Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut

Tema : Si ndikojne aktivitetet
fizike ne shendetin e njeriut
Klasa : X
Lenda : Biologji
Shkolla : Medreseja Hafiz Ali Korca
Punoi : Ariola Hida
7 Te Mirat Shendetsore Te
Aktivitetit Te Rregullt Fizik
1. Permiresone Gjendjen Shpirterore Tuaj
2. Lufton Semundjet Kronike
3. Te Ndihmon Ne Menaxhimin E Peshes
4. Forcon Zemren Dhe Mushkerine
5. Ofron Gjume Me Te Mire
6. Zvoglon Ndjenjet E Depresionit , Ankthit
7. Stervitja Eshte Knaqesi
Një studim me përfshirjen e më tepër se 10 mijë
personave të moshës 35-55 vjeç për 10-15 vjet
tregoi se me kalimin e viteve, tek njerëzit që bënin
ushtrime fizike më pak se dy orë në javë, aftësia
mendore ishte më e ulët se tek ata që bënin
fizkulturë për një kohë më të gjatë dhe rregullisht.
Gjithashtu, me aktivitetin e ulët fizik lidheshin
kujtesa e dobët, fjalori më i kufizuar dhe aftësitë
matematikore. Shkencëtarët thonë se shoqërimi i
fizkulturës me muzikë ndihmon në shtimin e
energjisë dhe optimizmit.
Studimet e Fundit
Studimet e kohëve të fundit tregojnë se ushtrimet
fizike ndikojnë për një jetë të shëndetshme më të
gjatë, më të mirë dhe më të zgjuar.Tashmë është
fakt i njohur se njerëzit që merren rregullisht me
sport jetojnë deri në 4 vjet më gjatë se njerëzit që
bëjnë pak, ose asnjë lloj ushtrimi
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
1.Ecjen
2.Vallëzim
3.Punë në shtëpi
4. Lojëra dhe sporte me fëmijë
5. Mbajtja/lëvizja e ngarkesave më pak se 20 kg
6.Te ngasesh bicikleten
Aktiviteti fizik i moderuar përfshin
Ecja është pjesë e çdo programi
të ushtrimeve, dhe për këtë ka
mjaft arsye – njerëzit që ecin
rregullisht kanë tension më të
ulët të gjakut, më pak kilogramë,
gjendje më të mirë shëndetësore
në përgjithësi dhe jetojnë më
gjatë se ata që kudo shkojnë me
automobil.
Ecja
Kërcimi, është ilaçi i ri për të
luftuar
hipertensionin.Pikërisht të
ndjekësh ritmin dhe të
vallëzosh është terapia
kundër sëmundjeve
kardiovaskulare, që
shkaktojnë pjesën më të
madhe të vdekjeve në botë.
Një pjesë e madhe e këtyre
sëmundjeve, vijnë për shkak
të abuzimit me ushqimin,
alkoolin dhe duhanpirjen.
Kërcimi
Aktivitetet fizik, duke
përfshirë edhe atë të
përditshmin si pastrimi apo
larja e enëve, mund të
reduktojnë rrezikun nga
sëmundja e Alzheimerit.
Pastrimi i rregullt dhe pastrimi
i shtëpisë mund të reduktojë
shanset për paraqitjen e
sëmundjes, madje edhe te
personat më të vjetër se 80
vjeç.
Punë në shtëpi
Te vogëlushët, të cilët merren me
sport, zhvillohen shkathtësitë
psikosociale dhe psikofizike
(ekuilibri, shkathtësia, koordinimi…),
fëmijët e tillë më lehtë lidhin miqësi,
mësojnë se sa e rëndësishme është
puna ekipore. Veç kësaj, fëmijët
aktivë janë më të shëndetshëm,
sistemi i tyre muskulor dhe eshtëror
është më i fortë kur të rriten,
ndërkaq rreziku më i vogël nga
sëmundjet kardiovaskulare.
Lojëra dhe sporte me fëmijë
Kurrë nuk është tepër vonë për
të filluar me ushtrimet fizike,
thonë studiuesit. Ushtrimet
trupore mund të kenë efekt
pozitiv në shëndetin e personit,
pa marrë parasysh a çojnë deri
në humbjen e kileve të tepërta
apo jo. Edhe ushtrimet e
shkurtra, te personat me
mbipeshë, mund ta
përshpejtojnë metabolizmin e
yndyrave.
Mbajtja/lëvizja e ngarkesave më pak se 20 kg
Ndërkohë, të ngasësh
biçikletën, në vend të
makinës, është një ndër
aktivitetet që sjell shumë
të mira për shëndetin, si
fizkulturë kardiovaskulare,
rrit forcën fizike, ekuilibrin
dhe fleksibilitetin, si dhe
djeg shumë kalori.
Të Ngasësh Bicikleten
Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut
1 sur 13

