Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Merhaba, ben Cabernet Franc & Merlot. Istranca
Dağları'nın güney eteklerinde yeralan Chamlija
bağlarında yetişen %51 Caber...
Merhaba, ben 2012 Istranca. %77 Merlot,
%11 Cabernet Sauvignon, %9 Cabernet Franc
ve %3 Malbec barındırıyorum. Yakut rengi...
Merhaba ben Papaskarası. Üzüm çeşidi olarak
tahmini yaşım 1.500 yıldır. Bu kadar uzun
seneler insan damağına başarılı bir ...
Merhaba, ben Pinot Noir Chamlija. Kırklareli'deki
Istranca dağlarının zirvesi olan, 1.030 metre rakımlı
Mahya Tepesi'nin e...
Merhaba, ben Mutlu Hata. Çoğu kişi hiç hata
yapmamak ister ama mutluluk, hata diye
adlandırılan tecrübelerde gizlidir. İşt...
Merhaba, ben Thracian. Şarap Tanrısı'nın doğduğu
diyardan geliyorum. Dünyada altın takıyı ilk benim
atalarım üretmiş. Altı...
Merhaba! Ben çok heyecanlıyım; çünkü
Türkiye’de ilk yetişen ve şarap olan
Albarino’yum! Sizinle tanışmayı çok isterim.
Por...
Merhaba, ben Istranca dağlarının eteklerinde 350
milyon yaşındaki parçalanmış granit kayalarına
kök salmış, olgunlaştığınd...
Merhaba, ben Viognier Chamlija. Fransa'nın Kuzey
Rhone bölgesinde doğdum. Ünlü İngiliz Şarap
Uzmanı Robert Joseph, beni şa...
Merhaba, ben Chardonnay Chamlija. Fransa'nın
Burgonya bölgesinde doğdum. Dünyanın en asil
şaraplık beyaz üzümüyüm. Chamlij...
Merhaba, ben Thracian. Şarap Tanrısı'nın doğduğu
diyardan geliyorum. Dünyada altın takıyı ilk benim
atalarım üretmiş. Altı...
Chamlija Katalog 2015Ekim
Chamlija Katalog 2015Ekim
Chamlija Katalog 2015Ekim
Chamlija Katalog 2015Ekim
Chamlija Katalog 2015Ekim
Chamlija Katalog 2015Ekim
Chamlija Katalog 2015Ekim
Chamlija Katalog 2015Ekim
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Chamlija Katalog 2015Ekim

987 vues

Publié le

Chamlija Katalog

Publié dans : Mode de vie
 • Soyez le premier à commenter

Chamlija Katalog 2015Ekim

 1. 1. Merhaba, ben Cabernet Franc & Merlot. Istranca Dağları'nın güney eteklerinde yeralan Chamlija bağlarında yetişen %51 Cabernet Franc ve %49 Merlot üzümlerinden üretildim. Asma başına verimim 250 gram civarında tutuldu. Bağlarımın ortak özelliği kuvars taşı veya kireç taşı içermeleridir. Şarabım yüksek düzeyde fenolik madde içermektedir. Fransız meşe fıçılarda yıllandırıldım. Şarabımın lezzetini ve rayihasını muhafaza etmek amacıyla filtre ve duruluma işlemi yapılmadan şişelendim. Uygun koşullarda saklanmam şartı ile 2030 yılına kadar tüketilebilirim. İdeal içim sıcaklığım 18 derecedir. Merhaba, ben Merlot. Istranca Dağları'nın güney eteklerinde yeralan Chamlija bağlarında yetişen %85 Merlot ve %15 Cabernet Franc üzümlerinden üretildim. Asma başına verimim 250 gram civarında tutuldu. Bağlarımın ortak özelliği kuvars taşı veya kireç taşı içermeleridir. Şarabım yüksek düzeyde fenolik madde içermektedir. Fransız meşe fıçıda yıllandırıldım. Şarabımın lezzetini ve rayihasını muhafaza etmek amacıyla filtre ve duruluma işlemi yapılmadan şişelendim. Uygun koşullarda saklanmam şartı ile 2033 yılına kadar tüketilebilirim. İdeal içim sıcaklığım 18 derecedir.
