SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
                               BAHASA MELAYU
                                    TAHUN 3




MATA PELAJARAN                 :Bahasa Melayu

NAMA KUMPULAN                  :kumpulan 2 (PGSR / BM802)

TARIKH                         :10 Mei 2010

MASA                           :08.10-9.10

TAHUN                          : 3 Gemilang

TEMA                           :Mari Bertani

TAJUK                          :Buah-buahan

BILANGAN MURID                 :26 Orang

Hasil Pembelajaran Utama (HPU)

1.0 Berbual dengan keluarga,rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan
tidak formal
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang
sesuai
8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan

Hasil Pembelajaran Khusus(HPK)
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan
   menggunakan kata,ungkapan, ayat,sebutan, intonasi dan nada yang sesuai
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan
teks tentang sesuatu tajuk




                                                                                   1
Huraian Hasil Pembelajaran (HPP)


Fokus Utama
5.1 Aras 2   i.     Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan
             pada intonasi berdasarkan tanda baca.
8.1 Aras 3   i.     Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.


Fokus Sampingan
1.1Aras 1    i)     Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan dengar
             dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
5.1 Aras 3   i.     Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
8.2 Aras 3   i.     Membina pelbagai jenis ayat dalam sesuatu penulisan teks.


Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

             i.     Menjawab soalan lisan dengan betul tentang sesuatu perkara
                    secara bertatasusila.
             ii.    Membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul
             iii.   Menulis lima ayat tunggal yang lengkap berpandukan gambar



Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Bertutur
                          Kemahiran Membaca
                          Kemahiran Mendengar
                          Kemahiran Menulis


Sistem Bahasa       : Tatabahasa -Morfologi   - Kata Kerja
                    : Sebutan dan Intonansi - Membaca Ayat
                    : Sistem ejaan – Kata dasar / Kata terbitan ( bajak-membajak )


Pengisian Kurikulum
Ilmu         : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.



                                                                                     2
Kemahiran Bernilai Tambah
               Kemahiran Berfikir         : menjana idea
               Belajar Cara Belajar       : mendengar dengan teliti , mencatat
               Kecerdasan Pelbagai        : kontekstual
Nilai          : Bersyukur, berdikari


Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui tanaman buah-buahan di sekitar
rumah / kawasan tampat tinggal


Bahan Sumber P & P           : Gambar ( Pokok Kelapa, Pisang) petikan, radio dan
cekera padat,Kad Perkataan, Benda maujud ( pisang, daun kelapa )
Penekanan Konsep 5P                 :

        i.     Penggabungjalinan : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis
        ii.    Penyerapan           : Sains, Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik.
        iii.   Penilaian            : Murid mengeja perkataan dan ayat, menulis ayat
               dengan tanda baca dan imbuhan yang betul
        iv.    Pemulihan            : Menulis perkataan berimbuhan, menulis ayat
               tunggal
        v.     Pengayaan            : Membina ayat majmuk yang gramatis



   LANGKAH          AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN                  CATATAN

Set Induksi              Guru meminta murid mendengar muzik lagu
( 5 minit )              melalui radio
                                                                         KP - muzik
Muzik ( Lagu             Murid mendengar dengan teliti lagu yang
Bercucuk                 diperdengarkan
Tanam )                  Guru dan murid menyanyikan lagu bersama-
Sumber P&P:              sama
Radio                    Bersoal jawab tentang lagu
Perkembangan        Aktiviti 1                                           Ilmu: Sains
Langkah 1                Guru menunjukkan buah pisang dan daun           BCB –
(8 minit)                kelapa
                                                                         mendengar
                         Guru dan murid bersoal jawab.


                                                                                       3
Soalan lisan; Namakan buah ini ?                  dengan teliti

Sumber P&P:                    Apakah kegunaan daun kelapa ini?d    Teknik
Buah pisang       Aktiviti 2                                        bercerita
dan daun
                      Guru membaca petikan tentang tajuk.           KP:
kelapa                Murid mendengar dengan teliti
                                                                    interpersonal


Langkah 2         Aktiviti 1
(12 minit)
                      Guru meminta murid membaca petikan dialog     BCB: bacaan
                      yang diberi                                   mentalis,
Sistem ejaan :
                      Murid membaca perkataan dan ayat secara
tanam =                                                             Teknik
                      mekanis mengikut sebutan dan intonasi yang
menanam,bajak                                                       bersoal jawab
                      betul
= membajak
                  Aktiviti 2                                        KP:
                                                                    Interpersonal
                      Guru meminta murid membaca petikan dialog (
                      bacaan mentalis).dan                          Nilai: berdikari

