Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
STR.1
Jak zostać PR-owcem
i nie zwariować
STR.2
CZEŚĆ,
z nieskrywaną przyjemnością oddajemy w twoje ręce nasz pierwszy
e-book. To nasz debiut, dlatego materiał kier...
STR.3
CZY WARTO
PRACOWAĆ
W PR?
STR.4
tak!
Lubisz pisać, załatwiać, ogarniać, być ze wszystkim na czasie, a dodatkowo
mieć wpływ na to, jak ludzie postrze...
STR.5
PR to nie tylko wielkie konferencje prasowe, blichtr i ogrzewanie się blaskiem sławnych
polityków i gwiazd muzyki, a...
STR.6
- Komunikacja to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie. I to jest najcudowniejsze.
Ciągłe zmiany, spowodow...
STR.7
Praca PR-owca to nie sprzedaż produktów, to przekazywanie idei, dbanie o reputację,
nagłaśnianie ważnych problemów, ...
STR.8
Do pracy w PR będziesz nadawał się też, jeśli:
• dzień zaczynasz od kawy
• zawsze się gdzieś spieszysz
• lubisz list...
STR.9
11 CECH,
KTÓRE MUSISZ
POSIADAĆ,
CHCĄC ROBIĆ
KARIERĘ W PR
STR.10
Praca w PR to nie tylko wysyłanie informacji prasowych i follow-up
do dziennikarzy. Na jakie cechy zwracają dzisiaj...
STR.11
W Prowly wytypowaliśmy 10 kluczowych cech charakteru,
które powinien posiadać współczesny PR-owiec:
Jesteś jak gąbk...
STR.12
Jesteś dziubakiem i lubisz cyferki
Pomiar efektywności działań PR to od zawsze pięta achillesowa
specjalistów komun...
STR.13
Myślisz, więc jesteś
Możesz być introwertykiem lub ekstrawertykiem, ale musisz myśleć
szerzej i patrzeć dalej niż k...
STR.14
UMIEJĘTNOŚCI
WSPÓŁCZESNEGO
PR-OWCA
STR.15
Zmiany, które zachodzą w branży Public Relations, sprawiają, że PR-owiec
to istny człowiek orkiestra. Żeby realizow...
STR.16
Co powinien dzisiaj umieć PR-owiec? Przede wszystkim: research. Public Relations
wiąże się ze znajdowaniem różnych ...
STR.17
- PR nie jest samotną wyspą. W dzisiejszej, bardzo szybko zmieniającej się
rzeczywistości, PR-owcy powinni, poza śl...
STR.18
PR-OWIEC
POWINIEN SIĘ
CIĄGLE UCZYĆ
STR.19
To zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo naszego zawodu.
Z jednej strony każdy lubi poznawać nowe trendy czy...
STR.20
- Dobry PR-owiec powinien cały czas poszerzać swoją wiedzę oraz kompetencje
i codziennie serwować sobie inspirujący...
STR.21
Dwa lata temu, nikt nie myślał o tym, żeby do informacji prasowych dołączać social media
buttons, które ułatwiają d...
STR.22
UCZESTNICZ W WEBINARACH
Webinary to krótkie wykłady przez internet, w czasie których bez wychodzenia z domu
czy biu...
STR.23
UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE Z PR-OWCEM,
KTÓREGO PODZIWIASZ
Profesjonaliści PR cały czas powinni poznawać nowe i interesuj...
STR.24
Komu Komunikacja
Jeden z największych darmowych eventów
w Polsce o komunikacji. Te krakowskie
spotkania uświadamiaj...
STR.25
CZYTAJ BRANŻOWE BLOGI I SERWISY WWW
Czy robisz codziennie przegląd blogów i serwisów? Osobiście, możecie wierzyć lu...
STR.26
PR-owiec.pl 							
Paulina Baer zajmuje się szeroko pojętą
komunikacją i zwalczaniem nudy w marke-
tingu. Must rea...
STR.27
Dobrym źródłem wiedzy i case studies są także blogi firmowe. Do naszych ulubionych, ale
także tych, które czytamy r...
Prowly to aplikacja internetowa dla PR-owców, która istnieje na rynku
od prawie dwóch lat. Korzysta z niej już kilkuset pr...
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

sur

Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 1 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 2 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 3 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 4 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 5 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 6 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 7 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 8 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 9 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 10 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 11 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 12 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 13 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 14 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 15 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 16 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 17 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 18 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 19 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 20 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 21 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 22 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 23 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 24 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 25 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 26 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 27 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly Slide 28
Prochain SlideShare
Narzędzia dla PR-owca
Suivant
Télécharger pour lire hors ligne et voir en mode plein écran

21 j’aime

Partager

Télécharger pour lire hors ligne

Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly

Télécharger pour lire hors ligne

Z ebooka dowiesz się:
Dlaczego warto pracować w PR?
Jakie cechy powinien posiadać dobry PR-owiec?
Jakie umiejętności rozwijać, planując karierę w PR?
Jakie serwisy branżowe, blogi oraz eventy śledzić?

