Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

12 soļi kvalitatīva ilgtspējas pārskata plānošanā un sagatavošanā

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 16 Publicité

12 soļi kvalitatīva ilgtspējas pārskata plānošanā un sagatavošanā

Télécharger pour lire hors ligne

Materiāls tapis, sadarbojoties Baltijā pirmajam ilgtspējas konsultāciju uzņēmumam Sustinere un InCSR, un tā mērķis ir sniegt ieskatu svarīgākajos soļos ilgtspējas pārskata plānošanā un sagatavošanā.

Materiāls tapis, sadarbojoties Baltijā pirmajam ilgtspējas konsultāciju uzņēmumam Sustinere un InCSR, un tā mērķis ir sniegt ieskatu svarīgākajos soļos ilgtspējas pārskata plānošanā un sagatavošanā.

Publicité
Publicité

Plus De Contenu Connexe

Similaire à 12 soļi kvalitatīva ilgtspējas pārskata plānošanā un sagatavošanā (20)

Plus par Institute for Corporate Sustainability and Responsibility (20)

Publicité

Plus récents (20)

12 soļi kvalitatīva ilgtspējas pārskata plānošanā un sagatavošanā

 1. 1. 12 soļi kvalitatīva ilgtspējas pārskata plānošanā un sagatavošanā Materiāls tapis, sadarbojoties Baltijā pirmajam ilgtspējas konsultāciju uzņēmumam Sustinere un InCSR, 2018
 2. 2. Sustinere komanda ir palīdzējusi vairāk nekā 10 biržā kotētiem uzņēmumiem, valsts kapitālsbiedrībām un privātiem uzņēmumiem izstrādāt savus korporatīvās atbildības un ilgtspējas pārskatus. Tāpēc mēs pastāvīgi esam lietas kursā par globālajām tendencēm un labākajiem piemēriem nefinanšu ziņošanas jomā. Tā kā InCSR ir visplašākā pieredze korporatīvās ilgtspējas jomā Latvijā, šo materiālu esam izstrādājuši kopīgi. Mēs ceram, ka tas palīdzēs izprast, kā apvienot starptautisko kvalitatīvo pieeju un vietējo realitāti, lai radītu (arvien labākus) ilgtspējas pārskatus.
 3. 3. Parasti ilgtspējas pārskati tiek publiskoti, lai: ▪ radītu uzticību investoru, B2B klientu, (ārvalstu) biznesa partneru, darbinieku, vietējās kopienas, NVO un plašsaziņas līdzekļu vidū; ▪ sasaistītu zīmolu ar vērtībām, kuras sagaida plašāka sabiedrība; ▪ izmantotu saturu komunikācijā ar patērētājiem; ▪ apliecinātu vadības un produktu/pakalpojumu caurskatāmību un kvalitāti; ▪ piesaistītu gan esošos, gan potenciālos darbiniekus; ▪ mērītu un uzlabotu svarīgākos nefinanšu aspektus, kas ietekmē uzņēmuma nākotni.
 4. 4. Iesakām sagatavot savu pārskatu, ja: (a) redzat iespēju iegūt klientu, darbinieku un biznesa partneru uzticību un uzmanību gan vietējā, gan eksporta tirgos. (b) darbojaties sabiedrības interesēs un no jums tiek sagaidīta lielāka caurskatāmība; (c) jums ir jāatklāj nefinanšu informācija pastāvošā regulējuma dēļ.
 5. 5. Mērķauditorija Formāts Standarti, sistēmas Komanda un konsultanti Galvenās tēmasIetekmes pušu iesaisteIndikatoriStruktūra Saturs un rakstīšana Dizains, makets Audits Komunikācija STARTS Pārskats
