Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Gençliğin Önemi
Bir Milletin Yeniden Diriliş Destanı
Çanakkale Geçilmez
Çanakkale, mahiyeti itibarıyla bir diriliş cehdi,
...
İnancın Zaferi: Çanakkale Geçilmez
Cihanın dört bir yanını kana bulayan I. Dünya Savaşı,
en çetin yanını Çanakkale’de göst...
Çanakkale’de Kader Birliği Yapan Ümmet
Vatanın doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar cepheye
koşan vatan evladını...
Onlar Dönmeyi Hiç Düşünmediler
Analar Çanakkale savaşına evlatlarını dualarla uğurladılar …
Askerin cebinde Kur’an-ı Kerim...
Çanakkale’de Mersus Olmak
Çanakkale’de savaşmak için,
Selanik’ten, Bağdat’tan, Üsküp’ten, Mekke’den, Pakistan’dan,
Şam’dan...
Savaşta Dahi Allah’a Karşı Görevlerini Terk Etmediler
Savaşta dahi namazlarını, oruçlarını terk etmediler.
Bu konuda indir...
Çanakkale Savaşı Deniz Harekâtı İle Başladı
Tarihin akışını değiştiren Çanakkale Savaşı,
19 Şubat 1915 te deniz harekatıyl...
Ve Savaş Kara Harekâtı İle Devam Etti
18 Martta kazanılan deniz zaferi, itilaf kuvvetlerini kara savaşı yapmaya yöneltti.
...
Onlar, Güç ve Kudret Sahibi Olan Allah’a İltica Ettiler
Muhakkak ki Bedir gazvesinde siz, asker
ve silah bakımından daha z...
Çanakkale’de Savaş Ahlakımız
Çanakkale Savaşında askerlerimiz, Bedr’in aslanları gibi,
saygı, merhamet, insaf ve ihsan gib...
Çanakkale’de Savaş Ahlakımız
Savaş kaçınılmaz olduğunda, Müslüman için hırsı rehber edinmek yoktur.
Anlaşmalara ihanet etm...
Din Görevlileri Cephe’de Mehmetçikle
Osmanlı Devleti’nde din görevlileri
sivil hayatta görev yaptıkları yere göre birtakım...
İmanın Gücü : Seyit Onbaşı
Çanakkale savaşının kızıştığı anlarda
275 kg'lık mermiyi
‘’La havle velâ kuvvete illâ billah’’
...
43. Alay 1.Piyade Taburu 1.Bölük Yemek Listesi
15‘Haziran 1917
sabah üzüm hoşafı
öğle yemek yok
akşam yağlı buğday çorbası...
Metrekareye 6 Bin Mermi - 253 Bin Şehit
Çanakkale Savaşında metrekareye 6 bin mermi düşmektedir.
253 Bin Mehmetçik şehadet...
İngiliz Deniz Kuvvetleri Bakanı Winston Churchill ’in İtirafı
‘’Biz, Çanakkale'de Türklerle değil Tanrı ile savaştık. O yü...
İngilizlerden Savaş Ahlakına Sığmayan Yöntem: Zehirli Çiviler
Çanakkale Savaşı’nda ”zehirli çiviler” kullanan İngilizler,
...
İngilizlerin Tarihi Ayıbı: Zehirli Gaz Varilleri
İngilizlerin Çanakkale’de yaptıkları
âdiliklerden birisi de
kimyasal gaz ...
Merhum Mehmet Akif Ersoy’dan
“Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer
Ne büy...
Şehit Olmanın Önemi
Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) buyuruyor ki:
"Yeryüzündeki her şeye sahip olsa da,
cennete giren hiç k...
Çanakkale Demek;
Paylaşılmak ve tarihten silinmek istenen
bir cihan imparatorluğu’nun zaferini
Dünya’ya duyurulması demek ...
Mehmetçiklerimizin Ruhları Şad Olsun
Bizler,
kahramanca savaşan ecdadımızı rahmetle ve şükranla anıyoruz …
Ruhlarına 3 İhl...
Çanakkale Geçilmez
Konulu Slaytı Bitirdiniz!
Selam ve Dua ile …
Hazırlayan
Salih Sinanoğlu
İletişim: sinanoglusalih@gmail....
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Çanakkale Geçilmez - Çanakkale Savaşı

