Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Co chciałoby nam powiedzieć dziecko z autyzmem….

2 741 vues

Publié le

autism, children, communication

Publié dans : Formation
 • Soyez le premier à commenter

 • Soyez le premier à aimer ceci

Co chciałoby nam powiedzieć dziecko z autyzmem….

 1. 1. Co chciałoby nam powiedzieć dziecko z autyzmem…. doświadczenia Przedszkola Publicznego Integracyjnego Nr 51 w Opolu Jolanta Mrozińska neurologopeda, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z autyzmem
 2. 2. Przedszkole Publiczne Integracyjne Nr 51
 3. 3. ∗ Przedszkole rozpoczęło swoją działalność 3 października 1983 r. ∗ Przełomową datą w historii przedszkola był 1 września 1996 r., kiedy to rozpoczęto realizację programu „Integracja - szansą wychowania nowego pokolenia”. ∗ W pierwszym roku wdrażania programu w placówce zaczęły funkcjonować dwa oddziały integracyjne, w których już znalazły miejsce dzieci z autyzmem. Historia…
 4. 4. ∗ Obecnie w przedszkolu jest siedmioro dzieci z diagnozą autyzmu. ∗ Czworo dzieci uczęszcza do grup integracyjnych, troje jest w oddziale specjalnym dla dzieci z autyzmem. ∗ Zakwalifikowanie dziecka do danej grupy uzależnione jest poziomu funkcjonowania dziecka. ∗ Kadra przedszkola stale podnosi kwalifikacje w kierunku pracy z dzieckiem z autyzmem (obecnie 4 osoby są terapeutami wczesnego wspomagania dziecka z autyzmem, kilka osób jest w trakcie zdobywania kwalifikacji) Dzieci z autyzmem w PPI Nr 51 w Opolu
 5. 5. ∗ To prawda… Jednak w trakcie podróży można przeżyć wiele radości z różnych odkryć. ∗ Dziecko z autyzmem, to nie dziwak – to człowiek z potencjałem, któremu możemy pomóc odkryć się i realizować, rozwijać. „Do ważnych miejsc nie da się dotrzeć na skróty”. (Beverly Shils)
 6. 6. 10 RZECZY, O KTÓRYCH CHCIAŁOBY NAM POWIEDZIEĆ DZIECKO Z AUTYZMEM
 7. 7. 1. PRZEDE WSZYSTKIM JESTEM DZIECKIEM. MAM AUTYZM. NIE JESTEM „AUTYSTYCZNY”.
 8. 8. ∗ Osoba dorosła może określić sama siebie. Jako dorosły możesz siebie scharakteryzować za pomocą jednej cechy. ∗ Ja jednak jestem dzieckiem i cały czas się rozwijam. Nikt nie wie, na co będzie mnie stać w przyszłości. ∗ Jeżeli będziesz mnie określał za pomocą jednej właściwości, możesz zaniżyć moje możliwości.
 9. 9. 2. MOJA PERCEPCJA ZMYSŁOWA JEST ZABURZONA.
 10. 10. ∗ Zwykłe obrazy, zapachy, dźwięki, smaki, bodźce dotykowe – dla innych osób normalne i niezauważalne- wywołują we mnie dotkliwy ból, otoczenie wydaje mi się wrogie. ∗ Może ci się wydawać, że uciekam lub staję się agresywny, ja jednak próbuję się w ten sposób bronić.
 11. 11. 3. PAMIĘTAJ ,ABY DOSTRZEGAĆ RÓŻNICĘ MIĘDZY TYM, CZEGO NIE CHCĘ, A TYM CZEGO NIE MOGĘ (NIE POTRAFIĘ). ∗ To nieprawda , że nie słucham poleceń. Ja po prostu nie potrafię zrozumieć , o co ci chodzi. ∗ Zamiast wołać , podejdź i zwróć się do mnie prostymi słowami. ∗ Dzięki temu zrozumiem, czego ode mnie oczekujesz i co za chwilę ma się zdarzyć.
