Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Prochain SlideShare
Web20 Auce3 Gatis1
Web20 Auce3 Gatis1
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 37 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Similaire à AI MI.pptx (20)

Plus récents (20)

Publicité

AI MI.pptx

 1. 1. https://failiem.lv/f/kazmdq467 https://ej.uz/bhd8 Materiāli un info
 2. 2. Mākslīgā intelekta elementi Seminārs “Zinām, sadarbojamies, īstenojam” Andris Meiers, Rēzeknes reģionālais datorcentrs, reg.datorcentrs@6vsk.lv 25.10.2020., 11.25-11.55, 313.kabinets
 3. 3. eSchool News pētījums Saskaņā ar eSchool News pētījumu līdz 2021. gada beigām MI izglītībā tiks izmantots par 47,5% vairāk nekā pašlaik. Transformācija: • Izmaksu optimizācija Pirmkārt, MI izglītībā arvien vairāk tiek izmantots automatizācijai. • viedais saturs MI un izglītība iet roku rokā, un jaunās metodes varētu būt viss, kas nepieciešams, lai nodrošinātu, ka visi studenti gūst savus akadēmiskos panākumus. Viedais saturs mūsdienās ir ļoti aktuāls temats. Roboti var radīt digitālo saturu ar «normālu» kvalitāti. • Personalizēta mācīšanās • Globālā mācīšanās Izglītībai nav ierobežojumu, un MI var palīdzēt novērst robežas • Apmācību un eksāmenu kontrole
 4. 4. SR • Iepazīsimies ar mākslīgā intelekta jēdzienu — aplūkosim tā definīciju un dažus piemērus • Apskatīsim uzdevumus - «Vai tas ir MI?» • Iepazīsimies ar MI rīkiem atbalsta nodrošināšanai mācīšanās un mācīšanās procesā • Iepazīsimies ar proktoring sistēmu uz MI elementiem • Tiešsaistes resursi, kuru darbība balstīta uz MI elementiem. Bonusi: • Materiāli un iemaņas izmantošanai mācību procesā • Pašizglītība • Daudz saites uz MI bāzētiem online rīkiem gan darbam, gan dzīvei «ārpus stundas saraksta» • Izcils virziens ZPD tēmām •  punkti apliecībai
 5. 5. Auditorija
 6. 6. Engagement and Enjoyment • Iesaistīšanās un baudījums AI in Education: Change at the Speed of Learning MI izglītībā: pārmaiņas mācīšanās ātrumā .pdf (ENG, RU)
 7. 7. vispirms izcelsim trīs MI lietojumus, kas atspoguļo dažādus MI aspektus: 1. lietojums: pašbraucošas automašīnas 2. lietojums: satura ieteikšana 3. lietojums: attēlu un video apstrāde
 8. 8. 1. lietojums: pašbraucošas automašīnas Lai pašbraucošas automašīnas darbotos, ir nepieciešamas daudzas dažādas MI tehnoloģijas: ir jāveic meklēšana un plānošana, lai noteiktu, kā visērtāk aizbraukt no punkta A uz punktu B, ir jāizmanto mākslīgā redze, lai pamanītu šķēršļus, un nenoteiktības apstākļos jāpieņem lēmumi, lai darbotos sarežģītajā un dinamiskajā apkārtējā vidē.
 9. 9. 2. lietojums: satura ieteikšana • Liela daļa no informācijas, ar ko saskaramies ikdienā, ir personalizēta. Tāds ir, piemēram, Facebook, Twitter, Instagram un citu sociālo plašsaziņas līdzekļu saturs, kā arī interneta reklāmas, mūzikas ieteikumi, ko sniedz Spotify, un filmu ieteikumi Netflix, HBO un citās straumēšanas platformās. Piedāvāto saturu personalizē arī daudzi tiešsaistes satura publicētāji, piemēram, laikrakstu un raidorganizāciju tīmekļa vietnes, kā arī tādas meklētājprogrammas kā Google. Laikrakstu “New York Times” vai “China Daily” drukātās versija pirmā lapa visur ir vienāda, bet to tiešsaistes versijā pirmā lapa katram lietotājam atšķiras. Algoritmi, kuri nosaka, kas jums tiek parādīts, ir balstīti uz MI.
