Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Audacity kullanımı

3 198 vues

Publié le

audacity nedir?

Publié dans : Formation
 • Soyez le premier à commenter

 • Soyez le premier à aimer ceci

Audacity kullanımı

 1. 1. AUDACİTY KULLANIMI SES DÜZENLEME VE KAYDETME
 2. 2. Audacity ne işe yarar? Audacity ile neler yapılabilir? Audacity; açık kaynak kodlu oluşu, kolay anlaşılır arayüzü, kullanışlı özellikleri ve ücretsiz oluşu ile ses düzenleme programları arasında öne çıkan bir programdır. İsterseniz ses kayıt yapabilir, isterseniz de efektleri kullanabilir ve müzikler üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.
 3. 3. Audacity ne işe yarar? Audacity ile neler yapılabilir? Audacity, hem zengin özelliklere sahip olmayı hem de karmaşık olmayan bir arayüze sahip olmayı başarabilmiş. Bu sebeple rahat ve kolay bir kullanıma sahip bir program olduğunu söyleyebiliriz.
 4. 4. Audacity nasıl kullanılır? Öncelikle internet üzerinden programın ücretsiz güncel sürümünü indirdikten sonra bilgisayarımıza kuruyoruz. Ses kayıt için Windows’un sağ alttaki bildirim alanında bulunan hoparlör simgesine sağ tıklayıp Kayıt Aygıtları seçeneğinden gerekli ayarlamaları yapıyoruz ve mikrofonumuzu çalışır duruma getiriyoruz.
 5. 5. Audacity nasıl kullanılır? Mikrofonumuzun varsayılan aygıt olarak ayarlanmış olduğundan emin olduktan sonra; Audacity’de ‘Kayıt’ butonuna tıklıyoruz. Daha sonra programın ana ekranında kaydımızın ses dalgalarını görebiliriz.
 6. 6. KayıtDurdurma
 7. 7. Audacity nasıl kullanılır? Kaydettiğimiz sesle ilgili bütün düzenlemeleri programın sol ve üst menülerinden kolayca gerçekleştirebiliriz. Örneğin sesteki gürültüyü azaltmak için üstteki «Etkiler» menüsünden «Gürültüyü Azalt» seçeneğini kullanıyoruz.
 8. 8. Audacity nasıl kullanılır? Kaydettiğimiz sese müzik ya da arka fon sesi eklemek istersek ; «Dosya» menüsünden «Al» seçeneğini tıklayarak işlemi gerçekleştiriyoruz.
 9. 9. Audacity nasıl kullanılır? Kaydettiğimiz seslerin ya da eklediğimiz müziklerin ses seviyelerini ayarlamak için, ses dalgalarının solundaki menüyü kullanıyoruz.
 10. 10. Audacity nasıl kullanılır? Yaptığımız işlemlerin sonunda çalışmamızı kaydetmek için; «Dosya» menüsünden «Sesi Ver» butonuna tıklıyoruz ve hangi formatta kaydetmek istiyorsak onu seçerek kaydetme işlemini gerçekleştiriyoruz.
 11. 11. Bu çalışma ICT Eğitimleri kapsamında hazırlanmıştır. muzaffertuybas@hotmail.com

×