 2. 2. Merhaba, ben 2012 Istranca. %77 Merlot, %11 Cabernet Sauvignon, %9 Cabernet Franc ve %3 Malbec barındırıyorum. Yakut rengiyim. Siyah meyveler, koyu çikolata, moka, menekşe ve baharat aromaları taşıyorum. Likör ve menekşenin canlı aromalarıyla birlikte, koyu, yoğun dokulu ve zarif bir şarabım. Tatlı baharatlar ve çekici tanenlerle uzun bir bitişe sahibim. Olağanüstü bir rekolteyim. Mondial du Merlot’dan aldığım gümüş madalyayla kendimi dünya çapında kanıtladım. Merhaba, ben 2012 Cabernet Sauvignon. %90 Cabernet Sauvignon, %10 Merlot içeriyorum. Yoğun kuvarz çakıllı bağ toprağım düşük verimiyle kalitemi arttırdı. Öyle ki, Chamlija beş asmadan sadece bir şişe şarap yapabildi. 13 ay Fransız meşe fıçılarda yaşlandım. Chamlija, bana bağdan şişeye gelene kadar çok iyi baktı ve yurtdışında önemli yarışmalara yolladı. En çetrefilli yarışmalardan biri olan Vinitaly 2014’te ‘Gran Menzione’ aldım. Ayrıca, İspanya’da yapılan Bacchus 2014 şarap yarışmasından ülkeme getirdiğim bir gümüş madalya var. Gilbert&Gaillard tarafından da Altın Madalya ile ödüllendirildim. Damağınızda ve burnunuzda yaratacağım harikalara gelirsek, çok olgun koyu meyve, nane, egzotik çikolata ve baharat aromalarım var. Koyu yakut renkteyim. Damakta, kasis likörü baskınlığıyla yoğun, tatlı ve kadifemsiyim. Uzun baharatsı bitişime, olgun tanen, koyu kiraz, çikolata ve kasis meyvesi eşlik eder.
 3. 3. Merhaba ben Papaskarası. Üzüm çeşidi olarak tahmini yaşım 1.500 yıldır. Bu kadar uzun seneler insan damağına başarılı bir şekilde hitap etmiş olmalıyım ki; yıllarca Balkan coğrafyasındaki bağlarda beni büyütmüşler. Balkan yarımadasının hakim üzümü olmuşum. Yeniçeriler beni Macar ovasına kadar taşımış olmalı ki; bir oğlum (Kadarka), bir kızım (Kovidinka) hala orada yaşıyorlar. Ben ise Kırklareli'nde Istranca dağlarının eteklerinde doğmuşum. Taşların üzümüyüm. Çok geç kemale erişirim. Ekim'in sonunda hasat edilirim. Ateş kızılı çekici bir rengim vardır. Burunda baharat ve kurumuş gül kokuları, damakta kiraz, erik, dağ çileği meyveleri sunarım. Şairlere ilham veririm. Ben Papaskarası, ''karasevda''nın meyvesiyim. Merhaba, ben Papaskarası & Cabernet. Istranca dağlarının eteklerinde yeralan soğuk iklimli Chamlija bağlarından, beni size özenle bakan eller getirdi. 20 Ekim 2014 gününün sabahı, dondurucu bir Trakya ayazında üzümlerim hep birlikte hasat edildi. %50 Papaskarası, %25 Cabernet Franc ve %25 Cabernet Sauvignon üzümlerinden oluşan şıramı birarada fermente ettiler. Sonuçta; Türkiye'nin ilk Papaskarası & Cabernet kupajı yaratıldı. Filtreleme ve durultma işlemi görmedim. Yüksek fenolik madde içerdiğimden 2023 yılına kadar uygun koşullarda saklanabilirim. Trakya kuzusu ve köftesi benim sofra arkadaşlarımdır.