Livres associés

Gratuit avec un essai de 30 jours de Scribd

Tout voir

Jak zostać PR-owcem i nie zwariować - ebook Prowly

 1. 1. STR.1 Jak zostać PR-owcem i nie zwariować
 2. 2. STR.2 CZEŚĆ, z nieskrywaną przyjemnością oddajemy w twoje ręce nasz pierwszy e-book. To nasz debiut, dlatego materiał kierujemy głównie do osób początkujących, licząc jednocześnie, że ci bardziej zaawansowani także znajdą w nim coś dla siebie. W e-booku znajdziesz informacje, od czego i gdzie warto zacząć swoją karierę oraz o tym, co może pomóc ci ją rozwinąć w pożądanym kierunku. Materiał zawiera również listę topowych serwisów, blogów oraz wydarzeń, które warto śledzić i które pomagają zdobywać nową wiedzę i znajomości. To jednak nie wszystko, co tutaj za chwilę znajdziesz, dlatego bardzo liczymy na to, że nasz e-book zainspiruje cię do nowych pomysłów, no i przede wszystkim zmobilizuje do działania. Miłej lektury!
 3. 3. STR.3 CZY WARTO PRACOWAĆ W PR?
 4. 4. STR.4 tak! Lubisz pisać, załatwiać, ogarniać, być ze wszystkim na czasie, a dodatkowo mieć wpływ na to, jak ludzie postrzegają niektóre rzeczy – firmy, zjawiska czy sprawy społeczne? Jeśli odpowiedziałeś „tak”, to znaczy, że praca w Public Relations jest dla Ciebie. Dla jednych PR to sztuka kreowania wizerunku, a dla drugich – skutecznego komuni- kowania. Znajdą się i tacy, dla których to przede wszystkim umiejętność zarządzania reputacją lub opowiadania historii. Nie będziemy się sprzeczać na ten temat, bo Public Relations cały czas ewoluuje i zmienia ścieżki swojego rozwoju. - Jeszcze nie tak dawno skupialiśmy się na kontaktach z mediami, dziś prowadzimy dialog z ludźmi, i to dialog w czasie rzeczywistym. Do tego trzeba umieć pisać, organizować eventy, fotografować, robić filmy, grafiki – jednym słowem być człowiekiem orkiestrą. Ta permanentna zmiana powoduje, że w moim odczuciu mój zawód jest najlepszą profesją na świecie, jaką można wykonywać – uważa Łukasz Majewski z agencji VML i organizator spotkań Komu Komunikacja. Zanim zaczniesz karierę w Public Relations, zastanów się dobrze, czym ta dziedzina jest dla ciebie i jak sam postrzegasz obowiązki osoby odpowiedzialnej za komunikację. Pomoże ci w tym na pewno przejrzenie branżowych portali czy ogłoszeń o pracę. I nie, to nie tak, jak ci się wydaje, Młody Padawanie.
 5. 5. STR.5 PR to nie tylko wielkie konferencje prasowe, blichtr i ogrzewanie się blaskiem sławnych polityków i gwiazd muzyki, a zdanie „nieważne, co mówią, byleby mówili” jest tak samo prawdziwe jak usta Donatelli Versace. Bycie PR-owcem to ciężka praca. To szósty najbar- dziej stresujący z zawodów wykonywanych przez Amerykanów. Bardziej stresujące jest m.in. bycie strażakiem, pilotem czy wojskowym. Nie jest też to najlepiej opłacana profesja. Z zeszłorocznego badania serwisu PRoto o wynagrodzeniach PR-owców wynika, że niekoniecznie. 51 proc. osób pracujących w Public Relations zadeklarowało, że w 2013 roku zarabiało mniej niż 3,5 tys. zł brutto miesięcznie. Dla porównania, miesięczne wynagrodzenie w Polsce w 2013 roku wynosiło 3650 zł. brutto. Co więc ciągnie młode osoby do PR-u? Praca w agencji Public Relations lub wewnętrznym dziale firmy to praca dla osób zainteresowanych wyzwaniami, przełamywaniem schematów i wykorzystaniem mecha- nizmów promocji, które często wykraczają poza te konwencjonalne, znane ze studiów czy podręczników. Projekty public relations bardzo często realizuje się przez bezpo- średnie kontakty z ludźmi mediów, kultury czy polityki.
 6. 6. STR.6 - Komunikacja to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie. I to jest najcudowniejsze. Ciągłe zmiany, spowodowane postępem technologii, powodują że nasza praca jutro może wyglądać zupełnie inaczej. Nie grozi nam monotonia. Nigdy też nie możemy pozwolić sobie na zjazd do pit-stopu, ponieważ może to być równoznaczne z wypadnięciem z toru i obiegu. Bezcenna jest też współpraca z różnymi ludźmi – mówi Krystian Wojtkowski, Junior Account Executive w agencji faceADDICTED. - Public Relations nie tylko pozwala się spełniać zawodowo, chociażby widząc, jak włożony w budowanie wizerunku klienta wysiłek przynosi założone efekty, ale również pozwala poznać mnóstwo otwartych, pozytywnych i kreatywnych ludzi, którzy sprawiają, że w tej branży nigdy nie ma nudy – twierdzi Robert Czerwenka Junior PR Consultant w LEWIS PR. - Warto rozwijać się w tym, co nas interesuje i ciekawi (nawet, jeżeli co innego mówią rankingi). Szeroko pojęta branża komunikacji jest tą przestrzenią, gdzie odnajdą się zarówno ci, którzy uwielbiają cyferki i raporty, jak i ci, którzy są językowymi purystami – podsumowuje Łukasz Szeliga, organizator spotkań dla młodzieży BeCom!
