Pogradeci

M
Mario PeleshkaAttended Androkli Kostallari

Punoi: Mario Pelleshka Klasa: 7A Shkolla: " Androkli Kostallari" Tirane / Shqiperi ( Albania)

Tema: Vendlindja ime
Lënda: Teknologjia e Informacionit dhe
e Komunikimit
Pogradeci
 Prodhimet e tokes dhe te liqenit e bejne Pogradecin nje vend te
spikatur per nga kuzhina tradicionale dhe ajo e kultivuar. Mund
te permendim lakrorin me dy pete te pjekur ne saç, qullnikun,
byreket, kuleçet, pastermane, tavat e perimeve me oriz, tavat e
peshkut apo te mishit te pjekura ne furre, etj. Vetem korani,
peshku i famshem i liqenit ka dhjete receta gatimi, te cilat dine ti
gatuajne vetem mjeshtrit vendas. Ndersa nga embelsirat e
tradites me e preferuar mbetet bakllavaja.
Ne restorantet dhe hotelet e shumta mund te shijoni kuzhinen e
liqenit me gatime te skares apo ne tave. Nje specialitet me vete
jane edhe gatimet e shpendeve ne saç, apo kuzhina e gjahut, ku
nuk mungojne rosat, shapkat apo lepujt e eger. Edhe kuzhina e
huaj eshte interesante me varietet e saj te shumta. Te gjitha keto
prodhime mund te shijohen me raki rrrushi, mani, kumbulle dhe
veren e famshme te Pogradecit qe ruhet ne bute prej druri.
Pogradeci eshte banuar ne periudhen e neolitit ku ne
Buqeze, pergjate brigjeve te liqenit u ngriten vendbanime
palafite. Me vone gjate antikitetit kjo treve banohej nga
bashkesite ilire te Dasareteve, qe popullonin Mokren e
sotme dhe Enkelejdet qe jetonin pergjate fushes se sotme te
Buçimasit (Pogradecit). Qytetet e tyre Pelioni dhe Enkelana
u shderruan ne shekujt IV-III pk, ne qendra te rendesishme
urbane.
Me krijimin e shtetit ilir pas mesit te shekullin te V pk,
pushteti kaloi nga Taulantet tek Enkelejdet. Sipas historise
dime se mbreti i pare ilir ishte Sirra i Enkelejdeve. Nga
martesa e vajzes se tij Euridikes me Aminten e III te
Maqedonise, lindi mbreti i ardhshem Filipi i II-te, i ati i
Aleksandrit te Madh.
Ne vitin 167 pk treva e Pogradecit ra nen sundimin romak,
ku nga ana administrative do te beje pjese ne provincat e
Maqedonise dhe te Epirit te Ri. Me pas do te vijoje
pushtimi bizantin, trashegimni e se cilit eshte bazilika
rrenoje e Linit. Gjate mesjetes se mesme ne shekujt IX-XI,
Pogradeci do te kaloje edhe nje periudhe te pushtimit
bullgar, nga e cila do te trashegoje nje sere toponimesh
sllave, nga ku edhe ate Pogra-Dec qe do te thote qyteti nen
keshtjelle, pasi edhe sot qyteti ndodhet nen keshtjellen
antike dhe mesjetare. Me pas Pogradeci do te jete pjese e
Principates se Muzakajve, renia e se ciles i hapi rrugen
pushtimit te gjate turk, i cili vazhdoi deri ne vitin 1912.
 Shkolla e pare e arsimit shqip u hap ne vitin 1887 dhe
eshte shkolla e dyte ne Shqiperi pas asaj te Korçes, me
mesues Koço Sotirin.
Ne fillim te shekullit te XX-te, Pogradeci nis urbanizimin
e tij te shpejte. Do te ishin projektet e nje inxhinieri
francez, te cilat te zbatuara nga bashkia u ndertuan rruget
kryesore te qytetit. Projekti u zbatua me rrugen buze
liqenit, e cila nis sot ne hyrje te qytetit dhe perfundon ne
Tushemisht. Me pas u ndertua rruga e dyte e quajtur
‘’Rruga e Korçes’’. Ajo niste njelloj me te paren dhe vijonte
drejt lindjes duke u ngjitur ne lartesine e kodres se qytetit.
Midis ketyre dy rrugeve u bene edhe lidhjet me rruge te
tjera sekondare, te cilat u ndertuan sipas sistemit
kuadratik. Ato krijuan fizionomine e Pogradecit te
ardhshem, si qytet me planimetri moderne dhe hapesira
te gjelberta. Pergjate tyre u ngriten shtepite dykateshe dhe
vilat e para te pushimit, me te cilat ne vitet ‘30 shenohen
edhe fillimet e turizmit.
Ndersa ne vitet e Luftes se Dyte Boterore Pogradeci do te
