Publicité

Contenu connexe

Publicité

Plus de PARTSIP: Partnerská síť informačních profesionálů(20)

Publicité

Michal Černý: Přináší soc. sítě jen pozitivní zkušenosti?

 1. (Nejen) etické problémy sociálních sítí Michal Černý Seminář Sociální sítě a jejich využití v knihovnách 7. 9. 2011
 2. Problémy strategie a perspektivy
 3. IPO a peníze  Sociální sítě nejsou obecně příliš ziskové (výjimkou je např. YouTube).  Protahování vstupu na burzu kvůli hospodaření.  Neexistuje funkční business model pro provozovatele ani pro inzerenty.  S tím jak se blíží IPO Facebooku se stále více mluví o bublině sociálních sítí.  Začnou někdy solidně vydělávat?
 4. Perspektivy  Není možné dlouhodobě udržet službu, která je ve ztrátě.  Počet uživatelů Facebooku ve vyspělých zemích klesá či stagnuje – USA, Kanada, UK,...  Přijde něco jiného? Co bude s uživatelskými účty? A přáteli?
 5. Informační problémy v informační společnosti
 6. Podmínky použití  Komu patří data, která na Facebook nahrají uživatelé? Facebooku.  Lze smazat účet? Teoreticky ano, prakticky ne.  Všechna data jsou navěky provozovatele a ten si s nimi může dělat téměř co chce.  Problém digitálních stop a prodeje dat personalistům či PR.
 7. Práce s informacemi  Jak analyzovat a získávat informace z uzavřené služby?  Jak garantovat jejich spolehlivost?  Vztah webové služby a státu.  Lze data nějakým způsobem rozumně zpracovávat a dolovat?
 8. Bezpečnostní problémy
 9. Co se může stát s účtem  Zneužití účtu, jeho možné odcizení a fatální následky.  Blokování účtů – Zdeněk Škromach.  Zrušení účtu.  Účet není garantovaným vlastnictvím, ale spíše pronajatým statkem, ze kterého můžete být na hodinu vyhozeni s velkými hospodářskými škodami.  Platba za služby?
 10. Zneužití informací  Informace z účtů mohou být zneužity, práva porušená.  Hodně lidí o zveřejněných informacích příliš neuvažuje.  Problém odcizení identity.  Ekonomické následky.  Falešné stránky, soutěže.  Složitá pravidla.
 11. Sociální důsledky a problém socializace
 12. Sociální problémy  Jak naložit s rodiči na Facebooku?  Lze odmítnout přátelství?  Jak se zbavit již existujících přátel kultivovaně?  Problémy s kruhy u Google Plus.  Problémy se socializací – sociální sítě jak únik před realitou.
 13. Etické problémy
 14. Tady a tam  Platíme přes Internet, práci hledáme přes Linked.in a telefonujeme Skypem.  Řada profesí je čistě online.  Jsou digitalizovány knihy.  Nemá smysl rozlišovat mezi virtuálním a hmotným. Existuje jen jedna realita a tou je spojení obou aspektů. To determinuje způsob, jakým se můžeme chovat na síti.
 15. Já a ti druzí  Sociální sítě jsou vždy orientovány na činnost jednotlivce, která ale často zasahuje do práv druhých osob.  Zveřejněním své fotografie často zveřejním i informace o druhých.  Sociální služby zasahují do identifikace uživatelů.  Problém s tranzitivitou přátelství a soukromím.
 16. Ztráta času  Na řadě amerických univerzit je Facebook zablokován, aby nebral studentům čas.  Jaký bude vztah času a Google+?  Je jaký je poměr efektivního využití času na komunitních webech k času prolelkovanému?  Je zajímavé si spočítat, kolik věcí by člověk mohl místo sociálních sítí udělat nebo co by se mohl naučit.
 17. Kyberšika a důvěryhodnost  Sociální sítě mohou velmi snadno posloužit ke kyberšikaně.  Problémem jsou falešné profily – nikdy nevíme, s kým mluvíme.  Často nešifrované spojení.  Snadná zneužitelnost.
 18. Kdo je přítel?  Neexistuje jen jedna sorta lidí, se kterými máme stejný vztah, stejné věci na sdílení. (Řešení Google+)  Problém se slovem „Přítel“  „Mažu si Vás z mobilu“ x „Nejsi můj přítel“  Problematika sdílení soukromí.
 19. Otázky hodnot a jiné.  Přinášejí sociální sítě nějaké pozitivní hodnoty? ANO.  Převažuje balík pozitiv nad negativy? NEVÍM.  Jsou si lidé vědomi dopadů sociálních sítí a čtou jejich podmínky k použití? NE.  Jakým způsobem bude možné přenést známé či přátelé do jiné sítě?  Jak bude možné zachovat vazby?  Bude možné transportovat nějaký další obsah?
 20. Sociální sítě nejsou černobílé.
 21. Děkuji za pozornost.
Publicité