2 479 vues

Publié le

iletisim: sinanoglusalih@gmail.com

Publié dans : Spirituel
 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

Çanakkale Geçilmez - Çanakkale Savaşı

 1. 1. Gençliğin Önemi Bir Milletin Yeniden Diriliş Destanı Çanakkale Geçilmez Çanakkale, mahiyeti itibarıyla bir diriliş cehdi, aynı zamanda da birlik beraberlik sembolüdür. Bu itibarla Çanakkale mücadelesini kazanan ruhu keşfetmeye ve kavramaya muhtacız.
 2. 2. İnancın Zaferi: Çanakkale Geçilmez Cihanın dört bir yanını kana bulayan I. Dünya Savaşı, en çetin yanını Çanakkale’de gösterdi. Bu küçük kara parçası, varlığına kastedilen milletin, düşman karşısında asil mücadelesine sahne oldu. Vatan için toprağa düşen binlerce asker, tarihin şanlı sayfalarına ismini kazıdı. Ve Çanakkale’nin geçilemeyeceğini Dünyaya haykırdı.
 3. 3. Çanakkale’de Kader Birliği Yapan Ümmet Vatanın doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar cepheye koşan vatan evladının, hepsinin gayesi birdi. Onları birleştiren, aynı safta toplayan güç, sığındıkları şemsiye İslam dini idi, aynı peygamberin ümmeti olmalarıydı, Müslüman kimlikleriydi. (Son askerine kadar şehit olan 57. Alay)
 4. 4. Onlar Dönmeyi Hiç Düşünmediler Analar Çanakkale savaşına evlatlarını dualarla uğurladılar … Askerin cebinde Kur’an-ı Kerim, kalplerinde iman sevgisi vardı … Toplar namluya tekbirle dolduruluyor, abdestsiz gezilmiyor, bilenler Kur’an-ı Kerim okuyor, bilmeyenler Kelime-i Şehadet getiriyorlardı.
 5. 5. Çanakkale’de Mersus Olmak Çanakkale’de savaşmak için, Selanik’ten, Bağdat’tan, Üsküp’ten, Mekke’den, Pakistan’dan, Şam’dan yalın ayak, başı açık yollara düştüler. İslam düşmanlarının ittifak ettiği Çanakkale Savaşında, Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’de buyrulduğu üzere Mersus oldular.
 6. 6. Savaşta Dahi Allah’a Karşı Görevlerini Terk Etmediler Savaşta dahi namazlarını, oruçlarını terk etmediler. Bu konuda indirilmiş Ayet-i Kerime’ye riayet ettiler. “Savaşta müminler arasında bulunup da onlara namaz kıldırdığın zaman, onlardan bir kısmı seninle birlikte namaza dursunlar, silahlarını da yanlarına alsınlar. Onlar secde ettikten sonra geri çekilip düşmana karşı dursunlar ve yerlerine henüz namaza durmamış olan diğer topluluk gelsin. (Nisa Suresi, 102)
 7. 7. Çanakkale Savaşı Deniz Harekâtı İle Başladı Tarihin akışını değiştiren Çanakkale Savaşı, 19 Şubat 1915 te deniz harekatıyla başladı. Muharebenin en can alıcı kısmı da burada gerçekleşti. Askerlerimizin kahramanca mücadelesi ve savaş stratejileri bir milletin geleceğini kurtardı. Bir hafta içerisinde Osmanlı devletinin başkentine demir atmayı hedefleyen ‘’Yenilmez Armada’’ hezimete uğradı. Çanakkale deniz savaşları bir destan olarak tarihin şanlı sayfalarında yerini aldı. Gelibolu’ya çıkarma yapan ingiliz askerleri
