Ndergjegjesimi per nje mjedis te paster.
Shfrytezimi i resurseve
Njeriu e ka shfrytezuar mjedisin por pa dashje edhe e ka demtuar ate, pasojat dhe ngrohja globale
1. PLAN AKTIVITETIME NXËNËSIT E
KLASËS SË PESTË NË KUADËR TË
SHKOLLËS SI
QENDËR KOMUNITARE.
Lënda : Dituri Natyre
Punoi: Entela Kreka
Shkolla 9 –vjeÇare
“ Myrteza Gjoni “ BalËz
2. Klasa V
Lënda : DITURI NATYRE
Tema : Orë e lirë. NE DHE MJEDISI
Objektivat e orës së mësimit : Në fund te orës së mësimit nxënësit të jenë të
aftë :
Të përcaktojnë llojete ndotjeve që janë prezente në mjedisin tonë .
Të analizojë llojet e ndotjeve në mjedis dhe ndikimin e shoqërise sonë
shqiptare në të.
Të jape gjykimin e tij mbi shkallën e lidhjes mjedis – shoqëridhe të
aftësohet për të qënë individ aktiv në mbrojtje dhe përmirësim të
mjedisit që e rrethon.
Koha ne disposicion:45 min
Mjetet që do te përdoren: materiale të sjella nga nxenesit; fakte, argumente,
statistika, modele , fotografi,albume esse.
Fjalë kyçe: mjedis, flora, fauna, produkte bujqesore, produkte industriale
Puna përgatitore: Nxënësit njihen që më parë me tematiken .Pasindahen në
grupe, secili grup merr orientimet në lidhje me punën që do të bëjnë për
grumbullimin e materialit që do të shrfytëzohet dhe do të ekspozohet në klasë.
STRUKTURA E MESIMIT
PARASHIKIMI Punë në grupe
NDERTIMI I NJOHURIVE Stuhi mendimesh
PERFORCIMI Turi i galerisë
3. Ndaj klasënnë 3 grupe dhe bëj caktimin e kryetarëve të grupeve .Ndaj
detyrat për cdo grup.
Grupi I.
Ekspozitë fotografike.
Grupi II.
Ese
Grupi III.
Hartë mendore.
Grupi 1. Nxënësit ekspozojnë pamje dhe fotografi që paraqesin mjedise që kanë
pësuar ndryshime nga ndërhyrja e shoqërise njërëzore në periudha të ndryshme
kohore.
Gjatë kësajfaze nxënësit arrijnë të dallojnë :
Forma të ndryshme të ndotjes së mjedisit në qytet e në fshat
Prezencën e faktorit njeri në këtë mjedis.
Grupi 2. Nxënësit që kanë talent në letërsi bëjnë një ese për ndotjen dhe
mbrojtjen e mjedisit me temë :
“ Njeriu e ka shfrytëzuar shumë mjedisin por pa dashjen e tij ,mjedisi
është dëmtuar”
“Mbeturinat Urbane”
Ngrohja globale
4. Grupi 3. Bëjnë paraqitjen skematike të “ hartës mendore.
U lë kohë nxënësve të punojnë rreth 20 minuta. Grupi që mbaron i pari ka të
drejtë të paraqesë punën e grupit te tij (kryetari i grupit) . Më pas bëjmë
krahasimin dhe realizimin e punëve praktike ndërmjet grupeve, bëjmë ndreqjen e
gabimeve dhe zhvillimin e diskutimeve të lira.
Ndërtim njohurish . Stuhi mendimesh .Diskutim
Nxënësit kalojnë në gjykimet e tyre dhe mbajnë qendrim:
Mbi shkallën e ndryshimeve të mjedisit nga dora e njeriut.
Përcaktojnë pasojat që do të rrjedhin në qoftë se vazhdohet me këto ritme.
Nxjerrim në pah edhe ndikimin pozitiv të shoqërisë njërëzore mbi mjedisin.
Resurset
Resurset Kapitale
(Monedha,makineri,industri)
Resurset Natyrore
Resurset Njerëzore
(punëtoret)
Të ripërtëritshme
(dielli,dherat,ujërat,ajri,flora,fauna
Të paripërtëritshme
(mineralet,lendet djegeseetj)
5. Pozicionojnë qëndrimin e tyre (si do te ishin me aktivë në ndihmë të
mjedisit dhe uljen e nivelit të ndotjes në të ).
Përforcim . Turi i galerisë .
Punimet e nxënësve i afishojmë në ambjentet e klasës . Nxënësit ngrihen e
shëtisin nëpër punimet e njeri – tjetrit ,mund të bëjnë pyetje , komente e shenime
te tjera pozitive .Ata krahasojne punimet e tyre.Përgëzoj nxënësit për punën që
kanë bërë. Bej vleresimin e orës së mësimit
.
6. Pritshmëritë
Të ndërgjegjësohen për një mjedis sa
më të pastër.
Të listojnë ndotësit kryesore të
mjedisit.
Të tregojnë si e mbrojnë mjedisin nga
problemet e mëdha mjedisore
si : ngrohja globale,ndotja e ujit,
e ajrit, shpyllëzimet etj.
7. Të marrin një nismë për pastrimin e
ambjentit përreth shkollës.
Nëpërmjet njohurive të marra të
nxjerrin përfundimin e mbrojtjes së
mjedisit duke e transmetuar me brezat
e tjerë.