Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
Univerist.com.tr
Telefonda Nasıl Bir
İnsanız?
Telefonlara Cevap Verirken
Uyulması Gereken Kurallar
TELEFONDA ETKİLİ İLETİŞ...
Univerist.com.tr
Telefon, günümüzde oldukça yaygın
olarak kullanılan bir araç haline
gelmiştir ve iyi kullanıldığında, çok...
Univerist.com.tr
Univerist.com.tr
87%
13%
Araştırma Sonucu
Univerist.com.tr
Telefonda olumlu ve güçlü bir
ses yaratmak için sesinizi
kaydedin. Defalarca sesinizi
dinleyin, daha sonr...
Univerist.com.tr
Kendimden emin
bir şekilde mi
konuşuyorum?
Çok mu hızlı
konuşuyorum?
Sözcükleri
ağzımda yutuyor
muyum?
Se...
Univerist.com.tr
Sizinle insanlar
rahatlıkla iletişim
kurabiliyorlar mı?
Telefonunuz uzun
süre çalıyor mu?
Telefonunuz her...
Univerist.com.tr
Hazırlıklı Olun
• Konuşma sonunda alınan
kararların ana başlıkları gibi
önemli bilgileri not etmek için
y...
Univerist.com.tr
Kendinizi ve çalıştığınız kurumu
tanıtın
• Selamlama ifadelerinden sonra
isminizi ve çalıştığınız şirketi...
Univerist.com.tr
Bu mümkün
değil
Yapmak
zorundasınız
Hayır
Bir saniye
bekleyin
Bilmiyorum
Univerist.com.tr
Aranan biz isek en çok iki
çalmadan sonra cevap
vermemiz, arayan biz isek
dört çaldırmadan sonra
cevap al...
Univerist.com.tr
Genel kurala göre,
telefonu arayan kişi
kapatır ise de; bu durum
sıraya bakılmaksızın
yaşça ve makamca
bü...
Univerist.com.tr
Eğer arayan kişi amiriniz, üstünüz, anne-
baba gibi aile büyüklerinden biri ise
telefonu onun kapatmasını...
Univerist.com.tr
Alınan isim ve
numaraları mutlaka
tekrarlamalı, en
küçük tereddütte
bile kodlamalıyız
veya karşımızdaki
k...
Univerist.com.tr
“Ben yardımcı olabilir miyim?” demek
karşımızdaki kişinin ihtiyacını öğrenmeye
çalışmaktır.’’
“Ne istiyor...
Univerist.com.tr
Telefonla konuşurken, yanınızda bulunan
misafiriniz arayanı tanıyor ise; “Yanımda
kim var bil bakalım? Ba...
Univerist.com.tr
Aradığımız kişi şirkette ise;
Ben İsmail, Devlet
Hastanesinden arıyorum,
Ahmet Beyle görüşebilir
miyim?
B...
Univerist.com.tr
Aradığınız kişi şirkette değil ise;
Ben İsmail, Devlet
Hastanesinden
arıyorum, Ahmet Beyle
görüşebilir mi...
Univerist.com.tr
Adair, J. (2006). Etkili İletişim. Ömer Çolakoğlu (çev.). İstanbul: Babıali Kültür Yayıncılık.
Aydın, N. ...
Telefonda Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Telefonda Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi

1 059 vues

Publié le

Univerist.com.tr
Telefon, günümüzde oldukça yaygın
olarak kullanılan bir araç haline
gelmiştir ve iyi kullanıldığında, çok
etkili bir iletişim aracıdır.Hızlı ve
pratik iletişim için en önemli
araçlardan olan telefonun
kullanımında önemli noktalar vardır.