 6. 6. 1 Pirmkārt, saprotiet, kam jūs to darāt Padomājiet par savu mērķauditoriju: kas lasīs jūsu pārskatu? Tas noteiks tēmas, stilu un formātu. Kas viņus interesē? Un kāds ir jūsu mērķis? Esošo un potenciālo darbinieku interese? Uzticamība investoru un finansējuma devēju acīs? Draudzīgas attiecības ar vietējiem iedzīvotājiem? Spēcīgs tēls ārvalstu tirgos (piegādes ķēdē)? Pieskaņošanās klientu vērtībām? Pat, ja jums ir jāatskaitās tāpēc, ka to pieprasa tiesiskais regulējums – padomājiet, kā pārskats, var nākt par labu jūsu organizācijai.
 7. 7. 2 Izvēlieties pārskata formātu Šim jautājumam ir vairāki līmeņi: (A) Integrēts gada pārskatā vai atsevišķa publikācija? (ieteikums: arvien vairāk organizāciju ietver ilgtspējas informāciju gada un finanšu pārskatā) Varat to saukt par „Gada pārskatu“ vai „Gadagrāmatu“ un vēlāk to sadalīt (piemēram, izdalīt ilgtspējas lapas) (B) Visticamāk gala rezultāts būs PDF fails. Daži veido drukātās versijas. Tomēr izskatiet iespēju izstrādāt tiešsaistes versiju (ar lejuplādes iespēju), video vai citus interesantus formātus.
 8. 8. 3 Izvēlieties to sistēmu, struktūru, kas var palīdzēt tieši jums Vairums uzņēmumu izmanto Globālās ziņošanas iniciatīvas (GRI) ilgtspējas ziņošanas standartu. Tas sniedz praktiskus norādījumus un garantē kvalitāti. GRI ir nosaukums, ko atpazīst lielākā daļa biznesa vidē. Tas dod iespēju runāt vienā valodā ar pasaules vadošajām organizācijām. Jaunākā tendence ir veidot pārskatu, balstoties uz ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem (SDG). Izmantojot SDG, jūs parādat, kāds ir pozitīvais pienesums plašākā perspektīvā. Jā, jūs varat apvienot GRI un SDG. Varat izskatīt arī ISO 26000, ANO Globālo līgumu, Nasdaq ESG ziņošanas ceļvedi, SASB vai citas sistēmas.
 9. 9. 4 Izveidojiet komandu Protams, jums ir nepieciešams vadības mandāts – šāds atbalsts atvieglo datu vākšanu un sniedz papildu ieguvumus. Pārskata izstrāde līdz šim bijusi mārketinga un komunikācijas vadītāju atbildība. Tomēr bieži vien tajā iesaistās vai šo pienākumu pilnībā veic finanšu cilvēki. Turpmākajā procesā noteikti būs nepieciešams iesaistīt arī personāla, vides, kvalitātes, IT, risku vadības u.c. cilvēkus. Apsveriet iespēju piesaistīt ārēju konsultantu. Dariet to, ja jums ir ierobežots laiks un novērtējat neatkarīgas idejas un ekspertīzi no malas.
 10. 10. 6 Iesaistiet ietekmes puses Veidojiet dialogu ar būtiskākajām ietekmes pusēm, lai noskaidrotu viņu ekspektācijas. Kāpēc? Jums ir nepieciešams atbalsts, lai darbotos un attīstītu savu biznesu. Ietekmes puses, kuras jūs ietekmējat, visticamāk, sagaida no jums noteiktu rīcību. Un atcerieties, ka mūsdienu atvērtajā sabiedrībā ietekmes puses var ietekmēt arī jūs. Noskaidrojiet, kādas ir viņu ekspektācijas. Pārrunājiet to. Un atskaitieties par to – katru gadu informējiet, cik lielā mērā esat piepildījuši viņu vēlmes. Pat, ja nebūs izdevies, viņi vismaz novērtēs jūsu centienus. Nebaidieties. Jebkurā gadījumā viņiem ir noteiktas cerības, un, ja jūs tās zināt, jūs varat to apspriest. Pretējā gadījumā viņi tāpat par jums runās sociālajos medijos. Labāk pievienojieties viņiem.
