Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Güneş panelleri ve nano teknoloji kullanımı

 • Soyez le premier à commenter

Güneş panelleri ve nano teknoloji kullanımı

 1. 1. SEZAY MUTLU – EMRE PINAR
 2. 2.  Güneş paneli, üzerinde güneş enerjisini soğurmaya yarayan bir çok güneş hücresi bulunduran bir enerji kaynağıdır.  6-30 (100Watt) panellik bir sistem, ihtiyaç olan yerlerde bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Endüstri uygulamaları veya elektrik santralleri için binlerce güneş panelinin kullanıldığı büyük sistemler kurulmaktadır. Bir güneş hücresinin performansı verimi ile ölçülür. Aldığı enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürdüğü verimi belirler.
 3. 3. Güneş pilleri fotovoltaik etki denilen bir yöntem sayesinde elektrik enerjisi üretirler. Işığın sahip olduğu enerji panel üzerindeki elektronları harekete geçirerek devrede akım oluşmasını sağlar. Güneş pilleri ya da yaygın kullanılan ismiyle güneş panelleri ışık şiddeti arttıkça daha fazla elektrik üretirler. Bu nedenle ülkemizin güney illerinde güneş panelleri daha verimli çalışmaktadır.
 4. 4. Alexandre-Edmond Becquerel (1820 - 1891) Fotovoltaik Etkinin Keşfi : 1839 ? Charles Fritts (1818-?) İlk güneş pili: 1884, %1 verim
 5. 5. Güneş Pillerinin Fiyat ve Maliyetlerindeki Değişim  1958: ~$1,000 / Watt  1970s: ~$100 / Watt  1980s: ~$10 / Watt  1990s: ~$3-6 / Watt  2000-2004: ~$1.8-2.5/ Watt (cost) ~$3.50-4.75/ Watt (price)  2005 2009: $1.50 $1.00 / Watt (cost)
 6. 6. Güneş enerjisi günümüzde pahalı bir araç ve kullanılan fotovoltaik hücreler, temin edilen güneş ışınının yalnız %16’sını elektriğe çevirebiliyor. Nanoteknoloji ile daha verimli güneş panelleri yapılabilir mi?
 7. 7. Güneş panellerinde nanoteknolojiden 2 şekilde yararlanılır: ‣ Güneş panellerinin üzerinin nanomalzeme ile kaplanması. ‣ Fotovoltaik hücrelerin nano boyutlarda üretilerek güneş panellerinde kullanımı.
 8. 8. Aynı zamanda nanoteknoloji ile verimi arttırmak için şu çalışmalarda yapılmaktadır  Altın Kaplı Güneş Panelleri: Organik güneş pillerinin üstündeki camın, ışığa karşı saydam ve elektriği iyi geçiren bir madde ile kaplanması gerekiyor. Şimdiye kadar bu amaçla kullanılan madde indiyum kalay oksit idi. Ancak bu madde hem üretimi zor, hem de kısa sürelerde bozulmakta. Ayrıca, indiyum ender bir element olarak bulunması gittikçe zor ve pahalı olmakta. Bunun yerine ince bir metal tabaka konabileceği bilinse de pratikte böyle bir üretim başarılamamaktaydı.
 9. 9. Warwick üniversitesinden Dr. Ross Hatton ve profesör Tim Jones, cam üstüne son derece ince bir altın film kaplamayı başardılar. Geliştirilen metot aynı zamanda kaplama üzerinde küçük yuvarlak deliklerin oluşumuna da olanak vererek, optik özelliklerde iyileşme sağlayacak. Kaplama kalınlığı sadece 8 nanometre. Yani bir metrekare kaplamada kullanılacak altın miktarı, bir gramın altıda biri kadar.
 10. 10.  Işık Emici Süper-Siyah Malzeme: Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kızılötesi, ultraviyole ve normal ışığı yüzde 99 oranında emen nanomalzeme geliştirdi.NASA’dan yapılan açıklamada, geliştirilen malzemenin uzay teknolojisinde kullanılabileceği belirtildi. Süper ışık emici siyah malzeme, insan saç telinin 10 binde biri kalınlığındaki karbon çubukçuklardan oluşuyor. Bu çubukçuklar arasındaki mini boşluklar, ışığı emiyor. NASA, benzer materyallerin daha önce geliştirildiğini, ancak bunların sadece normal ışık ile ultraviyole ışınları emebildiğini belirtti.
 11. 11.  Güneş Enerjisinden Elektrik Üreten İplik: ZORLU Grubu’na bağlı Korteks İplik, polyester ipliğe nano boyutta kaplama yaparak güneş enerjisinden elektrik üreten kumaşlar için harekete geçti. Eylül ayında başlatılan projenin bir yıl sürmesi beklenirken ilk aşamada fotovoltaik malzemenin ipliğe kaplanıp kaplanmayacağı test edilecek. Fotovoltaik tekstil çalışmaları askeri alanda uygulanmaya başlandı. Elektrik kaynaklarından uzak yerlerde çalışmak, yaşamak veya spor gibi aktiviteler sırasında elektrik ihtiyacı olan insanlar yanlarındaki fotovoltaik kumaşla elektriği üretebilecek. Hem elektronik araçların çalışmasında hem ısınma ve soğutmada hem de aydınlatmada kullanılabilecek.
 12. 12.  Sezay MUTLU  Emre PINAR

×