SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  6
1
Proiect didactic
Disciplina:Tehnologiainformatiei si acomunicatiilor
An şcolar:
Clasa: a XI a B
Data:
Profesor:
Unitateade învăţare: Editorul de foi de calcul- MicrosoftExcel
Tema lecţiei:Utilizareaformulelorşi afuncţiilor Excel
Tipul lecţiei:de recapitulare şi sistematizare(de fixare sauconsolidare)
Locul de desfăşurare:laboratorul de informatică
Nivelul iniţial al clasei:
-elevii şi-auînsuşittoate noţiunileteoretice legate de utilizarea editorului de foi de calcul-
MicrosoftExcel
- eleviiutilizeazăşi opereazăcorectcuformule de calul,operatori şi funcţii
Competente generale:
CG 1 : utilizareasurselorinformaţionale ţi amijloacelorde procesare în scopul preluării,
prelucrării şi prezentăriiinformaţiei
CG 3 : dezvoltareacompetenţelorde comunicare şi cooperare încontexte interactive
Competente specifice:
CS 1 : reprezentarea informaţiilor în forme cât mai variate utilizând un editor de foi de
calcul
CS 5 : urmarireaetapelorde realizare aunei aplicaţii
CS 7 : identificarea problemelor din cadrul altor discipline în care intervin cunoştinţe de
utilizare aeditoruluide foi de calcul-MicrosoftExcel
CS 8 : utilizarea corectaa simbolurilor,prescurtărilorşi terminologiei specificădomeniului
informatic
Strategii didactice
-Principii didactice:
-principiul participării şi învăţării active
-principiul asigurării progresului gradatal performanţei
-principiulconexiunii inverse
-Metode de învăţare:
-conversaţia(CV)
2
-explicaţia(Exp)
-exerciţiul(Ex)
-problematizarea(Pr)
-algoritmizarea(Al)
-Procedee de instruire:
-conversaţiade consolidare
-problematizareaprincreareade situaţii problemă
-exerciţiul de consolidare
-Forme de organizare:
-frontală
-individuală
-pe grupe (2-3 elevi)
-Resurse materiale:
-fişe de lucrucu setde aplicaţii (exerciţii pe grade de dificultate)
-calculator
-fişărecupitulativă
-softeducational
-Material bibliografic:
-pentruelevi:
-Tehnologia Informaţiei- Informatică – Tehnologii asistate de
calculator– manual clasaa IXa ,Radu Mârsanu, Anca Voicu
-pentruprofesor:
-Metodicapredării Informaticii şi TehnologiaInformaţiei:Carmen
Petic,ŞtefaniaCrăcinescu,DanielaPopa
-Microsoft Excel-Teste şi aplicaţii- Adriana Gâju, Georgeta
Manafu,AdrianaCalinoiu
-Metode de evaluare:
-evaluare sumativă
-evaluare continuăpe parcursul lecţiei(fişade lucruşi calculatorul)
-evaluare formativă
3
Desfăşurarea activităţii:
I. Momentorganizatoric(2min)
∗ Pregătirealecţiei
- întocmireaproiectului didactic
- pregătireasetului de întrebări
- pregătireaplanului de recapitulare
∗Organizareaşi pregătireaclasei(1min)
-verificareafrecvenţei
-verificareaexistenţei şi operaţionalităţiiresurselormateriale
∗Captareaatenţiei (1min)
- anunţareasubiectuluipentrutemarespectivă
- anunţareaobiectivelorurmărite
- anunţareamodului de desfăşurarealecţiei
II. Reactualizareacunoştinţelor(8min)
-profesorul propuneintrebarile elevilor(anexa1)
- răspunsurile vor fi notate de elevi pe caiete
III. Fixareacunoştinţelor(consolidareacunoştinţelor)( 30min)
- pentruconsolidareacunoştinţeloracestui capitol,eleviiprimescofişăde aplicatii organizata pe diferite
grade de dificultate.(anexa 2)
IV. Realizareaconexiunii inverse(8min)
Obţinerea performanţei se realizează prin utilizarea fişei cu conţinutul din anexa3, propusă
