1. Департамент освіти і науки
Кіровоградської обласної державної адміністрації
Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів
Подорож до країни Правильної
мови
Позакласний захід
Підготувала Смірнова В.О.,
вчитель-логопед, спеціаліст
вищої кваліфікаційної
категорії, старший вчитель
м. Знам᾽янка
2014 р.
2. Тема:«Подорождо країниПравильноїмови»
Мета: зацікавити дітей мовними явищами, розвивати та коригувати
процеси мислення (аналіз, синтез, узагальнення, виключення), зорове та
слухове сприймання, увагу. Збагачувати словник, розвивати зв’язне
мовлення. Прищеплювати почуття любові до рідної мови.
Обладнання : мультимедійна система, предметні малюнки, ребуси ,картки.
Хід заняття
І. Організаційна частина
- Діти, погляньте, який гарний, світлий сьогодні день. А чи здогадалися
чому? Сьогодні наша веселкова мова запрошує до себе у гості. Вона
прислала нам чарівну карту і пропонуєвідправитись у цікаву мовну подорож.
Вправа на розвиток уваги «Чарівний снігопад».
- Ой, дивіться пройшов буквений снігопад, з хмаринки впали букви «Л» і
зіпсували надпис.
Букви блукають,
Читати заважають.
Зайві зберіть,
Порядок установіть.
«Длолблрлилйл длелнльл!»
Закресли букви «л» і прочитай, що вийшло.
ІІ. Основначастина заняття
1. «У дитячомусадочку».
А тепер завітаємо у дитячий садочок, де малюки –звуки будуть з нами
гратися.
На дошці малюнки.
Сніжинка, хмара, сніговик.
Санки, лижі, ковзани.
Ялинка, подарунок, морозиво.
Діти розглядають малюнки. Якщо в слові є звук [а], то діти промовляють:
Раз, два, раз, два (плескають у долоні) –
В слові сніжинка сховався звук [а].
Якщо немає цього звуку, то учні промовляють:
Раз, два, раз, два (плескають у долоні) –
Тут немає звука [а].
А тепер допоможемо малюкам підібрати гарні слова про їх матусю – рідну
українську мову.
3. Яка вона? (ніжна, милозвучна, гнучка, мила, барвінкова, калинова, солов’їна,
веселкова, барвиста)
Мова барвиста,
Мова багата,
Рідна і тепла
Як батьківська хата.
2. Лікарня.
Яка ж гарна вона і велична – наша мова. Тільки вона може захворіти, якщо
вживати брудні лайливі та брутальні слова в спілкуванні. Щоб цього не
сталося, завітаємо до чарівної лікарні, де прописують
вітаміни ввічливості.
а). «Скарбничкаслів ввічливості»
Учні читають «чарівні слова».
б). Гра «Додай букву».
Додайте букву «К», щоб вийшло слово.
ОЛЯ РАНИ
РИЗИ РОК
ЛІТА ПАР
ОЛІЯ РАБ
ОМАР ГРА
КОЗА ЛАВА
ОСА ЇЖА
3. Вулиця «Ребусна».
А на цій вулиці мовної країни живуть різні ребуси. Вони
люблять гратися з нами. Та , ось, біда - замерзли вони на
сніжинках. Відігрійте їх та розгадайте.
(«смак», «шишкар», «снігур», «кава», «зима», «ліс», «синиці»)
4.Район «Помилковий».
А ось тут розташований район «Помилковий». Треба виправити всі
помилки, щоб рухатися далі.
а). Вставити пропущенубукву.
М_К С_Н_Е
4. б). Відновити спотворене написання слова, визначившиправильну
послідовність букв у ньому.
СОА ШОЛА
КУЖ
в). Закреслити зайву букву в запропонованомуслові.
ЖИАБА ОГІРЕОК
5. «Чарівнийсад».
Рідна мова пропонує відвідати її чарівний сад. Він завжди квітує і дає різні
плоди подорожнім. Зберіть плоди та складіть гарне зимове речення.
1). До , прийшла, нас, чарівниця, зима.
2). Снігом, все, навкруги, вкрито, пухнастим.
3). Дмуть, з, холодні, вітри, півночі.
4). Сніжинки, тихо, на, падають, землю.
Якщо прочитатиречення в певному порядку, то ми почуємо опис зимового
дня.
6. «Арифметичний сквер».
А ось і арифметичний сквер. Тут весь час щось обчислюють: додають та
віднімають, а в результаті утворюються нові слова.
КОРАБЕЛЬ – БЕЛЬ = КОРА
КИТАЙ - АЙ = КИТ
КОЛО + СОК = КОЛОСОК
7. Вулиця «Веселих ігор».
Всі мешканці мовної країни люблять грати у веселі ігри . Приєднуйтесь до
них.
а). Гра з м’ячем «Веселі слова».
Мета: збагачувати словниковийзапас.
Діти стають у коло. Визначаємо тему. Потрібно називати по черзі,
припустимо, тільки веселі слова(клоун-радість-сміх-іменини-танці-ігри…).
Можна називати тільки зелені слова: огірок, ялинка, сосна, олівець,
крокодил, капуста, кріп, салат…, тільки круглі: годинник, колобок,колесо,
м’ячик, голова, сонце, планета.
б). Гра «Зачарованіказки».
Мета: збагачувати словник, розвивати пам’ять, увагу
Відгадайте справжню назву казки.
«Зелена хустинка» (Червона шапочка);
«Миша у капцях» («Кіт у чоботях»);
«Дерев’яний замочок» («Золотий ключик»);
5. «Корова з вати» («Солом’яний бичок»);
«Рівненький селезень» («Кривенька качечка»)
«Кубик» («Колобок»)
«Кабачок» («Ріпка»).
в). Гра «Чутливі пальчики».
Діти на дотик визначають предмети.
Пальчикамидоторкніться.
Увага! Не помиліться!
Оченята закривайте,
Що це за предмет? Вгадайте!
(Рукавичка, шапка, шарф)
Коли нам потрібні ці предмети?
8. Проспект шифрувальників.
А тут все цікаве, таємниче!
Зашифруйте слова, використовуючи цифру 100.
(столиця, столик, намисто, місто, місток, тісто, пістолет, листоноша,
листопад, постоли).
9. Гостинна вулиця.
А на цій вулиці нас пригостять чимось смачненьким. Склади літери в
правильному порядку і дізнайся, які страви приготували для гостей .
6. 10. Мелодійна річка.
Річка ця зазвучить, якщо ми зберемо всі нотки із слів. Відшукайте їх
(Таксі, парасолька, жирафа, редиска, дощик, дошка, сіно, квасоля,
картопля, місток, місяць, помідори).
Нотки взялися за руки і ось вже лунає мелодія – пісня про нашу веселкову
рідну мову.
ІІІ. Заключначастина.
Багато різних мов на планеті, та наймиліша та найдорожча для людини її
рідна мова. Вона піклується про нас, хоче, щоб всі ми зростали розумними,
кмітливими дітьми. Бо ж саме через мову зможете всьому навчитися, про все
дізнатися.
Наша весела подорож закінчилася, але спілкування з чудовою мовою
відбувається постійно, щохвилини. Навчайтеся у неї краси і доброти.
7. Вставити пропущену букву.
М_К
С_Н_Е
Відновити спотворене написання
слова, визначивши правильну
послідовність букв у ньому.
СОА ШОЛА
КУЖ
Закреслити зайву букву в
запропонованому слові.
ЖИАБА ОГІРЕОК