Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Bisikletin Kent İçi Ulaşıma Entegrasyonu,
Tasarım ve Uygulama Prensipleri
Çiğdem Çörek Öztaş
28 May 2015
Embarq Türkiye
genel tanıtımı
İstanbul’un
bisikletli ulaşım
konusudaki
durumu
Tasarım-uygulama
prensipleri
İçerik
EMBARQ Ağı
Mühendisler
Plancılar
Tasarımcılar
Sosyologlar
Economistler
Biz Kimiz?
Sürdürülebilir kentsel
gelişme için gerekli toplu
taşım ve motorsuz ulaşım
(bisiklet ve yaya ağılıklı
ulaşım) projelerine
...
Bir günde trafiğe çıkan yeni araç
sayısı
600
Bir yılda trafiğe çıkan yeni araç
sayısı
84.000
İstanbul’da özel araç sahipli...
EMBARQ Türkiye –
Sürdürülebilir Ulaşım
Derneği “İstanbul’da
Güvenli Bisiklet Yolları
Uygulama Kılavuzu” ile
bisikletin
*ke...
İstanbul’da Bisiklet Projeleri
Mevcut durum: 80 km
2023 yılı hedefi: 1050 km
• Motorlu araç kullanımının fazla
olduğu bölgelerin %10-20’si
yollara ve araç park yerlerine
ayrılmıştır.
• Ticaret merkez...
Anket araştırmasında
• demografik yapı,
• bisiklet kullanım alışkanlıkları,
• bisiklet kullanım amacı,
• bisiklet kullanım...
Park alanlarını kullanan kişilerin büyük çoğunluğu park yerleriyle ilgili sorun
yaşadığını belirtmiştir. Yaşanan sorunlar ...
%54 yeterli park alanı bulunmadığını belirtmiştir.
Eskiden park alanlarını kullanan ancak artık
kullanmayanların %71’i bis...
Kentlerin önemli
işlevlere sahip
noktalarında ve
özellikle toplu taşıma
duraklarında bisiklet
park alanlarının
oluşturular...
• Tüm park alanları yeterli sayıda ve uygun şekilde bisiklet
askısına sahip olmalıdır.
• Bununla birlikte söz konusu askıl...
 Bisiklet istasyonları ve park alanları, bisiklet yollarına yakın olmalıdır.
 Bisiklet park alanları, uzaktan görünebili...
Tasarım ve Uygulama Prensipleri
 Bir bisiklet yaklaşık 2.25 metrekare alan işgal etmektedir. Farklı tasarım
uygulamalarıy...
Uygulama Örnekleri
Hollanda sokaklarında sıklıkla
görülen bisiklet dolapları, hemen
hemen bir araba kadar yer
kaplamakta ve her dolap 5 adet
...
Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad.
No:29 Saadet Apt. Kat:6 D:7
Taksim, Beyoğlu, İstanbul
Tel: 0 (212) 243 53 05
email: info@EMBARQt...
Bisikletin Kent İçi Ulaşıma Entegrasyonu, Tasarım ve Uygulama Prensipleri l Çiğdem Çörek Öztaş l May 28 2015
Bisikletin Kent İçi Ulaşıma Entegrasyonu, Tasarım ve Uygulama Prensipleri l Çiğdem Çörek Öztaş l May 28 2015
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Bisikletin Kent İçi Ulaşıma Entegrasyonu, Tasarım ve Uygulama Prensipleri l Çiğdem Çörek Öztaş l May 28 2015

EMBARQ Türkiye Kentsel Gelişim ve Erişilebilirlik Projeleri Yöneticisi Çiğdem Çörek Öztaş, İspark’ın Intertraffic kapsamında düzenlediği “4. Uluslararası Ulaşım ve Araç Park Alanları Yönetimi Sempozyumu”nun ‘Kent İçi Ulaşımda Alternatif Araçlar için Park Alanları’ oturumunda bisikletin kent içi ulaşıma entegrasyonu, tasarım ve uygulama prensipleri özelinde sunum yaptı. Öztaş, sunumunda İstanbul’da bisiklet park alanları kullanım ve uygulama sorunlarına değinerek çözümün bisiklet-toplu taşıma entegrasyonunu sağlayacak alanlarda, standartlara uygun tasarımlarla sağlanabileceğini vurguladı.

 • Soyez le premier à commenter

Bisikletin Kent İçi Ulaşıma Entegrasyonu, Tasarım ve Uygulama Prensipleri l Çiğdem Çörek Öztaş l May 28 2015

