Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Mchy – rośliny lądowe

4 514 vues

Publié le

o mchach w Polsce

Publié dans : Formation
 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

Mchy – rośliny lądowe

 1. 1. MCHY – ROŚLINY LĄDOWE AUTOR: MGR RENATA JEDYNAK
 2. 2. MCHY Mchy to gromada roślin, która obejmuje organizmy osiągające rozmiar do 10 cm, żyjące w skupiskach w miejscach ocienionych i wilgotnych. Nie mają prawdziwych liści i łodyg, posiadają natomiast listki, łodyżki i chwytniki. W Polsce występuje ponad 600 gatunków mchów.
 3. 3. BUDOWA MCHÓW
 4. 4. ŚRODOWISKO Mchy rosną zwykle w wilgotnych, zacienionych miejscach. Są pospolite na terenach zalesionych oraz nad brzegami strumieni. Mogą być także znajdywane w szczelinach skalnych lub między kamieniami. Niektóre gatunki zaadaptowały się do życia w środowisku miejskim i mogą być znajdywane wyłącznie w miastach.
 5. 5. ŚRODOWISKO C.D. Kilka gatunków to rośliny wodne, jak na przykład zdrojek (Fontinalis antipyretica). Inne, na przykład torfowce zamieszkują torfowiska, bagna i wolnopłynące cieki wodne. Takie wodne lub półwodne mchy mogą rozwinąć o wiele większe rozmiary od mchów lądowych. Wielkość 20-30 cm długości jest pospolita u torfowców.
 6. 6. MECH PORASTAJĄCY KORZENIE
 7. 7. GĘSTE SKUPISKA MCHÓW PORASTAJĄCE DRZEWA W CHŁODNYM LESIE PRZYBRZEŻNYM
 8. 8. JAPOŃSKI OGRÓD W ŚWIĄTYNI GIOJI, W OKOLICY ARASHIYAMA, NA PÓŁNOCNY ZACHÓD OD KIOTO
 9. 9. MECH POKRYWAJĄCY ZIEMIĘ W ALLEGHENY NATIONAL FOREST
 10. 10. MECH Z PUSZKAMI SPOROFITU
 11. 11. MECH WODNY
 12. 12. MECH TORFOWIEC
 13. 13. TORFOWIEC NASTROSZONY
 14. 14. EKOLOGIA Mchy są organizmami pionierskimi. Kolonizują się na niegościnnych i ubogich siedliskach. Potrafią zatrzymać różnego rodzaju pyły, a dzięki rozkładowi mchów powstaje próchnica, przez co staje się możliwy rozwój innych roślin. Są składnikiem wielu zbiorowisk roślinnych, w niektórych odgrywają rolę dominującą (np. torfowiska w tajdze lub tundrze).
 15. 15. EKOLOGIA C.D. Mchy są przystosowane do gromadzenia dużych ilości wody. Chronią w ten sposób ziemię przez erozją oraz przed zbyt szybkim wysychaniem. Głównie dzięki mchom jest możliwy rozwój torfowisk. Natomiast na jałowych glebach mchy utrwalają podłoże i biorą udział w procesie glebotwórczym.
 16. 16. WYKORZYSTANIE Mchy wykorzystuje się jako ściółkę, materiał do pakowania oraz podściółkę w uprawach truskawek i poziomek. Wykorzystywane były do uszczelniania budynków.
 17. 17. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ =)

×