3. Nastavne teme :
nastavna cjelina: Obrada teksta
nastavne teme: Izrada i oblikovanje tablica, crtanje
programom za obradu teksta
nastavna cjelina: Internet
nastavna tema: Sustavno prikupljanje sadržaja s Web-a
ključni pojmovi: opasnost od virusa, spremanje Web
stranice na disk, izdvajanje dijelova stranice
4. nastavna jedinica: Sustavno prikupljanje
sadržaja s Web-a ( 1. sat)
cilj sata: naučiti pronalaziti sadržaje na internetu
pomoću tražilice prema zadanim ključnim
pojmovima, sadržaje pronađene na Webu
spremati na računalo
obrazovni zadatci : naučiti što je tražilica, katalog i online
enciklopedija, naučiti koristiti tražilice, naučiti postupak uočavanja i
unosa ključnih riječi, naučiti pretraživati slike, naučiti spremiti sadržaj
s interneta kao web- stranicu i kao tekstnu datoteku, naučiti spremati
slike, upoznati pojam download
5. nastavna jedinica: Sustavno prikupljanje
sadržaja s Web-a –projektni rad ( 4 sata)
cilj sata: upoznati opasnosti Interneta, koristiti
Internet kao izvor znanja pri izradi projektnog rada na
zadanu temu
6. Nastavni zadatci:
obrazovni : upoznati zlonamjerne programe na
internetu, neželjene sadržaje i pojave, upoznati
osnovne programe za zaštitu računala, naučiti
koristiti Internet za sakupljanje informacija i
proširivanje znanja, obrada i oblikovanje
dobivenih informacija u traženi oblik
funkcionalni: samostalno tražiti i skupljati sadržaje na
Webu, razvijati naviku korištenja interneta kao
izvora znanja, razvijati vještinu povezivanja
nastavnih sadržaja, razvijati vještinu rada u paru
7. Nastavni zadatci:
odgojni: navikavati učenike na pravilno korištenje
sadržaja s Weba, razvijati svijest o
potrebi pravilnog i odgovornog korištenje
servisa Interneta, razvijati osjećaj odgovornosti za
vlastite postupke, stjecati naviku korištenja
različitih izvora znanja, razvijati smisao za estetsko
oblikovanje teksta, njegovati način rada u paru
8. Uvodni dio sata:
Ponavljanje:
što koristimo za pronalaženje sadržaje na Internetu ? Jesu
li svi sadržaji na internetu istiniti i provjereni ? …..
Motivacija i najava cilja:
podsjetiti učenike na Dan sigurnijeg interneta koji ove
godine obilježavamo 8.veljače
Zašto je potrebno govoriti o sigurnosti Interneta ?
Osim što je koristan, Internet može biti vrlo opasno
mjesto. Upoznat ćemo štetne programe koji se mogu naći
na našem računalu i osnovne programe za zaštitu
računala, a zatim prikupljanjem informacija s interneta
saznati više o opasnostima na internetu i načinima zaštite
9. Iz prezentacije za nastavni sat
• 8. veljače 2011.
DAN SIGURNIJEG
INTERNETA
10. Glavni dio sata:
Upoznati učenike sa štetnim programima i neželjenim
pojavama na Internetu i programima za zaštitu
računala
11. Iz prezentacije za nastavni sat
Štetni ( zlonamjerni) programi
Virusi
Crvi (worm)
Trojanski konji (trojan horse)
Špijunski alati (spyware)
Oglasni alati (adware).
13. Iz prezentacije za nastavni sat
Zaštita od štetnih programa
Samonadogradiv antivirusni program
Vatrozid ( firewall) –sigurnosna stijena
Protušpijunski alati
Malo zdravog razuma
14. Pripreme za projektni rad:
Organizirati rad - rasporediti učenike u parove
Dati učenicima upute za rad ( vrijeme izrade je 3 školska
sata )
Navesti elemente koje mora sadržavati svaki rad
Podjela radnih zadataka (listići sa zadatcima), svaki par
ima različiti radni zadatak
Pokazati primjer tekstualnog dokumenta u skladu s
očekivanjima koja postavljamo pred učenike
Navesti elemente koji će se ocjenjivati
Točnost i kvaliteta sadržaja
Korištenje zadanih elemenata
Pravopis i gramatika
Izlaganje teme
15. Teme projektnih radova:
Virusi
Crvi
Trojanski konji
Oglasni alati [ listići sa zadatcima sa detaljnim
opisom radnih zadataka ]
Špijunski alati
Spam
Hoax
Zaštita računala
Ponašanje na internetu
Krađa identiteta
16. Virusi
Što su virusi ?
Kako radi virus ?
Vrste virusa
Jesu li svi programi kojima računalo može biti zaraženo
virusi ?
Na koje načine se računalo može zaraziti virusom ?
