SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  6
PUNE ME PROJEKT
TEMA:FITNESI
USHQYES
PUNOI:KLEA HAKA
Fitnesi mund të përkufizohet si një disiplinë e aktivitetit fizik që nuk
fokusohet vetëm në pjesën estetike, por kërkon edhe përmirësimin e
shëndetit nëpërmjet sportit. Nga ana estetike, ushtrimet e fitnesit
fokusohen në humbjen e yndyrës dhe tonifikimin e muskujve për të arritur
një fizik harmonik dhe funksional. Që nënkupton pjesën tjetër të
ekuacionit në palestër, që është përmirësimin e shëndetit, në nivel
kardiovaskular, për të luftuar mbipeshën, etj..
Me pak fjalë, fitnesi është kërkimi i një trupi totalisht të shëndetshëm dhe
funksional përmes sportit dhe një stili jetese shumë të shëndetshëm.
Sepse qëllimi i kësaj disipline është se trupi mund të kryejë të gjitha
funksionet e tij në mënyrën më efektive. Dhe për ta arritur atë, ato
janë bërë ushtrime specifike forcash, rezistencë dhe fleksibilitet.
Brenda fitnesit mund të gjeni modalitete të ndryshme. Në pjesën më të
kërkuar, që përfshin konkurrencën, kërkon një trajner për të arritur
objektivat e dëshiruara. Megjithatë, çdokush mund të fillojë palestër në
një nivel shumë bazë. Për shembull, ecni çdo ditë për të paktën 30
minuta Është pjesë e një plani ushtrimesh për këtë disiplinë.
FITNESI USHQYES: eshte atehere kur
nje individ ushqehet me nje diete te
balancuar, e cila perfshin te gjithe
ushqyesit macro dhe micro ne racionet
e duhura, ne menyre qe t’i pershtatet
kerkeses per kalorite dhe vlerat
ushqimore.
SI TË USHQEHEMI SHËNDETSHËM?
• Përpara stërvitjes së mëngjesit duhet të konsumoni peshk ton me domate,
vaj ulliri dhe pak rigon. Kjo ju siguron uljen e proteinave dhe të yndyrave
esenciale. Peshku ton është një nga 6 llojet e peshkut që ju ndihmojnë të
bini në peshë. Jeni të lodhur nga dietat? Mjafton të pyesni një instruktor se
çfarë duhet të hani. Shumë ushqime, që ju mendoni se nuk janë të
shëndetshme, në të vërtetë luajnë një rol shumë të rëndësishëm në
organizëm. Stërvitje e vështirë, punë e vështirë, jetë e vështirë. Shampanja
është e keqe për shëndetin, por shumë e mirë për shpirtin. Një gotë
shampanjë nuk dëmton askënd.Avokadot të japin energji dhe duhet t’i
konsumoni para dhe pas stërvitjes. Mund t’i hani në sallatë ose si frutë.
Mandarinat janë fruta me vitamina esenciale dhe të japin shumë energji
Proteinat ndihmojnë në shërimin e muskujve. Kosi grek ose, siç njihet
ndryshe, kosi me yndyrë, nuk është një zgjedhje e keqe në qoftë se ha pa
e tepruar.Pas stërvitjes një biftek është ushqimi i vetëm që mund t’ju