kaloje pushtimet ushtarake italiane, greke dhe gjermane.
Pas Luftes, Pogradeci perjetoi Revolucionin Industrial te
periudhes se komunizmit. Keshtu nisi shfrytezimi i
minierave te qymyrgurit dhe hekur-nikelit, duke i dhene
perparesi industrise minerare. Per transportin e tyre drejt
industrive te perpunimit, qyteti u lidh ne vitin 1978 edhe
me rrjetin hekurudhor shqiptar. Stacioni i Gurit te Kuq,
disa km prane qytetit eshte edhe ekstremin i fundit i linjes
hekurudhore lindore, Durres-Pogradec
 Pogradecaret jane njerez te dashur dhe te afrueshem nga
natyra. Thjeshtesia dhe modestia jane te tjera tipare te
ketyre njerezve mikprites dhe punetore. Ata flasin nje
dialekt te veçante te Shqiperise se jugut, te afert me ate te
Korçes, por qe tingellon bukur dhe e ben te afert dhe
miqesor komunikimin. Te mesuar me traditen e vjeter te
turizmit, ata presin dhe percjellin ne çdo stine te vitit me
dhjetera vizitore dhe turiste. Por te paret qe, e provojne
kete ndjesi jane artistet, te cilet vijne vazhdimisht ketu per
te marre pjese ne eventet e shumta kulturore-artistike.
Nga pikpamja etnografike Pogradeci perbehet nga dy
nenzona, Mokra dhe Fusha e Staroves (Pogradecit). Dikur
pogradecaret visheshin sipas tradites popullore. Veshjet e
burrave perbeheshin nga kemisha e bardhe me menge te
gjera, xhamadani i leshte, poture prej leshi mbi te cilat
vendosej brezi, ndersa ne koke mbanin festen e bardhe
ose te zeze. Ndersa grate vishnin kemishe te gjate dhe te
mbyllur. Siper saj ato hidhnin nje jelek pa menge dhe te
qendisur, ndersa ne kembe mbathnin çorape leshi dhe
opinga me xhufke. Veshja e gruas kompletohej me
shamine e kokes, te zbukuruar me rruaza, temina apo
qendisma.
 I krijuar rreth 2 milion vjet me pare nga mbushja me uje e gropes
tektonike, Liqeni i Ohrit eshte i dyti per nga madhesia ne Shqiperi pas atij
te Shkodres. I ndodhur ne lartesine 695 m, ai ka nje siperfaqe prej 365 km2
nga te cilat Shqiperise i perkasin vetem 111.4 km2 . Gjithashtu ai eshte edhe
liqeni me i thelle ne gadishullin e Ballkanit me thellesi 287 m. Baseni i tij
dallohet per tejdukshmerine e ujerave ne te cilen rritet nje flore dhe nje
faune e pasur. Pastertia e ujit eshte nje tjeter karakteristike e liqenit te
Ohrit. Kjo vjen se ai furnizohet me uje nga burimet karstike te Shen
Naumit, Drilonit dhe Tushemishtit, si dhe nepermjet kanaleve
nentokesore nga liqeni i Prespes se madhe. Por liqeni Ohrit eshte liqen me
derdhje, pasi prej tij, ne Struge buron Drini i Bardhe, 172 km i gjate, nje
nga deget e lumit Drin. Pergjate bregut te tij jane vendosur qyteti i
Pogradecit dhe fshatrat e Linit, Hudenishtit, Memelishtit dhe
Tushemishtit, ne te cilat eshte zhvilluar edhe peshkimi i Koranit dhe
Belushkes, dy peshqve me te njohur nga 17 llojet qe rriten ne te. Per vlerat e
shumta qe bart liqeni i Ohrit eshte shpallur pasuri e Unesco-s.
 Plazhi e Pogradecit ndodhet brenda në qytet përgjatë shetitores "1
Maji". Është një plazh më rërë, ujë të pastër dhe mundësi për
argetim. Në Pogradec ka edhe disa plazhe të tjerë private e
publike, me rërë e guralece të vegjël. Jashtë qytetit janë plazhet
me ujë të kristaltë të Linit dhe Tushëmishtit.
 Pogradeci ka një muze të pasur me deshmi antikiteti dhe të kohës
së luftës, ka kishën e vjetër ortodokse, që quhet kisha e Shën
Mërisë dhe ndodhet në lagjen e vjetër të Pogradecit, si dhe një
kishë të re, më arkitekturë shumë të vecante të quajtur Ringjallja.
Qyteti gjithashtu ka dy xhami. Njera ndodhet në qendër të qytetit
dhe tjetra në lagjen e quajtur Goricë.
 Katër kilometër në lindje të Pogradecit ndodhet pika turistike të
Drilonit
 Pogradeci nje vend turistik.
Pogradeci