 8. 8. Ve Savaş Kara Harekâtı İle Devam Etti 18 Martta kazanılan deniz zaferi, itilaf kuvvetlerini kara savaşı yapmaya yöneltti. Harekat, 25 Nisan 1915 te başladı. İtilaf güçlerinin binlerce askerle yaptığı çıkarmalara, Mehmetçik geçit vermedi. Gelibolu’daki küçük kara parçası bir milletin ölüm kalım mücadelesine sahne oldu. Arıburnu, Seddülbahir, Kumkale ve Anafartalar on binlerce askerin şehadet şerbetini yudumladığı yer oldu. 9 ay süren kanlı çatışmaların sonunda Çanakkale’nin geçilmez olduğu Dünyaya ilan edildi.
 9. 9. Onlar, Güç ve Kudret Sahibi Olan Allah’a İltica Ettiler Muhakkak ki Bedir gazvesinde siz, asker ve silah bakımından daha zayıf iken, Allah size yardım etmiş ve zafer vermişti. ‘Allah’ın emirlerine uygun yaşayın’ ki şükretmiş olasınız. (Ali İmran Suresi, 123) Onlar imkansızlıklara sığınmadılar. Şartlara teslim olmadılar. Ellerinden geleni yaptılar, Allah’a iltica ettiler ve imkansızı başardılar.
 10. 10. Çanakkale’de Savaş Ahlakımız Çanakkale Savaşında askerlerimiz, Bedr’in aslanları gibi, saygı, merhamet, insaf ve ihsan gibi vasıfları savaş meydanına taşımıştır. Kimi yaralı düşman subayını sırtına alıp Anzak siperlerine kadar taşıyarak tedavi ettirmiş, kimiyse kurşun yağmuru altında paltosuna sarıp Türk saflarına getirmiş, kırbalarındaki suyu paylaşmıştır. Dinî bayramlarında ateşi kesmiş, çay ve ayran ikramlarıyla Anzak askerlerinin gönlünü fethetmiştir. Mehmetçiklerimiz, savaşta bile insanlığın ölmediğini dünyaya ilan etmiştir.
 11. 11. Çanakkale’de Savaş Ahlakımız Savaş kaçınılmaz olduğunda, Müslüman için hırsı rehber edinmek yoktur. Anlaşmalara ihanet etmesi, sığınma talebini reddetmesi, kendisine önceden güvence verilmiş bir insana ya da topluluğa saldırması, Müslüman kardeşine kılıç çekmesi, esire eziyet etmesi yasaktır. Rahmet Peygamberinin savaşa çıkan müminlere uyarıları şöyledir: Allah’tan sakınarak aşırı gitmeyecekler; işkenceden ve intikamdan uzak duracaklar; yaşlı, kadın, çocuk ve din adamlarına dokunmayacaklar, ağaçları kesmeyeceklerdir. (Müslim, Cihad ve Siyer, 138.)
 12. 12. Din Görevlileri Cephe’de Mehmetçikle Osmanlı Devleti’nde din görevlileri sivil hayatta görev yaptıkları yere göre birtakım isimler aldıkları gibi, askeriyede de Tabur İmamlığı, Alay İmamlığı, Ocak İmamlığı, Gemi İmamlığı; Alay Müftüsü ve Ordu Şeyhi gibi isimler ile görev yapmışlardır. 125. Alay Komutanı ve Müftüsü
 13. 13. İmanın Gücü : Seyit Onbaşı Çanakkale savaşının kızıştığı anlarda 275 kg'lık mermiyi ‘’La havle velâ kuvvete illâ billah’’ diyerek kahramanca sırtlayıp düşman gemisinin sulara gömülmesini sağlamıştır. Seyit Onbaşı'ya savaştan sonra sırtına mermiyi alarak resmini çekmek istediler. Fakat ilginçtir, mermiyi sırtına alıp kaldıramadı. Kayıtlara göre, tekrar savaş çıksın tekrar kaldırırım dedi. Simge olması açısında tahta bir mermi ile fotoğrafı çekildi.
 14. 14. 43. Alay 1.Piyade Taburu 1.Bölük Yemek Listesi 15‘Haziran 1917 sabah üzüm hoşafı öğle yemek yok akşam yağlı buğday çorbası ekmek tam 26' Haziran 1917 sabah yemek yok öğlen yemek yok akşam üzüm hoşafı ekmek tam 18' Temmuz 1917 sabah üzüm hoşafı öğlen yemek yok akşam yemeği yarım ekmek. 8' Ağustos 1917 sabah yarım ekmek öğlen yemeği yok akşam yemeği şekersiz üzüm hoşafı Not : 21 Temmuz 1917 tarihinden itibaren ordu emriyle ekmek istikadı 500'grama indirilmiştir, çünkü buğday ve un kalmamıştır.
