Gjenerali i ushtrise se vdekur

Projekti i letersise: Referat mbi librin
“Gjenerali i ushtrise se vdekur”
Place logo
or logotype here,
otherwise
delete this.
Grupi: Lediana Sula, Alketa Nuhaj, Kristjana Rrapaj,
Jashar Hykaj
Permbajtja:
 Skeda e librit
 Nje informacion i shkurter mbi
biografine e autorit, Ismail Kadare
 Permbledhje e pergjithshme
 Informacione mbi vepren
 Analize letrare e vepres
 Figurat letrare me te perdorura
 Mesazhi
 Pershtypjet e gjithesecilit prej nesh
sesi ky liber mberriti te ne
 Sugjerime per lexuesin
Skeda e librit:
 Autori: Ismail Kadare
 Shteti: Shqipëria
 Gjuha: shqip
 Subjekt(e): Gjenarali italian
 Zhanri: roman
 Botuesi: New Amsterdam (Angli)/
Sh.B. Naim Frashëri (Shqiperi)
 Data e botimit: 1963 (Shqiperi)/
1991 (Angli)
 Faqe: 256 (Angli)/
264 (Shqiperi)
Ismail KadareIsmail Kadare është një nga
shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë,
disa herë i nominuar për çmimin
"Nobel" për letërsi. Dallohet për
novela, romane, por ka shkruar dhe
poezi dhe kritika. Ai e ka ndarë jetën e
tij mes Francës dhe Shqipërisë. Nisi të
shkruajë kur ishte ende i ri dhe veprat
e tij janë përkthyer në mbi tridhjetë
gjuhë. Gjithashtu është martuar me
shkrimtaren e njohur të skicave dhe
tregimeve për fëmijë, Helena Kadare.
Dicka mbi biografine…
Lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin
e mesëm; më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë
në Universitetin e Tiranës. Më pas shkoi në Moskë me studime për
dy vjet në Institutin e Letërsisë Botërore "Maksim Gorki" (1958-
1960).
Në vjeshtën e vitit 1990 Ismail Kadare vendosi të largohet nga
Shqipëria dhe të qëndrojë në Paris.
Në vitin 2005, fitoi çmimin “The Booker Prize Man”.
Ismail Kadare është dekoruar nga Presidenti i Shqipërisë me
Urdhrin “Nderi i Kombit” dhe nga shteti francez me urdhrat “Kryqi i
Legjionit të Nderit” e “Oficer i Legjionit të Nderit”.
Ismail Kadare më 23.06.2009 u nderua me Çmimin e madh
spanjoll, "Princi i Asturias per Letersi“.
Stili i Kadarese
Vepra poetike e Ismail Kadaresë shquhet
për idetë e thella dhe për figuracionin e
pasur e origjinal; rol me rëndësi për
pasurimin e poezisë shqiptare.
Në fushën e prozës, Ismail Kadare ka
lëvruar tregimin, novelën dhe romanin.
Prozën e tij e karakterizojnë
përgjithësimet e gjera historiko-filozofike,
subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thellë i
shprehur shpesh me anë të parabolës,
mbi bazën e asociacionit apo të
analogjive historike.
Ideja e
romanit ”Gjenerali i
ushtrisë së vdekur “
(1964) është shpirti
liridashës i popullit
shqiptar.
Permbledhje e pergjithshme e librit
Romani “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” zhvillohet rreth
një gjenerali italian, i cili është dërguar në Shqipëri për të
gjetur eshtrat e ushtarëve të rënë italianë gjatë kohës të
pushtimit të Shqipërisë. Detyra kryesore e gjeneralit është
kërkimi dhe gjetja e eshtrave të një koloneli, i cili u zhduk pa
gjurmë në një fshat të vogël shqiptar. Rrethanat e zhdukjes
të kolonelit e ndërlikojnë shumë situatën. Pas shumë
mundimeve të kota, eshtrat e kolonelit nuk u gjetën.Gjenerali
i hedh ato eshtra ne humnere dhe nga ai moment prish
raportet me priftin. Si përfundim gjenerali është i mundur në
detyrën e tij, dhe në një moment dobësie vendos të maskojë
eshtrat e pagjetura të kolonelit me eshtrat e një të panjohuri.
Informacione mbi vepren
Bullgarishtja është gjuha e parë më (1966), kur në Shqipëri
nuk ishin fashitur vërejtjet e kritikës së realizmit socialist, që i
hapi dyert, kurse greqishtja është e katërta midis gjuhëve të
botës, konkretisht pas frëngjishtes, anglishtes dhe
gjermanishtes. Botimet vijojne në serbisht (1968) dhe në
turqisht (1968).
Shqipëria zyrtare, që i kishte rrënuar urat kulturore të
ndërsjellta me krejt Perëndimin, vetëm me Francën kishte
lejuar një lloj marrëdhënieje.
Kjo urë ndërlidhjeje e paprishur plotësisht, sikurse edhe
botimi frëngjisht në Tiranë që pati “Gjenerali i ushtrisë së
vdekur” (1968) e ka lehtësuar mbërritjen e tij.
1 sur 8