Recommandé

Pogradeci par
PogradeciPogradeci
PogradeciDarla Evangjeli
5.9K vues15 diapositives
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945 par
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Klevi Hoxha
3.8K vues17 diapositives
PROJEKT ...Pogradeci, vendlindja ime par
PROJEKT ...Pogradeci, vendlindja imePROJEKT ...Pogradeci, vendlindja ime
PROJEKT ...Pogradeci, vendlindja ime#MesueseAurela Elezaj
7.1K vues23 diapositives
Guide turistike par
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistikesara7991
22.5K vues30 diapositives
Ceshtjet mjedisore ujore par
Ceshtjet mjedisore ujoreCeshtjet mjedisore ujore
Ceshtjet mjedisore ujoreAdoraHallunej
3.2K vues10 diapositives
turizmi ne shqiperi par
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi manomano46
16.1K vues8 diapositives

Contenu connexe

Tendances

VESHJET POPULLORE SHQIPTARE par
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREroni45
36.7K vues42 diapositives
Gjirokastra - slideshare projekt par
Gjirokastra - slideshare projektGjirokastra - slideshare projekt
Gjirokastra - slideshare projektalketsula
1.5K vues21 diapositives
projekt gjeografi 12 par
projekt gjeografi 12projekt gjeografi 12
projekt gjeografi 12Alejandro Ferit Shehu
9.4K vues13 diapositives
Projekt ne informatik regis a" power point" par
Projekt ne informatik regis a" power point"Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"NA XXXXXXXXXXXXX
7.4K vues22 diapositives
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” par
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” #MesueseAurela Elezaj
50.2K vues24 diapositives
Te drejtat dhe lirit e individit par
Te drejtat dhe lirit e individit Te drejtat dhe lirit e individit
Te drejtat dhe lirit e individit Egi Zenelaj
21K vues21 diapositives

Tendances(20)

