Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

śLąsk

671 vues

Publié le

Presentation about Silesia

Publié dans : Voyages
 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

 • Soyez le premier à aimer ceci

śLąsk

 1. 1. A to Polska właśnie ŚLĄSK
 2. 2. Położenie na mapie Polski Śląsk – kraina historyczna, leżąca na terenie Polski. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Stolicą tego regionu jest Wrocław. Położony jest w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły.
 3. 3. Gwara śląska  Gwaraca śląska jest to język regionalny który funkcjonuje głównie w formie mówionej.  Terytorialna odmiana języka, mowa ludności (zwłaszcza wiejskiej) wyodrębniona z mowy ogólnej.  Może być niezrozumiała dla mieszkańców innych rejonów Polski. Bajka o czerownym Kapturku po śląsku - https://www.youtube.com/watch?v
 4. 4. Kuchnia śląska  Kuchnia śląska jest jedną z najbardziej rozpoznawajnych kuchni w Polsce.  Podstawą tej kuchni są dania przygotowywane z niedrogich produktów : kasz i ziemniaków.  Najważniejsze miejsce ziemniaki pod różną postacią.  Tradycyjnym warzywem jest kapusta kiszona.
 5. 5. Śląskie specjały
 6. 6. Stroje ludowe  Śląsk bez wątpienia jest najbardziej urodzajnym regionem, jeżeli chodzi o folklor ludowy a w szczególności stroje ludowe. Praktycznie każda większa i mniejsza miejscowość Śląska i Opolszczyzny posiadała swój własny strój ludowy.
 7. 7. Warto zobaczyć Ta niezwykła kraina kojarzy się głównie z górnikami i kopalniami. Odwiedzając ją warto udać się do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Tajemne korytarze, podziemne skarby i wędrówki długimi korytarzami to niezapomniana przygoda.
 8. 8. Warto zobaczyć – Pustynia Błędowska  Aby zobaczyć pustynie, wcale nie trzeba lecieć do Afryki! Wystarczy wybrać się na PUSTYNIĘ BŁĘDOWSKĄ. Co prawda nie ma na niej wielbłądów, ale można ją przemierzać pieszo lub konno.
 9. 9. Warto zobaczyć - Katowice  Katowice są stolicą Górnego Śląska. Wielu mieszkańców pracuje tu w kopalniach. Górnicy zjeżdzający pod ziemię pozdrawiają się słowami „Szczęść Boże“.  W mieście jest wiele budynków z czerwonej cegły – to tzw. Familoki  W Katowicach stoi ogromy SPODEK. Choć wyglądem przypomina latający statek ufoludków, nie przybył z kosmosu. To wielka hala w której odbywają się koncerty i zawody sportowe.
 10. 10. Warto zobaczyć - Wrocław  Wrocław słynie z....krasnali. Strzegą one budynków, ulic i różnych miejskich zakamarków. Na ich cześć co roku urządzany jest Wrocławski Festiwal Krasnali.  Panorama Racławicka to gigantyczne malowidło. Aby można było ją podziwiać, wybudowano muzem w kształcie koła.
 11. 11. Dziękuję za uwagę

×