Recommandé

aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone par
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneFialdoMema
5.8K vues5 diapositives
Projekt edukimi fizik par
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizikAnesti çobani
41.9K vues24 diapositives
Ushtrimet fizike mbi shendetin par
Ushtrimet fizike mbi shendetinUshtrimet fizike mbi shendetin
Ushtrimet fizike mbi shendetin#MesueseAurela Elezaj
56.2K vues12 diapositives
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja par
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerjaBiologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerjaOksana Kamberi
4.6K vues30 diapositives
Si ndikon sporti në shendetin tonë par
Si ndikon sporti në shendetin tonëSi ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëArdian Hyseni
26.5K vues5 diapositives
Ushqyerja e shëndetshme par
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeExhitah Vasija
51.1K vues10 diapositives

Contenu connexe

Tendances

roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut par
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
38.4K vues30 diapositives
Kequshqyerja dhe semundjet par
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetSindi_haka
55.1K vues50 diapositives
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. par
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
58.5K vues29 diapositives
Siguria e fëmijëve në internet par
Siguria e fëmijëve në internetSiguria e fëmijëve në internet
Siguria e fëmijëve në internetenis vladi
18.1K vues11 diapositives
Ndotja e mjedisit par
Ndotja e mjedisitNdotja e mjedisit
Ndotja e mjedisitOlsi Sita
17.1K vues26 diapositives
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji) par
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Fleurati
39.4K vues17 diapositives

Tendances(20)

roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut par mikaela basha
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.4K vues
Kequshqyerja dhe semundjet par Sindi_haka
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
Sindi_haka55.1K vues
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. par enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti58.5K vues
Siguria e fëmijëve në internet par enis vladi
Siguria e fëmijëve në internetSiguria e fëmijëve në internet
Siguria e fëmijëve në internet
enis vladi18.1K vues
Ndotja e mjedisit par Olsi Sita
Ndotja e mjedisitNdotja e mjedisit
Ndotja e mjedisit
Olsi Sita17.1K vues
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji) par Fleurati
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Fleurati39.4K vues
Ndotja e ujit par ArDit Mani
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
ArDit Mani54.3K vues
Matematika ne jeten e perditshme par Ana Ana
Matematika ne jeten e perditshmeMatematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshme
Ana Ana150.6K vues
Shkaqet e ndotjes akustike par olinuhi
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustike
olinuhi36.1K vues
PROJEKT: NDOTJA E MJEDISIT NGA ZHURMAT par eraldzyberaj
PROJEKT: NDOTJA E MJEDISIT NGA ZHURMATPROJEKT: NDOTJA E MJEDISIT NGA ZHURMAT
PROJEKT: NDOTJA E MJEDISIT NGA ZHURMAT
eraldzyberaj3.6K vues
Sëmundjet gjenetike par XhuLia Muca
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca50.8K vues
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi par Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.4K vues
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut par koralda
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
koralda38.8K vues

Similaire à Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut

alijagashi.pptx par
alijagashi.pptxalijagashi.pptx
alijagashi.pptxBesartGashi5
3 vues19 diapositives
Edukimi fizik-Blertë Jashari par
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë JashariBlertaJashari
154 vues9 diapositives
biologjia dhe shendeti par
biologjia dhe shendetibiologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendetiArens Rapushi
4K vues17 diapositives
Projekt Biologji XIb Ervis Cara par
Projekt Biologji XIb Ervis CaraProjekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis CaraErvis Cara
1.5K vues23 diapositives
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII par
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VIIlira kuca
710 vues11 diapositives
Anoreksia & Bulimia par
Anoreksia & BulimiaAnoreksia & Bulimia
Anoreksia & Bulimiaadahajdarmataj
1.1K vues12 diapositives

Similaire à Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut(20)

Edukimi fizik-Blertë Jashari par BlertaJashari
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë Jashari
BlertaJashari154 vues
Projekt Biologji XIb Ervis Cara par Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis CaraProjekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis Cara
Ervis Cara1.5K vues
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII par lira kuca
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
lira kuca710 vues
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt. par Anja Cami
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Anja Cami1.8K vues
Piramida ushqimore par XhuLia Muca
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimore
XhuLia Muca5.4K vues
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme par Riku Verri
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Riku Verri22.6K vues
PUNE ME PROJEKT par KleaHaka
PUNE ME PROJEKTPUNE ME PROJEKT
PUNE ME PROJEKT
KleaHaka1.3K vues
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA par Daniela Muhaj
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIAHipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Daniela Muhaj164 vues
Hipertensioni par Dani Muhaj
Hipertensioni Hipertensioni
Hipertensioni
Dani Muhaj4.8K vues

Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut

 • 1. Tema : Si ndikojne aktivitetet fizike ne shendetin e njeriut Klasa : X Lenda : Biologji Shkolla : Medreseja Hafiz Ali Korca Punoi : Ariola Hida
 • 2. 7 Te Mirat Shendetsore Te Aktivitetit Te Rregullt Fizik 1. Permiresone Gjendjen Shpirterore Tuaj 2. Lufton Semundjet Kronike 3. Te Ndihmon Ne Menaxhimin E Peshes 4. Forcon Zemren Dhe Mushkerine 5. Ofron Gjume Me Te Mire 6. Zvoglon Ndjenjet E Depresionit , Ankthit 7. Stervitja Eshte Knaqesi
 • 3. Një studim me përfshirjen e më tepër se 10 mijë personave të moshës 35-55 vjeç për 10-15 vjet tregoi se me kalimin e viteve, tek njerëzit që bënin ushtrime fizike më pak se dy orë në javë, aftësia mendore ishte më e ulët se tek ata që bënin fizkulturë për një kohë më të gjatë dhe rregullisht. Gjithashtu, me aktivitetin e ulët fizik lidheshin kujtesa e dobët, fjalori më i kufizuar dhe aftësitë matematikore. Shkencëtarët thonë se shoqërimi i fizkulturës me muzikë ndihmon në shtimin e energjisë dhe optimizmit. Studimet e Fundit
 • 4. Studimet e kohëve të fundit tregojnë se ushtrimet fizike ndikojnë për një jetë të shëndetshme më të gjatë, më të mirë dhe më të zgjuar.Tashmë është fakt i njohur se njerëzit që merren rregullisht me sport jetojnë deri në 4 vjet më gjatë se njerëzit që bëjnë pak, ose asnjë lloj ushtrimi
 • 6. 1.Ecjen 2.Vallëzim 3.Punë në shtëpi 4. Lojëra dhe sporte me fëmijë 5. Mbajtja/lëvizja e ngarkesave më pak se 20 kg 6.Te ngasesh bicikleten Aktiviteti fizik i moderuar përfshin
 • 7. Ecja është pjesë e çdo programi të ushtrimeve, dhe për këtë ka mjaft arsye – njerëzit që ecin rregullisht kanë tension më të ulët të gjakut, më pak kilogramë, gjendje më të mirë shëndetësore në përgjithësi dhe jetojnë më gjatë se ata që kudo shkojnë me automobil. Ecja
 • 8. Kërcimi, është ilaçi i ri për të luftuar hipertensionin.Pikërisht të ndjekësh ritmin dhe të vallëzosh është terapia kundër sëmundjeve kardiovaskulare, që shkaktojnë pjesën më të madhe të vdekjeve në botë. Një pjesë e madhe e këtyre sëmundjeve, vijnë për shkak të abuzimit me ushqimin, alkoolin dhe duhanpirjen. Kërcimi
 • 9. Aktivitetet fizik, duke përfshirë edhe atë të përditshmin si pastrimi apo larja e enëve, mund të reduktojnë rrezikun nga sëmundja e Alzheimerit. Pastrimi i rregullt dhe pastrimi i shtëpisë mund të reduktojë shanset për paraqitjen e sëmundjes, madje edhe te personat më të vjetër se 80 vjeç. Punë në shtëpi
 • 10. Te vogëlushët, të cilët merren me sport, zhvillohen shkathtësitë psikosociale dhe psikofizike (ekuilibri, shkathtësia, koordinimi…), fëmijët e tillë më lehtë lidhin miqësi, mësojnë se sa e rëndësishme është puna ekipore. Veç kësaj, fëmijët aktivë janë më të shëndetshëm, sistemi i tyre muskulor dhe eshtëror është më i fortë kur të rriten, ndërkaq rreziku më i vogël nga sëmundjet kardiovaskulare. Lojëra dhe sporte me fëmijë
 • 11. Kurrë nuk është tepër vonë për të filluar me ushtrimet fizike, thonë studiuesit. Ushtrimet trupore mund të kenë efekt pozitiv në shëndetin e personit, pa marrë parasysh a çojnë deri në humbjen e kileve të tepërta apo jo. Edhe ushtrimet e shkurtra, te personat me mbipeshë, mund ta përshpejtojnë metabolizmin e yndyrave. Mbajtja/lëvizja e ngarkesave më pak se 20 kg
 • 12. Ndërkohë, të ngasësh biçikletën, në vend të makinës, është një ndër aktivitetet që sjell shumë të mira për shëndetin, si fizkulturë kardiovaskulare, rrit forcën fizike, ekuilibrin dhe fleksibilitetin, si dhe djeg shumë kalori. Të Ngasësh Bicikleten