VESHJET POPULLORE SHQIPTARE par roni45
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
roni4536.7K vues
Gjirokastra - slideshare projekt par alketsula
Gjirokastra - slideshare projektGjirokastra - slideshare projekt
Gjirokastra - slideshare projekt
alketsula1.5K vues
Projekt ne informatik regis a" power point" par NA XXXXXXXXXXXXX
Projekt ne informatik regis a" power point"Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"
NA XXXXXXXXXXXXX7.4K vues
Te drejtat dhe lirit e individit par Egi Zenelaj
Te drejtat dhe lirit e individit Te drejtat dhe lirit e individit
Te drejtat dhe lirit e individit
Egi Zenelaj21K vues
Trashegimia natyrore e shqiperise par melissa cani
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
melissa cani23.4K vues
provimi i lirimit 2018 matematike par aulenc gjini
provimi i lirimit 2018 matematikeprovimi i lirimit 2018 matematike
provimi i lirimit 2018 matematike
aulenc gjini53K vues
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare par Ke Keiss
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Ke Keiss84.2K vues
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u... par Egla Mërzheku
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...
Egla Mërzheku20.4K vues
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik par Fatjon Cane
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Fatjon Cane6.3K vues
Veprimtaria e lumit par Klevi Hoxha
Veprimtaria e lumitVeprimtaria e lumit
Veprimtaria e lumit
Klevi Hoxha24.2K vues
Guide turistike par sara7991
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistike
sara799111.6K vues
Roli i hidrografise (lume, liqen,ujera nentokesor,burimet etj.,ne varesi te z... par xhovanaluli
Roli i hidrografise (lume, liqen,ujera nentokesor,burimet etj.,ne varesi te z...Roli i hidrografise (lume, liqen,ujera nentokesor,burimet etj.,ne varesi te z...
Roli i hidrografise (lume, liqen,ujera nentokesor,burimet etj.,ne varesi te z...
xhovanaluli17.5K vues
Projekt qytetari par Ueda Rrukaj
Projekt qytetariProjekt qytetari
Projekt qytetari
Ueda Rrukaj37.1K vues

Similaire à Pogradeci

Rezi par
ReziRezi
ReziDitiditi
629 vues5 diapositives
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !! par
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!
ESE QYTETI ANTIK …Durresi !!#MesueseAurela Elezaj
6K vues14 diapositives
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI par
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI
ESSE...QYTETI ANTIK DURRESI #MesueseAurela Elezaj
10.2K vues14 diapositives
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë par
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë Lingua culture
343 vues10 diapositives
Guide turistike kukes par
Guide turistike kukesGuide turistike kukes
Guide turistike kukesGenti Germizi
2.3K vues3 diapositives
Vendlindja iime par
Vendlindja iimeVendlindja iime
Vendlindja iimeGenti Germizi
1.8K vues9 diapositives

Similaire à Pogradeci(20)

Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë par Lingua culture
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
Scutari d'Albania - Shkodra e Shqipënisë
Lingua culture343 vues
Kalaja e Krujes par Ke Keiss
Kalaja e KrujesKalaja e Krujes
Kalaja e Krujes
Ke Keiss15.1K vues
vendlindja ne kohet me te hershme par koralda
vendlindja ne kohet me te hershmevendlindja ne kohet me te hershme
vendlindja ne kohet me te hershme
koralda2.4K vues
Projekti i regjonales par Fatjon Cane
Projekti i regjonalesProjekti i regjonales
Projekti i regjonales
Fatjon Cane2.1K vues
Projekt ne guide turistike par Anisa 19
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistike
Anisa 1947.1K vues
Guida turistike e vlores letersi par Xhesika Merko
Guida turistike e vlores letersiGuida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersi
Xhesika Merko5.4K vues
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci par Georgina Dimova
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Georgina Dimova1.1K vues
Histori Ekonomike Kalaja e Prezes par olalegisi
Histori Ekonomike Kalaja e PrezesHistori Ekonomike Kalaja e Prezes
Histori Ekonomike Kalaja e Prezes
olalegisi3.8K vues
Kalaja e drishtit dhe ura e mesit par samir1993
Kalaja e drishtit dhe ura e mesitKalaja e drishtit dhe ura e mesit
Kalaja e drishtit dhe ura e mesit
samir19932.4K vues
Shqiperia Turistike par olinuhi
Shqiperia TuristikeShqiperia Turistike
Shqiperia Turistike
olinuhi3.3K vues
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis par Marinela Abedini
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Marinela Abedini33.3K vues