                      Mencatat perkataan berimbuhan                 Sumber P&P:
                  Aktiviti 3                                        Petikan

                      Guru mengemukakan soalan lisan tentang
                      petikan dialog yang telah dibaca.
                      Murid memberikan perkataan berimbuhan
                      yang terdapat dalam petikan



   Langkah 3      Aktiviti 1                                        Ilmu: Kajian
     (15 minit)                                                     Tempatan
                      Guru meminta murid membina ayat secara
                      lisan berpandukan kad perkataan yang          KB: Menjana
 Ayat Tunggal,
                      disediakan.                                   idea
 Ayat Majmuk
                      Murid membina ayat tunggal secara lisan
                                                                    Sumber P&P:
                      berpandukan kad perkataan yang diberi
                  Aktiviti 2 (Aktiviti Kumpulan )                   -Gambar



                                                                                    4
Guru meminta setiap kumpulan murid menulis                        -Kad
                             1 ayat tunggal dan 1 ayat majmuk                                  perkataan
                             berpandukan gambar
                             Guru membuat ulasan tentang ayat yang
                             disampaikan dan membuat pembetulan tentang
                             penggunaan perkataan yang betul dalam ayat


    Langkah 4           Aktiviti 1 Aktiviti Penulisan

   ( 15 minit )         Kumpulan 1 – Murid menulis ayat secara terkawal                        KBCB:
                        dengan membubuh perkataan pada tempat                                  mencatat
     Isi - Ayat
                        kosong .
     Majmuk                                                                                    KP:
                        Kumpulan 2 – Murid menulis ayat majmuk dengan                          interpersonal
                        rangkaikata yang disediakan
                                                                                               Sumber P&P:
                        Kumpulan 3 – Murid membina 5 ayat berdasarkan                          Lembaran
                        gambar yang disediakan                                                 kerja

                        Pemulihan – menulis perkataan berimbuhan

     Penutup            Guru membuat rumusan tentang tajuk yang telah                          Rumusan isi
     (5 minit)          dipelajari                                                             pelajaran

                        -Apakah kebaikan berkebun sayur ?
                                                                                               Penerapan
                        - Menyanyi bersama lagu,”Buah-buahan”                                  nilai-nilai
                                                                                               murni.


Refleksi

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------



                                                                                                                5

Contenu connexe

Tendances

Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104Pensil Dan Pemadam
 
Kumpulan 2 teori huraian bahasa
Kumpulan 2 teori huraian bahasaKumpulan 2 teori huraian bahasa
Kumpulan 2 teori huraian bahasapikaosman
 
Prinsip pembelajran ewell
Prinsip pembelajran ewellPrinsip pembelajran ewell
Prinsip pembelajran ewellfiro HAR
 
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan MalaysiaSejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan MalaysiaArifahAzlanShah2
 
teori pemerolehan-bahasa
teori pemerolehan-bahasateori pemerolehan-bahasa
teori pemerolehan-bahasaxiaomei1029
 
Kaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan SebutKaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan Sebutkuliahpismp09
 
Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulismabaa73
 
Belajar cara belajar
Belajar cara belajarBelajar cara belajar
Belajar cara belajarshare with me
 
Rph 1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
Rph  1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSRRph  1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
Rph 1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSRPuyam Sabar
 
TAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKAN
TAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKANTAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKAN
TAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKANNadirah Husna
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarsyazwanie suhaimi
 
Kaedah membaca
Kaedah membacaKaedah membaca
Kaedah membacaijam
 
Pendekatan dan kaedah pengajaran bacaan
Pendekatan dan kaedah pengajaran bacaanPendekatan dan kaedah pengajaran bacaan
Pendekatan dan kaedah pengajaran bacaanHailmi Othman
 
Proses pembentukan perkataan baharu dalam bahasa melayu
Proses pembentukan perkataan baharu dalam bahasa melayuProses pembentukan perkataan baharu dalam bahasa melayu
Proses pembentukan perkataan baharu dalam bahasa melayuAtykah Aura
 
Aspek seni bahasa-_utama
Aspek seni bahasa-_utamaAspek seni bahasa-_utama
Aspek seni bahasa-_utamarozitasksp
 