 10. 10. 3. lietojums: attēlu un video apstrāde • Daudziem plaša patēriņa, uzņēmējdarbības un valdības lietojumiem jau izmanto sejas atpazīšanas funkciju, piemēram, ir iespējams sakārtot fotoattēlus pēc tajos redzamajiem cilvēkiem, automātiski atzīmēt personas sociālajos tīklos vai veikt pasu kontroli.
 11. 11. MI raksturīgās iezīmes (galvenie termini) Šajā gadījumā tās ir autonomija un spēja pielāgoties: Autonomija Spēja veikt uzdevumus sarežģītos apstākļos bez pastāvīgas lietotāja līdzdalības. Spēja pielāgoties Spēja uzlabot darbības rezultātus, mācoties no pieredzes.
 12. 12. Mākslīgais intelekts nav saskaitāms jēdziens • Runājot par MI, nevajadzētu lietot “MI” kā skaitāmu lietvārdu: “viens MI”, “divi MI” utt. Mākslīgais intelekts ir zinātnes disciplīna, kā matemātika vai bioloģija. • Tas nozīmē, ka MI ir jēdzienu, problēmu un to risināšanas metožu kopums.
 13. 13. Mācīšanās ar MI Izmantojot mākslīgā intelekta rīkus atbalsta nodrošināšanai mācīšanās un mācīšanās procesā, var tikt iedalīta šādās kategorijās: • sistēmas ar MI elementiem, • atbalsta sniegšana skolēniem, • atbalsta sniegšana pedagogiem.
 14. 14. Sistēmas ar MI risinājumiem • Sistēmas ar MI risinājumiem ietver mākslīgā intelekta tehnoloģiskos risinājumus, kuri izstrādāti nolūkā palīdzēt ar skolēnu/studentu uzņemšanu, grafiku sastādīšanu, finansēm un visiem pārējiem nepatīkamajiem administratīvajiem uzdevumiem, kas jāveic visām izglītības iestādēm (skolām, universitātēm un pieaugušo izglītības iestādēm).
 15. 15. MI sistēmu risinājumi, kas sniedz atbalstu skolēniem mācīšanās laikā • Ir pieejami daudzi MI veidi, kas sniedz atbalstu skolēniem mācīšanās laikā, taču kā viens no plašāk izmantotajiem un zināmākajiem veidiem ir tā sauktās inteliģentās apmācības sistēmas (intelligent tutoring systems (ITS)). Ar to palīdzību skolēns izmanto tiešsaistes sistēmu, kas sniedz noteiktu informāciju, uzdevumus, tostarp tā nodrošina arī iespēju pārbaudīt savas zināšanas par konkrēto tēmu. Ņemot vērā skolēnu iesniegtās atbildes (kad viņi noklikšķina, lai apstiprinātu atbildi uz uzdoto jautājumu, kā arī ieraksta attiecīgo atbildi), sistēma nosaka, kādu tālāko informāciju skolēni saņems, kādu uzdevumu būs nepieciešams izpildīt, kā arī, kāds būs nākamais pārbaudes darbs. Tādā veidā katrs skolēns apgūst mācību vielu sev pielāgotā veidā.
 16. 16. www.new.assistments.org • Piemēram, viena no bezmaksas izmantojamajām inteliģentās apmācības sistēmām ir programma matemātikas apguvei Assistments.
