Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Gruaja shqiptare

3 295 vues

Publié le

Publié dans : Formation
  • Soyez le premier à commenter

Gruaja shqiptare

  1. 1. • Qe nga viti 1990, ish-regjimi komunist eshte ngarkuar me shume te zeza, por eshte thene se ka patur edhe te mira qe shpesh jane bere objekt debatesh. Megjithate, nje ceshtje per te cilen jo shume flitet, eshte ajo e emancipimit te grave, ceshtje qe duket se ka mbetur pa u sfiduar, ne disa raste ndoshta edhe nga vete grate. Vuajtjet e tyre shpesh jane lidhur me ato te te afermve, bijve, vellezerve e te bashkeshorteve kur keta denoheshin me burgim, debim apo internim dhe ato bashkoheshin me vuajtjet e tyre. Ndersa vitet kalojne, "emancipimi i grave, kjo arritje e komunizmit" mund te shndrrohet ne mit, i cili me pas veshtire te lekundet. Dhe kur historianet thuajse heshtin, jane shkencat mjekesore, vecanerisht ajo neurologjike, qe perpiqen te hedhin sadopak drite duke e trajtuar ceshtjen nga nje kendveshtrim tjeter, si dhe me te gjere.
  2. 2. TE DHENA PER DHUNIMIN E GRAVE • "Pasi shpallej "armike e popullit" një vajzë e re, apo një grua, i nënshtrohej torturave deri në vdekje, apo çmenduri... • Në kampet e internimeve politike kanë vuajtur 46.790 gra • Kanë vdekur në kampet e internimit 5118 gra dhe 320 fëmijë nga sëmundja e urisë
  3. 3.  Në burgje u mbyllën, jo vetëm "armike" të popullit, por edhe komunistët si Drita Kosturi, e fejuara e Qemal Stafës, Selfixhe Broja, Qefsere Begeja, Liri Gega, Dhora Leka, etj. Qerime Bone nga Kolonja, pasi ishte çmendur, ulërinte si ulkonjë.... E arrestuar shtatzënë, dy ditë më pas e çuan në maternitet, të lidhur me pranga... Merjeme Gjata nga Kukësi, i kishin vrarë tre fëmijë në kufi dhe ashtu të grirë nga plumbat, ia kishin hedhur në pragun e shtëpisë... Këtë nënë shqiptare e dënuan 10 vjet burg! Nënë Merjemja u çmend dhe vazhdoi të qëndrojë në burg... Hungarezja Barbara, u martua me Fatos Haxhihasanin. E arrestuan dhe e dënuan 15 vjet burg për spiunazh... Në burg u çmend... qante dhe rrethonte me lule fotografinë e burrit të saj. Çifutja ruse Viola Beqiri, me gradë shkencore në fizikë bërthamore, u dënua 20 vjet burg dhe doli nga burgu e braktisur në moshën 60-vjeçare.
  4. 4.  Minja 20 vjeçe dhe Nadirja 16 vjeçe, ishin nga Baldushku i Tiranës, u dënuan sepse kishin tentuar të helmonin lopët e kooperativës. Minja u dënua 15 vjet, dhe Nadirja 10 vjet! Minen e kishin arrestuar disa orë para ceremonisë së martesës... Ajo vdiq në lulen e rinisë, në moshën 24-vjeçare... kishte lënë si amanet ta vishnin nuse dhe të burgosurat ia plotësuan dëshirën... Trupi i saj pa jetë u martua me varrin e zi pa emër... Maria Medicina u dënua me vdekje, sepse dashuroi dhe u martua me një inxhinier italian. Ajo bëri 13 vjet burg dhe mbeti përjetë pa familje dhe pa fëmijë.... Bianka Balliçi, ish-gazetare me origjinë austriake, i thyen shtyllën kurrizore dhe ecte këmbadorazi... Vdiq në psikiatrinë e Elbasanit... Marta Doda u lirua nga burgu në moshën 82-vjeçare... U gjet e vdekur tek pragu i kishës katolike...
  5. 5. Në diktaturë femrat kanë studiuar, përparuar, emancipuar dhe kanë dhënë ndihmesën e tyre në shoqëri. Shoqëria jonë ka qenë e indokriminuar. Në çdo aspekt të jetës janë detyruar të përdorin luftën e klasës, se nuk mund të bëhej asgjë nëse nuk do t’i bëhej biografia çdo njeriu që do të punonte apo të studionte. Në përshkrimin biografikë futej dhe gjyshi kur donin të të fundosnin, kurse kur donin të lëshonin pe i mbyllnin sytë, por e përdornin për një kohë tjetër
  6. 6.  Në diktaturë femrës i mohohej shkolla e lartë, vendi i punës zgjidhej me vështirësi në distanca të largëta dhe përveçse me pagesë minimale, shikohej dhe me sy të keq. Epitetet për to ishin nga më ofendueset, s’ishin të mirëpritura për të formuar familje, s’kishin të drejtën e lavdërimit, të shpërblimit, dënoheshin për një fjalë goje. Në rastet që u jepej mundësia për të punuar dhe për t’u shkolluar, sapo egërsohej lufta e klasës ato i largonin nga puna në mënyrën më të shëmtuar.

×