 4. 4. Merhaba, ben Pinot Noir Chamlija. Kırklareli'deki Istranca dağlarının zirvesi olan, 1.030 metre rakımlı Mahya Tepesi'nin eteklerinde yeralan bağlarda, 300-400 metre rakımda büyüdüm. Toprağım, İslambeyli jeolojik formasyonuna ait 60 milyon yaşındaki deniz fosilleri içeren, kireç taşı ve kilden oluşmaktadır. Formasyon, bana güçlü bir asidite ile birlikte mineralite katmaktadır. Bağlarımın hakim iklimi, Istranca Yaylası iklimidir. Bu iklim, Karadeniz iklimi ile Trakya karasal ikliminin geçiş iklimidir. Yıllık ortalama sıcaklık 12 derecedir. Olgunlaşma devresindeki gün içi hakim rüzgar, 15 kilometre/saat ile poyrazdır. Ortalama Ağustos ayı en düşük nem miktarı %50 civarındadır. Yaz ayında 32 dereceyi geçen gün sayısı sadece 2 gündür. Yaz ayı ortalama gece sıcaklıkları 15 derece, gündüz sıcaklıkları ise 27 derece civarındadır. Yaz aylarındaki ortalama günlük güneşlenme süresi yaklaşık 10 saattir. Bana tüm bu şartları sağlayan Chamlija sayesinde, koyu bir renge, olağanüstü bir asit-şeker dengesine sahibim. Fenolik madde açısından çok zenginim. Beni elle hasad ettiler. Fransız meşe fıçılarda dinlendirdiler. Tavsiye edilen içim sıcaklığım 15 derecedir. Uygun ortamda saklanması koşulu ile 2023 yılına kadar içilebilirim. Merhaba ben Cabernet Franc. Istranca Dağları’nın güney eteklerinde yer alan Chamlija’nın 380 metre rakımlı İslambeyli bağında yetişen Cabernet Franc üzümünden üretildim. Bağımın kum, kuvars çakılları ve kil içeren ‘terroir’ını en iyi yansıtacak şekilde ‘tek bağ’ şarabı olarak yaratıldım. 2014 yılının 21 Ekim günü, sabahın ilk ışıklarında elle hasat edildim. Burunda olgun kırmızı ve siyah meyve aromalarım hakimdir. Baharatsı aromalarım burunda taze meyveye eşlik eder. Damakta ise kadifemsi nitelikte tanenlere sahibim. Kuru meyve aromaları ve mint ile birlikte damakta dengeli ve canlı bir karakterim vardır. Bitimim tatlımsı ve ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Şarabımın lezzetini ve rayihasını muhafaza etmek amacıyla filtre ve durulama işlemi yapılma- dan şişelendim. Uygun koşullar altında saklanmam şartı ile 2025 yılına kadar tüketilebilirim. İdeal içim sıcaklığım 18 derecedir.
 5. 5. Merhaba, ben Mutlu Hata. Çoğu kişi hiç hata yapmamak ister ama mutluluk, hata diye adlandırılan tecrübelerde gizlidir. İşte bu cesaret dolu anlayışla dikildiğim bağlar, Istranca'nın güney eteklerinde yeralmaktadır. Toprağım 65 milyon yaşında deniz canlılarına ait fosiller barındıran kireç taşı ve kil içermektedir. Serinliğin ve taşların Pinot Noir şarabıyım. Asıl hata, hata yapmaktan korkmaktır. Çilek, ahududu ve çiçek notaları ile tipik bir Pinot Noir burnuna sahibim. Damakta, güçlü yapılıyım. Tatlı baharatlar, ezilmiş koyu çilek ve kiraz yoğun notlarıyla, yumuşak tanenli, olgun ve zarif, uzun mineral bitişim ile tipik Burgundy yapıya sahibim. Merhaba, ben Köpek Güldüren. % 93 Pinot Noir ve% 7 Malbec içeriyorum. Yakut rengindeyim. Burunda ilk olarak olgun kokular saçarım, toprak ve tütün kokularım eşlik eder. Damakta tatlı ve pürüzsüzüm. Bourgogne Passetoutgrains karışımlarını hatırlatırım.