Plus de Mario Peleshka

Qytetaria 8 portofoli Ideart par
Qytetaria 8 portofoli IdeartQytetaria 8 portofoli Ideart
Qytetaria 8 portofoli IdeartMario Peleshka
2.9K vues14 diapositives
Bima, Fotosinteza , Pjeset e bimes, funksionet par
Bima, Fotosinteza , Pjeset e bimes, funksionetBima, Fotosinteza , Pjeset e bimes, funksionet
Bima, Fotosinteza , Pjeset e bimes, funksionetMario Peleshka
2.5K vues10 diapositives
Një jetë e shëndetshme par
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshmeMario Peleshka
2.7K vues12 diapositives
Akustika par
AkustikaAkustika
AkustikaMario Peleshka
470 vues1 diapositive
Powerpoint Theme par
Powerpoint ThemePowerpoint Theme
Powerpoint ThemeMario Peleshka
1.2K vues30 diapositives
Kultura, traditat dhe veshjet popullore par
Kultura, traditat dhe veshjet populloreKultura, traditat dhe veshjet popullore
Kultura, traditat dhe veshjet populloreMario Peleshka
7.5K vues132 diapositives

Plus de Mario Peleshka(16)

Bima, Fotosinteza , Pjeset e bimes, funksionet par Mario Peleshka
Bima, Fotosinteza , Pjeset e bimes, funksionetBima, Fotosinteza , Pjeset e bimes, funksionet
Bima, Fotosinteza , Pjeset e bimes, funksionet
Mario Peleshka2.5K vues
Kultura, traditat dhe veshjet popullore par Mario Peleshka
Kultura, traditat dhe veshjet populloreKultura, traditat dhe veshjet popullore
Kultura, traditat dhe veshjet popullore
Mario Peleshka7.5K vues
Shpejtësia, nxitimi, Njutoni dhe Galileo par Mario Peleshka
Shpejtësia, nxitimi, Njutoni dhe GalileoShpejtësia, nxitimi, Njutoni dhe Galileo
Shpejtësia, nxitimi, Njutoni dhe Galileo
Mario Peleshka11.8K vues
The history of technology in people's homes par Mario Peleshka
The history of technology in people's homesThe history of technology in people's homes
The history of technology in people's homes
Mario Peleshka1.4K vues
Gjetja e përqindjes në një biznes par Mario Peleshka
Gjetja e përqindjes në një biznesGjetja e përqindjes në një biznes
Gjetja e përqindjes në një biznes
Mario Peleshka21.6K vues
Permbledhje e Gramatikave të gjuhës par Mario Peleshka
Permbledhje e Gramatikave të gjuhësPermbledhje e Gramatikave të gjuhës
Permbledhje e Gramatikave të gjuhës
Mario Peleshka8.7K vues
Përshtatja lokale dhe stinore par Mario Peleshka
Përshtatja lokale dhe stinorePërshtatja lokale dhe stinore
Përshtatja lokale dhe stinore
Mario Peleshka4.5K vues
Nje sistem i ri me Nikola Kopernikun par Mario Peleshka
Nje sistem i ri me Nikola KopernikunNje sistem i ri me Nikola Kopernikun
Nje sistem i ri me Nikola Kopernikun
Mario Peleshka1K vues