Recommandé

Don kishoti par
Don kishotiDon kishoti
Don kishotiArmando Selvija
42.1K vues9 diapositives
Gjuha shqipe dhe huazimet par
Gjuha shqipe dhe huazimetGjuha shqipe dhe huazimet
Gjuha shqipe dhe huazimetKlea Vyshka
30.7K vues10 diapositives
Historia e skënderbeut par
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeutenis vladi
24.2K vues7 diapositives
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem par
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemArenoardReno
7.1K vues9 diapositives
" Hamleti" par
" Hamleti"" Hamleti"
" Hamleti"#MesueseAurela Elezaj
18.5K vues11 diapositives
Biografia e ismail kadares par
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresActuallyican
6.5K vues29 diapositives

Contenu connexe

Tendances

Projekt ne guide turistike par
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistikeAnisa 19
47.2K vues16 diapositives
Ismail kadare par
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadareEgzona Shabani
26.9K vues27 diapositives
Pastrimi i gjuhes shqipe par
Pastrimi i gjuhes shqipePastrimi i gjuhes shqipe
Pastrimi i gjuhes shqipeolinuhi
9K vues23 diapositives
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” par
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” #MesueseAurela Elezaj
50.3K vues24 diapositives
PROJEKT : SKENDERBEU par
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU #MesueseAurela Elezaj
72.9K vues35 diapositives
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore par
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
109.9K vues9 diapositives

Tendances(20)

Projekt ne guide turistike par Anisa 19
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistike
Anisa 1947.2K vues
Pastrimi i gjuhes shqipe par olinuhi
Pastrimi i gjuhes shqipePastrimi i gjuhes shqipe
Pastrimi i gjuhes shqipe
olinuhi9K vues
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore par Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku109.9K vues
energjia par ANA KOSHI
energjia energjia
energjia
ANA KOSHI27.1K vues
Llojet e teksteve par sindi21
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
sindi21113.8K vues
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ... par Liil Otr
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Liil Otr84.8K vues
Gjergj Kastriot Skenderbeu par Orven Bregu
Gjergj Kastriot SkenderbeuGjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot Skenderbeu
Orven Bregu24K vues
Shqiperia -slide par Fre Nkly
Shqiperia -slideShqiperia -slide
Shqiperia -slide
Fre Nkly42.9K vues
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. par enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti58.8K vues
Humanistet shqiptar par Marjan DODAJ
Humanistet shqiptarHumanistet shqiptar
Humanistet shqiptar
Marjan DODAJ36.4K vues
Gjirokastra - slideshare projekt par alketsula
Gjirokastra - slideshare projektGjirokastra - slideshare projekt
Gjirokastra - slideshare projekt
alketsula1.5K vues
shkrimtaret e brezit te humbur par FialdoMema
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
FialdoMema47.2K vues
Energjia dhe Burimet e Energjisë par Klajdi Proko
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e Energjisë
Klajdi Proko28K vues
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo par Aldrin Pashku
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Aldrin Pashku10K vues

Similaire à Gjenerali i ushtrise se vdekur

Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha par
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaPunim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaDriton Nuha
16.5K vues16 diapositives
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare par
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptarePyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare#MesueseAurela Elezaj
11.7K vues30 diapositives
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare par
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareUniversiteti Politeknik Tirane
47.2K vues15 diapositives
Jeronim dhe dritero par
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero#MesueseAurela Elezaj
2.3K vues18 diapositives
Shkrimtare te shquar shkrimtar par
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarDenis Celaj
1.4K vues4 diapositives
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre par
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreprojekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreFatjon Cane
30.9K vues9 diapositives