Kakve posljedice na korisničkom računalu može uzrokovati
virus ?
Mogu li virusi uzrokovati krađu podataka s računala ?
Kako se zaštititi od virusa ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o
navedenoj temi
17. Crvi
Što je računalni crv ?
Kako se šire crvi ?
Na kojem principu rade crvi ?
Postoje li različite vrste crva ? Navedi kategorije crva
Kako se zaštititi od crva ?
Kako ukloniti crva ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
o navedenoj temi
18. Trojanski konji
Što je trojanski konj ?
Kako radi trojanski konj ?
Koja je razlika između virusa, crva i trojanskog konja ?
Kako se šire trojanski konji ?
Kakvu štetu na računalu može počiniti trojanski konj ?
Što je logička bomba ?
Kako se možemo zaraziti trojanskim konjem ?
Kako se zaštititi od zaraze i kako ukloniti trojanskog
konja ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o
navedenoj temi
19. Špijunski alati
Koji je engleski nazivi za špijunske alate?
Kako djeluju špijunski alati?
Kako se možemo zaraziti špijunskim alatima?
Može li se špijunski alat sam instalirati na naše
računalo '?
Koje informacije skupljaju špijunski alati?
Tko se služi špijunskim alatima?
Kako se zaštititi i boriti protiv špijunskih alata?
Postoje li lažni anti–spyware programi ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
o navedenoj temi
20. Oglasni alati
Engleski naziv za oglasne programe
Što su oglasni programi ?
Kako oglasni program dospijeva na naše računalo ?
Kako oglasni program djeluje na računalo ?
Može li se oglasni program sam instalirati na naše
računalo ?
Koje probleme u radu s računalom može
prouzrokovati oglasni program ?
Kako se zaštititi i boriti protiv špijunskih programa ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
o navedenoj temi
21. Spam
Što je spam ?
Koja je najčešća svrha spam poruka ?
Na koje načine se šalju spam poruke ?
Kako spameri prikupljaju e-mail adrese ?
Zašto spam poruke mogu biti opasne za krajnjeg
primatelja ?
Kako se boriti protiv spam poruka ?
Postoje li alati koji mogu pomoći u borbi protiv spama ?
Što su zombiji ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o
navedenoj temi
22. Hoax
Što je hoax ?
Kako prepoznati hoax ?
Navedi vrste hoax poruka
Koji su motivi stvaranja hoaxa ?
Što učiniti ako smo primili hoax ?
Koje su opasnosti širenja hoax poruka ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može
saznati više o navedenoj temi
23. Krađa identiteta
Što podrazumijevamo pod pojmom „krađa
identiteta“ ?
Što je phishing ?
Opiši najčešće oblike phishinga
Kako prepoznati phishing ?
Tko su najčešće žrtve phishinga ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
o navedenoj temi
24. Zaštita računala
Što je antivirusni program ?
Što je vatrozid ?
Zašto je potrebno redovito nadograđivati operacijski
sustav i ostale programe ?
Čemu služi program Windows defender ?
Osim AV programa i vatrozida koje programe za
zaštitu računala je preporučljivo koristiti ?
Savjeti za zaštitu računala
Tko su hakeri ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
o navedenoj temi
25. Ponašanje na internetu
Što je Netiquette ?
Navedi nekoliko važnijih pravila net bontona
Što je Cyberbullying ?
Navedi nekoliko savjeti za sigurnije korištenje
interneta
Jesu li svi ljudi na internetu dobronamjerni ?
Jesu li svi sadržaji koji se nalaze na internetu istiniti ?
Koji su najopasniji načini komunikacije na internetu ?
Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
o navedenoj temi
26. Zadatci za učenike:
Koristeći se tražilicom pronaći web-stranice sa
podatcima o zadanoj temi
Odgovarajuće stranice koje će se koristiti pri izradi
rada spremiti na računalo u mapu svojeg razreda
Koristeći se tražilicom pronaći slike vezane uz zadanu
temu i spremiti na računalo u mapu svojeg razreda
Izraditi i oblikovati tekstualni dokument sa
slikama u kojem se nalaze odgovori na zadana pitanja
i spremiti u mapu svojeg razreda
27. Zadani elementi:
Umjetnički tekst ( za pisanje naslova)
Tablice ili tekstualni okviri ( sa oblikovanjem)
Slike ( koristiti naredbe za omatanje teksta )
Dodatna oblikovanja: prored između redova,
margine, zaglavlje, podnožje,
Duljina teksta: 2-3 stranice
28. Drugi sat:
Rad na projektnim zadatcima
Ponoviti da nisu svi podatci na Internetu provjereni ni
točni te upozoriti na potrebu provjere informacija s
Interneta kojima se koriste
Učenicima predložiti pouzdane portale za
preuzimanje informacija
Oblik rada: rad u paru
Završni dio sata:
Analiza i komentar radova
Smjernice za daljnji rad
29. Prezentacija za nastavni sat
Prijedlozi web portala :
www.cert.hr
sigurnost.tvz.hr
www.carnet.hr
www.hrabritelefon.hr
30. Treći sat:
U uvodnom dijelu sata
ponoviti elemente koje rad mora sadržavati i elemente
ocjenjivanja
Naglasiti da je do kraja prvog sata radovi moraju biti završeni
i spremljeni u zajedničku mapu
upozoriti učenike na potrebu poznavanja sadržaja koje će
izlagati sljedeći sat
Glavni dio sata:
Rad na projektnim zadatcima
Završni dio sata:
Predaja radova
31. 4. sat: Prezentacija i ocjenjivanje
radova
Prezentacija radova uz projekciju i kratko izlaganje
teme
Ispis radova i priprema za izradu panoa u prostoru
škole!
