Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Kocluk Modelleri - POWER

1 818 vues

Publié le

Dördüncü Boyut Akademi olarak amacımız, profesyonel olarak koçluk yapan veya koçluğu merak eden herkese bu sistemik yaklaşımları tanıtmak ve bu vesileyle mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak.

Her türlü sorunuz, eğitim talebi ya da görüş ve önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz

bilgi@4bakademi.com
www.4bakademi.com

 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

Kocluk Modelleri - POWER

 1. 1. DÖRDÜNCÜ BOYUT AKADEMİ Koçluk modelleri... Power Derleyen: Çağlar Çabuk
 2. 2. 8 haftada, 8 koçluk modeli! Amacımız, profesyonel olarak koçluk yapan veya koçluğu merak eden herkese bu sistemik yaklaşımları tanıtmak ve bu vesileyle mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak.
 3. 3. KOÇLUK MODELLERİ Grow Modeli Clear Modeli Power Modeli Gains Modeli Steer Modeli Oscar Modeli Cigar Modeli 4B Modeli
 4. 4. POWER MODELİ nedir? Perceive Observe Want Engage Review / Restart (Algılama) (Gözlemleme) (İsteme) (Ele Alma) (Gözden Geçirme/Yeniden Başlatma)
 5. 5. algılama
 6. 6. P - PERCEIVE - ALGILAMA ❏ Şimdiki zamanda «algılama», tüm önceki deneyimlerin temelinden, şu anda meydana gelenlere kadar dikkat kesildiğiniz her şeydir. ❏ Algılama, neyi gözlemlemeyi seçtiğinizi oluşturan veridir. ❏ Bu aşamada koç, ucu açık sorular sorarak, danışan ile bir temel oluşturur. Böylece danışan, gitmek istediği yönü gözlemleme aşamasına geçebilir.
 7. 7. gözlemleme
 8. 8. O - OBSERVE - GÖZLEMLEME (DİNLEME) ❏ Veriyi, üzerine tartışılacak bir gündem maddesine dönüştürme sürecidir. ❏ Koç, danışanın fikirlerini ve sunduğu verileri karşılaştırmasını sağlar. ❏ Bu aşamada, bir sorunun çözümü ya da değişim hedefi belirlenir.
 9. 9. isteme
 10. 10. W- WANT - İSTEME ❏ İlgi nereye yöneltilirse, orada enerji de vardır. Koç, danışanın tanımladığı verileri ve aktardığı gözlemleri değerlendirerek, ucu açık sorular yöneltir. Şu anda çalışabilmesi için, danışan adına en büyük enerji kaynağını neyin oluşturduğunu buldurur. ❏ Birden fazla gündem tanımlanırsa, o zaman koç, danışanın hangi gündemlerden daha çok etkilendiğini, bu vesileyle kendi enerji kaynaklarını fark etmesine yardımcı olur.
 11. 11. W- WANT - İSTEME ❏ Sürecin bu aşamasında yeterli seviyede enerjinin ortaya çıkması ve danışanın harekete geçmesi için, olumlu heyecan duymasına ve motivasyonunu tespit etmesine çalışılır. Örnek sorular: “Ne İstiyorsun?” “Onu elde etmek için, ne kadar isteklisin?”
 12. 12. ele alma
 13. 13. E - ENGAGE - ELE ALMA ❏ Koçla birlikte harekete geçilir ve hayata geçirilmek üzere bir eylem için planı yapılır. ❏ Danışan, İSTEME aşamasında istenen şeye sahip olamamanın getirdiği rahatsızlığı giderecek gündemi gözden geçirmek için, net bir plan hazırlar.
 14. 14. gözden geçirme
 15. 15. R - REVIEW-GÖZDEN GEÇİRME ❏ Toplantının sonunda, koçluk görüşmesinin gözden geçirmesi yapılır. Böylece, danışanın hayata geçirmeyi amaçladığı eylem ve koçun bu eylem adımını nasıl destekleyeceği netleştirilir. ❏ Döngüyü sonlandırmak için koç, bir sonraki toplantıya başlarken, temel oluşturması açısından, son toplantıda karar verilen iş birimini takip ederek başlar.
 16. 16. Dördüncü Boyut Akademi olarak... • Bu sunumda, koçlukta ‘Power Modeli’nin ne olduğunu ve ne işe yaradığını sizin için aktardık. • İlerleyen slaytlarımızda, sizlere dünyada ve ülkemizde kullanılan diğer koçluk modellerini de aktaracağız. • Amacımız, profesyonel olarak koçluk yapan veya koçluğu merak eden herkese bu sistemik yaklaşımları tanıtmak ve bu vesileyle mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak.
 17. 17. Tanışalım • Her türlü soru ve öneriniz için bizimle iletişime geçmenizden mutlu oluruz. “4 Boyutlu Koçluk” yaklaşımıyla, kendinize ve takımlarınıza hedefler belirlemek isterseniz, tanışalım! bilgi@4bakademi.com www.4bakademi.com

×