Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Prezentacja 70 lecia ZSP z muzyka

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 29 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Diaporamas pour vous (19)

Publicité

Prezentacja 70 lecia ZSP z muzyka

 1. 1. ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. PIOTRA MICHAŁOWSKIEGO W RZESZOWIE Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych, Liceum Plastyczne
 2. 2. 15 października 2015 roku, odbędzie się Jubileusz Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. W związku ze zbliżającymi się obchodami Jubileuszu 70-lecia powstania szkoły, szkoła w imieniu Komitetu Organizacyjnego serdecznie zaprasza wszystkich byłych Pedagogów, Pracowników, Absolwentów, oraz tych, którzy czują się związani z Naszą Szkołą, do udziału w tym wyjątkowym święcie . Jubileusz zobowiązuje do nadania tej uroczystości szczególnej rangi tak, aby była znaczącym wydarzeniem, nie tylko dla społeczności szkolnej, ale wpisała się w poczet ważnych wydarzeń w środowisku lokalnym. JUBILEUSZ 70-LECIA SZKOŁY
 3. 3. Historia szkoły POCZĄTEK Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych powstało w 1945 roku w Sędziszowie Małopolskim. W pierwszych latach szkoła nosiła nazwę Miejska Szkoła Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego powołana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki na wniosek ówczesnych władz miasta Sędziszowa Małopolskiego. Inicjatorem i założycielem placówki był: artysta-malarz mgr Adam Hannytkiewicz, który został mianowany przez władze resortu kultury jej pierwszym dyrektorem. W 1947 roku zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki szkoła zostaje przemianowana na Publiczne Liceum Sztuk Plastycznych. Pierwszymi specjalnościami kształcenia była metaloplastyka oraz koronkarstwo. Z dniem 1 września 1964 roku otwarto nowy dział zawodowy - zabawkarstwo, które w 1970 roku przekształcono na nową, bardziej wszechstronną specjalność "formy użytkowe". Od 1967 roku szkoła otrzymała nazwę Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych.
 4. 4. Przeniesienie do Rzeszowa W 1977 roku decyzją władz szkoła zostaje przeniesiona do Rzeszowa, do budynku Szkoły Podstawowej nr 16 przy ulicy Staszica 16A. Tu rozpoczyna się drugi etap tworzenia i rozwoju szkoły w nowym środowisku. Kolejne lata to dostosowywanie i doskonalenie bazy dydaktycznej, specyficznej dla szkoły artystycznej. W 1983 roku oddano do użytku nowy budynek warsztatów szkolnych, ze specjalistycznymi pracowniami do nauki metaloplastyki, form użytkowych, a później wystawiennictwa i snycerstwa. Powstają nowe pracownie do nauki rysunku i malarstwa, rzeźby, pracownie językowe. Na bieżąco dostosowywana jest baza dydaktyczna niezbędna dla wymogów kształcenia i rozwoju szkoły. Wraz z wprowadzeniem reformy systemu oświaty, reformie ulega też szkolnictwo artystyczne. Od września 1999 roku obok 5-letniego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych zostaje utworzona6 - letnia Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych dla absolwentów szkół podstawowych. Od 1 września 2001 roku powołane jest 4 - letnie Liceum Plastyczne dla absolwentów gimnazjów.
 5. 5. Patron szkoły Piotr Michałowski Malarz polski, urodzony 2 lipca 1800 roku w Krakowie. Najwybitniejszy przedstawiciel romantycznego nurtu w dziewiętnastowiecznym malarstwie polskim. Pochodził z bogatej, ziemiańskiej rodziny, mającej dobra w Małopolsce, pod Krakowem i Przemyślem. Był średniozamożnym szlachcicem, bardzo pracowitym i gospodarnym, oszczędnym, przyzwyczajonym do prostego, prawie spartańskiego trybu życia. Prężny działacz społeczny, wzorowy urzędnik państwowy i postępowy ziemianin. Od dziecka ujawniał uzdolnienia muzyczne i plastyczne. Już jako trzynastoletni chłopiec pobierał lekcje rysunku u Michała Stachowicza.
 6. 6. Tematyka twórczości Piotra Michałowskiego Tworzył pełne dynamiki sceny batalistyczne z wojen napoleońskich (kilka wersji bitwy pod Somosierrą) i z powstania listopadowego. "Bitwa w wąwozie Samosierra" Twórca realistycznych, pełnych głębokiego wyrazu, portretów rodziny (zwłaszcza dzieci) i przyjaciół oraz znakomitych studiów głów chłopskich. "Seńko" ok. 1846 Ze szczególnym zamiłowaniem rysował i malował (olejno i akwarelą) konie, zaprzęgi, dyliżanse oraz bydło domowe. "Uparty koń"
 7. 7. Galeria Miejska ZSP
 8. 8. Szkoła
 9. 9. Specjalizacje PROJEKTOWANIE GRAFICZNE
 10. 10. ARANŻACJA PRZESTRZENI
 11. 11. SNYCERSTWO
 12. 12. KOWALSTWO ARTYSTYCZNE I METALOPLASTYKA
 13. 13. CERAMIKA
 14. 14. Album fotograficzny twórczości uczniów Malarstwo i rysunek Rzeźba
 15. 15. Koniec Korzystałam z : • http://www.zsp.resman.pl/index.php?id=jubileusz70 • https://www.google.pl/search?q=plastyk+rzesz%C3%B3w&biw=1366&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X& ei=bDk_VeKQAYT4yQPU8IKYDw&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=plastyk+rzesz%C3%B3w+ Monika Kwolek kl. II a LP 2015r.

×