 7. 7. STR.7 Praca PR-owca to nie sprzedaż produktów, to przekazywanie idei, dbanie o reputację, nagłaśnianie ważnych problemów, opowiadanie emocjonujących historii i zapewniania markom, tzw. „reasons to believe”, bez których żaden produkt czy usługa nie ma dzisiaj na rynku racji bycia. Zanim zaczniesz rozważać karierę w PR, zadaj sobie te pytania: Czy interesujesz się tym, co dzieje się dookola ciebie? Każdy PR-owiec powinien być świadomy trendów, problemów i trzymać rękę na pulsie. Tylko tak można doradzać klientom w zarządzaniu ich wizerunkiem i trafiać z przekazem do zainteresowanych grup docelowych. Czy jesteś osobą komunikatywną? PR-owiec spotyka się z wieloma osobami i z każdą powinien umieć rozmawiać. Będziesz spotykał się z dziennikarzami, klientami, liderami opinii i do każdego powinieneś mówić w sposób zrozumiały oraz budować z nimi relacje. Czy radzisz sobie z presją czasu? Tak. To ważna rzecz w tym zawodzie. Deadline’y i ASAP-y to rzeczywistość. Nie wiesz jeszcze, co to znaczy? Pracując w PR, poznasz te słowa bardzo dobrze.
 8. 8. STR.8 Do pracy w PR będziesz nadawał się też, jeśli: • dzień zaczynasz od kawy • zawsze się gdzieś spieszysz • lubisz listy rzeczy do zrobienia • praktycznie żyjesz w social mediach • umiesz pracować w grupie • potrafisz zapamiętywać imiona i dopasowywać je do twarzy Nadal chcesz pracować w Public Relations? No dobra. Widać, że cię do tego nie zniechęcę. Zacznij więc od stażu. Ogłoszenia znajdziesz w serwisach takich, jak PRoto.pl, Gazeta Praca czy Pracuj.pl. Wiele ze staży jest darmowych. Nauczysz się jednak na nich niezbędnych do wykonywania tego zawodu rzeczy i będziesz mógł zweryfikować, czy masz odpowiednie cechy, aby zostać specjalistą ds. komunikacji.
 9. 9. STR.9 11 CECH, KTÓRE MUSISZ POSIADAĆ, CHCĄC ROBIĆ KARIERĘ W PR
 10. 10. STR.10 Praca w PR to nie tylko wysyłanie informacji prasowych i follow-up do dziennikarzy. Na jakie cechy zwracają dzisiaj uwagę pracodawcy? - Efektywność pracy PR-owca nie zależy wyłącznie od zdobytych już umiejętności i kompetencji. Specjalista w tym obszarze powinien bowiem wykazywać się nie tylko charyzmą, umiejętnością budowania relacji. Zadaniem, przed jakim stoi, jest to, w jaki sposób będzie potrafił on rozwijać i wykorzystać posiadany potencjał w kontaktach biznesowych. Dobrze wyszkolony pracownik czuje się pewniej, a co za tym idzie – posiada większą samoświadomość i wgląd w swoje umiejętności zawodowe. Z tego względu pracodawcy coraz częściej doceniają i stawiają na zaangażowanie i motywację do rozwoju. Firma to ludzie, a dobrze wyszkoleni pracownicy przyczyniają się do progresu firmy– wyjaśnia Justyna Woźniak, HR Specialist w agencji click community.
 11. 11. STR.11 W Prowly wytypowaliśmy 10 kluczowych cech charakteru, które powinien posiadać współczesny PR-owiec: Jesteś jak gąbka Ciekawość w zawodzie PR-owca nie jest pierwszym stopniem do piekła. To podstawa. Musisz chcieć się cały czas uczyć. Pomaga to nie tylko rozwinąć karierę, ale jak najlepiej obsługiwać klientów i spełniać ich oczekiwania. Dodatkowo powinieneś zawsze śledzić najgorętsze newsy, trendy i informacje z mediów. Dzięki temu o wiele sprawniej będziesz mógł prowadzić działania media relations, uprawiać newsjacking. Snujesz historie Lubisz opowiadać, pisać i zaciekawienie kogoś jakimś tematem przychodzi ci łatwo? To znaczy, że się nadajesz. Jeśli chcesz pracować w PR, musisz mieć tzw. lekkie pióro. Im więcej czytasz, tym lepiej piszesz – zasada stara jak świat, ale prawdziwa. Łatwo nawiązujesz kontakty Jesteś dającym się lubić gadułą? Świetnie. Jedną z podstawowych cech dobrego PR-owca jest łatwe nawiązywanie kontaktów. Skupiasz się na detalach Najbardziej bolą drobne pomyłki i to one mogą podważyć twoją wiarygodność w kontakcie z mediami czy liderami opinii. Jeśli umiesz skupiać się na detalach, będziesz mógł dobrze przygo- tować się do każdej rozmowy czy prezentacji.
