Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Kocluk Modelleri - STEER

1 925 vues

Publié le

Dördüncü Boyut Akademi olarak, bu sunumda, koçlukta ‘Steer Modeli’nin ne olduğunu ve ne işe yaradığını sizin için aktardık.
İlerleyen slaytlarımızda, sizlere dünyada ve ülkemizde kullanılan diğer koçluk modellerini de aktaracağız.
Amacımız, profesyonel olarak koçluk yapan veya koçluğu merak eden herkese bu sistemik yaklaşımları tanıtmak ve bu vesileyle mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak.

Publié dans : Formation
 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

Kocluk Modelleri - STEER

 1. 1. DÖRDÜNCÜ BOYUT AKADEMİ Koçluk modelleri… Steer Derleyen: Çağlar Çabuk
 2. 2. 8 haftada, 8 koçluk modeli! Amacımız, profesyonel olarak koçluk yapan veya koçluğu merak eden herkese bu sistemik yaklaşımları tanıtmak ve bu vesileyle mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak.
 3. 3. KOÇLUK MODELLERİ Grow Modeli Clear Modeli Power Modeli Gains Modeli Steer Modeli Oscar Modeli Cigar Modeli 4B Modeli
 4. 4. STEER MODELİ nedir? SPOT- Gelişim ve öğrenme ihtiyacını karşılayacak fırsatları belirle! TAILOR - Bireyin ihtiyaçlarını karşılaması için, öğrenme içeriği ve biçimini düzenle! EXPLAIN - Görevin nasıl yapılması gerektiğini açıkla, göster! ENCOURAGE - Uygulama esnasında bireyleri cesaretlendir! REVIEW- Öğrenme süresince ve sonunda ilerlemeyi gözden geçir!
 5. 5. belirle
 6. 6. S- SPOT-BELİRLE Değişim, gözden geçirme, yeni sistemler ya da yeni anlaşmalar zamanında koçluk sürecine konu olabilecek fırsatlar ortaya çıkar. Koçluk fırsatlarını aşağıdakileri yaparak belirleyebilirsiniz: ❏ İşin yapılışını gözlemleyerek, ❏ Geribildirime cevap vererek, ❏ Size sunulan verileri (sonuç, rapor vb) analiz ederek.
 7. 7. DÜZENLE
 8. 8. T - TAILOR - DÜZENLE ❏ Bireyler için, bir eğitim ya da koçluk hizmetinin bir bağlamının olması, ilişkinin yapılandırılması açısından önemlidir. ❏ Sorular sormak, bireyin o anda neyi zaten bildiğini ve neyi bilmesi gerektiğini öğrenmek için, iyi bir yoldur. Böylece, alınan cevaplara göre, uygulamalar kişiye özel ayarlanabilir. ❏ Ayrıca, öğrenme biçimlerini idare etmek de, koçluk sürecini iyi yönetmenize yardımcı olur. ❏ Süreci planlamanız önemlidir, bu şekilde daha anlaşılır görevlerden daha karmaşık olanlarına doğru ilerlenmiş olur.
 9. 9. T - TAILOR - DÜZENLE ❏ Aşağıdaki noktalar hazırlığınıza dahil edilmelidir: ❏ ❏ ❏ ❏ ❏ Öğrenilecek noktaları ve uygulanacak faaliyetleri listeleyin! İşi, yönetilebilir öğrenme parçalarına ayırın! Toplantı için ihtiyacınız olan tüm belge ve ekipmanları bir araya toplayın! Uygun iş yardımları ya da örnekler hazırlayın! Bölünmeyeceğinize emin olun!
 10. 10. açıkla
 11. 11. E - EXPLAIN - AÇIKLA ❏ Koçluk görüşmesinin ana gündeminin kendisi tarafından belirleneceğini, bireyin neyi başarmayı umduğunu, toplantının nasıl yürütüleceğini ve ne kadar süreceğini söylemek önemlidir. ❏ Sürecin nasıl yürütüleceği ve neden yapılması gerektiğine dair tüm kısımları açıklayın! Bunları bireyle tartışın ve ona anladığı noktalar üzerine düşünmesi için sorular sorun. ❏ Her bölümü açıklarken, bir örnek ya da uygulama göstermek önemlidir. Net bir örnekleme, insanlara kendi anladıkları noktalardaki boşlukları belirlemede ve onlara uygun sorular sormada yardımcı olur.
 12. 12. cesaretlendir
 13. 13. E - ENCOURAGE - CESARETLENDİR ❏ Görevi açıklayıp uygulamalardan sonra, öğrenen kişi için kendisini deneme vaktidir. (PRATİK) ❏ Birinin tanıdık olmadığı bir görevi, onu gözlemlemeden ya da ona destek vermeden yapmasına izin verirseniz, onları dipsiz bir kuyuya atarsınız. Bu, etkili koçluk değildir. İnsanları cesaretlendirerek, onlara yardım etmeli ve kendine olan güvenlerini artırmalısınız. ❏ İhtiyaç anında her zaman yardım etmeye hazır olun ve bireyin ilerlemesini ölçebilmesi için geribildirim sağlayın.
 14. 14. gözden geçir
 15. 15. R - REVIEW - GÖZDEN GEÇİR ❏ İlerlemeyi gözden geçirmek, öğrenen kişinin ne derecede başarılı olduğunu ve hedeflerine ulaşmaya ne kadar yakın olduğunu görmesi için önemlidir. Bu, onu motive tutmaya yardımcı olur. ❏ Gözden geçirme, koç olarak sizin için de önemlidir. Mesajı karşıya iletmede ne derece başarılı olduğunuzu görmeniz gerekir.
 16. 16. Dördüncü Boyut Akademi olarak... • Bu sunumda, koçlukta ‘Steer Modeli’nin ne olduğunu ve ne işe yaradığını sizin için aktardık. • İlerleyen slaytlarımızda, sizlere dünyada ve ülkemizde kullanılan diğer koçluk modellerini de aktaracağız. • Amacımız, profesyonel olarak koçluk yapan veya koçluğu merak eden herkese bu sistemik yaklaşımları tanıtmak ve bu vesileyle mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak.
 17. 17. Tanışalım ★ Her türlü soru ve öneriniz için bizimle iletişime geçmenizden mutlu oluruz. “4 Boyutlu Koçluk” yaklaşımıyla, kendinize ve takımlarınıza hedefler belirlemek isterseniz, tanışalım! bilgi@4bakademi.com www.4bakademi.com

×