 6. 6. Merhaba, ben Thracian. Şarap Tanrısı'nın doğduğu diyardan geliyorum. Dünyada altın takıyı ilk benim atalarım üretmiş. Altına çok meraklıyız. Sebebi ise cazibeli ışıltısı ile asla paslanmayan, kararmayan ve donuklaşmayan yapısı. Chamlija beni altının bu ölümsüz karakteri ile özdeşleştirdi. Cazibeli bir buruna ve yıllara meydan okuyacak bir yapıya sahibimdir. Chamlija'nın Istranca dağlarının güney eteklerinde yeralan ve son derece düşük verim ile işlediği bağlarda yıllandırılmak için yaratıldım. %47 Merlot, %46 Cabernet Sauvignon, %7 Cabernet Franc üzümü içermekteyim. Filtreleme ve durulama işlemine tabi tutulmaksızın şişelendim. Çok yüksek düzeyde fenolik madde içerdiğimden, servis edilmeden önce karafa aktarılmam tavsiye edilir. Merhaba, ben Sui Generis; sizin deyiminizle Nev’i Şahsına Münhasır. Istranca Dağları'nın güney eteklerinde yeralan Chamlija bağlarında yetişen %42 Cabernet Franc, %32 Merlot ve %26 Cabernet Sauvignon üzümlerinden üretildim. Asma başına verimim 250 gram civarında tutuldu. Bağlarımın ortak özelliği kuvars taşı veya kireç taşı içermeleridir. Şarabım yüksek düzeyde fenolik madde içermektedir. Fransız meşe fıçılarda yıllandırıldım. Şarabımın lezzetini ve rayihasını muhafaza etmek amacıyla filtre ve duruluma işlemi yapılmadan şişelendim. Uygun koşullarda saklanmam şartı ile 2030 yılına kadar tüketilebilirim. İdeal içim sıcaklığım 18 derecedir.
 7. 7. Merhaba! Ben çok heyecanlıyım; çünkü Türkiye’de ilk yetişen ve şarap olan Albarino’yum! Sizinle tanışmayı çok isterim. Portekiz’den geliyorum, klonlarım 42, 43 ve 44’tür. Bağım Istranca Dağlarının eteklerindedir. Oraları çok sevdim, yükseklik 300 metre ve harika bir manzaraya karşı yetişiyorum. Toprağımda bol kuvars taşı, alt toprağımda ise kil ve kireç var. Hepsiyle çok iyi anlaşıyorum. Yeşil limon, şeftali, kayısı, portakal marmeladı, mango, beyaz çiçekler ve mineral kokuyorum. Dokum ise kremsi, ağız sulandırıcı ve yoğun. Konsantre şeftali ve limon tadım vardır. Bitişte limon suyu keskinliğinde çok enerjiğimdir. Uzun bitişimde, mineral damakta kendini kuvvetli bir şekilde hissettiriyor. Merhaba, ben Sauvignon Blanc; aslolan ‘vahşi’ (sauvage) karakterimin tam temsilcisiyim. Yetiştiğim bağlar Istranca eteklerindeki Chamlija’nın en soğuk bağlarından birisi olan Poyralı Parpara bağı. Toprağım bol kireçli. Şarap olarak %13.5 alkol, 3.0 Ph ve 6.7 gram tartarik asit barındırıyorum. Bende Sauvignon Blanc’ta normalde bulunandan daha fazla doku ve aromatik yoğunluk bulunuyor. Açık sarı-yeşil rengim, greyfurt, yeşil limon, yeşil çimen, yeşil erik, hanımeli ve şeftali aromalarım var. Damakta dolgun ve kremsiyim ve bu doku zenginliğini dengeleyen müthiş bir asiditem var. Tropikten ziyade limonsu, tazeleyici bir stilim vardır. Tuzlu mineral yapımla çok iyi birleşen şeftali notlarını arka damağınızda hissedebilirsiniz.