kënaqë. Peshat e rënda dëmtojnë muskujt dhe mishi i kuq ju ndihmon për
t’i riparuar.Kjo frutë përmban elektrolite dhe një nivel të lartë uji. Gjithashtu
duke ngrënë shalqi mund të përfitoni sheqernat që trupi ka nevojë dhe i keni
humbur gjatë stërvitjes.Bajamet ju ndihmojnë sa herë që ndiheni të uritur
sepse kanë proteina. Por bajamet dhe gjalpin e tyre duhet ta konsumoni në
pjesë të vogla. Tërshëra është një ushqim që përgatitet shpejt dhe ka
shumë fibra. Mund të shoqërohet me arra, fruta. Tërshëra ju ndihmon për të
tretur më thjeshtë ushqimet e konsumuara.Batha është një lloj perime
jeshile, që ju jep energji dhe është e dobishme për njerëz që vuajnë nga
inflamacionet e stomakut.Vezët janë të pasura me proteina, yndyra të
shëndetshme dhe vitamina. Vezët ju japin energji.Lakra jeshile është një
nga perimet më të shëndetshme. Ajo ju ndihmon në uljen e kolesterolit dhe
shmang prekjen nga kanceri.
DIETA E BALANCUAR
• Një dietë e balancuar do të thotë që në
çdo vakt një e treta e pjatës tuaj të
përfshijë karbohidrate me përbërje
niseshteje të tilla si patatet, makaronat
apo orizi ; një e treta përfshin frutat dhe
perimet ndërsa pjesa që mbetet
përfshin ushqimet e pasura me proteina
si mishi, peshku, vezët dhe bulmeti.
Yndyrnat dhe sheqernat duhet të
mbahen brenda normës.
Sa kalori duhet te marrim ne dite?
Sasia e kalorive që mund të konsumohen çdo ditë nuk mund të jepet si një
shifër batanije. Nga njëra anë, varet nëse jeni mashkull apo femër. Nga ana
tjetër, kjo varet nga aktiviteti juaj fizik dhe shkalla juaj metabolike. Të gjithë
janë të ndryshëm dhe kështu është edhe ndryshe kush duhet të marrë sa
kalori në ditë. Gratë mund të supozojnë se mund të marrin rreth 1800-2000
Kcal në ditë nëse lëvizin deri në gjysmë ore në ditë. Nëse aktiviteti i tyre
fizik rritet deri në një orë, ata kanë nevojë për rreth 200 Kcal më shumë. Me
më shumë se një orë stërvitje në ditë, sasia e kalorive të nevojshme është
midis 2400 dhe 2800 Kcal. Sigurisht, sasia e kalorive në ushqim jep një
tregues se sa energji po konsumon trupi kur ha ushqimin. Por 100 kalori
nga salmoni janë dukshëm më të shëndetshme se 100 kalori nga fruktoza,
sepse kjo ndikon në metabolizëm ndryshe.
Përkundër kësaj, reputacioni i keq që kanë disa ushqime duket shumë më
pak i keq. Ushqyesit e rrëfyer të rrëfyer janë vërtetuar se janë më të dobët
se njerëzit që përdorin ushqime përveç snacks në vend të arra, edhe nëse
këto ushqime kanë më pak kalori sesa arrat. Në mënyrë që të qëndroni të
pakta dhe të përshtateni përgjithmonë, ushtrimi fizik ende luan një rol të
rëndësishëm.