 11. 11. 7 Atlasiet mērāmus indikatorus būtiskākajiem aspektiem Kad esat noskaidrojuši, kas ir svarīgi jūsu ietekmes pusēm un kuri ilgtspējas aspekti ir būtiski jums pašiem, jāsāk domāt par to, kā tos pārvaldīt un demonstrēt progresu. Galu galā tiek izdarīts tas, kas tiek mērīts. Mēs tam ticam un ceram, ka jūs tāpat. Izvēlieties indikatorus visiem būtiskākajiem ilgtspējas aspektiem. Sekojiet līdzi un vāciet datus. Pareizi būtu noteikt nefinanšu indikatorus pārskata sākuma posmā. Nekas briesmīgs nenotiks, ja to darīsiet jau pārskata gatavošanas laikā - lielāko daļu datu var aprēķināt arī vēlāk. Vienkārši nākamreiz rīkojieties pareizāk. Atcerieties: ilgtspējas pārskats bez datiem ir tikai skaistu stāstu buķete. GRI standarts var palīdzēt izvēlēties atbilstošus mērījumus. Jā, dažus datus var būt nepatīkami publicēt. Galu galā lēmums jāpieņem jums. Bet atcerieties, ka ietekmes puses augstāk vērtē jūsu pūles un atklātību nevis snieguma nianses.
 12. 12. 8 Izveidojiet pārskata struktūru Pārskatam jāpauž visaptverošs stāsts par jūsu organizāciju. Tā ir jūsu iespēja izklāstīt, kas jūs esat, kas ir jūsu bizness, kādi principi jums ir svarīgi, kā pārvaldāt ilgtspējas aspektus un kāpēc jūs to darāt. Stāstam jāpārliecina klienti, darbinieki un investori, lai tie dotu priekšroku tieši jūsu organizācijai. Kā paraugus apskatiet Ziemeļvalstu un citu ārvalstu uzņēmumu ilgtspējas pārskatus.
 13. 13. 9 Apkopojiet saturu un sagatavojiet pārskatu Izklausās vienkārši, bet prasa daudz laika. Šajā fāzē jūsu panākumi ir atkarīgi no tā, cik veiksmīgi jau pašā sākumā būsiet iesaistījuši kolēģus un cik atbilstoši būs izvēlētie indikatori. Intervējiet kolēģus, lai apkopotu procesu aprakstus, piemērus un datus.
 14. 14. 10 Prioritāte - dizains! Bieži vien „kā“ ir svarīgāk nekā „ko“. Slikts dizains (vai pilnīgs dizaina trūkums) var sagraut jūsu darbu ar saturu. Saprotiet pareizi. Korekts, rūpīgi veidots un pilnīgs saturs ir galvenais, tomēr neaizmirstiet par pievilcīgu izskatu. Gada pārskatiem nav jābūt gariem un garlaicīgiem dokumentiem. Veidojiet tos kā uzmanību piesaistošus mārketinga materiālus. Izmantojiet vizualizācijas, zīmējumus un ikonas, izceliet svarīgākos vēstījumus, izveidojiet elementus, kas vizuāli izskaidro saturu.
 15. 15. 11 Lūdziet ilgtspējas revidentiem pārskatīt jūsu pārskatu Ilgtspējas pārskati var tikt revidēti tāpat kā finanšu pārskati. Apsveriet iespēju iekļaut neatkarīgas trešās puses apliecinājumu kā kvalitātes marķējumu un pierādījumu prasīgākajām ietekmes pusēm.
 16. 16. 12 Kad pārskats ir gatavs, aktīvi ar to dalieties Ir pierādīts, ka investori, žurnālisti, talanti, kas meklē darbu, NVO un citas ietekmes puses lasa jūsu ikgadējos ilgtspējas pārskatus. Bet jūs varat proaktīvi izplatīt pārskatu un tā saturu. Izmantojiet pārskata datus un stāstus ikdienas ārējā saziņā, mārketingā, iekšējās komunikācijas kanālos, tīmekļa, vietnē u.c. PDF faila pasīva atrašanās uzņēmuma tīmekļa vietnē ir gatavošanā ieguldītā laika izniekošana.

×