pentrueleviicapabili de performanţăcare opot realizaînclasă şi constituindtemapentruacasă
pentruceilalţi elevi.
V.Evaluarea(2min) Se vorface aprecieri individuale (notareaelevilor) şi colectiveasupra
activităţii desfăşurate.
4
Anexa1:
1. Care este simbolul cucare trebuie săînceapă orice formulăeditată?
2. Într-oaplicaţie Excel,omodificare avalorilornumerice care participălacalcule,într-o
formulă,vaconduce automatla recalcularearezultatului?
3. Care este ordineade executare aoperaţiilorîntr-oformulă?
4. Ce modalităţi de introducere aformulelorexistă?
5. Ce tipuri de operatori potfi folosiţi într-oformulăde calcul?
6. Ce tipuri de operanzi potfi folosiţi într-oformulăde calcul?
7. Enumeraţi etapelede introducere aunei funcţii.
5
Anexa2:
1)Gestiune magazin
La un magazinde fructe se ţine evedentavânzărilorde produse.Stabiliţi structurade câmpuri
a unui tabel în care să se păstreue informaţii despre vânzările dinlunaaprilie.Tabelultrebuie să
conţină următoarele câmpuri : număr curent, denumire produs, preţ unitar, cantitate, valoarea
vânzărilor (pe produsul respectiv calculată ca produsul dintre preţul unitar ţi calitate). Ultimul
câmp se va completacomform formulei :valoare vanzari=Pretunitar*cantitate.
Completaţi tabelul cu10 înregistrări.
Se cere :
a) Să se alătuiascăofoaie de calcul vânzări –apr, care să reflecte vânzărilepe lunaaprilie
b) Sortaţi alfabeticînregistrările dinvânzări-apr.
c) Afişaţi produsul cucele mai mici vânzări în foaiade calcul vânzări-apr
d) Afişaţi mediapreţurilorpe lunaaprilie înfoaiade calcul vânzări-apr
e) Realizaţi pentrutabel conturul exteriortipliniedublă,culoare verde .Adăugaţi umbre care
să difere de lao coloanăla alta
f) Adaugati liniaTotal si calculati valorile totalepe coloane.
g) Ordonati datele dupa2criterii pe 2 foi de calcul separate.
2) Sã se creeze untabel într-ofoaie de calcul care retine urmãtoareleinformatii:
STAT DE PLATA
Nume Salariu de
încadrare Vechime Spor Brut Impozit Net
unde iniţial numai câmpurile Nume, Salariu de încadrare, Vechime conţin date.
Valorile celorlalte câmpuri se calculează conform relaţiei:
0 ,dacă Vechime <3
Spor 5% * Salariu de încasare , dacă Vechime >3
Brut = Salariude încasare + Spor
10%*Brut , dacă Brut < 500.000
Impozit = 15% * Brut , în rest
Net= Brut- Impozitul
6
Anexa3:
1. Cu care dinurmătoarele semne trebuie săînceapăeditareaunei formule?
a) =
b) –
c) *
2.Formulele potfi introdusedirectde latastatură?
a) Da
b) Nu
3.Argumenteleunei funcţii potfi introduse:
a) de la tastatură
b) prinselectareadomeniului
c) dubluclickcu mouse-ul pe celulele respective
4. Corelaţi prinsăgeţi denumirilefuncţiilordincoloanastângăşi efectul lordincoloana
dreaptă:
1.AVERAGE a)returneazăvaloareamaximădindomeniul selectat
2.SUM b)numărăcâte valori suntde un anumittip
3.COUNT c)returneazăovaloare în funcţie de îndeplinireaunei
condiţii
4. If d) ridicăun numărla o putere
5. MAX e) returneazăprodusul valorilordindomeniulselectat
6.PRODUCT f)returneazăsumavalorilordindomeniul selectat
7.POWER g)returneazăvaloareamediedindomeniulselected
8.NOW h)Deternimădatacalendaristicăcurentă
9.TODAY I) determinădatacalendaristicăşi oracurentă
10. MOD j) conjucţie logică
11. AND k) returneazărestul împărţirii unui numărîntreglacel
de-al doileanumărîntreg