 8. 8. Merhaba, ben Istranca dağlarının eteklerinde 350 milyon yaşındaki parçalanmış granit kayalarına kök salmış, olgunlaştığında kabuğunun rengi kehribar sarısına dönen Narince Chamlija. Serin bir 26 Eylül sabahında hasad edildim. Salkımımın tamamını tanelerimi ayırmaksızın, sadece ilk şıramı alarak, maksimum 0.6 bar basıncın altında karbon buzu ile birlikte preslediler. Paslanmaz çelik tankta fermente edildim. Chamlija bana bağdan şişeye gelene kadar çok iyi baktı. Sıradışı rahiyam kayalık ve serin bir yerde yetişmiş olmamın sonucudur. Ananas, limon, kırılmış taş, istiridye kabuğu, bahar çiçekleri, zencefil kokarım. Zengin, olgun ama oldukça yüksek asitli, tazeleyici bir karaktere sahibimdir. Damakta olgun limon, sarı meyveler ve güçlü mineraliteyi barındıran sıradışı bir kalitem vardır. Kısacası, etkileyici bir damak doluluğuna ve uzunluğuna sahip, taşların, serinliğin ve zarafetin şarabıyım. Merhaba, ben Chamlija Riesling’im. Istranca Dağlarının eteklerindeki Kartalkaya bağında yetişip, şişelere doldum. Bağımın toprağı 65 milyon yıllık deniz fosilleri ve resif kökenli kireçtaşı içeriyor. Rakamlara bakarak söyleyebilirim ki; Türkiye’deki en serin yazın yaşandığı bağda yetiştim. Ağustos ayı boyunca, maksimum sıcaklık ortalama 27.5 ve minimum ortalama 12.5 dereceydi. Bütün bunlar düşük ph’ımı ve yüksek asiditemi açıklıyor: %13.5 alkol, 3.00 Ph, 7.4 gram tartarik asit içermekteyim. Çelik diriliğinde sek bir Riesling’im. Burunda güçlü, şeftali, kayısı, yeşil limon, beyaz çiçekler, taş kokularım var. Çok tazeleyici bir şarap oldum. Uygun koşullarda saklamak koşulu ile beni 2024 yılına kadar tüketebilirsiniz.
 9. 9. Merhaba, ben Viognier Chamlija. Fransa'nın Kuzey Rhone bölgesinde doğdum. Ünlü İngiliz Şarap Uzmanı Robert Joseph, beni şarap olarak şöyle tarif ediyor: ‘Viognier, bir ressamın paletinde bir renk olsaydı, turuncu olurdu! Turuncu, ressam paletinin en parlak ve canlı renklerindendir. Mavi ve kırmızı gibi renklerin aksine, kullanımı kolay ve esas bir renk olmamakla birlikte, yetenekli bir ressam tarafından özenle işlenmelidir. Bu durum Viognier üzümü için de aynıdır.’ Olgunlaşmam çok kaprislidir. Sadece altın sarısına döndüğümde ve çok kısa bir zaman aralığında olağanüstüyümdür. Sabır ve umutla o olağanüstü günü bekleyen Chamlija, meyvemdeki sıradışı aromalarımı mükemmel bir şekilde yakaladı. Bu çok zor olan süreci geçirdikten sonra, beni Ağustos ayının son haftasında, harika olgunluğa geldiğimde elle hasad ettiler. Çok narin bir şekilde şıramı alıp, Fransız meşe fıçılarda fermente edip, yine aynı fıçılarda olgunlaştırdılar. Sonunda, zengin, bol aromalı, karakteristik kokularımdan beyaz çiçekler, şeftali, kayısı, zencefil kokularım ile leziz tadlar taşıyan bir şarap oldum. Merhaba, ben Chamlija Chardonnay Narince. %64 Chardonnay, %36 Narince içermekteyim. Fransız meşe fıçılarda mayalandım ve tortumun üzerinde yaşlandırıldım. Burunda kayısı, armut, şeftali, vanilya aromaları ile birlikte limon ve bahar çiçekleri kokarım. Damakta ise oldukça yumuşak ve kremamsı bir yapıdayım. Mineralimsi bir bitişim vardır. Uygun koşullar altında saklanmam koşuluyla 6 yıl içinde tüketilmem tavsiye edilir. Soslu ve kremalı deniz ürünlerine mükemmel eşlik ederim.
