Publicité
Publicité

Contenu connexe

Publicité

Dlaczego klienci nie płacą w terminie i jak sobie z tym radzić

 1. Tomasz Kołkiewicz CEO Flobo, CEO SEO4.net Dlaczego klienci nie płacą w terminie i jak sobie z tym radzić?
 2. Jakie są powody braku płatności za fakturę?
 3. Klient zapomniał zapłacić
 4. Klient jest źle zorganiowany
 5. Klient nie ma pieniędzy
 6. Klient nie płaci z powodu konfliktu
 7. Płynność finansowa Bartosz Gayer
 8. Profile dłużników
 9. 1. Dłużnik niezorganizowany Cechy charakterystyczne: Zapomina, gubi faktury. Bez przypomnienia nie pamięta o zapłacie. Jak reagować? Przypominać, przypominać, przypominać.
 10. 2. Dłużnik z problemami finansowymi Cechy charakterystyczne: Pamięta o fakturach, ale płaci z opóźnieniem. Jak reagować? Regularnie przypominać, dążyć do skrócenia opóźnień.
 11. 3. Dłużnik skonfliktowany Cechy charakterystyczne: Ignoruje wezwania, lub wprost twierdzi, że nie zapłaci. Powodem obarcza wystawcę faktury. Jak reagować? Unikać takich sytuacji, zapobiegać im.
 12. Mechanika opóźnień
 13. Zygmunt Freud Foto: Max Halberstadt Mechanizmy obronne Metody radzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami w celu ochrony osobowości (ego), zmniejszenia lęku, frustracji i poczucia winy. /Wikipedia/
 14. Zaprzeczanie rzeczywistości Nic im nie jestem winien, bo nie wykonali usługi tak, jak należy. Nie zawierałem żadnej umowy, więc nie muszę niczego płacić. Wkrótce będę miał pieniądze, żeby zapłacić za zaległe faktury.
 15. Dysonans poznawczy Stan nieprzyjemnego napięcia psychicznego, pojawiający się, gdy jednocześnie występujące elementy poznawcze, dotyczące poznawanego zjawiska, wydarzenia [...] są niezgodne ze sobą. /Wikipedia/ Jestem uczciwym człowiekiem Nie zapłaciłem im pieniędzy
 16. Możliwości prawne
 17. Co można zrobić we własnym zakresie? ● Nota księgowa na 40, 70, 100 euro ● Przekazanie zaległości do Biura Informacji Gospodarczej ● Sąd/e-sąd ● Komornik
 18. Noty księgowe na 40 euro Kamila Cieszkowska
 19. Jak wystawić notę księgową na 40 euro? 40 euro przeliczone na złotówki po kursie z ostatniego roboczego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne
 20. Bezpłatny generator not księgowych w euro https://flobo.io/generator-not/
 21. Sądowe odzyskiwanie należności Tomasz Palak
 22. Metoda wczesnej windykacji
 23. 0. Przypomnij potencjalnym dłużnikom o zbliżającym się terminie płatności. Np 2 dni przed terminem
 24. 1. Zwróć wcześnie uwagę na brak płatności za fakturę. Najlepiej 2 dni po terminie.
 25. 2. Po tygodniu przypomnij o zaległości i poproś o kontakt w tej sprawie. Poinformuj o konsekwencjach braku zapłaty lub braku kontaktu: ryzyko wystawienia noty księgowej.
 26. 3. Po kolejnym tygodniu wystaw notę księgową i poinformuj o dalszych krokach. Np. przekazanie sprawy do BIG, lub bezpośrednio do e-sądu.
 27. Zalety wczesnej windykacji ● Szybki start procesu upominawczego ● Łagodna eskalacja ● Konsekwencja w działaniu ● Przyzwyczajanie do terminowych płatności lub krótkich opóźnień poprzez unikanie not księgowych.
 28. A ograniczenia? ● Konieczność stałego nadzorowania rozliczeń ● Konieczność regularnego wysyłania odpowiednich powiadomień (najlepiej w 2 kanałach: e-mail i SMS)
 29. Na szczęście można to zautomatyzować!
 30. Tomasz Kołkiewicz CEO Flobo, CEO SEO4.net Dziękuję :) https://flobo.io Zapraszam na profil Flobo na Fb
Publicité