Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Kecerdasn Pelbagai Pelajar Lemah
1. Huraian / Penerangan Berkaitan RPH Kepelbagaian Pelajar ( Pelajar Cemerlang)
Adalah penting untuk menunjukkan perkaitan antara teori dengan penyediaan pelan
pengajaran. Bagi setiap langkah dalam RPH, wajarlah ada rasional dan justifikasi kenapa
sesuatu itu dilakukan. Teori-teori yang dipelajari dalam kursus lain khasnya psikologi,
sosiologi, kurikulum , pemikiran kritis dan sebagainya WAJAR diintegrasikan bersama
dalam penerangan. Contoh profil pelajar diambil kira semasa merancang aktiviti. Soalan
taksiran pula dijadikan sebagai cara untuk melihat sama ada objektif pada hari itu berjaya
atau tidak dan disemak sendiri oleh pelajar untuk maklumbalas segera.
Profil Kelas
Untuk rancangan pengajaran harian 2 ini, ia melibatkan pelajar-pelajar daripada kelas
atau kumpulan pelajar-pelajar yang sederhana dalam akademik. Kelas 4 ERT 3
mempunyai 20 orang pelajar. Setiap kelas ERT adalah lebih baik sekiranya tidak
mempunyai lebih daripada 20 orang pelajar kerana matapelajaran ini banyak melibatkan
aktiviti dalam bengkel yang hanya boleh dikendalikan oleh pelajar dalam bilangan yang
kecil supaya senang diawasi oleh guru dan juga disebabkan peralatan bengkel yang
terhad.
Tajuk pengajaran dan pembelajaran pada hari itu ialah Bab 3 – Pemilihan dan
penyimpan makanan dan sub topiknya ialah Makanan Segar- Sayur-sayuran. Sesi P&P
ini dijalankan selama 80 minit iaitu dua sesi dimana ia bermula pada jam 8.20 pagi
hingga 9.40 pagi. Tujuan waktu P&P ini dijalankan pada waktu pagi adalah kerana pada
waktu ini, pelajar-pelajar segar dan masih boleh menerima input-input daripada guru
serta mereka juga lebih aktif untuk menjalankan aktiviti dalam kelas jika dibandingkan
dengan waktu tengahari di mana pelajar menjadi penat dan daya penerimaan mereka juga
menjadi rendah terutamanya sekiranya guru itu lebih melakukan pengajaran secara
tradisional dimana guru hanya mengajar dan pelajar hanya duduk mendengar.
Dalam tajuk ini sebenarnya pelajar telah didedahkan dan juga telah mempunyai
sedikit pengalaman dalam pengendalian makanan segar semasa mereka menjalani amali
masakan di tingkatan 1 hingga 3 untuk subjek elektif kemahiran hidup- Ekonomi Rumah
Tangga.
2. Secara keseluruhannya saya ingin pelajar menumpukan pada bahagian klasifikasi,
pemilihan dan penyimpanan sayur-sayuran.
Hasil Pembelajaran
Hasil pembelajaran yang saya ingin pelajar peroleh adalalah dua hasil iaitu yang pertama
ialah:
Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit (C), pelajar
Tingakatan 4 ERT 2 (A) dapat:
1. menyatakan ( B-aras) 5 daripada 8 (D) klasifikasi sayur-sayuran
iaitu berdaun, bunga, batang dan pucuk, buah, biji, bebawang, kacang dan akar.
Menyenaraikan diletakkan pada aras pertama Taksonomi Bloom iaitu aras pengetahuan.
Saya mentargetkan hampir keseluruhan pelajar kelas sederhana ini dapat menyenaraikan
hanya 5 daripada 8 klasifikasi sayur-sayuran.
Manakala untuk hasil pembelajaran kedua iaitu:
Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit (C), pelajar
Tingakatan 4 ERT 2 (A) dapat:
2. menghuraikan (B-aras) 60% (D) ciri-ciri pemilihan dan penyimpanan
sayur-sayuran
Untuk hasil pembelajaran kedua ini, ia lebih kepada aras kefahaman dalam Taksonomi
Bloom. Target saya pula pelajar dapat menghuraikan ciri-ciri penyimpanan dan
pemilihan sayur-sayuran ini sebanyak 60% dengan kefahaman mereka sendiri untuk
menerangkannya. Saya tidak mentargetkan peratusan yang tinggi kerana tahap kognitif
pelajar-pelajar kelas hujung adalah kurang jika dibandingkan dengan pelajar dari kelas
pertama.
3. Turutan Aktiviti
Untuk RPH ini, saya menggunakan model Hunter’s Lesson Cycle Design kerana model
ini banyak membantu pelajar untuk mengukuhkan tahap penerimaan mereka untuk subjek
tersebut dengan adanya permodelan, guru menyemak kefahaman murid, guru memantau
dan mengubahsuai sekiranya ada perkara yang perlu dibetulkan, mengadakan praktis
terbimbing dan juga praktis bertempoh yang boleh mengkonkritkan pelajar untuk topik
berkenaaan.