 10. 10. Merhaba, ben Chardonnay Chamlija. Fransa'nın Burgonya bölgesinde doğdum. Dünyanın en asil şaraplık beyaz üzümüyüm. Chamlija benim en kaliteli Burgonya klonlarım olan 76, 95, 121, 548 ve 809 nolu klonlarımı Türkiye'ye getirdi. Istranca Dağları'nın zirvesinin yeraldığı, Kırklareli'nin Poyralı köyünün kireç taşı bol topraklarında yetiştim. Serinliğin ve kireçtaşlarının üzümüyüm. Bu serinlik ve taşlar, benim harika bir olgunluğa erişmemi sağlıyor. Eylül ayının ilk haftasında elle hasat edildim. En kaliteli şıram alındıktan sonra Fransız meşe fıçılarda 15℃ derecede fermente edildim ve 10 ay tortumun üzerinde yaşlandırıldım. Burunda  kayısı, beyaz  şeftali, mango, limon ve vanilya kokularım vardır.  Oldukça mineralimsi damağım güçlü bir asiditeye sahibim. Uzun bitişimde, damakta güçlü bir şekilde mineral hissedebilirsiniz. Kabuklu ve kremalı deniz ürünleri sofra arkadaşlarımdır. Uygun koşullar altında saklanmam koşulu ile 6 yıl içinde tüketilebilirim. Merhaba, ben Mutlu Hata. Çoğu kişi hiç hata yapmamak ister ama mutluluk, hata diye adlandırılan tecrübelerde gizlidir. İşte bu cesaret dolu anlayışla dikildiğim bağlar, Istranca'nın güney eteklerinde yeralmaktadır. Toprağım 65 milyon yaşında deniz canlılarına ait fosiller barındıran kireç taşı ve kil içermektedir. Serinliğin ve taşların Chardonnay şarabıyım. Asıl hata, hata yapmaktan korkmaktır.
 11. 11. Merhaba, ben Thracian. Şarap Tanrısı'nın doğduğu diyardan geliyorum. Dünyada altın takıyı ilk benim atalarım üretmiş. Altına çok meraklıyız. Sebebi ise cazibeli ışıltısı ile asla paslanmayan, kararmayan ve donuklaşmayan yapısı. Chamlija beni altının bu ölümsüz karakteri ile özdeşleştirdi. Cazibeli bir buruna ve yıllara meydan okuyacak bir yapıya sahibimdir. Chamlija'nın Istranca dağlarının güney eteklerinde yeralan ve son derece düşük verim ile işlediği bağlarda yıllandırılmak için yaratıldım. Chardonnay üzümü içermekteyim. Filtreleme ve durultma işlemine tabi tutulmaksızın şişelendim. Merhaba, ben ''Blanc de Noirs''. Türkiye'nin siyah üzümden yapılmış ilk beyaz şarabıyım. Harika bir beyaz şıraya sahip mavimsi siyah renkli Papaskarası üzümünden üretildim. Çok özel bir sıkım tekniği ile kısıtlı miktarda şıradan üretildim. Papaskarası'nın dipdiri asiditesine sahibim. Damakta yoğun şeftali ve turunç rayiham ile çok keyifliyimdir. Özüm kara, rengim beyazdır. Yemek uyumu konusunda sınırsız seçenek sahibiyimdir.

×