoman sahne alacak. Teoman organizasyonu sonlandırmadan önce son şarkısını bitirdikten “festivalin kırılma noktasını” gerçekleştirecek. Eline verilen gitarı yere vurup kıracak. Tam o anda güçlü üfleme makinalarına yerleştirilmiş cafe crown paketleri katılımcılara ulaşacak şekilde uçurulacak. 01.00 Organizasyon sona erecek.
 55. 55. Teşekkürler.

×