Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
#MesueseAurela
Durrësi është qyteti i dytë më i madh në Shqipëri. Qyteti ka mbi 200,000
banorë dhe njëkohësisht është qend...
#MesueseAurela
Gjeografia
Durrësi është e vendosur në brigjet e detit Adriatik, rreth 30
kilometra (në vijë të drejtë) në ...
#MesueseAurela
Transporti
Durrësi ndodhet rreth 35 km larg Tiranës kryeqytetit të Shqipërisë.
Është qendra e sistemit heku...
#MesueseAurela
Njerez te famshem ne Durres
Anastasios, perandor i Perandorisë Bizantine, Karl Topia, kont dhe
princ i Durë...
#MesueseAurela
Durresi
Guida Turistike
Nje vend qe duhet vizituar patjeter!
#MesueseAurela
Gastronomia
Shqiperia ka nje shumellojshmeri gatimesh.Edhe ne Durre ska nje shumellojshmeri
shijesh te ardh...
#MesueseAurela
Arkeologjia
Durresi ka nje arkeologji te pasur per shkak te pushtimeve dhe
regjimeve te ndryshem qe kane nd...
#MesueseAurela
Besimet fetare
Shqiperia njihet ne te gjithe boten si nje shtet i cili ka nje tolerance
fetare,ku bashkejet...
#MesueseAurela
Hotelet ne Durres
Hotel Bleart
Restorante te ndryshem brenda hoteleve.
Hotel Adreatik
#MesueseAurela
Emblema e Durrësit
Qyteti i Durrësit ka emblemen e tij, e cila është zbërthyer në
flamur, në vulë e medialo...
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !

2 528 vues

Publié le

Guida Turistike .....

Nje vend qe duhet vizituar patjeter !

#MesueseAurela

Publié dans : Art & Photos
 • Soyez le premier à commenter

Durrësi.........Nje vend qe duhet vizituar patjeter !