 17. 17. Citi MI risinājumi, kas sniedz atbalstu skolēniem • Citi MI risinājumi, kas sniedz atbalstu skolēniem mācīšanās laikā, ietver apmācības sistēmas ar dialoga elementiem (mācīšanas un mācīšanās procesā sistēmas izmanto Sokratiskā dialoga pieeju, piemēram, pieaugušo izglītībā tā ir inteliģentā apmācības sistēma AutoTutor) un sarunboti (tie saprot dabisko valodu un apstrādā lietotāja vaicājumus, lai atbildētu skolēnam uz viņa jautājumu; šeit varat aplūkot video piemēru, kā strādā sarunbots jeb virtuālais asistents Ada). • Attiecībā uz neformālo izglītību ir pieejamas vairākas valodu apguves lietotnes (piemēram, Duolingo)
 18. 18. MI rīki, kas nevis aizstāj pedagoga funkcijas, bet tieši palīdz pedagogiem?! atbalsta sniegšana pedagogiem, izmantojot MI risinājumus – automātisks resursu atlases rīks, kura darbības pamatā ir mākslīgais intelekts. Tas atlasa un identificē pedagogiem mācību procesam nepieciešamos kvalitatīvos resursus internetā, kad viņi ievada attiecīgos vaicājumus. Piemēram platforma - X5GON - vēl ir ļoti daudz darāmā, lai tie būtu patiešām noderīgi. Tomēr tādiem rīkiem kā X5GON ir liels potenciāls.
 19. 19. Interesanti par MI • 1997. gadā Deep Blue dators uzveica pasaules čempionu Gariju Kasparovu šahā. 2011. gadā IBM Watson dators iekļuva Jeopardy spēļu šovā un uzvarēja. 2015. gadā Claudico superdators piedalījās pokera čempionātā Pitsburgā. Lai gan viņš neuzvarēja, viņš spēlēja ļoti labi. Ir vērts padomāt, ka labai pokera spēlei ir nepieciešami blefa elementi, kas AI ir daudz grūtāks nekā šahs.
 20. 20. Interesanti par MI • Lielākā daļa AI ir "sievietes". Lielākā daļa mūsdienu AI, piemēram, Google Now, Siri un Cortana, pēc noklusējuma runā sievietes balsī. Tam nav īpaša iemesla, lai gan pētījumi liecina, ka jebkura dzimuma auditorija dod priekšroku sieviešu balsīm, nevis vīriešu balsīm, jo ​​tās nav tik bīstamas.
 21. 21. www.elementsofai.lv • “Elements of AI” ir bezmaksas tiešsaistes kursu sērija, ko izveidojis uzņēmums MinnaLearn un Helsinku Universitāte. (arī !LV!) • Vēl jāpiemin arī Francijā izveidotais kurss ClassCode, kura apguves laikā izglītojamais mācās apšaubīt, eksperimentēt un izprast, kas ir mākslīgais intelekts.
 22. 22. Uzdevumi «Vai tas ir MI?» (I):
 23. 23. Uzdevumi «Vai tas ir MI?» (II):
 24. 24. Uzdevumi «Vai tas ir MI?» (III):
 25. 25. PROCTORING Apmācību un eksāmenu kontrole • Sistēmu galvenais uzdevums ir noteikt skolēna/studenta godīguma pakāpi, kārtojot pārbaudes darbu pildīšanu attālinātā formātā. Viss eksāmens tiek ierakstīts, izmantojot tīmekļa kameru un mikrofonu skolēna ierīcē, un eksaminējamo rīcību uzrauga MI un/vai īpaši apmācīta persona - proktors.
 26. 26. Sinhronā proktēšana • Parasti izmanto rakstiskajos eksāmenos. Saistībā ar mākslīgo intelektu speciāli apmācīta persona, proktors, novēro lietotāju reāllaikā. • Proktors var pārtraukt eksāmenu, atzīmējot to kā nederīgu, ja lietotājs pārkāpj noteikumus: piemēram, krāpjas un nereaģē uz pārbaudītāja komentāriem čatā. Plusi- Augsta precizitāte - sinhronizējot MI un proktoru, latentos pārkāpumus var noteikt reāllaikā. Tas nodrošina, ka eksāmens ir pēc iespējas pārskatāmāks. Mīnusi - Augsta cena. Papildus veselam proktoru kolektīvam ir nepieciešams arī tehniskā atbalsta personāla nepārtraukts darbs. Ja tiek kārtoti masu eksāmeni, šis formāts ir diezgan darbietilpīgs.
