Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Kocluk Modelleri - 4B Koçluk

1 972 vues

Publié le

Publié dans : Business
 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

Kocluk Modelleri - 4B Koçluk

 1. 1. DÖRDÜNCÜ BOYUT AKADEMİ Koçluk modelleri… 4B Hazırlayan: Çağlar Çabuk
 2. 2. 8 haftada, 8 koçluk modeli! Amacımız, profesyonel olarak koçluk yapan veya koçluğu merak eden herkese bu sistemik yaklaşımları tanıtmak ve bu vesileyle mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak.
 3. 3. KOÇLUK MODELLERİ Grow Modeli Clear Modeli Power Modeli Gains Modeli Steer Modeli Oskar Modeli Cigar Modeli 4B Modeli
 4. 4. 4B MODELİ NEDİR? UZUNLUK (uzaklık) 4 4. BOYUT 3 3. BOYUT (Farklı düzlemlerde yolculuk) 2 2. BOYUT (Hedefe giden yol) (Zaman içinde değişim) 1 1. BOYUT (Birey ve hedefi) YÜZEY (alan) HACİM ZAMAN ve DEĞİŞİM
 5. 5. analİZ, gözlem, kontrol
 6. 6. ANALİZ - GÖZLEM - KONTROL ❏ Analiz et: Koç, bireyi ele alırken içinde bulunduğu durumu ve olası değişimlerini hesaba katarak analiz eder, durum tesbitini ona göre yapar. ❏ Değişimi gözlemle: Hedef belirlerken, bireyi ve hedefin zaman içindeki olası değişimlerini gözler ve dikkate alır. ❏ Kontrol et: Bireyin koçluk süreci içindeki gelişimini dikkatle izler, stratejik planlamayı değişmelere göre sürekli kontrol eder ve yönetir.
 7. 7. Başlangıçta ‘Bİrey’ var! yanİ ’Ben’!
 8. 8. hedef belİrle
 9. 9. BEN ve HEDEFİM
 10. 10. 1.BOYUT : Uzaklık (Birey ve hedefi) ❏ Hedefim nerede? Ne kadar uzakta? hedefe giden yol
 11. 11. 1.BOYUT : Uzaklık (Birey ve hedefi) ❏ Şu anda hayatımda fark yaratmak için, neye odaklanmalıyım? ❏ Odaklandığım yerde neyi düzeltmeliyim? ❏ Bu amacımı somut hale nasıl getirebilirim? ❏ Amacıma ulaşmamı sağlayacak en büyük etken ne olabilir? ❏ Başka amaçlarım, başka hedeflerim neler? ❏ İstediklerimin ve istemediklerimin ne kadar farkındayım?
 12. 12. teşhİS eT!
 13. 13. 2.BOYUT : Yüzey (Hedefe giden yol) ❏ Yolumu çizdiğimde, önümde engellerim olacak mı? hedefe giden yol
 14. 14. 2.BOYUT : Yüzey (Hedefe giden yol) ❏ Hedefimle aramda hangi engel/ler var? ❏ Bunu/bunları aşmak için nasıl bir rota çizmeliyim? ❏ Atmam gereken ilk adım / sonraki adım/lar nelerdir? ❏ Bu adımları atabilmek için hangi araştırmaları yapmalıyım? ❏ İhtiyacım olan bilgilere, verilere, kaynaklara nasıl ulaşabilirim? ❏ Bu amacım ile ilgili bu hafta yapabileceğim en az üç eylem neler olabilir?
 15. 15. seçeneklerİ gör!
 16. 16. 3. BOYUT : Hacim (Farklı düzlemlerde yolculuk) ❏ Engelleri aşmak için nasıl çözümler bulabilirim? hedefe giden yol
 17. 17. 3. BOYUT : Hacim (Farklı düzlemlerde yolculuk) ❏ Hedefimle aramdaki yolu, bu yüzeyde aşmam mümkün mü? ❏ Değilse bunu / bunları aşmak için nasıl bir rota çizmeliyim? ❏ Bulunduğum düzlemde (ortamda) çözüm üretemiyorsam, çözümü hangi düzlemlerde (ortamlarda) bulabilirim? ❏ Bu ortamlara ulaşabilmek için, hangi dış faktörlerden nasıl yararlanabilirim? ❏ Bu hafta, bu yönde yapabileceğim üç eylem neler olabilir?
 18. 18. değİŞİmİ fark et!
 19. 19. 4. BOYUT : Zaman ve Değişim ❏ Zaman geçerken, hedefim aynı yerde ve aynı şekilde duruyor mu? hedefe giden yol
 20. 20. 4. BOYUT : Zaman ve Değişim ❏ Hedefime ulaşıncaya kadar ne kadar zaman geçecek? ❏ Bu zaman zarfında o yerinde mi duracak, yoksa hareket edip başka bir yerde mi olacak? ❏ Bu zaman zarfında, hedefin kendisi de değişime uğrayabilir mi? ❏ Olası değişimlere karşı şimdiden nasıl önlemler alabilirim? ❏ Bu konuda bu hafta yapabileceğim üç eylem neler olabilir?
 21. 21. Dördüncü Boyut Akademi olarak... • Bu sunumda, koçlukta ‘4B Modeli’nin ne olduğunu ve ne işe yaradığını sizin için aktardık. • 4B Modeli, 4 Boyutlu Profesyonel Koçluk eğitimi çerçevesinde geliştirilmiştir. • Amacımız, profesyonel olarak koçluk yapan veya koçluğu merak eden herkese, bu sistemik yaklaşımları tanıtmak ve bu vesileyle mesleki gelişimlerine katkıda bulunmaktır.
 22. 22. Tanışalım ★ Her türlü soru ve öneriniz için, bizimle iletişime geçmenizden mutlu oluruz. “4 Boyutlu Koçluk” yaklaşımıyla, kendinize ve takımlarınıza hedefler belirlemek isterseniz, tanışalım! bilgi@4bakademi.com www.4bakademi.com

×