Publicité
Publicité

Contenu connexe

Similaire à Neuromarketingowe podstawy || Webinar Anna Ledwoń dla Otodom(20)

Publicité

Plus de Anna Ledwoń-Blacha(20)

Dernier(20)

Publicité

Neuromarketingowe podstawy || Webinar Anna Ledwoń dla Otodom

 1. Neuromarketing Anna Ledwoń-Blacha Otodom, 07.03
 2. “80% of business decisions made daily are based on emotions. Emotion is data too.”
 3. przewidywalnie irracjonalni
 4. 95% naszych decyzji podejmowanych jest poza naszą świadomością.
 5. Źródło grafiki: https://radekmaziarka.pl/2023/01/10/motywacja-nie-wystarczy-jak-wdrazac-nawyki/
 6. EFEKT CZYSTEJ EKSPOZYCJI Lubimy to, co znamy.
 7. Przewidywanie… Proszę Pana, ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. To przez reminiscencje. Jakże może mi się podobać piosenka, którą słyszę pierwszy raz. - Inżynier Mamoń
 8. Ludzie nie wiedzą, czego chcą ani co jest prawdziwym motywem ich zachowań.
 9. “Problem z badaniami rynku polega na tym, że ludzie nie myślą, co czują, nie mówią, co myślą, i nie robią tego, co mówią” - D. Ogilvy
 10. Dlatego widzimy duchy.
 11. Neuromarketing Wykorzystuje badania medyczne, takie jak funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym (fMRI), do badania reakcji mózgu na bodźce w tym szczególnie bodźce marketingowe
 12. Neuromarketing Wykorzystuje naukę poznawczo-behawioralną w kontekście badań rynkowych. Dzięki temu jest w stanie określić reakcję konsumenta na bodźce marketingowe.
 13. Neuromarketing • funkcjonalny rezonans magnetyczny, • śledzenie ruchu gałek ocznych, • monitorowanie mimiki twarzy, • czas reakcji/odpowiedzi
 14. Neuromarketing • Badania neuronaukowe • Psychologię społeczna • Ekonomię behawioralna
 15. Antropogeneza (Zajmuje się poznaniem ewolucji człowieka) Ekonomia behawioralna ( nauka interdyscyplinarna na pograniczu ekonomii i psychologii) Heurystyki (uproszczone metody wnioskowania)
 16. Ekonomiści behawioralni mają jeden cel: zmienić zachowanie. Nie interesują ich postawy, przekonania ani wartości ludzi.
 17. Piramidy poziomów neurologicznych Diltsa • Kontekst, czyli Gdzie? Kiedy? Z kim? • Zachowanie, czyli Co? • Umiejętności i nawyki, czyli Jak? • Przekonania, postawy i wartości, czyli Dlaczego? • Tożsamość (Ja), czyli Kto? Kim jestem?
 18. Podstawowy błąd atrybucji tendencja do szukania i zauważania motywacji zachowań w człowieku i jego osobowości, a niedocenianie wpływu sytuacji
 19. Różowe wino lepiej smakuje nad morzem ._?
 20. Percepcja jest ważniejsza niż rzeczywistość Prawda nie ma znaczenia. Liczy się tylko to, co ludzie wiedzą i sądzą na dany temat.
 21. Jesteśmy zaprogramowani na historie Prawda nie ma znaczenia. Liczy się tylko to, co ludzie wiedzą i sądzą na dany temat.
 22. Średniej wielkości torebka maślanego popcornu sprzedawanego w lokalnym kinie zawiera 37 gramów tłuszczów nasyconych.
 23. Średniej wielkości torebka maślanego popcornu sprzedawanego w lokalnym kinie zawiera więcej tłuszczu zatykające arterie, niż jajka na bekonie, Big Mac z frytkami i stek z wszystkimi dodatkamim - razem wzięte!
 24. Reguła zaangażowania i konsekwencji Dążenie do konsekwencji w postępowaniu ma następujące źródła: 1. konsekwencja jest wysoce ceniona w społeczeństwie; 2. 2. postępowanie konsekwentne jest zazwyczaj korzystne dla tych którzy potrafią się na nie zdobyć; 3. 3. konsekwentne trzymanie się już powziętych decyzji zwalnia z konieczności Jednym z mechanizmów wpływu na innych jest sprowokowanie początkowego zaangażowania
 25. Reguła społecznego dowodu słuszności Dowody społeczne okazują się być najbardziej skuteczne w 2 przypadkach: 1. gdy ludzie są niepewni co czynić i poszukują wskazówek w postępowaniu innych; 2. dowody społeczne działają szczególnie silnie gdy pochodzą od ludzi nam podobnych. „ponieważ 95% ludzi to imitatorzy (naśladowcy), a tylko 5% to inicjatorzy, ludzi bardziej przekonuje postępowanie innych niż jakikolwiek dowód jakości produktu”
 26. Reguła lubienia i sympatii 5 zasadniczych elementów decydujących o sympatii do danej osoby: 1. atrakcyjność fizyczna - uroda wywiera bardzo duży wpływ na nasz stosunek do osoby, szczególnie podczas pierwszego z nią kontaktu; 2. podobieństwo - bardziej lubimy ludzi podobnych do nas, częściej im ulegamy; 3. komplementy - kierowane pod naszym adresem nasilają sympatię do innego człowieka; 4. duża częstotliwość przyjemnych kontaktów z jakimś człowiekiem (np. udana współpraca); 5. kojarzenie danej osoby z czymś co już lubimy - stąd też politycy starają się kojarzyć siebie z tym co jest powszechnie lubiane.