 12. 12. STR.12 Jesteś dziubakiem i lubisz cyferki Pomiar efektywności działań PR to od zawsze pięta achillesowa specjalistów komunikacji. Dobrze by było, gdybyś lubił cyferki i tabelki. Pomiary stają się ważniejsze od samego raportowania i tego będą wymagać od ciebie klienci. Jesteś empatyczny Dobry PR-owiec powinien być empatyczny. Dzięki temu może wczuć się osobę ze swojej grupy docelowej, łatwiej mu dobierać odpowiedni język, korzyści i kluczowy przekaz. Nie jesteś zombie Umiesz tylko wykonywać polecenia? W takim razie ta praca nie jest dla ciebie. PR-owiec powinien umieć wykazywać się inicjatywą. Masz być doradcą dla swojego szefa czy klienta, a nie tylko robo- tem zaprogramowanym do rozsyłania informacji prasowych. Nie uginasz się pod presją W PR spotka cię wiele sytuacji, w których przed linczem w mediach zdoła cię (i twoją firmę) uratować jedynie zimna krew i mocny charakter. Te cechy przydają się też w czasie linczu, bo dzięki nim będziesz mógł podyskutować z tłumem i przekazać im na spokojnie swój punkt widzenia.
 13. 13. STR.13 Myślisz, więc jesteś Możesz być introwertykiem lub ekstrawertykiem, ale musisz myśleć szerzej i patrzeć dalej niż koledzy z innych branż. Nawet skupiając się na każdym detalu, nie możesz przestać widzieć całości obrazka i wpływu twoich działań, np. na inne działy w firmie. Nie lubisz szufladek ani pudełek Jesteś kreatywny? Nie tylko od kota Schroedingera wymagano, żeby myślał o tym, co jest poza pudełkiem. Kreatywność połączona ze wszystkimi powyższymi cechami to twój killer ficzer charakteru. Wiesz, że nic nie wiesz Samoświadomość to naprawdę przydatna cecha. Jeśli znasz swoje mocne i słabe strony, możesz poprosić w odpowiednim momencie o pomoc. Wiesz też, z czego musisz się doszkolić. PR-owiec jest jak lekarz ― ma pomagać, nie szkodzić. A skoro wiesz, że nic nie wiesz, to czy wiesz jakie umiejętności są potrzebne dzisiejszemu PR-owcowi?
 14. 14. STR.14 UMIEJĘTNOŚCI WSPÓŁCZESNEGO PR-OWCA
 15. 15. STR.15 Zmiany, które zachodzą w branży Public Relations, sprawiają, że PR-owiec to istny człowiek orkiestra. Żeby realizować powierzone mu obowiązki jak najlepiej, musi opanować nie tylko media relations, ale wiele innych technik i narzędzi komunikacji. Natalia Osica, CEO Science PR: Aby snuć opowieść o marce, dla której pracujemy, nie wystarczy już lekkie pióro. Warto nauczyć się obsługi programów graficznych. Obraz jest teraz nieodłącznym towarzyszem tekstu, nawet go zastępuje. Bardzo przydatna jest także znajomość narzędzi, które służą wizualizacji danych, tj. Infogr.am, Datawrapper. Można je rozpracować samodzielnie, gdyż są dostępne w internecie. Podobnie, jak SoundCloud i SoundCite (do plików dźwiękowych) czy Thinglink (do zabawy ze zdjęciami). Umiejętności z zakresu obsługi programów i technologii można nabyć podczas kursów. Ale w pierwszej kolejności warto po prostu obserwować, jak firmy komunikują się z otoczeniem i samodzielnie analizować wykorzystywane przez nie narzędzia. Warto też próbować swoich sił, zakładając na próbę bloga czy własną stronę WWW – to najlepsza metoda, aby nauczyć się obsługi CMS (ang. content management system) czy narzędzi do analizy ruchu na WWW.
 16. 16. STR.16 Co powinien dzisiaj umieć PR-owiec? Przede wszystkim: research. Public Relations wiąże się ze znajdowaniem różnych danych i faktów oraz ich mądrym zastosowaniem w komunikacji. Dzisiejsza komunikacja nie istnieje bez mediów społecznościowych. Nie chodzi tylko o poznawanie technologii ułatwiających zarządzanie różnymi kanałami, ale przede wszystkim o wyłapywanie trendów, tematów, sposobów na zaangażowanie i interakcję z klientami i dziennikarzami. Dobry PR-owiec nie powinien być „wypychaczem treści” w mediach społecznościowych. Dobry PR-owiec powinien angażować i dodawać wartość do trwających na dane tematy rozmów (tzw. social conversation). Ważne także, abyś opanował podstawy SEO PR, czyli pozycjonowania wizerunku firmy w wyszukiwarkach. Efekty, które można osiągnąć, integrując SEO, PR i dobry content mogą pozytywnie zaskoczyć każdą markę. Tradycyjne media nie odeszły jeszcze w zapomnienie, choć co roku wieszczy się ich śmierć i upadek. Dobry PR-owiec nadal powinien wiedzieć, jak zainteresować tematem prasę, radio czy telewizję. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się krótkie, spersonalizowane i dostosowane do rodzaju danego medium pitche, np. przez Twittera lub LinkedIn. Współczesny PR-owiec nie kontaktuje się jedynie z mediami, ale także z blogerami i liderami opinii. Pamiętaj też, że tzw. lekkie pióro to twoja podstawowa umiejętność. musisz pisać poprawnie gramatycznie i styli- stycznie. Nie musisz być profesjonalnym grafikiem, fotografem czy operatorem kamery. Nie zaszkodzi jednak – a wręcz pomoże – jeśli posiądziesz umiejętność tworzenia treści innych niż tekstowe.