Similaire à Gjenerali i ushtrise se vdekur(20)

Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha par Driton Nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaPunim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Driton Nuha 16.5K vues
Shkrimtare te shquar shkrimtar par Denis Celaj
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Denis Celaj1.4K vues
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre par Fatjon Cane
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreprojekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
Fatjon Cane30.9K vues
Koment vepre (1) par pjetri
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
pjetri1.5K vues
Rilindja Kombetare Shqiptare par Olsi Sita
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare Shqiptare
Olsi Sita51.5K vues
Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet par Albi Muca
Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehetSami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet
Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet
Albi Muca11.4K vues
Letersia boterore e shekullit xx par JozefKola
Letersia boterore e shekullit xxLetersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xx
JozefKola1.8K vues
Projekt letersi Humanistet shqipetar par Marjo Xhani
Projekt letersi Humanistet shqipetarProjekt letersi Humanistet shqipetar
Projekt letersi Humanistet shqipetar
Marjo Xhani160 vues
Ndre Mjeda - 2015 par Riku Verri
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
Riku Verri18.2K vues
Jeronim De Rada par Muki Huduti
Jeronim De RadaJeronim De Rada
Jeronim De Rada
Muki Huduti12.4K vues
Letersi par esipaja
LetersiLetersi
Letersi
esipaja271 vues
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe par Ajlinda Idrizi
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi12.6K vues
Ardhja e migjenit në letërsinë shqipe par sara7991
Ardhja e migjenit në letërsinë shqipe Ardhja e migjenit në letërsinë shqipe
Ardhja e migjenit në letërsinë shqipe
sara79911.9K vues

Plus de Daniela Muhaj

Ushqimet par
UshqimetUshqimet
UshqimetDaniela Muhaj
971 vues22 diapositives
Sida Shqiperi par
Sida ShqiperiSida Shqiperi
Sida ShqiperiDaniela Muhaj
323 vues23 diapositives
Rilindja,histori..daniela par
Rilindja,histori..danielaRilindja,histori..daniela
Rilindja,histori..danielaDaniela Muhaj
261 vues15 diapositives
Publiciteti par
PublicitetiPubliciteti
PublicitetiDaniela Muhaj
109 vues12 diapositives
Ftesa,letersi..daniela par
Ftesa,letersi..danielaFtesa,letersi..daniela
Ftesa,letersi..danielaDaniela Muhaj
108 vues2 diapositives
Fjalimi..letersi par
Fjalimi..letersiFjalimi..letersi
Fjalimi..letersiDaniela Muhaj
99 vues5 diapositives

Plus de Daniela Muhaj(17)

Zbulimet e medha gjeografike..histori par Daniela Muhaj
Zbulimet e medha gjeografike..historiZbulimet e medha gjeografike..histori
Zbulimet e medha gjeografike..histori
Daniela Muhaj5K vues
Projekti psikologji..crregullimet psikologjike..daniela muhaj par Daniela Muhaj
Projekti psikologji..crregullimet psikologjike..daniela muhajProjekti psikologji..crregullimet psikologjike..daniela muhaj
Projekti psikologji..crregullimet psikologjike..daniela muhaj
Daniela Muhaj1.2K vues
Projekti edukim per karriere.daniela xia par Daniela Muhaj
Projekti edukim per karriere.daniela xiaProjekti edukim per karriere.daniela xia
Projekti edukim per karriere.daniela xia
Daniela Muhaj129 vues
Kimia 10 kinetika kimika.ushtrimet e fp par Daniela Muhaj
Kimia 10 kinetika kimika.ushtrimet e fpKimia 10 kinetika kimika.ushtrimet e fp
Kimia 10 kinetika kimika.ushtrimet e fp
Daniela Muhaj8K vues
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA par Daniela Muhaj
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIAHipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Daniela Muhaj164 vues