 12. 12. 4. MYŚLĘ W SPOSÓB KONKRETNY. JĘZYK TRAKTUJĘ DOSŁOWNIE. ∗ Gra słów, niuanse, podwójne znaczenie, metafory oraz sarkazm są dla mnie na ogół niezrozumiałe.
 13. 13. 5. MAM OGRANICZONY ZASÓB SŁÓW. BĄDŹ WOBEC MNIE CIERPLIWY.
 14. 14. ∗ Brakuje mi słów, by opisać własne uczucia. ∗ Mam trudności z przekazaniem swoich potrzeb. ∗ Zwracaj uwagę na język mojego ciała oraz inne sygnały, poprzez które staram się przekazać, że coś jest nie w porządku. ∗ Mogę też wypowiadać się jak profesor, jednak nie rozumiem używanych terminów.
 15. 15. 6. POSŁUGIWANIE SIĘ JĘZYKIEM SPRAWIA MI TRUDNOŚĆ,DLATEGO MAM LEPSZĄ PERCEPCJĘ WZROKOWĄ.
 16. 16. ∗ Pokaż mi, w jaki sposób mam wykonać zadanie, zamiast tłumaczyć to słownie. ∗ Bądź gotów powtórzyć to wiele razy. Powtórki pomagają mi w uczeniu się nowych umiejętności. ∗ Plan dnia pomaga mi w wykonywaniu poszczególnych czynności. Znika stres i napięcie. Mogę zrobić to, czego ode mnie oczekujesz.
 17. 17. PLAN DNIA
 18. 18. 7. SKUPIAJ, PROSZĘ, UWAGĘ NA TYM , CO POTRAFIĘ, A NIE NA TYM , CZEGO NIE MOGĘ.
 19. 19. 8. POMAGAJ MI W NAWIĄZYWANIU KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH.
 20. 20. ∗ Może wydawać się, że nie chcę bawić się z innymi dziećmi – w rzeczywistości nie wiem, w jaki sposób rozpocząć rozmowę lub podjąć zabawę. ∗ Zachęć inne dzieci, by poprosiły mnie do zabawy, będę zachwycony. ∗ Dobrze sobie radzę z zabawami, które mają przejrzystą strukturę – początek i koniec.
 21. 21. ∗ Nie potrafię rozpoznawać wyrazu twarzy innych osób, mowy ich ciała oraz emocji. ∗ Potrzebuję pomocy, bym nauczył się reagować w sytuacjach społecznych. ∗ Zrozum mnie bez używania słów.
 22. 22. 9. SZANUJ MNIE… ∗ Nie wybrałem sobie autyzmu. ∗ Jeśli udzielisz mi pomocy, moje szanse na samodzielne dorosłe życie wzrosną.
 23. 23. 10. CIERPLIWOŚĆ, CIERPLIWOŚĆ, CIERPLIWOŚĆ… ∗ Mogę się stać wspaniałym człowiekiem, jeśli znajdę w tobie oparcie. ∗ Bądź moim przewodnikiem i przyjacielem.
 24. 24. 2 kwietnia Światowy Dzień Autyzmu. Już od 3 lat z inicjatywy naszego przedszkola miasto Opole uczestniczy w akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. Początkowo akcja polegała na oświetleniu wieży Ratusza i roznoszeniu krokusów do opolskich urzędów, miejsc użyteczności publicznej i mieszkańców Opola. Towarzyszył temu I Konkurs plastyczny dla dzieci z autyzmem z województwa opolskiego, który jest corocznie organizowany. Zwieńczeniem konkursu są spotkania dzieci z autyzmem, ich opiekunami, nauczycielami i rodzicami. Akcję corocznie poszerzamy o dodatkowe formy m.in. warsztaty dla rodziców, nauczycieli.
 25. 25. 2 kwietnia Światowy Dzień Autyzmu.
 26. 26. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Wykorzystano w prezentacji książkę Ellen Notbohm „10 rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem”

×