Publié dans : Business
 • Identifiez-vous pour voir les commentaires

Telefonda Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi

 1. 1. Univerist.com.tr Telefonda Nasıl Bir İnsanız? Telefonlara Cevap Verirken Uyulması Gereken Kurallar TELEFONDA ETKİLİ İLETİŞİM TEKNİKLERİ
 2. 2. Univerist.com.tr Telefon, günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan bir araç haline gelmiştir ve iyi kullanıldığında, çok etkili bir iletişim aracıdır.Hızlı ve pratik iletişim için en önemli araçlardan olan telefonun kullanımında önemli noktalar vardır.
 3. 3. Univerist.com.tr
 4. 4. Univerist.com.tr 87% 13% Araştırma Sonucu
 5. 5. Univerist.com.tr Telefonda olumlu ve güçlü bir ses yaratmak için sesinizi kaydedin. Defalarca sesinizi dinleyin, daha sonra analiz edin ve sağ taraftakilerden hangisi gibi çıktığına dikkat edin; Gereğinden fazla enerjik Gereğinden fazla yüksek Çok alçak
 6. 6. Univerist.com.tr Kendimden emin bir şekilde mi konuşuyorum? Çok mu hızlı konuşuyorum? Sözcükleri ağzımda yutuyor muyum? Sesim güvensiz mi çıkıyor? Daha sonra kendinize aşağıdaki soruları sorun:
 7. 7. Univerist.com.tr Sizinle insanlar rahatlıkla iletişim kurabiliyorlar mı? Telefonunuz uzun süre çalıyor mu? Telefonunuz her zaman meşgul mü? Mesaj alma sisteminiz yeterli mi? Telefonda sesiniz nasıl geliyor? En son ne zaman telefon görüşmesi eğitimi aldınız?
 8. 8. Univerist.com.tr Hazırlıklı Olun • Konuşma sonunda alınan kararların ana başlıkları gibi önemli bilgileri not etmek için yanı başınızda bir kalem ve bloknot bulundurun. Telefona Gecikmeden Cevap Verin • Uzmanların görüşüne göre telefona üçüncü çalışta cevap vermek en geçerli kuraldır. Ancak telefona derhal cevap vermeyin.
 9. 9. Univerist.com.tr Kendinizi ve çalıştığınız kurumu tanıtın • Selamlama ifadelerinden sonra isminizi ve çalıştığınız şirketin ismini belirterek telefondaki kişiyle ilişkinizi sürdürmeye devam edin. Gülümseyin • Gülümseyerek ve içten bir ses tonuyla “Günaydın, İyi Günler, İyi Akşamlar” gibi ifadelerle müşterilerinizi karşılarsanız olumlu ve kalıcı bir ilişkinin başlangıcını sağlamış olursunuz.
 10. 10. Univerist.com.tr Bu mümkün değil Yapmak zorundasınız Hayır Bir saniye bekleyin Bilmiyorum
 11. 11. Univerist.com.tr Aranan biz isek en çok iki çalmadan sonra cevap vermemiz, arayan biz isek dört çaldırmadan sonra cevap alamıyorsak kapatmamız gerekir. Hızlı cevap vermek
 12. 12. Univerist.com.tr Genel kurala göre, telefonu arayan kişi kapatır ise de; bu durum sıraya bakılmaksızın yaşça ve makamca büyük olana verilmelidir. Telefonu kapatmanın da şekli vardır.
 13. 13. Univerist.com.tr Eğer arayan kişi amiriniz, üstünüz, anne- baba gibi aile büyüklerinden biri ise telefonu onun kapatmasını bekleyiniz. Konuşmanız bittiği halde karşı taraf telefonu kapatmıyorsa; “ Bir emriniz var mı? Bir isteğiniz var mı?” gibi nazik bir dille, konuşmayı sona erdirici cümleyle telefonu karşı tarafın kapatmasını sağlayabiliriz.
 14. 14. Univerist.com.tr Alınan isim ve numaraları mutlaka tekrarlamalı, en küçük tereddütte bile kodlamalıyız veya karşımızdaki kişiye kodlatmalıyız. Garanti Leasing'te çalışanlar, bir pastaneye, telefonla yaş pasta siparişi vermiş, pastanın üstüne de "Garanti Leasing'den Sevgilerle" yazılması istenmiş. Telefondaki kişi "leasing" kelimesini anlamamış. Çalışan da harf harf kodlamış. İşte gelen pasta...
 15. 15. Univerist.com.tr “Ben yardımcı olabilir miyim?” demek karşımızdaki kişinin ihtiyacını öğrenmeye çalışmaktır.’’ “Ne istiyorsunuz?” gibi katı ve sert ifadeler kullanmayınız.
 16. 16. Univerist.com.tr Telefonla konuşurken, yanınızda bulunan misafiriniz arayanı tanıyor ise; “Yanımda kim var bil bakalım? Bak, kimi veriyorum?” gibi iki tarafı da görüşmeye mecbur edici davranışlardan kaçınınız.
 17. 17. Univerist.com.tr Aradığımız kişi şirkette ise; Ben İsmail, Devlet Hastanesinden arıyorum, Ahmet Beyle görüşebilir miyim? Bir dakika bağlayayım.. (1.Cevap) Toplantıda sizi arayacağız.. (2.Cevap)
 18. 18. Univerist.com.tr Aradığınız kişi şirkette değil ise; Ben İsmail, Devlet Hastanesinden arıyorum, Ahmet Beyle görüşebilir miyim? Ahmet Bey kurum dışında, aradığınızı iletiyim. Kiminle görüşüyorum? Kaan Bilgeyle efendim.
 19. 19. Univerist.com.tr Adair, J. (2006). Etkili İletişim. Ömer Çolakoğlu (çev.). İstanbul: Babıali Kültür Yayıncılık. Aydın, N. (2009). Etkili İletişim Stratejileri. İstanbul: Kum Saati Yayınları. Bartol, K. M., Martin, C. D. (1991). Management. USA: McGraw Hill. Bıçakçı,İ. (2002).İletişim ve Halkla İlişkiler. İstanbul: Media Cat Yayınları Erdoğan, İ. (2007) İşletmelerde Davranış (7. Baskı). İstanbul: Malatyalı İşadamları Derneği Yönetim Yayınları. Oktay, M. (2000). İletişimciler İçin Davranış Bilimlerine Giriş. İstanbul: Der Yayınları.İletişim içinde (s. 69-104). Ankara: Pagem Kitabevi. İletişim içinde, (s. 2-32). Ankara: Pagem Akademi.

×