 1. 1. #MesueseAurela Durrësi është qyteti i dytë më i madh në Shqipëri. Qyteti ka mbi 200,000 banorë dhe njëkohësisht është qendra e prefekturës dhe qarkut të Durrësit. Është një nga qytetet më të lashtë dhe më të rëndësishëm ekonomikë të Shqipërisë. Durrësi është i vendosur në bregdetin qëndror shqiptar, rreth 33 km (21 mi), në perëndim të kryeqytetit Tiranë. Ai ndodhet në një nga pikat më të ngushta të Detit Adriatik, përballë porteve italiane të Barit (300 km/186 mi larg) dhe Brindisit (200 km/124 mi larg). Qyteti i Durrësit është i populluar nga rreth 202.000 banorë(me të dhënat e vitit 2009). Në qytetin e Durrësit ndodhet universiteti më i ri publik në Shqipëri i quajtur Aleksandër Moisiu. Durrësi mbahet mend edhe si kryeqyteti i shtetit shqiptar nga 7 marsi 1914 deri më 11 shkurt 1920. Durrësi u bë kryeqytet i Mbretërisë së Shqipërisë nga Princ Vidi kur ai zbarkoi më 7 mars 1914 e deri në vendimin e Kongresit të Lushnjës të datës 11 shkurt 1920 për shpalljen e Tiranës si kryqytetin e ri të shtetit shqiptar.
 2. 2. #MesueseAurela Gjeografia Durrësi është e vendosur në brigjet e detit Adriatik, rreth 30 kilometra (në vijë të drejtë) në perëndim të Tiranës. Sot, qyteti përhapet jashtë në vendbanimet e ndërtimeve në fushën nga lindja. Vendi është mjaft i ulët në jug në gjirin e Durrësit.
 3. 3. #MesueseAurela Transporti Durrësi ndodhet rreth 35 km larg Tiranës kryeqytetit të Shqipërisë. Është qendra e sistemit hekurudhor shqiptar. Gjithashtu Durrësi është edhe porti më i rëndësishëm në vend dhe lidhet me Italinë me anë të trageteve të linjës Durrës - Bari, Durrës - Ankona, Durrës - Trieste. Lidhet me Slloveninë me anë të tragetit të linjës Durrës - Kuper. Për më tepër Durrësi është edhe pikënisja e korridorit 8, si dhe kryqëzim i linjave më të rëndësishme të autorrugëve, ku më e rëndësishmja është linja Durrës - Kukës - Morinë e cila lidh Shqipërinë meKosovën duke shkurtuar largësinë e udhëtimit.
 4. 4. #MesueseAurela Njerez te famshem ne Durres Anastasios, perandor i Perandorisë Bizantine, Karl Topia, kont dhe princ i Durësit. Leonik Tomeu, profesor i Nikola Kopernikut në Universitetin e Padovës. Dom Nikollë Kaçorri prift, zëvënskryeminstër, patriot dhe firmëtar i Deklaratës të Pavarësisë së Shqipërisë. Panajot Pano, futbollist. Kristaq Rama, skulptor i popullit. Mirush Kabashi, aktor. Zajmina Vasjari kengetare. Sokol Olldashi,politican. Mirush kabashi ,aktor Zajmina vasjari,kengetare Panajot Pano, futbollist Leonik tomeo Sokol olldashi ,politikan
 5. 5. #MesueseAurela Durresi Guida Turistike Nje vend qe duhet vizituar patjeter!
 6. 6. #MesueseAurela Gastronomia Shqiperia ka nje shumellojshmeri gatimesh.Edhe ne Durre ska nje shumellojshmeri shijesh te ardhura nga perzieria e popullsis nga vende te ndryshme te Shqiperis ,duke e pasuruar kuzhinen e durresit akoma me shume. Shishqebap Dollma Byrek te ndryshem Bufe te ndryshme Tave Kosi Jahni me mish qingji Bakllava
 7. 7. #MesueseAurela Arkeologjia Durresi ka nje arkeologji te pasur per shkak te pushtimeve dhe regjimeve te ndryshem qe kane ndodhur pergjate viteve te ndertimit te ketij qyteti.Disa nga me kryesoret jane: Amfteatri Torra Vila e Zogut
 8. 8. #MesueseAurela Besimet fetare Shqiperia njihet ne te gjithe boten si nje shtet i cili ka nje tolerance fetare,ku bashkejetojne fe te ndryshme ne nje harmoni . Ne cdo qytet ka dhe kisha dhe xhamia . Si ne te gjithe shqiperin edhe ne Durres ka tolerance fetare dhe kemi dhe kishe dhe xhami. Kisha Xhamia
 9. 9. #MesueseAurela Hotelet ne Durres Hotel Bleart Restorante te ndryshem brenda hoteleve. Hotel Adreatik
 10. 10. #MesueseAurela Emblema e Durrësit Qyteti i Durrësit ka emblemen e tij, e cila është zbërthyer në flamur, në vulë e medialon. U bë i mundur mbas shpalljes së konkursit për emblemën e qytetit, hapur nën kujdesin e Drejtorisë së Muzeut. Mbas konkursit dhe debatit shkencor me pjesmarrjen e autoriteteve lokale, intelektualëve, forcave krijuese artistike e arkitektëve, fitoi maketi i paraqitur nga piktori Nikolet Vasia dhe nga konsulenti historian Sali Hidri. Medalioni me stemën e Bashkisë, u realizua në Monopoli të Italisë. Stema e Bashkisë u miratua me Vendim të Këshillit Bashkiak Nr 41 dt 05.06.1995. Ajo paraqet tre momente të rëndësishme të zhvillimit historik të qytetit, dhënë nëpërmjet simboleve: Anija Liburne, Muri Rrethues i kohës së Perandor Anastasit I (491-518) dhe Luani i stemës së Karl Topisë që i dha pavarësi politike qytetit të Durrësit

×