Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Fakte reale rreth ndotjes Globale

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 5 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Similaire à Fakte reale rreth ndotjes Globale (20)

Publicité

Plus par #MesueseAurela Elezaj (20)

Publicité

Fakte reale rreth ndotjes Globale

  1. 1. 10 Fakte reale rreth ndotjes Globale 14 miliard paund mbetje ne oqean Rreth 14 miliard paund mbetje derdhen ne vit brenda ne oqean. Kjo eshte nje arsye me shume per te bere nje shetitje anes detit dhe jo te hedhim mbetje ne te, por ta pastrojme. Pasi do te vij nje moment qe nuk do te mund ta shijojme me relaksin, bukurine dhe ajrin e fresket qe na dhuron deti.
  2. 2. Peshqit po nderrojne gjini Rreth nje e treta e peshqve te cilet u perkasin gjinise mashkullore ne lumenjte e Britanise, po ndryshojne gjini, e kjo per shkak te ndotjes. Nje nga arsyet qe supozohet se po ndodh kjo gje eshte nga ujrat e zeza dhe piluat e kontrrollit te shtatezanise. Vdekshmeria e femijeve Ne te gjithe boten, vdesin rreth 15 milion femije nen moshen 5 vjec, per shkak te semundjeve te ndryshme nga pirja e ujit. Tani sic e dime, askush nuk semuret duke pire uje, pasi uji eshte shume i nevojshem per njeriut. Keshtu qe shkaktari kryesor i ketyre vdekjeve, eshte ndotja e ujit. Disa arsye te tjera te ndotjes Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, njerezit hedhin 1,8 miliard pelena te perdorura, 220 milion goma, si dhe 30 miliarde kupa shkume ne vit. Kjo tregon dhe pse ka kaq shume mbeturina.
  3. 3. Ngordhja e kafsheve Me shume se 1 milion shpende uji dhe 100,000 gjitare uji ngordhin nga ndotja e ujit. Imagjinonise sa mund te jete numri i peshqve te ngordhur brenda nje viti! Liqeni i Kuarceve Liqeni i Kuarceve ne Rusi eshte nje "liqen" mbetjesh, dhe i cilesuar si vendi me i ndotur ne bote. Nese qendron 5 min prane tij, pa mbrojtje, mund te vdesesh.
  4. 4. Liqenet e ndotura Rreth 50% e liqeneve ne Amerike jane aq te ndotur saqe nuk mund te futesh ne to, madje dhe peshqit nuk mund te qendrojne me ne ato ujera. Te mos largohemi kaq shume, kemi Liqenin Artificial te Tiranes, cdo dite e me teper ai po ndotet nga mbeturinat qe qytetaret hedhin ne te. Shume shpejt nga nje vend relaksi, do te kthehet ne nje grumbull te madh plehrash. Zona e vdekur ne Gjirin e Meksikes Lumi i Missisipit sjell rreth 1.6 milion ton mbetje ne vit, ne Gjirin e Meksikes, duke krijuar keshtu nje "zone te vdekur" me madhesine e New Jersey-it (23,000 Km katror). Mund ta shikoni se sa dem i madh eshte shkaktuar atje, me ane te fotos ne te majte.
  5. 5. = Diokisid i karbonit, Kina Kina eshte produesi me i madh ne bote i Dioksidit te Karbonit. Ajo prodhon me shume dioksid karboni se SHBA-ja dhe Kanadaja bashke. Madje dioksidi i karbonit ne kete vend eshte rritur me 171% qe nga viti 2000. Demi nga ana monetare Ndotja e ujrave i kushton ekonomise globale 12.8 miliard dollare ne vit, si dhe vdekje dhe demtime. Ky informacion eshte marre nga nje liber i Cheryl Jakab ne vitin 2007. Punoi : #MesueseAurela

×