Contenu connexe

Similaire à Plan 11 excel

Math elearning
Math elearningMath elearning
Math elearningSORIN
 
Tema finala curs tic
Tema finala curs ticTema finala curs tic
Tema finala curs ticAle Maria
 
grammar lesson
grammar lessongrammar lesson
grammar lessonAle Maria
 
Proiect didactic economie cost, productivitate, profit - fixare si sitematizare
Proiect didactic economie cost, productivitate, profit - fixare si sitematizareProiect didactic economie cost, productivitate, profit - fixare si sitematizare
Proiect didactic economie cost, productivitate, profit - fixare si sitematizaremarius0072
 
Matematica model subiect
Matematica model subiectMatematica model subiect
Matematica model subiectcosty72
 
Modulul ii algoritmi
Modulul ii   algoritmiModulul ii   algoritmi
Modulul ii algoritmiIoanaK2
 
Follow Up Netacad[3.0]
Follow Up Netacad[3.0]Follow Up Netacad[3.0]
Follow Up Netacad[3.0]Daniel Rosner
 
Informatica gimn rom
Informatica gimn romInformatica gimn rom
Informatica gimn romSerghei Urban
 
Subiect motivant - folosirea calculatorului în predarea fizicii
Subiect motivant - folosirea calculatorului în predarea fiziciiSubiect motivant - folosirea calculatorului în predarea fizicii
Subiect motivant - folosirea calculatorului în predarea fiziciiAlianta INFONET
 
51326779 constructia-tiparelor
51326779 constructia-tiparelor51326779 constructia-tiparelor
51326779 constructia-tiparelorMariana Blank
 
Manualul profesorului
Manualul profesoruluiManualul profesorului
Manualul profesoruluinatashcka
 
6 plan de_lectie
6 plan de_lectie6 plan de_lectie
6 plan de_lectieSCatalinaa
 

Similaire à Plan 11 excel (13)

Math elearning
Math elearningMath elearning
Math elearning
 
Tema finala curs tic
Tema finala curs ticTema finala curs tic
Tema finala curs tic
 
grammar lesson
grammar lessongrammar lesson
grammar lesson
 
Proiect didactic economie cost, productivitate, profit - fixare si sitematizare
Proiect didactic economie cost, productivitate, profit - fixare si sitematizareProiect didactic economie cost, productivitate, profit - fixare si sitematizare
Proiect didactic economie cost, productivitate, profit - fixare si sitematizare
 
Matematica model subiect
Matematica model subiectMatematica model subiect
Matematica model subiect
 
Modulul ii algoritmi
Modulul ii   algoritmiModulul ii   algoritmi
Modulul ii algoritmi
 
Follow Up Netacad[3.0]
Follow Up Netacad[3.0]Follow Up Netacad[3.0]
Follow Up Netacad[3.0]
 
Informatica gimn rom
Informatica gimn romInformatica gimn rom
Informatica gimn rom
 
Subiect motivant - folosirea calculatorului în predarea fizicii
Subiect motivant - folosirea calculatorului în predarea fiziciiSubiect motivant - folosirea calculatorului în predarea fizicii
Subiect motivant - folosirea calculatorului în predarea fizicii
 
Presustinere.pptx
Presustinere.pptxPresustinere.pptx
Presustinere.pptx
 
51326779 constructia-tiparelor
51326779 constructia-tiparelor51326779 constructia-tiparelor
51326779 constructia-tiparelor
 
Manualul profesorului
Manualul profesoruluiManualul profesorului
Manualul profesorului
 