Set Induksi:
Untuk set induksi, proses ini cuma dijalankan secara ringkas iaitu selama 4 minit sahaja
dimana saya menggunakan bahan maujud atau alat fizikal yang pelajar boleh lihat,
sentuh, rasa dan bau iaitu dengan menggunakan tomato dan sayur kangkung dimana
sedikit sebanyak pelajar dapat gambaran mengenai tajuk yang akan guru ajar pada hari
itu. Dalam set induksi, kemahiran berfikir secara secara kritis dan kreatif, pelajar dapat
menjana minda mereka untuk meneka apakah tajuk yang akan diajar oleh guru. Nilai
kerjasama juga diterap dimana 2 daripada 20 orang pelajar memberi kerjasama dengan
meneka secara sukarela pengajaran yang ingin guru ajar pada hari itu.
Maklumkan objektif pembelajaran:
Guru memaklumkan objektif pembelajaran kepada pelajar supaya mereka mendapat
gambaran apakah yang perlu mereka dapat pada akhir pengajaran nanti dan apa
kepentingan menguasai isi pelajaran tersebut.
Input pengajaran:
Untuk menyampaikan input tentang topik yang ingin diajar, guru menggunakan alat
bantu mengajar daripada slaid powerpoint yang telah disediakan guru (Rujuk Lampiran
BBM- 2) untuk memberi penerangan kepada pelajar tentang klasifikasi, pemilihan dan
penyimpanan sayur-sayuran. Guru menggunakan slaid powerpoint yang disediakan oleh
guru keran ia lebih mudah untuk difahami oleh pelajar daripada menggunakan buku teks.
4. Permodelan:
Untuk menjalankan aktiviti, guru menggunakan kaedah kecerdasan pelbagai iaitu visual
kepada pelajar-pelajar sederhana ini dimana mereka berkebolehan mengesan dan
menggambarkan gambar (Rujuk Lampiran BBM 4) yang diberikan oleh guru serta
mengaitkannya dengan isi pelajaran hari tersebut. Sebab mengapa guru menggunakan
kaedah visual ini kerana pelajar daripada kelas sederhana ini gemar melihat gambar-
gambar daripada tulisan yang berjela-jela dan sukar untuk mereka fahaminya.
Semak Kefahaman Murid:
Guru bertindak sebagai pembimbing atau penggerak kepada penyelesaian yang dilakukan
oleh para pelajar dimana guru menerangkan keperluan untuk melakukan tugasan secara
berkumpulan dengan memberi peluang kepada setiap rakan dalam kumpulan untuk
menyumbang idea. Di sini kemahiran sosial iaitu pelajar menjadi penyokong yang baik
kerana memberi dan menghormati idea rakan-rakan yang lain serta memberi cadangan
yang bernas untuk meyokong idea rakan-rakan.
Pelajar pula diminta untuk merekodkan hasil perbincangan daripada apa yang
mereka faham dari gambar yang diberi. Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif iaitu
menjana idea juga dipraktikkan di mana setiap pelajar digalakkan untuk menyumbangkan
idea mereka atau menghasilkan idea yang asli dan bernilai dalam pembentukkan peta
konsep yang kreatif yang berkaitan dengan gambar dan isi pelajaran berkaitan dengan
klasifikasi, pemilihan dan penyimpanan sayur-sayuran. Guru mengemukakan panduan
bahan rangsangan (Rujuk Lampiran BBM 5) untuk membantu murid membuat keputusan
terbaik dalam aktiviti
Pantau dan ubah suai:
Pada sesi ini guru telah memantau serta membimbing pelajar agar tidak tersasar daripada
objektif pembelajaran dan pembincangan serta memberi panduan kepada pelajar untuk
menyelesaikan masalah dalam aktiviti mereka.
5. Praktis terbimbing:
Pelajar telah diberikan masa selama 20 minit untuk menyediakan peta konsep yang
kreatif merujuk kepada jadual GO banding beza yang mereka isikan. Pelajar juga
bersama-sama bekerjasama untuk menyediakan peta konsep yang paling kreatif di atas
kertas mahjung yang disediakan oleh guru. Manakala guru akan terus memantau aktiviti
atau tugasan yang diberikan kepada pelajar agar mereka tidak tersasar.
Praktis bertempoh:
Untuk praktis bertempoh guru telah meminta pelajar untuk merumuskan apa yang telah
mereka pelajari dan perolehi daripada pengajaran dan aktiviti yang dijalankan.
Kemudian, guru mengedarkan soalan taksiran dan memberi pelajar 5 minit untuk
menjawab diikuti dengan semakan jawapan yang ditulis di papan putih. Soalan yang
dikemukan adalah soalan kognitif yang ingin menguji tahap kefahaman dan pengetahuan
pelajar mengenai topik yang diajar.
Penutup:
Untuk penutup, guru merumuskan apa yang pelajar belajar pada hari tersebut,
mengatakan nilai yang mereka perolehi secara tidak langsung semasa proses P&P ini
berjalan serta menekankan sekali lagi isi pelajaran yang perlu pelajar kuasai.