Rph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRanjini Valauthan
 

Tendances (20)

Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &
 
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
 
Kumpulan 2 teori huraian bahasa
Kumpulan 2 teori huraian bahasaKumpulan 2 teori huraian bahasa
Kumpulan 2 teori huraian bahasa
 
Prinsip pembelajran ewell
Prinsip pembelajran ewellPrinsip pembelajran ewell
Prinsip pembelajran ewell
 
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan MalaysiaSejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
 
teori pemerolehan-bahasa
teori pemerolehan-bahasateori pemerolehan-bahasa
teori pemerolehan-bahasa
 
Kaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan SebutKaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan Sebut
 
Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulis
 
Teknik drama bmm 1
Teknik drama bmm 1Teknik drama bmm 1
Teknik drama bmm 1
 
Belajar cara belajar
Belajar cara belajarBelajar cara belajar
Belajar cara belajar
 
Rph 1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
Rph  1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSRRph  1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
Rph 1 dengar tutur BM TAHUN 4 KSSR
 
TAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKAN
TAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKANTAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKAN
TAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKAN
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 
Kaedah membaca
Kaedah membacaKaedah membaca
Kaedah membaca
 
Pendekatan dan kaedah pengajaran bacaan
Pendekatan dan kaedah pengajaran bacaanPendekatan dan kaedah pengajaran bacaan
Pendekatan dan kaedah pengajaran bacaan
 
nota Kaedah BMM3117
nota Kaedah BMM3117nota Kaedah BMM3117
nota Kaedah BMM3117
 
Konsep 5p
Konsep 5pKonsep 5p
Konsep 5p
 
Proses pembentukan perkataan baharu dalam bahasa melayu
Proses pembentukan perkataan baharu dalam bahasa melayuProses pembentukan perkataan baharu dalam bahasa melayu
Proses pembentukan perkataan baharu dalam bahasa melayu
 
Aspek seni bahasa-_utama
Aspek seni bahasa-_utamaAspek seni bahasa-_utama
Aspek seni bahasa-_utama
 
Rph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulisRph kemahiran membaca & menulis
Rph kemahiran membaca & menulis
 

En vedette

Rph minggu ke 4 d20102043378
Rph minggu ke 4 d20102043378Rph minggu ke 4 d20102043378
Rph minggu ke 4 d20102043378zulkeflins74
 
RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)Azek Kun
 
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 Rph-bahasa-melayu-tahun-4 Rph-bahasa-melayu-tahun-4
Rph-bahasa-melayu-tahun-4zalkin
 
Rph makro pengajaran
Rph makro pengajaranRph makro pengajaran
Rph makro pengajaranAhmad NazRi
 
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4Norizat Jalil
 
Rph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraRph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraNuriy Nurhane
 
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)Lia Osman
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianniakpt6043
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianlizapandi
 
Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Fadzilah Patman
 
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidensRph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidensSiti Norbani
 
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)Stephanie Unsil
 

En vedette (17)

Rph minggu ke 4 d20102043378
Rph minggu ke 4 d20102043378Rph minggu ke 4 d20102043378
Rph minggu ke 4 d20102043378
 
RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)
 
Contoh rph kssr(1)
Contoh rph kssr(1)Contoh rph kssr(1)
Contoh rph kssr(1)
 
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 Rph-bahasa-melayu-tahun-4 Rph-bahasa-melayu-tahun-4
Rph-bahasa-melayu-tahun-4
 
RPH KSSR BM THN.5
RPH KSSR BM THN.5RPH KSSR BM THN.5
RPH KSSR BM THN.5
 
Rph makro pengajaran
Rph makro pengajaranRph makro pengajaran
Rph makro pengajaran
 
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4
 
Rph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraRph pencemaran udara
Rph pencemaran udara
 
Rph bm en roslan
Rph bm en roslanRph bm en roslan
Rph bm en roslan
 
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan  pengajaran harianRancangan  pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)
 
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidensRph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
 
REFLEKSI
REFLEKSIREFLEKSI
REFLEKSI
 

Similaire à Rph tahun 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMohd Safian
 
Rancangan pengajaran harian copy
Rancangan pengajaran harian   copyRancangan pengajaran harian   copy
Rancangan pengajaran harian copyroslinah_harun
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan faunasalasiah82
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianZue Layhar
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianNur Hasanuddin
 