Pogradeci

 • 1. Tema: Vendlindja ime Lënda: Teknologjia e Informacionit dhe e Komunikimit
 • 3.  Prodhimet e tokes dhe te liqenit e bejne Pogradecin nje vend te spikatur per nga kuzhina tradicionale dhe ajo e kultivuar. Mund te permendim lakrorin me dy pete te pjekur ne saç, qullnikun, byreket, kuleçet, pastermane, tavat e perimeve me oriz, tavat e peshkut apo te mishit te pjekura ne furre, etj. Vetem korani, peshku i famshem i liqenit ka dhjete receta gatimi, te cilat dine ti gatuajne vetem mjeshtrit vendas. Ndersa nga embelsirat e tradites me e preferuar mbetet bakllavaja. Ne restorantet dhe hotelet e shumta mund te shijoni kuzhinen e liqenit me gatime te skares apo ne tave. Nje specialitet me vete jane edhe gatimet e shpendeve ne saç, apo kuzhina e gjahut, ku nuk mungojne rosat, shapkat apo lepujt e eger. Edhe kuzhina e huaj eshte interesante me varietet e saj te shumta. Te gjitha keto prodhime mund te shijohen me raki rrrushi, mani, kumbulle dhe veren e famshme te Pogradecit qe ruhet ne bute prej druri.
 • 4. Pogradeci eshte banuar ne periudhen e neolitit ku ne Buqeze, pergjate brigjeve te liqenit u ngriten vendbanime palafite. Me vone gjate antikitetit kjo treve banohej nga bashkesite ilire te Dasareteve, qe popullonin Mokren e sotme dhe Enkelejdet qe jetonin pergjate fushes se sotme te Buçimasit (Pogradecit). Qytetet e tyre Pelioni dhe Enkelana u shderruan ne shekujt IV-III pk, ne qendra te rendesishme urbane. Me krijimin e shtetit ilir pas mesit te shekullin te V pk, pushteti kaloi nga Taulantet tek Enkelejdet. Sipas historise dime se mbreti i pare ilir ishte Sirra i Enkelejdeve. Nga martesa e vajzes se tij Euridikes me Aminten e III te Maqedonise, lindi mbreti i ardhshem Filipi i II-te, i ati i Aleksandrit te Madh. Ne vitin 167 pk treva e Pogradecit ra nen sundimin romak, ku nga ana administrative do te beje pjese ne provincat e Maqedonise dhe te Epirit te Ri. Me pas do te vijoje pushtimi bizantin, trashegimni e se cilit eshte bazilika rrenoje e Linit. Gjate mesjetes se mesme ne shekujt IX-XI, Pogradeci do te kaloje edhe nje periudhe te pushtimit bullgar, nga e cila do te trashegoje nje sere toponimesh sllave, nga ku edhe ate Pogra-Dec qe do te thote qyteti nen keshtjelle, pasi edhe sot qyteti ndodhet nen keshtjellen antike dhe mesjetare. Me pas Pogradeci do te jete pjese e Principates se Muzakajve, renia e se ciles i hapi rrugen pushtimit te gjate turk, i cili vazhdoi deri ne vitin 1912.
 • 5.  Shkolla e pare e arsimit shqip u hap ne vitin 1887 dhe eshte shkolla e dyte ne Shqiperi pas asaj te Korçes, me mesues Koço Sotirin. Ne fillim te shekullit te XX-te, Pogradeci nis urbanizimin e tij te shpejte. Do te ishin projektet e nje inxhinieri francez, te cilat te zbatuara nga bashkia u ndertuan rruget kryesore te qytetit. Projekti u zbatua me rrugen buze liqenit, e cila nis sot ne hyrje te qytetit dhe perfundon ne Tushemisht. Me pas u ndertua rruga e dyte e quajtur ‘’Rruga e Korçes’’. Ajo niste njelloj me te paren dhe vijonte drejt lindjes duke u ngjitur ne lartesine e kodres se qytetit. Midis ketyre dy rrugeve u bene edhe lidhjet me rruge te tjera sekondare, te cilat u ndertuan sipas sistemit kuadratik. Ato krijuan fizionomine e Pogradecit te ardhshem, si qytet me planimetri moderne dhe hapesira te gjelberta. Pergjate tyre u ngriten shtepite dykateshe dhe vilat e para te pushimit, me te cilat ne vitet ‘30 shenohen edhe fillimet e turizmit. Ndersa ne vitet e Luftes se Dyte Boterore Pogradeci do te kaloje pushtimet ushtarake italiane, greke dhe gjermane. Pas Luftes, Pogradeci perjetoi Revolucionin Industrial te periudhes se komunizmit. Keshtu nisi shfrytezimi i minierave te qymyrgurit dhe hekur-nikelit, duke i dhene perparesi industrise minerare. Per transportin e tyre drejt industrive te perpunimit, qyteti u lidh ne vitin 1978 edhe me rrjetin hekurudhor shqiptar. Stacioni i Gurit te Kuq, disa km prane qytetit eshte edhe ekstremin i fundit i linjes hekurudhore lindore, Durres-Pogradec