 17. 17. STR.17 - PR nie jest samotną wyspą. W dzisiejszej, bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości, PR-owcy powinni, poza śledzeniem branży, interesować się też wieloma innymi sferami. W ciągu ostatnich lat wielkie znaczenie dla komunikacji miały przemiany technologiczne i powstanie mediów 2.0 – ci, którzy starali się być na bieżąco z tymi tematami byli w stanie szybko zareagować i wykorzystać je już od samego początku. Dlatego tak istotne jest to, aby być otwartym na nowości i „ciekawym świata”. Nigdy nie można stwierdzić, że wie się i potrafi się już wszystko – jutro rzeczywistość może się diametralnie zmienić i to, co potrafisz, przestanie być przydatne – przestrzega Marcin Kuchno z agencji Charyzma oraz organizator eventu PR bez krawatów.
 18. 18. STR.18 PR-OWIEC POWINIEN SIĘ CIĄGLE UCZYĆ
 19. 19. STR.19 To zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo naszego zawodu. Z jednej strony każdy lubi poznawać nowe trendy czy uczyć się nowych narzędzi. Zdrugiej jednak, komunikacja zmienia się tak szybko, że trudno czasem nadążyć za oczekiwaniami klientów, internautów i dziennikarzy. Czy jest na to sposób? Jeszcze kilka lat temu w podręcznikach do Public Relations, z których mogłeś korzystać na studiach, nie przeczytałbyś nic o mediach społecznościowych. Dzisiaj to już nie fanaberia marek, a jeden z podstawowych sposobów komunikacji i niezmienny punkt w naszym medialnym krajobrazie. Żyjemy w świecie, który cały czas się zmienia – zmieniają się postawy i oczekiwania konsumentów czy sposoby ich angażowania. Śledzenie tych zmian wymaga jednak ciągłego obserwowania rynku, ludzkich zachowań i wdrażania ich w sprytny i przemyślany sposób do naszej strategii komunikacji.
 20. 20. STR.20 - Dobry PR-owiec powinien cały czas poszerzać swoją wiedzę oraz kompetencje i codziennie serwować sobie inspirujący zastrzyk informacji zawodowych. I nie jest to proste zadanie, bo czasu mamy coraz mniej, a lista zadań każdego dnia niebezpiecznie puchnie. Jednak ten wysiłek procentuje. Osobiście szukam inspiracji, przewijając mojego facebookowego walla, zaglądając na LinkedIn Pulse, SlideShare, oglądając TED Talks czy buszując po branżowych stronach. Od lat jestem oddanym prenumeratorem magazynu „Press”. Na platformach typu Coursera.org staram się szukać ciekawych kursów online (są także bezpłatne). Zawsze staram się zapoznać z PR-owymi case’ami z festiwalu Cannes Lions – to niesamowite źródło inspiracji. Najcenniejsze są jednak rozmowy z ludźmi z branży komunikacyjnej, przedstawicielami biznesu, nauki, ale także tymi, którzy nie wiedzą, co to ten PR – mówi Łukasz Majewski z agencji VML i organizator spotkań Komu Komunikacja. Nieważne, czy pracujesz w agencji, firmie, czy jesteś freelancerem. Cały czas się uczysz. Poznajesz nowe zagadnienia, problemy prawne, rynkowe, produkty, klienta którego obsługujesz. Bo niby skąd masz wiedzieć o przepisach zabraniających reklamować leków RX-owych albo jak dokładnie działa hosting serwerów? To samo tyczy się nowych trendów i technik komunikacyjnych. Prawdopodobnie nie masz czasu na to, żeby śledzić wszystkie nowinki, każdy branżowy blog i portal. Pewne zmiany implementowane są w nasze życie dużo później niż inne.
 21. 21. STR.21 Dwa lata temu, nikt nie myślał o tym, żeby do informacji prasowych dołączać social media buttons, które ułatwiają dzielenie się komunikatem. Rok temu do technologiczne huby integrujące całą, rozproszoną komunikację marki, traktowaliśmy nieufnie. 3 miesiące temu mniej marek myślało o zakładaniu własnych mediów i magazynów, które będą wspierać komunikację i pozwalać docierać bezpośrednio do grup docelowych. Komunikacja zmienia się cały czas. Public Relations utożsamiany, jeszcze nie tak dawno, z samymi tylko media relations, przestał być tak mediocentryczny, a od współczesnego PR-owca wymaga się dużo, dużo więcej. - Nie ulega wątpliwości, że wraz z nieustającym postępem w rozmaitych branżach wzrastają również wymagania wobec pracowników. Turbulentne otoczenie wymusza trzymanie ręki na pulsie najnowszych trendów i technologii – twierdzi Dagmara Pakulska, eksperta od personal brandingu i marketing manager w agencji E-CityVision. I dodaje: - Każdy, kto chce rozwijać swoją karierę, jest zobligowany do tego, by stale podnosić swoje kwalifikacje, jak również dbać o rozwój swoich kompetencji. Zgodnie z koncepcją life long learning człowiek winien uczyć się przez całe swoje życie, dzięki czemu sprosta wyzwaniom współczesności. Spoczywając na laurach i nie inwestując w nową wiedzę, bardzo szybko da się wyprzedzić konkurencji na rynku pracy, a odzyskanie uprzednio utraconej pozycji może okazać się trudne. W branżach dynamicznie rozwijających się – wręcz niemożliwe.