 15. 15. Metrekareye 6 Bin Mermi - 253 Bin Şehit Çanakkale Savaşında metrekareye 6 bin mermi düşmektedir. 253 Bin Mehmetçik şehadet şerbetinden içmiştir.
 16. 16. İngiliz Deniz Kuvvetleri Bakanı Winston Churchill ’in İtirafı ‘’Biz, Çanakkale'de Türklerle değil Tanrı ile savaştık. O yüzden yenildik’’ İngiliz Deniz Kuvvetleri Bakanı Winston Churchill
 17. 17. İngilizlerden Savaş Ahlakına Sığmayan Yöntem: Zehirli Çiviler Çanakkale Savaşı’nda ”zehirli çiviler” kullanan İngilizler, savaş suçu işlemiştir. Tarihin en korkunç yöntemlerinden biri olan bu çiviler, uçaklar vasıtasıyla cephelere dağıtılmıştır. Çanakkale’de zaten ayağında doğru dürüst çarık dahi olmayan binlerce Mehmetçik, zehirli çivilere basarak kangren olmuştur. Bu çiviler dört taraflı olup, her bir kancasında zehir bulunmaktadır. Ayrıca her ne şekilde atılırsa atılsın, bir kenarı mutlaka ayağa saplanacak şekilde üretilmiştir.
 18. 18. İngilizlerin Tarihi Ayıbı: Zehirli Gaz Varilleri İngilizlerin Çanakkale’de yaptıkları âdiliklerden birisi de kimyasal gaz kullanma teşebbüsleridir. Varillerle kimyasal gazlar gemilere yüklenip Çanakkale’ye sevk edildi. Rüzgar, mevsimin özelliğinden dolayı denizden karaya doğru esiyordu. Varillerin kapaklarını açacaklar, rüzgarın etkisiyle karaya doğru esen gazlar askerlerimizi zehirleyecekti. Fakat askerlerimize olan ilahî yardım İngilizlerin hesabını bozmuştu. Variller Çanakkale’ye ulaşınca rüzgar yön değiştirmiş, karadan denize doğru esmeye başlamıştı. Bu durum savaş boyunca devam etti.
 19. 19. Merhum Mehmet Akif Ersoy’dan “Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd'i Bedr'in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? Gömelim gel seni târîhe desem, sığmazsın.” Mehmet Akif ERSOY (Safahat-6. kitap, ASIM)
 20. 20. Şehit Olmanın Önemi Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: "Yeryüzündeki her şeye sahip olsa da, cennete giren hiç kimse tekrar dünyaya dönmek istemez. Ancak şehit, gördüğü hürmetten dolayı dünyaya dönmeyi ve on kere daha şehit olmayı arzu eder. (Buhari, Cihad, 21)
 21. 21. Çanakkale Demek; Paylaşılmak ve tarihten silinmek istenen bir cihan imparatorluğu’nun zaferini Dünya’ya duyurulması demek … Toprağın çeliğe ve zırha karşı kazandığı zafer demek … Çıplak insan gövdesinin, tahrip gücü yüksek zırhlı ateş makinelerini yenmesi demek … Şehadetin, duaların ve yakarışların Allah katında kabul olması demek… Bir olmanın, birlik olmanın, inanmanın, Allah’a güvenmenin sonucunu görmek demek … Gücün ve kuvvetin Allah’tan olduğuna, zafer ve başarının O’ndan geldiğine şahitlik etmek demek …
 22. 22. Mehmetçiklerimizin Ruhları Şad Olsun Bizler, kahramanca savaşan ecdadımızı rahmetle ve şükranla anıyoruz … Ruhlarına 3 İhlas-ı Şerif 1 Fatiha gönderiyoruz …
 23. 23. Çanakkale Geçilmez Konulu Slaytı Bitirdiniz! Selam ve Dua ile … Hazırlayan Salih Sinanoğlu İletişim: sinanoglusalih@gmail.com

×