6 plan de_lectie
6 plan de_lectie6 plan de_lectie
6 plan de_lectie
 

Plan 11 excel

  • 1. 1 Proiect didactic Disciplina:Tehnologiainformatiei si acomunicatiilor An şcolar: Clasa: a XI a B Data: Profesor: Unitateade învăţare: Editorul de foi de calcul- MicrosoftExcel Tema lecţiei:Utilizareaformulelorşi afuncţiilor Excel Tipul lecţiei:de recapitulare şi sistematizare(de fixare sauconsolidare) Locul de desfăşurare:laboratorul de informatică Nivelul iniţial al clasei: -elevii şi-auînsuşittoate noţiunileteoretice legate de utilizarea editorului de foi de calcul- MicrosoftExcel - eleviiutilizeazăşi opereazăcorectcuformule de calul,operatori şi funcţii Competente generale: CG 1 : utilizareasurselorinformaţionale ţi amijloacelorde procesare în scopul preluării, prelucrării şi prezentăriiinformaţiei CG 3 : dezvoltareacompetenţelorde comunicare şi cooperare încontexte interactive Competente specifice: CS 1 : reprezentarea informaţiilor în forme cât mai variate utilizând un editor de foi de calcul CS 5 : urmarireaetapelorde realizare aunei aplicaţii CS 7 : identificarea problemelor din cadrul altor discipline în care intervin cunoştinţe de utilizare aeditoruluide foi de calcul-MicrosoftExcel CS 8 : utilizarea corectaa simbolurilor,prescurtărilorşi terminologiei specificădomeniului informatic Strategii didactice -Principii didactice: -principiul participării şi învăţării active -principiul asigurării progresului gradatal performanţei -principiulconexiunii inverse -Metode de învăţare: -conversaţia(CV)
  • 2. 2 -explicaţia(Exp) -exerciţiul(Ex) -problematizarea(Pr) -algoritmizarea(Al) -Procedee de instruire: -conversaţiade consolidare -problematizareaprincreareade situaţii problemă -exerciţiul de consolidare -Forme de organizare: -frontală -individuală -pe grupe (2-3 elevi) -Resurse materiale: -fişe de lucrucu setde aplicaţii (exerciţii pe grade de dificultate) -calculator -fişărecupitulativă -softeducational -Material bibliografic: -pentruelevi: -Tehnologia Informaţiei- Informatică – Tehnologii asistate de calculator– manual clasaa IXa ,Radu Mârsanu, Anca Voicu -pentruprofesor: -Metodicapredării Informaticii şi TehnologiaInformaţiei:Carmen Petic,ŞtefaniaCrăcinescu,DanielaPopa -Microsoft Excel-Teste şi aplicaţii- Adriana Gâju, Georgeta Manafu,AdrianaCalinoiu -Metode de evaluare: -evaluare sumativă -evaluare continuăpe parcursul lecţiei(fişade lucruşi calculatorul) -evaluare formativă
  • 3. 3 Desfăşurarea activităţii: I. Momentorganizatoric(2min) ∗ Pregătirealecţiei - întocmireaproiectului didactic - pregătireasetului de întrebări - pregătireaplanului de recapitulare ∗Organizareaşi pregătireaclasei(1min) -verificareafrecvenţei -verificareaexistenţei şi operaţionalităţiiresurselormateriale ∗Captareaatenţiei (1min) - anunţareasubiectuluipentrutemarespectivă - anunţareaobiectivelorurmărite - anunţareamodului de desfăşurarealecţiei II. Reactualizareacunoştinţelor(8min) -profesorul propuneintrebarile elevilor(anexa1) - răspunsurile vor fi notate de elevi pe caiete III. Fixareacunoştinţelor(consolidareacunoştinţelor)( 30min) - pentruconsolidareacunoştinţeloracestui capitol,eleviiprimescofişăde aplicatii organizata pe diferite grade de dificultate.(anexa 2) IV. Realizareaconexiunii inverse(8min) Obţinerea performanţei se realizează prin utilizarea fişei cu conţinutul din anexa3, propusă pentrueleviicapabili de performanţăcare opot realizaînclasă şi constituindtemapentruacasă pentruceilalţi elevi. V.Evaluarea(2min) Se vorface aprecieri individuale (notareaelevilor) şi colectiveasupra activităţii desfăşurate.