 22. 22. STR.22 UCZESTNICZ W WEBINARACH Webinary to krótkie wykłady przez internet, w czasie których bez wychodzenia z domu czy biura możesz dowiedzieć się więcej o współczesnej komunikacji – trendach, narzędziach, technikach pomiaru czy dotarcia do dziennikarzy i określonych grup docelowych. Nie powinieneś bać się jednak wyjść poza swoją strefę komfortu i uczest- niczyć w webinarach, które nie są ściśle powiązane z PR. Komunikacja to szerokie pojęcie. Czy wiesz, że znajomość podstaw e-mail marketingu pomoże ci przepro- wadzać bardziej efektywne wysyłki do dziennikarzy? Albo że znajomość social mediów i trendów w społecznościach pozwoli ci bezpośrednio dotrzeć do fanów twojej marki z social press release? Granice między marketingiem, sprzedażą a Public Relations zacierają się. Lubię myśleć o tych trzech dziedzinach naszego życia jako o komunikacji – a ta, niezależnie czy pracujemy w firmie, czy agencji – różni się grupami docelowymi i rodzajem treści, które dystrybuujemy w różnych kanałach. Na webinary dotyczące współczesnej komunikacji możesz zapisać się www.webinary. prowly.com. Poruszamy na nich takie zagadnienia jak mierzenie efektywności działań PR, Brand Journalism, SEO PR, a nawet projektowanie doświadczeń w komunikacji. Koniecznie zajrzyj też na grupę na Facebooku „Webinaria branżowe. Marketing | Internet | Technologie” i do grupy Public Relations PL – nie ominie cię dzięki temu żaden ciekawy event internetowy.
 23. 23. STR.23 UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE Z PR-OWCEM, KTÓREGO PODZIWIASZ Profesjonaliści PR cały czas powinni poznawać nowe i interesujące osoby z branży. Networking to nie tylko wymiana wizytówek, ale także wiedzy i doświadczeń. Możesz poprosić o poradę i spotkanie osoby, które są dla ciebie wzorem, dokonały czegoś przełomowego. Tyczy się to zarówno osób pracujących w twojej firmie, jak i poza nią. Takie spotkanie nie muszą ograniczać się tylko i wyłącznie do kaw czy lunchów. Nowe technologie pozwalają nam spotykać się także w świecie wirtualnym za pomocą Google Hangouts czy Skype’a. Cały świat stoi przed tobą otworem. Do spotkań z ekspertami z różnych dziedzin możesz też wykorzystać serwis LifeTramp, który pozwoli ci przez jeden dzień towarzyszyć komuś w pracy. BIERZ UDZIAŁ W EVENTACH W Polsce organizowanych jest kilka darmowych, godnych polecania spotkań z profesjo- nalistami komunikacji. Uczestnicząc w nich, możesz poznać ciekawe case studies, które wykorzystały nowe trendy czy narzędzia, które ułatwią cwi pracę. Wystarczy, że od czasu do czasu wyjdziesz z biura. To nie takie trudne, a jestem pewien, że w tym czasie żadna firma nie upadnie. Jakie eventy polecamy?
 24. 24. STR.24 Komu Komunikacja Jeden z największych darmowych eventów w Polsce o komunikacji. Te krakowskie spotkania uświadamiają, że komuni- kacja ma wiele twarzy i inaczej robi się PR teatrów, a inaczej – browarów. Burze mózgów, wymiana doświadczeń, wystą- pienia ekspertów. Kawa, herbata, PR Cykl bezpłatnych spotkań branżowych. Do tej pory zorganizowano spotkania dotyczące PR w kulturze, promocji projektów edukacyjnych, marketingu sportowego, zalet i wad posia- dania fanpage`a, CSR-u oraz PR-u zdrowia, PR-u miejsc, kampanii społecznych, PR Fashion, eventów. Marketing Meeting Łódź Społeczność i spotkania ludzi zaintere- sowanych marketingiem, komunikacją i nowymi mediami oraz mediami trady- cyjnymi. Marketing Meeting odbywa się raz w miesiącu. Wykładzina Wykładzina to comiesięczne, nieformalne spotkanie profesjonalistów komunikacji organizowane przez LEWIS PR. Skąd taka nazwa? Wykładzina się rozwija – i organizatorzy chcą żeby każdy uczestnik też się mógł rozwijać dzięki wykładom zapro- szonych gości. Aula Polska Aula łączy przedsiębiorców i entuzjastów nowych technologii w całej Polsce oraz w Europie. Na spotkaniach poznasz ciekawe projekty, case studies, posłuchasz trochę o marketingu czy komunikacji firm, które odniosły globalne sukcesy. BeCom! BeCom! to bezpłatne spotkania dla młodzieży szkół średnich z ekspertami w dziedzinie mediów, komunikacji i technologii. PR bez krawatów Wolisz bardziej kameralne eventy? W takim razie PR bez krawatów jest dla ciebie. To seria cyklicznych spotkań w Warszawie z ludźmi zajmującymi się szeroko pojętą komunikacją – public relations, marketingiem, brandingiem czy reklamą. Czwartkowe Spotkania Social Media Czwartki SM to spotkania branży social media w Warszawie, Białymstoku, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Lublinie, Olsztynie i Poznaniu. Idea #czwrtk to luźne spotkania przy piwie, prezentacje ekspertów komuni- kacji, reklamy, sprzedaży, dyskusje o trendach i case studies oraz networking.