 • 6.  Pogradecaret jane njerez te dashur dhe te afrueshem nga natyra. Thjeshtesia dhe modestia jane te tjera tipare te ketyre njerezve mikprites dhe punetore. Ata flasin nje dialekt te veçante te Shqiperise se jugut, te afert me ate te Korçes, por qe tingellon bukur dhe e ben te afert dhe miqesor komunikimin. Te mesuar me traditen e vjeter te turizmit, ata presin dhe percjellin ne çdo stine te vitit me dhjetera vizitore dhe turiste. Por te paret qe, e provojne kete ndjesi jane artistet, te cilet vijne vazhdimisht ketu per te marre pjese ne eventet e shumta kulturore-artistike. Nga pikpamja etnografike Pogradeci perbehet nga dy nenzona, Mokra dhe Fusha e Staroves (Pogradecit). Dikur pogradecaret visheshin sipas tradites popullore. Veshjet e burrave perbeheshin nga kemisha e bardhe me menge te gjera, xhamadani i leshte, poture prej leshi mbi te cilat vendosej brezi, ndersa ne koke mbanin festen e bardhe ose te zeze. Ndersa grate vishnin kemishe te gjate dhe te mbyllur. Siper saj ato hidhnin nje jelek pa menge dhe te qendisur, ndersa ne kembe mbathnin çorape leshi dhe opinga me xhufke. Veshja e gruas kompletohej me shamine e kokes, te zbukuruar me rruaza, temina apo qendisma.
 • 7.  I krijuar rreth 2 milion vjet me pare nga mbushja me uje e gropes tektonike, Liqeni i Ohrit eshte i dyti per nga madhesia ne Shqiperi pas atij te Shkodres. I ndodhur ne lartesine 695 m, ai ka nje siperfaqe prej 365 km2 nga te cilat Shqiperise i perkasin vetem 111.4 km2 . Gjithashtu ai eshte edhe liqeni me i thelle ne gadishullin e Ballkanit me thellesi 287 m. Baseni i tij dallohet per tejdukshmerine e ujerave ne te cilen rritet nje flore dhe nje faune e pasur. Pastertia e ujit eshte nje tjeter karakteristike e liqenit te Ohrit. Kjo vjen se ai furnizohet me uje nga burimet karstike te Shen Naumit, Drilonit dhe Tushemishtit, si dhe nepermjet kanaleve nentokesore nga liqeni i Prespes se madhe. Por liqeni Ohrit eshte liqen me derdhje, pasi prej tij, ne Struge buron Drini i Bardhe, 172 km i gjate, nje nga deget e lumit Drin. Pergjate bregut te tij jane vendosur qyteti i Pogradecit dhe fshatrat e Linit, Hudenishtit, Memelishtit dhe Tushemishtit, ne te cilat eshte zhvilluar edhe peshkimi i Koranit dhe Belushkes, dy peshqve me te njohur nga 17 llojet qe rriten ne te. Per vlerat e shumta qe bart liqeni i Ohrit eshte shpallur pasuri e Unesco-s.
 • 8.  Plazhi e Pogradecit ndodhet brenda në qytet përgjatë shetitores "1 Maji". Është një plazh më rërë, ujë të pastër dhe mundësi për argetim. Në Pogradec ka edhe disa plazhe të tjerë private e publike, me rërë e guralece të vegjël. Jashtë qytetit janë plazhet me ujë të kristaltë të Linit dhe Tushëmishtit.  Pogradeci ka një muze të pasur me deshmi antikiteti dhe të kohës së luftës, ka kishën e vjetër ortodokse, që quhet kisha e Shën Mërisë dhe ndodhet në lagjen e vjetër të Pogradecit, si dhe një kishë të re, më arkitekturë shumë të vecante të quajtur Ringjallja. Qyteti gjithashtu ka dy xhami. Njera ndodhet në qendër të qytetit dhe tjetra në lagjen e quajtur Goricë.  Katër kilometër në lindje të Pogradecit ndodhet pika turistike të Drilonit  Pogradeci nje vend turistik.