Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Kultura organizacyjna biblioteki narodowej michał bernat

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Kultura Organizacyjna Biblioteki Narodowej
Wygląd budynku Gmach główny: Pałac Rzeczypospolitej – Zbiory Specjalne BN
Położenie biblioteki Pałac Rzeczypospolitej zbiory specjalne Gmach główny
Publicité
Publicité
Prochain SlideShare
Witamy w Bibliotece ZSTiH
Witamy w Bibliotece ZSTiH
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 11 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Similaire à Kultura organizacyjna biblioteki narodowej michał bernat (14)

Publicité

Kultura organizacyjna biblioteki narodowej michał bernat

 1. 1. Kultura Organizacyjna Biblioteki Narodowej
 2. 2. Wygląd budynku Gmach główny: Pałac Rzeczypospolitej – Zbiory Specjalne BN
 3. 3. Położenie biblioteki Pałac Rzeczypospolitej zbiory specjalne Gmach główny
 4. 4. Struktura biblioteki W Bibliotece Narodowej obowiązuje ścisły zakres obowiązków dla pracowników dlatego też biblioteka podzielona jest na Instytuty i Zakłady gdzie każdy pracownik ma odpowiedni zakres obowiązków. Instytuty: - Instytut Bibliograficzny - Instytut Książki i czytelnictwa W każdy skład instytutu wchodzą pracownie np. Pracownia Teorii i Organizacji Bibliografii Biblioteka podzielona jest również aż na 24 Zakłady takie jak między innymi Zakład Rękopisów Czy starych druków. Podobnie jak w Instytutach każdy pracownik danego Zakładu ma przypisany zakres obowiązków.
 5. 5. Struktura władzy Biblioteki Narodowej Główna struktura władz BN: - Dyrektor BN - Z-ca dyr. ds. naukowych - Z-ca dyr. ds. cyfrowych - Z-ca dyr. ds. ochrony i udostępniania zbiorów - Z-ca dyr. ds. administracyjno – technicznych -Z-ca dyr. ds. rozwoju -Główna księgowa Dochodzą do tego również kierownicy wraz ze swoimi zastępcami Instytutów i Zakładów.
 6. 6. Artefakty Fizyczne - Dyrektorzy, kierownicy mają swoje pokoje, biura. - Pracownicy większych pomieszczeń jak np. czytelnia mają swoje zaplecze gdzie mogą wypić kawę itp. - Miejsca pracy najważniejszych stanowisk w Bibliotece Narodowej są oddzielone od pomieszczeń uczęszczanych przed czytelników. - Dla pracowników jak i użytkowników biblioteki dostępne jest bistro gdzie można w ciszy i spokoju zjeść posiłek lub napić się. - Wnętrza biblioteki są stylowe o bardzo różnorodnej architekturze po przez wielkie kolumny po szklane ściany. - W bibliotece występują sale konferencyjne na których prowadzone są spotkania pracowników oraz konferencje. - Na ścianach biblioteki można ujrzeć wiele obrazów np. naszych wieszczów narodowych. - W miarę możliwości w pomieszczeniach występuje również dużo zieleni, kwiatów itp. co sprzyja milszej pracy.
 7. 7. Artefakty fizyczne c.d. - Biblioteka posiada swoje gadżety jak np. długopisy z logiem Biblioteki Narodowej - W pomieszczeniach jak np. czytelnia jest bardzo wiele wygodnych stolików, krzeseł oraz komputery. - Chociaż biblioteka idzie z biegiem czasu i nowymi technologiami w bibliotece znajdują się wielkie szafy, regały z papierowymi katalogami bibliotecznymi co nadaje bibliotece ciekawego klimatu.
 8. 8. Artefakty językowe - Klienci, czytelnicy, użytkownicy biblioteki obsługiwani są w bardzo miły kulturalny sposób - Zwracanie się do najwyższych władz biblioteki ma charakter oficjalny i przeważnie jest to zwrot po tytule naukowym jak np. „Dzień Dobry Panie doktorze” - Pracownicy niższą rangą zwracają się do siebie po imieniu - Dokumenty, pisma związane z biblioteką pisane są w języki oficjalnym, kulturalnym.
 9. 9. Artefakty Behawioralne - Zadania, polecenia wydawane są w formie komunikatów po przez ludzi z większą „rangą” np. od kierowników danego instytutu. - W większości przypadków na niższych stanowiskach pracownik stałą umowę o pracę dostaje po 3 próbnych umowach. - W niektórych przypadkach praca jest na akord. - Praca odbywa się w godzinach od 8 do 21 w zależności od stanowiska i zmiany. - W bibliotece dominuje zachowanie oficjalne. - Dla pracowników często organizowane są szkolenia, konferencje. - W czasie świąt panuje luźniejsza atmosfera i organizowane są spotkania pracowników z dyrektorami jak np. dzielenie się opłatkiem w święta Bożego Narodzenia. - Możliwość awansu na wyższe stanowiska, dostanie premii. - Dyrektora Biblioteki zatwierdza i odwołuje minister. - Przy bibliotece działa Rada Naukowa która na okres 6letniej kadencji powołuje minister
 10. 10. Normy i Wartości - W bibliotece obowiązują ścisłe regulaminy dla samych pracowników jak i osób korzystających z biblioteki. - Pracownicy pracują zgodnie z prawami zawartymi w kodeksie pracy. - Wymagane wśród pracowników jest duże zaangażowanie, umiejętność pracy w grupie oraz dobry kontakt z innymi ludźmi, kultura osobista.
 11. 11. Michał Bernat, II rok Informacja w e – społeczeństwie, grupa 2.

×