 25. 25. STR.25 CZYTAJ BRANŻOWE BLOGI I SERWISY WWW Czy robisz codziennie przegląd blogów i serwisów? Osobiście, możecie wierzyć lub nie, ale staram się poświęcić na to min. godzinę dziennie. Dzięki temu jestem na bieżąco, powtarzam, przyswajam, poznaję nowości. Z zagranicznych serwisów, zaglądaj na pewno na PR Daily. Poniżej znajdziesz też listę blogów, które oferują wartościowy, unikalny i naprawdę przydatny content. annamiotk.pl Ania posiada nie tylko ogromną wiedzę na temat komunikacji. Z jej bloga dowiesz się przede wszystkim tego, jak skutecznie mie- rzyć prowadzone przez twoją firmę działania PR. paweltkaczyk.com Wiedza, którą dzieli się Paweł, inspiruje nas na co dzień nie tylko w komunikacji Prowly, ale i w rozwoju produktu. hatalska.com Jeśli chcesz dowiedzieć się nowych rzeczy o social mediach, komunikacji i marketingu, musisz odwiedzić jej stronę. czaplicka.eu Monika jest niekwestionowanym ekspertem w zakresie zarządzania wizerunkiem marki i kryzysów w mediach społecznościowych. ArturJablonski.com Porady i mięso, czyli to, co tygrysy lubią najbardziej. pijarukoksu.pl Kuba Prószyński analizuje, doradza, dzie- li się z czytelnikami fajnymi case’ami kampanii – zarówno tych PR-owych, jak i social mediowych.
 26. 26. STR.26 PR-owiec.pl Paulina Baer zajmuje się szeroko pojętą komunikacją i zwalczaniem nudy w marke- tingu. Must read dla każdego PR-owca. rudystazysta Blog dla każdego początkującego PR-ow- ca. Znajdziecie na nim porady czy słowni- czek pojęć używanych w agencjach. Kotarbiński.wordpress.com Blog marketingowy, ale poruszający w mą- dry i ciekawy sposób aspekty komunikacji w onlinie i offlinie. Newcreative.pl Blog Artura Smolickiego to prawdziwa skarbnica wiedzy, jeśli chodzi o marketing i komunikację w sieci. Warto zajrzeć. Contentking.pl Blog Barbary Stawarz, niekwestionowanej ekspertki w zakresie marketingu angażu- jących treści. sprawnymarketing.pl Na tym blogu przeczytasz porady polskich ekspertów zajmujących się komunikacją, marketingiem i biznesem. Must read dla każdego adepta tych sztuk. WhySoSocial.pl Blog Artura Roguskiego – o marketingu, blogoferze i mediach społecznościowych. dworzynska.com Na tym blogu dużo o świecie mobile, kampaniach, wydarzeniach, ale przede wszystkim komunikacji w świecie mobilnych technologii. Mediafeed.pl Blog autorstwa Adam Przeździęka o komunikacji i reklamie. Merytorycznie i lekko.
 27. 27. STR.27 Dobrym źródłem wiedzy i case studies są także blogi firmowe. Do naszych ulubionych, ale także tych, które czytamy regularnie i wiemy, że mogą ci się przydać, należą: H&K Strategies, Monday PR, LEWIS PR, Bluerank, InstytutMedialny, Landing.pl, Brand24, Sotrender. Pamiętaj, że dzisiaj w sieci można znaleźć wiele wartościowych informacji I materiałów. Dlatego powinieneś zaprzyjaźnić się z Wujkiem Google. Nie ograniczaj się jednak tylko i wyłącznie do blogów o public relations. Dzisiejszy specjalista od komunikacji potrzebuje także wiedzy z zakresu e-mail marketingu, SEO czy copywrittingu. EKSPERYMENTUJ Jedną z najlepszych metod nauki i przetestowania wiedzy czy umiejętności jest ekspe- rymentowanie. Nie bój się wykorzystywać nowego podejścia do komunikacji, nowych trendów czy narzędzi. Najpierw testuj oczywiście na bezpiecznym gruncie (firmowym bądź prywatnym koncie) nowe ficzery Instragrama czy opcję LinkedIn Publishing. Dzięki temu będziesz mógł zaprezentować wstępne wyniki, podpatrzeć reakcję ludzi i ocenić efektywność takiego działania. Do odważnych świat należy! seo
 28. 28. Prowly to aplikacja internetowa dla PR-owców, która istnieje na rynku od prawie dwóch lat. Korzysta z niej już kilkuset profesjonalistów z Polski, a wśród nich członkowie zespołów PR takich marek, jak IKEA, Spotify, National Geographic czy Allegro. Firma rozpoczęła także sprzedaż między- narodową i może pochwalić się pierwszymi użytkownikami z Wielkiej Brytanii, Belgii oraz Stanów Zjednoczonych. Zespół redakcyjny: autor: Grzegorz Miecznikowski redakcja: Edyta Kowal skład: Marta Olczak www.prowly.com
 • IzabelaBorkowska5