Gjenerali i ushtrise se vdekur

 • 1. Projekti i letersise: Referat mbi librin “Gjenerali i ushtrise se vdekur” Place logo or logotype here, otherwise delete this. Grupi: Lediana Sula, Alketa Nuhaj, Kristjana Rrapaj, Jashar Hykaj
 • 2. Permbajtja:  Skeda e librit  Nje informacion i shkurter mbi biografine e autorit, Ismail Kadare  Permbledhje e pergjithshme  Informacione mbi vepren  Analize letrare e vepres  Figurat letrare me te perdorura  Mesazhi  Pershtypjet e gjithesecilit prej nesh sesi ky liber mberriti te ne  Sugjerime per lexuesin
 • 3. Skeda e librit:  Autori: Ismail Kadare  Shteti: Shqipëria  Gjuha: shqip  Subjekt(e): Gjenarali italian  Zhanri: roman  Botuesi: New Amsterdam (Angli)/ Sh.B. Naim Frashëri (Shqiperi)  Data e botimit: 1963 (Shqiperi)/ 1991 (Angli)  Faqe: 256 (Angli)/ 264 (Shqiperi)
 • 4. Ismail KadareIsmail Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin "Nobel" për letërsi. Dallohet për novela, romane, por ka shkruar dhe poezi dhe kritika. Ai e ka ndarë jetën e tij mes Francës dhe Shqipërisë. Nisi të shkruajë kur ishte ende i ri dhe veprat e tij janë përkthyer në mbi tridhjetë gjuhë. Gjithashtu është martuar me shkrimtaren e njohur të skicave dhe tregimeve për fëmijë, Helena Kadare.
 • 5. Dicka mbi biografine… Lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm; më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në Universitetin e Tiranës. Më pas shkoi në Moskë me studime për dy vjet në Institutin e Letërsisë Botërore "Maksim Gorki" (1958- 1960). Në vjeshtën e vitit 1990 Ismail Kadare vendosi të largohet nga Shqipëria dhe të qëndrojë në Paris. Në vitin 2005, fitoi çmimin “The Booker Prize Man”. Ismail Kadare është dekoruar nga Presidenti i Shqipërisë me Urdhrin “Nderi i Kombit” dhe nga shteti francez me urdhrat “Kryqi i Legjionit të Nderit” e “Oficer i Legjionit të Nderit”. Ismail Kadare më 23.06.2009 u nderua me Çmimin e madh spanjoll, "Princi i Asturias per Letersi“.
 • 6. Stili i Kadarese Vepra poetike e Ismail Kadaresë shquhet për idetë e thella dhe për figuracionin e pasur e origjinal; rol me rëndësi për pasurimin e poezisë shqiptare. Në fushën e prozës, Ismail Kadare ka lëvruar tregimin, novelën dhe romanin. Prozën e tij e karakterizojnë përgjithësimet e gjera historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thellë i shprehur shpesh me anë të parabolës, mbi bazën e asociacionit apo të analogjive historike. Ideja e romanit ”Gjenerali i ushtrisë së vdekur “ (1964) është shpirti liridashës i popullit shqiptar.
 • 7. Permbledhje e pergjithshme e librit Romani “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” zhvillohet rreth një gjenerali italian, i cili është dërguar në Shqipëri për të gjetur eshtrat e ushtarëve të rënë italianë gjatë kohës të pushtimit të Shqipërisë. Detyra kryesore e gjeneralit është kërkimi dhe gjetja e eshtrave të një koloneli, i cili u zhduk pa gjurmë në një fshat të vogël shqiptar. Rrethanat e zhdukjes të kolonelit e ndërlikojnë shumë situatën. Pas shumë mundimeve të kota, eshtrat e kolonelit nuk u gjetën.Gjenerali i hedh ato eshtra ne humnere dhe nga ai moment prish raportet me priftin. Si përfundim gjenerali është i mundur në detyrën e tij, dhe në një moment dobësie vendos të maskojë eshtrat e pagjetura të kolonelit me eshtrat e një të panjohuri.
 • 8. Informacione mbi vepren Bullgarishtja është gjuha e parë më (1966), kur në Shqipëri nuk ishin fashitur vërejtjet e kritikës së realizmit socialist, që i hapi dyert, kurse greqishtja është e katërta midis gjuhëve të botës, konkretisht pas frëngjishtes, anglishtes dhe gjermanishtes. Botimet vijojne në serbisht (1968) dhe në turqisht (1968). Shqipëria zyrtare, që i kishte rrënuar urat kulturore të ndërsjellta me krejt Perëndimin, vetëm me Francën kishte lejuar një lloj marrëdhënieje. Kjo urë ndërlidhjeje e paprishur plotësisht, sikurse edhe botimi frëngjisht në Tiranë që pati “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” (1968) e ka lehtësuar mbërritjen e tij.