Contoh rancangan harian bahasa melayu tahun 5
Contoh rancangan harian bahasa melayu tahun 5Contoh rancangan harian bahasa melayu tahun 5
Contoh rancangan harian bahasa melayu tahun 5PAKLONG CIKGU
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harianizyan bakri
 
Contoh rancangan harian tahun 5
Contoh rancangan harian tahun 5Contoh rancangan harian tahun 5
Contoh rancangan harian tahun 5Kamarudin Jaafar
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan faunasalasiah82
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105mopilinenjin2010
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan faunasalasiah82
 
Bahasamalaysiapowerpointkssrthn1
Bahasamalaysiapowerpointkssrthn1Bahasamalaysiapowerpointkssrthn1
Bahasamalaysiapowerpointkssrthn1happyupsi
 
Bahasamalaysiapowerpointkssr1
Bahasamalaysiapowerpointkssr1Bahasamalaysiapowerpointkssr1
Bahasamalaysiapowerpointkssr1happyupsi
 
Rancangan Mengajar Harian
Rancangan Mengajar HarianRancangan Mengajar Harian
Rancangan Mengajar HarianJulia Tan
 
Bahasa Malaysia kssr1
Bahasa Malaysia kssr1Bahasa Malaysia kssr1
Bahasa Malaysia kssr1Wendy Ong
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013sofie
 

Similaire à Rph tahun 3 (20)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
Rancangan pengajaran harian copy
Rancangan pengajaran harian   copyRancangan pengajaran harian   copy
Rancangan pengajaran harian copy
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Bm rph
Bm rphBm rph
Bm rph
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Contoh rancangan harian bahasa melayu tahun 5
Contoh rancangan harian bahasa melayu tahun 5Contoh rancangan harian bahasa melayu tahun 5
Contoh rancangan harian bahasa melayu tahun 5
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harian
 
Contoh rancangan harian tahun 5
Contoh rancangan harian tahun 5Contoh rancangan harian tahun 5
Contoh rancangan harian tahun 5
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Bahasamalaysiapowerpointkssrthn1
Bahasamalaysiapowerpointkssrthn1Bahasamalaysiapowerpointkssrthn1
Bahasamalaysiapowerpointkssrthn1
 
Bahasamalaysiapowerpointkssr1
Bahasamalaysiapowerpointkssr1Bahasamalaysiapowerpointkssr1
Bahasamalaysiapowerpointkssr1
 
Rancangan Mengajar Harian
Rancangan Mengajar HarianRancangan Mengajar Harian
Rancangan Mengajar Harian
 
Bahasa Malaysia kssr1
Bahasa Malaysia kssr1Bahasa Malaysia kssr1
Bahasa Malaysia kssr1
 
RPH makro Tahun 6
RPH makro Tahun 6RPH makro Tahun 6
RPH makro Tahun 6
 
Rph 11
Rph 11Rph 11
Rph 11
 
Rpp forward smk x unit 11
Rpp forward smk x unit 11Rpp forward smk x unit 11
Rpp forward smk x unit 11
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013
 