Spremanje kopije datoteke pod drugim nazivom i
preoblikovanje u formu intervjua ( domaća zadaća !)
Ocjenjivanje radova
33. Nastavne teme:
Razred: šesti
nastavna cjelina: Multimedija
nastavna jedinica : Snimanje audio zapisa,
Oblikovanje audio zapisa
Ključni pojmovi: mikrofon, program za snimanje
zvuka, pohranjivanje zvučne snimke,WAV, MP3, liste
34. Vježba: snimanje radio emisije
Snimanje radio emisije prema pripremljenom
tekstualnom predlošku u obliku intervjua (rad u paru)
Spremanje datoteke na računalo u .wav formatu
Montaža zvuka ( umetanje glazbenih isječaka)
35. Primjer predloška za snimanje radio emisije:
Dobar dan dragi slušatelji radio ….
S vama ja vaš voditelj …..
Na početku smo današnje emisije “Sigurniji Internet” u kojoj govorimo
o opasnostima interneta i pravilima ponašanja na internetu.
Naš današnji gost je ……., poznati stručnjak za računalne tehnologije
koji će nam govoriti o virusima/ crvima/ trojancima/…
Pitanje 1
Odgovor 1
Pitanje 2
Odgovor 2
Itd.
36. Prijedlog :
Na satu razrednog odjela ostale učenike u razredu
ukratko upoznati sa opasnostima Interneta, načinima
zaštite i savjetima za sigurnije korištenje Interneta ( uz
projekciju pripremljenih radova)
Na narednim satovima razrednog odjela prikazati
snimke radio emisija
38. Nastavne teme:
nastavna cjelina: Multimedija
nastavne teme: Montaža videozapisa,
Obradba videozapisa u vremenu,
Umetanje datoteka u videozapis,
Završna obradba i pohrana videouratka
Ključni pojmovi: mikrofon, program za snimanje zvuka, pohranjivanje
zvučne snimke, WAV, MP3, videozahvat (capture), montiranje kadrova,
prijelazi (tranzicije), vremenski niz, umetanje zvučnih datoteka,
ubacivanje slika, ubacivanje videoisječaka, najava i odjava, kakvoća
videodatoteke
39. nastavna cjelina: Multimediji
nastavna jedinica: Projektni zadatak
( 1. i 2. sat)
(podtema: Sigurniji internet)
cilj sata: snimiti videoisječke za izradu
filma, prema unaprijed pripremljenom
tekstualnom predlošku ( pravila
ponašanja na internetu )
40. Faze rada:
odrađeno na
Izrada tekstualnog predloška
prethodim
Podjela uloga i uvježbavanje satovima
Upute za rukovanje kamerom,
snimanje i kompoziciju kadra
Snimanje videoisječaka
Capture video
41. nastavna cjelina: Multimediji
nastavna jedinica: Projektni zadatak
( 3. i 4. sat)
(podtema: Sigurniji Internet )
cilj sata: montirati film koristeći se
prethodno snimljenim videoisječcima
42. Uvodni dio sata:
◦ ponoviti postupke montaže filma
( pokretanje novog projekta)
◦ upoznati učenike s elementima na osnovu
kojih će se radovi vrednovati i ocjenjivati
Glavni dio sata:
◦ Montaža filma ( samostalni rad učenika)
Završni dio sata
◦ Završavanje radova i pohranjivanje
videouratka
43. nastavna cjelina: Multimediji
nastavna jedinica: Projektni zadatak
-vrednovanje i prezentacija
( 5. sat)
cilj sata: učenicima dati povratnu informaciju o
kvaliteti učeničkih radova, prezentirati najuspjelije
radove, upoznati učenike s potrebom poštivanja
prava izvođača i autora filma
44. Prijedlog:
Na satu razrednog odjela prikazati videouratke
ostalim učenicima u razredu
Videouradak prikazati na roditeljskom sastanku
razrednog odjela koji je sudjelovao u projektu