 1. 1. Bisikletin Kent İçi Ulaşıma Entegrasyonu, Tasarım ve Uygulama Prensipleri Çiğdem Çörek Öztaş 28 May 2015
 2. 2. Embarq Türkiye genel tanıtımı İstanbul’un bisikletli ulaşım konusudaki durumu Tasarım-uygulama prensipleri İçerik
 3. 3. EMBARQ Ağı
 4. 4. Mühendisler Plancılar Tasarımcılar Sosyologlar Economistler Biz Kimiz?
 5. 5. Sürdürülebilir kentsel gelişme için gerekli toplu taşım ve motorsuz ulaşım (bisiklet ve yaya ağılıklı ulaşım) projelerine odaklanmıştır. EMBARQ Turkiye_Sürdürülebilir Ulaşım Derneği
 6. 6. Bir günde trafiğe çıkan yeni araç sayısı 600 Bir yılda trafiğe çıkan yeni araç sayısı 84.000 İstanbul’da özel araç sahipliği artış oranı, nüfus artış oranından fazladır.
 7. 7. EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği “İstanbul’da Güvenli Bisiklet Yolları Uygulama Kılavuzu” ile bisikletin *kent içi ulaşımın bir elemanı olarak algılanması, *bisikletin diğer ulaşım sistemlerine entegre edilmesi *İstanbul’da bisiklet altyapısının oluşturulmasının gerekliliğine dikkat çekilmesi amaçlanmıştır.
 8. 8. İstanbul’da Bisiklet Projeleri Mevcut durum: 80 km
 9. 9. 2023 yılı hedefi: 1050 km
 10. 10. • Motorlu araç kullanımının fazla olduğu bölgelerin %10-20’si yollara ve araç park yerlerine ayrılmıştır. • Ticaret merkezlerinde ise bu oran %50’den fazla olabilmektedir (Deakin.edu.au). • Araçsız ya da bisiklet odaklı ulaşımın yaygın olduğu kent merkezlerinin tasarlanma şekillerine bağlı olarak ulaştırma sistemlerinde büyük tasarruflar sağlamak mümkündür. • Bisiklet, bir otomobilin kapladığı park alanının 1/8’ini kaplamaktadır.
 11. 11. Anket araştırmasında • demografik yapı, • bisiklet kullanım alışkanlıkları, • bisiklet kullanım amacı, • bisiklet kullanımı ve güzergahlar, • trafikte yaşanan sorunlar, • bisiklet park alanları ve bisiklet paylaşım sistemi ile katılımcıların fikir ve önerileri konularında detaylı analizlere yer verilmiştir.
 12. 12. Park alanlarını kullanan kişilerin büyük çoğunluğu park yerleriyle ilgili sorun yaşadığını belirtmiştir. Yaşanan sorunlar arasında ise: • Yeterli park alanı bulunmaması • Bisiklet park alanlarının toplu taşıma ile entegre olmaması • Park alanın güvensiz bir bölgede bulunması, • Kameralı güvenlik sistemi bulunmaması Olarak sıralanmaktadır.
 13. 13. %54 yeterli park alanı bulunmadığını belirtmiştir. Eskiden park alanlarını kullanan ancak artık kullanmayanların %71’i bisiklet park alanlarını güvenli bulmadıkları için kullanmayı bıraktıklarını belirtmiştir. %39 park alanlarından haberdar Bu oranın %25’i park alanlarını kullanmamakta
 14. 14. Kentlerin önemli işlevlere sahip noktalarında ve özellikle toplu taşıma duraklarında bisiklet park alanlarının oluşturularak bu ulaşım türünün toplu taşıma ile entegre edilmesi bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Tasarım ve Uygulama Nasıl Olmalı?
 15. 15. • Tüm park alanları yeterli sayıda ve uygun şekilde bisiklet askısına sahip olmalıdır. • Bununla birlikte söz konusu askıların bisikletler için güvenlik kilidine sahip olması gerekmektedir ve mümkünse bisikletleri hava koşullarından koruyacak uygulamalar geliştirilmelidir. Tasarım ve Uygulama Nasıl Olmalı?
 16. 16.  Bisiklet istasyonları ve park alanları, bisiklet yollarına yakın olmalıdır.  Bisiklet park alanları, uzaktan görünebilir olmalı, park alanına yönlendiren işaretler bulunmalıdır.  Kısa süreli parklar için 0-15 metre mesafe, uzun süreli parklar için 100 metrelik mesafe genellikle uygun kabul edilmektedir.  Park alanlarında, bisikletlerin güvenliği 24 saat boyunca sağlanmalıdır.  Park alanlarına ulaşım doğrudan olmalıdır; dik rampalar, merdivenler, kapılar olmamalıdır. Tasarım ve Uygulama Nasıl Olmalı?
 17. 17. Tasarım ve Uygulama Prensipleri  Bir bisiklet yaklaşık 2.25 metrekare alan işgal etmektedir. Farklı tasarım uygulamalarıyla bu alan 0.75 metrekareye kadar düşmektedir.  Ofisler, işyerleri ve okullar için 0.4 kişilik park yeri oluşturulmalıdır (Her üç kişiden birine otopark).  Terminallerde günlük yolcu sayısının %10’u, demiryolu istasyonlarında yolcu sayısının %20’si kadar park yeri oluşturulmalıdır.  Alış-veriş merkezlerinde her 100 metrekare alan için bir bisiklet park yeri düşünülmelidir.  Apartmanlarda her 100 metrekare için iki bisikletlik park alanı oluşturulmalıdır (Karaşahin, 1999).
 18. 18. Uygulama Örnekleri
 19. 19. Hollanda sokaklarında sıklıkla görülen bisiklet dolapları, hemen hemen bir araba kadar yer kaplamakta ve her dolap 5 adet bisiklet almaktadır.
 20. 20. Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. No:29 Saadet Apt. Kat:6 D:7 Taksim, Beyoğlu, İstanbul Tel: 0 (212) 243 53 05 email: info@EMBARQturkiye.org Takip edin www.EMBARQturkiye.org www.thecityfixturkiye.org Facebook: http://www.facebook.com/EMBARQturkiy e Twitter: @EMBARQturkiye

×