Rph tahun 3

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 3 MATA PELAJARAN :Bahasa Melayu NAMA KUMPULAN :kumpulan 2 (PGSR / BM802) TARIKH :10 Mei 2010 MASA :08.10-9.10 TAHUN : 3 Gemilang TEMA :Mari Bertani TAJUK :Buah-buahan BILANGAN MURID :26 Orang Hasil Pembelajaran Utama (HPU) 1.0 Berbual dengan keluarga,rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai 8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan Hasil Pembelajaran Khusus(HPK) 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata,ungkapan, ayat,sebutan, intonasi dan nada yang sesuai 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk. 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk 1
  • 2. Huraian Hasil Pembelajaran (HPP) Fokus Utama 5.1 Aras 2 i. Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca. 8.1 Aras 3 i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap. Fokus Sampingan 1.1Aras 1 i) Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan dengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai. 5.1 Aras 3 i. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul. 8.2 Aras 3 i. Membina pelbagai jenis ayat dalam sesuatu penulisan teks. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat: i. Menjawab soalan lisan dengan betul tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. ii. Membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul iii. Menulis lima ayat tunggal yang lengkap berpandukan gambar Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Bertutur Kemahiran Membaca Kemahiran Mendengar Kemahiran Menulis Sistem Bahasa : Tatabahasa -Morfologi - Kata Kerja : Sebutan dan Intonansi - Membaca Ayat : Sistem ejaan – Kata dasar / Kata terbitan ( bajak-membajak ) Pengisian Kurikulum Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan. 2
  • 3. Kemahiran Bernilai Tambah Kemahiran Berfikir : menjana idea Belajar Cara Belajar : mendengar dengan teliti , mencatat Kecerdasan Pelbagai : kontekstual Nilai : Bersyukur, berdikari Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui tanaman buah-buahan di sekitar rumah / kawasan tampat tinggal Bahan Sumber P & P : Gambar ( Pokok Kelapa, Pisang) petikan, radio dan cekera padat,Kad Perkataan, Benda maujud ( pisang, daun kelapa ) Penekanan Konsep 5P : i. Penggabungjalinan : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis ii. Penyerapan : Sains, Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik. iii. Penilaian : Murid mengeja perkataan dan ayat, menulis ayat dengan tanda baca dan imbuhan yang betul iv. Pemulihan : Menulis perkataan berimbuhan, menulis ayat tunggal v. Pengayaan : Membina ayat majmuk yang gramatis LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN Set Induksi Guru meminta murid mendengar muzik lagu ( 5 minit ) melalui radio KP - muzik Muzik ( Lagu Murid mendengar dengan teliti lagu yang Bercucuk diperdengarkan Tanam ) Guru dan murid menyanyikan lagu bersama- Sumber P&P: sama Radio Bersoal jawab tentang lagu Perkembangan Aktiviti 1 Ilmu: Sains Langkah 1 Guru menunjukkan buah pisang dan daun BCB – (8 minit) kelapa mendengar Guru dan murid bersoal jawab. 3
  • 4. Soalan lisan; Namakan buah ini ? dengan teliti Sumber P&P: Apakah kegunaan daun kelapa ini?d Teknik Buah pisang Aktiviti 2 bercerita dan daun Guru membaca petikan tentang tajuk. KP: kelapa Murid mendengar dengan teliti interpersonal Langkah 2 Aktiviti 1 (12 minit) Guru meminta murid membaca petikan dialog BCB: bacaan yang diberi mentalis, Sistem ejaan : Murid membaca perkataan dan ayat secara tanam = Teknik mekanis mengikut sebutan dan intonasi yang menanam,bajak bersoal jawab betul = membajak Aktiviti 2 KP: Interpersonal Guru meminta murid membaca petikan dialog ( bacaan mentalis).dan Nilai: berdikari Mencatat perkataan berimbuhan Sumber P&P: Aktiviti 3 Petikan Guru mengemukakan soalan lisan tentang petikan dialog yang telah dibaca. Murid memberikan perkataan berimbuhan yang terdapat dalam petikan Langkah 3 Aktiviti 1 Ilmu: Kajian (15 minit) Tempatan Guru meminta murid membina ayat secara lisan berpandukan kad perkataan yang KB: Menjana Ayat Tunggal, disediakan. idea Ayat Majmuk Murid membina ayat tunggal secara lisan Sumber P&P: berpandukan kad perkataan yang diberi Aktiviti 2 (Aktiviti Kumpulan ) -Gambar 4
  • 5. Guru meminta setiap kumpulan murid menulis -Kad 1 ayat tunggal dan 1 ayat majmuk perkataan berpandukan gambar Guru membuat ulasan tentang ayat yang disampaikan dan membuat pembetulan tentang penggunaan perkataan yang betul dalam ayat Langkah 4 Aktiviti 1 Aktiviti Penulisan ( 15 minit ) Kumpulan 1 – Murid menulis ayat secara terkawal KBCB: dengan membubuh perkataan pada tempat mencatat Isi - Ayat kosong . Majmuk KP: Kumpulan 2 – Murid menulis ayat majmuk dengan interpersonal rangkaikata yang disediakan Sumber P&P: Kumpulan 3 – Murid membina 5 ayat berdasarkan Lembaran gambar yang disediakan kerja Pemulihan – menulis perkataan berimbuhan Penutup Guru membuat rumusan tentang tajuk yang telah Rumusan isi (5 minit) dipelajari pelajaran -Apakah kebaikan berkebun sayur ? Penerapan - Menyanyi bersama lagu,”Buah-buahan” nilai-nilai murni. Refleksi ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5