  • 4. 4 Anexa1: 1. Care este simbolul cucare trebuie săînceapă orice formulăeditată? 2. Într-oaplicaţie Excel,omodificare avalorilornumerice care participălacalcule,într-o formulă,vaconduce automatla recalcularearezultatului? 3. Care este ordineade executare aoperaţiilorîntr-oformulă? 4. Ce modalităţi de introducere aformulelorexistă? 5. Ce tipuri de operatori potfi folosiţi într-oformulăde calcul? 6. Ce tipuri de operanzi potfi folosiţi într-oformulăde calcul? 7. Enumeraţi etapelede introducere aunei funcţii.
  • 5. 5 Anexa2: 1)Gestiune magazin La un magazinde fructe se ţine evedentavânzărilorde produse.Stabiliţi structurade câmpuri a unui tabel în care să se păstreue informaţii despre vânzările dinlunaaprilie.Tabelultrebuie să conţină următoarele câmpuri : număr curent, denumire produs, preţ unitar, cantitate, valoarea vânzărilor (pe produsul respectiv calculată ca produsul dintre preţul unitar ţi calitate). Ultimul câmp se va completacomform formulei :valoare vanzari=Pretunitar*cantitate. Completaţi tabelul cu10 înregistrări. Se cere : a) Să se alătuiascăofoaie de calcul vânzări –apr, care să reflecte vânzărilepe lunaaprilie b) Sortaţi alfabeticînregistrările dinvânzări-apr. c) Afişaţi produsul cucele mai mici vânzări în foaiade calcul vânzări-apr d) Afişaţi mediapreţurilorpe lunaaprilie înfoaiade calcul vânzări-apr e) Realizaţi pentrutabel conturul exteriortipliniedublă,culoare verde .Adăugaţi umbre care să difere de lao coloanăla alta f) Adaugati liniaTotal si calculati valorile totalepe coloane. g) Ordonati datele dupa2criterii pe 2 foi de calcul separate. 2) Sã se creeze untabel într-ofoaie de calcul care retine urmãtoareleinformatii: STAT DE PLATA Nume Salariu de încadrare Vechime Spor Brut Impozit Net unde iniţial numai câmpurile Nume, Salariu de încadrare, Vechime conţin date. Valorile celorlalte câmpuri se calculează conform relaţiei: 0 ,dacă Vechime <3 Spor 5% * Salariu de încasare , dacă Vechime >3 Brut = Salariude încasare + Spor 10%*Brut , dacă Brut < 500.000 Impozit = 15% * Brut , în rest Net= Brut- Impozitul
  • 6. 6 Anexa3: 1. Cu care dinurmătoarele semne trebuie săînceapăeditareaunei formule? a) = b) – c) * 2.Formulele potfi introdusedirectde latastatură? a) Da b) Nu 3.Argumenteleunei funcţii potfi introduse: a) de la tastatură b) prinselectareadomeniului c) dubluclickcu mouse-ul pe celulele respective 4. Corelaţi prinsăgeţi denumirilefuncţiilordincoloanastângăşi efectul lordincoloana dreaptă: 1.AVERAGE a)returneazăvaloareamaximădindomeniul selectat 2.SUM b)numărăcâte valori suntde un anumittip 3.COUNT c)returneazăovaloare în funcţie de îndeplinireaunei condiţii 4. If d) ridicăun numărla o putere 5. MAX e) returneazăprodusul valorilordindomeniulselectat 6.PRODUCT f)returneazăsumavalorilordindomeniul selectat 7.POWER g)returneazăvaloareamediedindomeniulselected 8.NOW h)Deternimădatacalendaristicăcurentă 9.TODAY I) determinădatacalendaristicăşi oracurentă 10. MOD j) conjucţie logică 11. AND k) returneazărestul împărţirii unui numărîntreglacel de-al doileanumărîntreg