Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Armiqtë e shëndetit

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 1 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Diaporamas pour vous (20)

Similaire à Armiqtë e shëndetit (20)

Publicité

Armiqtë e shëndetit

  1. 1. Armiqtë e shëndetit Mirëqenia jonë varet nga shëndeti. Për tu kujdesur për shëndetin, janë disa gjëra në parim të thjeshta për tu lënë mënjanë. Sado që ju pëlqen të pini duhan dhe ju duket se kur e tymosni bota është e juaja, kthehuni dhe mendoni në anën tjetër se cili është impakti që ka duhani në shëndetin tuaj. Apo për shembull alkooli. Konsumimi i tij mund të jetë qejf për pak kohë, por pasojat që i shkakton shëndetit janë ta parikuperueshme.  Duhani Duhani shkakton kancerin. Kjo gjë është e shkruar edhe në paketën me të cilën shitet. Duhani po ashtu shkakton tumorin në mushkëri, fyt, kancerin në gjoks dhe i bën keq zemrës dhe lëkurës.  Alkooli Pirja e një gote verë në ditë, nuk është e dëmshme, por kur kjo sasi vjen e shtohet, pasojat mund të jenë të këqija. Alkooli ndikon në zhvillimin e tumoreve, sëmur veshkat dhe shkatërron sistemin imunitar si dhe mund t’i paraprijë sëmundjes së sheqerit.  E ndenja ulur E ndenja ulur shkurton jetën. Diabeti, tumori dhe pesha e lartë janë të lidhura me mungesën e të ecurit. Nëse iu imponohet të qëndroni ulur tërë kohën, duhet ta planifikoni ditën tuaj në atë mënyrë që të gjeni kohë për ushtrime fizike.  Të rreziturit në plazh Kur planifikoni që të bëni plazh, mos u mashtroni nga ideja e të dukurit sikurse meksikane. Të nxirit e tepërt vetëm sa i bën dëm lëkurës në vazhdimësi. Ekspozimi i tepërt në diell e dëmton lëkurën tuaj në shtresat më të thella të saj.  Mbipesha Kilogramët e tepërt janë shumë të dëmshme për shëndetin. Nuk është normale që të keni 10 - 20-30 kilogramë më shumë se sa që parashihet me gjatësinë tuaj të trupit. Punoi:Gerta Hoxha Klasa:XD

×