  Jan. 4, 2018
 • lukasz.majewski

  Jul. 17, 2017
 • AleksandraNiewiadows

  Jan. 12, 2016
 • anetaWachnik

  Dec. 22, 2015
 • AnnaDuda1

  Dec. 1, 2015
 • paulinagolab

  Nov. 26, 2015
 • ukaszBorowicz

  Nov. 24, 2015
 • RobertCzerwenka

  Nov. 23, 2015
 • kasia_ves

  Nov. 22, 2015
 • BartekRusiski

  Nov. 19, 2015
 • michalpawlik

  Nov. 19, 2015
 • MagdalenaChopek

  Nov. 18, 2015
 • AdriannaKumierska

  Nov. 18, 2015
 • joannagancarczyk

  Nov. 18, 2015
 • MagorzataMassel

  Nov. 18, 2015
 • PiotrWiktor

  Nov. 17, 2015
 • joannakamuda

  Nov. 17, 2015
 • KarolinaHalik

  Nov. 17, 2015
 • bindebale

  Nov. 17, 2015
 • AlexandraTomkiewicz

  Nov. 17, 2015

Z ebooka dowiesz się: Dlaczego warto pracować w PR? Jakie cechy powinien posiadać dobry PR-owiec? Jakie umiejętności rozwijać, planując karierę w PR? Jakie serwisy branżowe, blogi oraz eventy śledzić?

Vues

Nombre de vues

4 871

Sur Slideshare

0

À partir des intégrations

0

Nombre d'intégrations

73

Actions

Téléchargements

162

Partages

0

Commentaires

0

Mentions J'aime

21

×