 27. 27. Asinhronā pārbaude ar pēcapstiprināšanu • Personas identifikāciju, kā arī visu eksāmena norisi nodrošina programmatūra. • Mākslīgais intelekts automātiski uzrauga dažas aizliegtās darbības: 1. skolēna neesamība kadrā; 2. otrā persona kadrā; 3. runāšana eksāmena laikā; 4. austiņu un telefonu lietošana; 5. pievienots vēl viens monitors un tml..
 28. 28. Asinhronā pārbaude ar pēcapstiprināšanu • MI pārbaudītājs spēj novērst pārkāpumus, bet nepārtrauc eksāmenu. Pārbaudes procesā tiek ierakstīts video no skolēna tīmekļa kameras un viņa datora darbvirsmas. • Video pēcpārbaudi veic cilvēks, kurš vai nu apstiprina noteikumu pārkāpumu, vai arī atzīst eksāmenu par nokārtotu godīgi. • Plusi - Lētāk nekā sinhronais proktēšanas veids. Tas neprasa saskaņot provizoru grafikus un ietver selektīvu, nevis pilnīgu video ierakstu kontrolpārbaudi. • Mīnusi Izmantojot izlases veida video verifikāciju, šāda veida pārbaude dod nedaudz mazāk reprezentatīvus rezultātus. Tomēr šo risku var samazināt, skatoties visu eksaminējamo video.
 29. 29. Automātiska proktēšana • Automātiskā proktēšana ir līdzīga asinhronajai, taču tās atšķirība ir tāda, ka tā gandrīz pilnībā notiek bez cilvēka iejaukšanās. • Plusi - Lētākais veids – praktiski neprasa cilvēkresursu iesaisti, izņemot tehnisko atbalstu. • Mīnusi - Vislabāk darbojas MI-cilvēka-proktora saite. Tas nodrošina visu veidu pārkāpumu atklāšanu. Viens pats MI joprojām spēj redzēt tikai daļu no aizliegtajām darbībām un var kļūdaini interpretēt dažas epizodes. Visbiežāk automātiskā proktēšana tiek izmantota mācību olimpiādēs . Tajā pašā laikā, lai izvairītos no kļūdām, izvēloties uzvarētāju, videoklipus ar labākajiem rezultātiem atkārtoti pārbauda proktori, lai konstatētu pārkāpumus.
 30. 30. LockDown Browser®
 31. 31. https://safeexambrowser.org/about_demo_en.html
 32. 32. https://proctoredu.com/
 33. 33. https://proctoredu.com/check
 34. 34. Tiešsaistes resursi, kuru darbība balstīta uz MI elementiem. • https://www.remove.bg/ - Noņemiet attēla fonu 100% Automātiski un Bezmaksas • https://thispersondoesnotexist.com - • https://thiscatdoesnotexist.com/ • https://colorize.cc - Jūs varat iekrāsot skaistus un videoklipus, izmantojot mašīnmācīšanosar dziļas mācīšanās spēku • https://quickdraw.withgoogle.com - Palīdziet to iemācīt, pievienojot savus zīmējumus pasaulē lielākajai logotipu datu kopai , kas tiek publiski kopīgota, lai palīdzētu veikt mašīnmācības izpēti. Komentē – ENG! • https://looka.com/ - Izmantojiet Looka ar AI darbināmo platformu, lai izstrādātu logotipu un izveidotu sev tīkamu zīmolu.
 35. 35. https://library.phygital.plus • Lielākais jaunāko AI rīku un neironu tīklu katalogs satura veidotājiem. AI mākslai un CG
 36. 36. https://library.phygital.plus
 37. 37. Informācijas avoti • Veins Holmss (PhD, Oksfordas Universitāte (University of Oxford)) «OER: Artificial Intelligence and Adult Education. Beyond the hype» • “Elements of AI” (www.elementsofai.lv) 24.10.2022. • Steven Duggan (UNESCO Institute for Information Technologies in Education ) «AI in Education: Change at the Speed of Learning» (www.iite.unesco.org)

×