 27. Reguła autorytetu Na drodze socjalizacji wykształca się w ludziach przekonanie, iż uleganie autorytetom jest wysoce pożądane. Uległość wobec autorytetów często pojawia się w postaci zautomatyzowanej; jest to uległość jedynie wobec symboli, czy oznak autorytetu np. uleganie charyzmie tytułu, ubrania, luksusowego samochód, itp.
 28. Reguła niedostępności Reguła niedostępności obowiązuje, gdyż: 1. to co trudno osiągalne jest zwykle w odczuciu ludzi odbierane jako cenniejsze; 2. nieosiągalność czegoś oznacza utratę swobody wyboru i działań co wywołuje frustracje
 29. 8. zasad oczekiwania 1. Czas wolny wydaje się dłuższy niż zajęty. 2. Czekanie przed rozpoczęciem procesu wydaje się dłuższe niż w trakcie procesu. 3. Niepokój sprawia, że oczekiwanie wydaje się dłuższe. 4. Czas oczekiwania wydaje się krótszy, gdy wiemy ile oczekiwanie będzie trwało. 5. Czekanie, którego się nie spodziewamy, wydaje się dłuższe niż przewidywane. 6. Niesprawiedliwe czekanie wydaje się dłuższe niż sprawiedliwe. 7. Im wyższa nagroda, tym dłuższy czas oczekiwania klient akceptuje. 8. Czekanie w grupie wydaje się krótsze niż w pojedynkę.
 30. kotwiczenie (ang. anchoring bias) i efekt kontrastu Uffff, co za ulga. Aż 500$ dolarów taniej! Pomyśleli przyszli nabywcy pierwszego iPada. 2 - 3 bardzo drogie dania w menu
 31. Framing & reframing “Włosi wygrali!” lub “Francuzi przegrali!” Fryderyk wielki i ziemniak.
 32. Goal Gradient Effect
 33. Opcja domyślna Czy można podjąć decyzję przez "nicnierobienie"?
 34. Niechęć do straty (Loss Aversion) Niektóre badania pokazały, że ludzie przeżywają dwa razy silniej utratę 100 złotych niż cieszą się z zysku w wysokości 200 złotych. Klient musi podjąć decyzję szybko – inaczej straci wszystkie bene fi ty.
 35. 1zł vs 2zł i GRATIS
 36. Reguła zaangażowania i konsekwencji Reguła zaangażowania i konsekwencji mówi o tym, że każdy z nas ma głęboko zakorzenioną potrzebę spójności. Publiczne przyznanie się do zaangażowania oraz aktywności na rzecz konkretnej inicjatywy (np. zmniejszenia zużycia plasqku) sprawi, że pozostaniemy konsekwentni w swoim działaniu i będziemy oddani danej sprawie w jeszcze większym stopniu. Zaangażowanie może być wzbudzone już na początkowym etapie zapytania o ofertę.
 37. Pre-swazja . To słowo oznacza proces przygotowujący odbiorców do otwarcia się na przekaz (perswazję), zanim jeszcze się z tym przekazem spotkają. - perswazyjne pytanie otwierające „Czy uważa się Pani za osobę uczynną”? - uwiarygodnienie - doradca fi nansowy pokazujący zeznanie o dochodzie. ;p - Dobry i zły policjant - problemy klienta i rozwiązania agencji - „Drzwiami w twarz” - „Słyszeliście, żekorporacja X przejęła fi rmę Y za 2 miliardy?
 38. Priming Patrząc na kolor żółty, szybciej odgadniesz zagadkę słowną B_N_N. T Czy Pan/Pani, tak jak i 83% Pana/Pani sąsiadów, zamierza w jutro oglądać mecz?
 39. Paradoks wyboru Zbyt duży wybór zniechęca Klienta. Szczególnie przy zakupie skomplikowanych usług.
 40. Efekt Zeigarnik Łatwiej sobie przypomnieć zadania, które zostały przerwane, niż te, które mógł dokończyć. Świadome zwlekanie z robieniem czegoś. Skomplikowana umowa? Ułatw pierwszy krok. Coś, co łatwo zrealizować. Np. Wypełnienie formularza.
 41. Efekt cocktail party Uwrażliwienie na kwestie związane z naszym „ja”.
 42. • Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, Daniel Kahneman • Neuromarketing, Roger Dooley • Unconscious Branding, Douglas Van Praet • Zachowania niepoprawne. Tworzenie ekonomii behawioralnej, Richard H. Thaler • Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia, Cass R. Sunstein, Richard H. Thaler, • Kod Kulturowy, Clotaire Rapaille • Błysk! Potęga przeczucia, Malcolm Gladwell • Jak zmienić zachowanie użytkowników i zdobyć wiernych klientów. Zastosowania psychologii i ekonomii behawioralnej • https://neuromarka.pl/ksiazka/
 43. https://www.ledwoledwo.pl/
 44. https://ledwoletter.beehiiv.com/
Publicité