Contenu connexe

Tendances

Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeRiku Verri
 
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerjaBiologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerjaOksana Kamberi
 
Si ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëSi ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëArdian Hyseni
 
Ushqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeExhitah Vasija
 
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE Universiteti Politeknik Tirane
 
Kequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetSindi_haka
 
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemArenoardReno
 
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetKorba Ferizaj
 
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliirena kotobelli
 
Si te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshemKe Keiss
 
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME gregorjupa
 
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!Egla Mërzheku
 
Ushqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshmeErvis Duti
 

Tendances (19)

Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
 
Prezantim
Prezantim  Prezantim
Prezantim
 
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerjaBiologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
 
Si ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonëSi ndikon sporti në shendetin tonë
Si ndikon sporti në shendetin tonë
 
Ushqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshme
 
Piramida Ushqimore
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
 
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
 
Kequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
 
Food
FoodFood
Food
 
Te ushqyerit
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyerit
 
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
 
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
 
Yndyrat dhe sheqernat
Yndyrat dhe sheqernatYndyrat dhe sheqernat
Yndyrat dhe sheqernat
 
Projekt kimi
Projekt kimiProjekt kimi
Projekt kimi
 
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
 
Si te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshem
 
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
 
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!
 
Ushqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshme
 

Similaire à PUNE ME PROJEKT

Edukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë JashariBlertaJashari
 
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Merkur Sinani
 
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.An An
 
Piramida ushqimore
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimoreXhuLia Muca
 
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneFialdoMema
 
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteinaProteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina#MesueseAurela Elezaj
 
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjetMarjan DODAJ
 
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetBurim Derveni
 
Projekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis CaraProjekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis CaraErvis Cara
 
Piramida Ushqimore
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida UshqimoreKejti Cela
 

Similaire à PUNE ME PROJEKT (14)

Edukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë Jashari
 
Ed.Fizike.pptx
Ed.Fizike.pptxEd.Fizike.pptx
Ed.Fizike.pptx
 
Leksioni nr6
Leksioni nr6Leksioni nr6
Leksioni nr6
 
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
 
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
 
Piramida ushqimore
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimore
 
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
 
Mishiii
MishiiiMishiii
Mishiii
 
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteinaProteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
 
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
 
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
 
Projekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis CaraProjekt Biologji XIb Ervis Cara
Projekt Biologji XIb Ervis Cara
 
Projekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizik
 
Piramida Ushqimore
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
 

PUNE ME PROJEKT

  • 2. Fitnesi mund të përkufizohet si një disiplinë e aktivitetit fizik që nuk fokusohet vetëm në pjesën estetike, por kërkon edhe përmirësimin e shëndetit nëpërmjet sportit. Nga ana estetike, ushtrimet e fitnesit fokusohen në humbjen e yndyrës dhe tonifikimin e muskujve për të arritur një fizik harmonik dhe funksional. Që nënkupton pjesën tjetër të ekuacionit në palestër, që është përmirësimin e shëndetit, në nivel kardiovaskular, për të luftuar mbipeshën, etj.. Me pak fjalë, fitnesi është kërkimi i një trupi totalisht të shëndetshëm dhe funksional përmes sportit dhe një stili jetese shumë të shëndetshëm. Sepse qëllimi i kësaj disipline është se trupi mund të kryejë të gjitha funksionet e tij në mënyrën më efektive. Dhe për ta arritur atë, ato janë bërë ushtrime specifike forcash, rezistencë dhe fleksibilitet. Brenda fitnesit mund të gjeni modalitete të ndryshme. Në pjesën më të kërkuar, që përfshin konkurrencën, kërkon një trajner për të arritur objektivat e dëshiruara. Megjithatë, çdokush mund të fillojë palestër në një nivel shumë bazë. Për shembull, ecni çdo ditë për të paktën 30 minuta Është pjesë e një plani ushtrimesh për këtë disiplinë.
  • 3. FITNESI USHQYES: eshte atehere kur nje individ ushqehet me nje diete te balancuar, e cila perfshin te gjithe ushqyesit macro dhe micro ne racionet e duhura, ne menyre qe t’i pershtatet kerkeses per kalorite dhe vlerat ushqimore.
  • 4. SI TË USHQEHEMI SHËNDETSHËM? • Përpara stërvitjes së mëngjesit duhet të konsumoni peshk ton me domate, vaj ulliri dhe pak rigon. Kjo ju siguron uljen e proteinave dhe të yndyrave esenciale. Peshku ton është një nga 6 llojet e peshkut që ju ndihmojnë të bini në peshë. Jeni të lodhur nga dietat? Mjafton të pyesni një instruktor se çfarë duhet të hani. Shumë ushqime, që ju mendoni se nuk janë të shëndetshme, në të vërtetë luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Stërvitje e vështirë, punë e vështirë, jetë e vështirë. Shampanja është e keqe për shëndetin, por shumë e mirë për shpirtin. Një gotë shampanjë nuk dëmton askënd.Avokadot të japin energji dhe duhet t’i konsumoni para dhe pas stërvitjes. Mund t’i hani në sallatë ose si frutë. Mandarinat janë fruta me vitamina esenciale dhe të japin shumë energji Proteinat ndihmojnë në shërimin e muskujve. Kosi grek ose, siç njihet ndryshe, kosi me yndyrë, nuk është një zgjedhje e keqe në qoftë se ha pa e tepruar.Pas stërvitjes një biftek është ushqimi i vetëm që mund t’ju kënaqë. Peshat e rënda dëmtojnë muskujt dhe mishi i kuq ju ndihmon për t’i riparuar.Kjo frutë përmban elektrolite dhe një nivel të lartë uji. Gjithashtu duke ngrënë shalqi mund të përfitoni sheqernat që trupi ka nevojë dhe i keni humbur gjatë stërvitjes.Bajamet ju ndihmojnë sa herë që ndiheni të uritur sepse kanë proteina. Por bajamet dhe gjalpin e tyre duhet ta konsumoni në pjesë të vogla. Tërshëra është një ushqim që përgatitet shpejt dhe ka shumë fibra. Mund të shoqërohet me arra, fruta. Tërshëra ju ndihmon për të tretur më thjeshtë ushqimet e konsumuara.Batha është një lloj perime jeshile, që ju jep energji dhe është e dobishme për njerëz që vuajnë nga inflamacionet e stomakut.Vezët janë të pasura me proteina, yndyra të shëndetshme dhe vitamina. Vezët ju japin energji.Lakra jeshile është një nga perimet më të shëndetshme. Ajo ju ndihmon në uljen e kolesterolit dhe shmang prekjen nga kanceri.
  • 5. DIETA E BALANCUAR • Një dietë e balancuar do të thotë që në çdo vakt një e treta e pjatës tuaj të përfshijë karbohidrate me përbërje niseshteje të tilla si patatet, makaronat apo orizi ; një e treta përfshin frutat dhe perimet ndërsa pjesa që mbetet përfshin ushqimet e pasura me proteina si mishi, peshku, vezët dhe bulmeti. Yndyrnat dhe sheqernat duhet të mbahen brenda normës.
  • 6. Sa kalori duhet te marrim ne dite? Sasia e kalorive që mund të konsumohen çdo ditë nuk mund të jepet si një shifër batanije. Nga njëra anë, varet nëse jeni mashkull apo femër. Nga ana tjetër, kjo varet nga aktiviteti juaj fizik dhe shkalla juaj metabolike. Të gjithë janë të ndryshëm dhe kështu është edhe ndryshe kush duhet të marrë sa kalori në ditë. Gratë mund të supozojnë se mund të marrin rreth 1800-2000 Kcal në ditë nëse lëvizin deri në gjysmë ore në ditë. Nëse aktiviteti i tyre fizik rritet deri në një orë, ata kanë nevojë për rreth 200 Kcal më shumë. Me më shumë se një orë stërvitje në ditë, sasia e kalorive të nevojshme është midis 2400 dhe 2800 Kcal. Sigurisht, sasia e kalorive në ushqim jep një tregues se sa energji po konsumon trupi kur ha ushqimin. Por 100 kalori nga salmoni janë dukshëm më të shëndetshme se 100 kalori nga fruktoza, sepse kjo ndikon në metabolizëm ndryshe. Përkundër kësaj, reputacioni i keq që kanë disa ushqime duket shumë më pak i keq. Ushqyesit e rrëfyer të rrëfyer janë vërtetuar se janë më të dobët se njerëzit që përdorin ushqime përveç snacks në vend të arra, edhe nëse këto ushqime kanë më pak kalori sesa arrat. Në mënyrë që të qëndroni të pakta dhe të përshtateni përgjithmonë, ushtrimi fizik ende luan një rol të rëndësishëm.