Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.
 Gjuha zyrtare : Spanjishtja
 Kryeqyteti : Meksiko
 Sistemi :Republikë federale presidenciale
 President :Enrique Peña...
Gjuha zyrtare : Anglishtja, Frengjisht
Kryeqytetii : Otava
Sistemi :Mbretëri
Mbretëresh Elizabeth II
Guvernator Michaëlle ...
AMERIKA VERIORE
Amerika Veriore
Sipërfaqja : 24,709,000
Popullsia 523,736,000
Dendësia 21.2/km²
Shtete :23
Gjuhët  Anglis...
 Amerika Jugore është me një sipërfaqe prej
17.843.000 km²
 dhe një popullsi prej 355.070.540
banorësh, kontinenti i kat...
 Argjentina:2,766,89037,812,814 Bolivia: 1,098,5808,445,1347.7
 Brazili:8,511,965176,029,56021 Kili:756,95015,498,9302
...
 Kryeqyteti- Buenos Aires
 Qyteti më i madh-Buenos
Aires
 Gjuha zyrtare-Gjuha
spanjolle
 Pavarësia-9 korrik 1816
 Fes...
Kontinenti EVROPIAN është një nga shtatë kontinentet tradicionale politike , dhe
nje pjese e kontinentit gjeografik të Evr...
Kryeqyteti :Londra
Qyteti më i madh-Londra
Gjuha zyrtare-anglishtja
Forma e qeverisë : Monarki konstitucionale parlamentar...
Kryeqyteti :Berlini
Qyteti më i madh Berlini
Gjuha zyrtare :Gjuha gjermane
Pavarësia :23 maj 1949
Forma e qeverisëRepublik...
Kryeqyteti: Roma
Qyteti më i madh: Roma
Gjuha zyrtare: Gjuha italiane
Pavarësia:17 mars 1861
Festa kombëtare: 17 marsi
For...
Kryeqyteti: Madridi
Qyteti më i madh: Madridi
Gjuha zyrtare: Gjuha spanjolle,
Forma e qeverisë: Monarki parlamentare
Mbret...
Franca eshte shtet i Evropës perëndimore , është i përbërë nga Franca metropolitane dhe nga
departamentet e përtejdetit
. ...
Azia është kontinenti më i madh dhe me dendësi më të madhe të popullsisë nga të
gjitha kontinentet e tjera. Ky kontinent m...
Turqia , zyrtarisht Republika e Turqisë , është një vend
dykontinental, që shtrihet në Azinë e Vogël dhe në Ballkan
, Evro...
Republika Popullore e Kinës, më thjeshtë Kina ndodhet në pjesën lindore të kontinentit
të Azisë, në bregun perendimor të O...
 Japonia është një shtet ishullor në Azinë lindore. Ndodhet në Oqeanin paqësor shtrihet në
lindje të Detit të Japonisë , ...
Rusia , e njohur zyrtarisht edhe si Federata Ruse, është një shtet në veri të
Euroazisë, masivit të përbashkët tokësor të ...
 Afrika është njëri nga kontinentet e rruzullit tokësor. Përndryshe është i njohur edhe si kontinenti i
zi.
 Origjina e ...
 India emri zyrtar Republika e Indisë, është një shtet në Azinë Jugore . India është
shteti i shtatë i madh për nga sipër...
 Egjipti ndodhet në pjesën më veri-lindore të Afrkës dhe në veri të vendit ka dalje në Detin
Mesdhe. Egjipti në veri-lind...
 Gjuha :Gjuha madagaskare dhe Gjuha frënge
 Kryeqyteti: Antananarivo
 Madagaskari ndodhet në brigjet jug-lindore të Afr...
 Republika e Afrikës së Jugut është shtet në jugun e Afrikës. Ne lindje dhe rrethohet
nga Oqeani
Atlantikë dhe Oqeani Ind...
Australia (Komonuellthi i Australisë, është një vend që përfshin kontinentin e Australisë, ishullin e
Tasmanisë dhe shumë ...
Zelanda e Re është një shtet ishull në pjesën
jugperëndimore të OqeanitPaqësorqë përbëhet
nga dy ishuj të mëdhenj (Ishulli...
 Antarktida (ang. Antarctica) ose siç quhet ndryshe edhe si kontinenti i bardhë, përfshin të
gjitha viset që shtrihen mid...
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Kontinentet e planetit tone
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Kontinentet e planetit tone

10 825 vues

Publié le

PROJEKT

KONTINENTET
E
PLANETIT TONE

#MesueseAurela

Publié dans : Données & analyses
 • Login to see the comments

Kontinentet e planetit tone

 1. 1.  Gjuha zyrtare : Spanjishtja  Kryeqyteti : Meksiko  Sistemi :Republikë federale presidenciale  President :Enrique Peña Nieto  Sipërfaqja -1 ,964,375 Popullsia : 106,202,903
 2. 2. Gjuha zyrtare : Anglishtja, Frengjisht Kryeqytetii : Otava Sistemi :Mbretëri Mbretëresh Elizabeth II Guvernator Michaëlle Jean Kryeministër Stephen Harper Sipërfaqja 9,984,670 km² Popullsia - 32,805,041
 3. 3. AMERIKA VERIORE Amerika Veriore Sipërfaqja : 24,709,000 Popullsia 523,736,000 Dendësia 21.2/km² Shtete :23 Gjuhët  Anglisht , Spanjisht, Ferngjisht Qytete më të mëdha :
 4. 4.  Amerika Jugore është me një sipërfaqe prej 17.843.000 km²  dhe një popullsi prej 355.070.540 banorësh, kontinenti i katërt më i madh I tokës .  Amerika Jugore shtrihet në pjesën jugore të kontinentit të Amerikës. Ajo shtrihet ndërmjet detit të Karaibeve, në veri, Oqeanit Atlantik , në lindje dhe Oqeanit Paqësor , në perëndim. Është i vetmi kontinenticili i afrohet më shumë Antarktikut  Amerika Jugore gjendet larg rrugëve të rëndësishme ndërkombëtare, ujore dhe ajrore, dhe larg kontinenteve të zhvilluara.
 5. 5.  Argjentina:2,766,89037,812,814 Bolivia: 1,098,5808,445,1347.7  Brazili:8,511,965176,029,56021 Kili:756,95015,498,9302   Guajana:214,970698,2093.2 Paraguaji :406,7505,884,49114  Peruja:1,285,22027,949,63922 Surinami:163,270436,4942.7  Uruguaji:176,2203,386,57519 Kolumbia:1,138,91041,008,2276  Ekuadori:283,56013,447,49447
 6. 6.  Kryeqyteti- Buenos Aires  Qyteti më i madh-Buenos Aires  Gjuha zyrtare-Gjuha spanjolle  Pavarësia-9 korrik 1816  Festa kombëtare-9 korriku  Forma e qeverisë :Republikë federale  Gjuha-Portugalisht  Kryeqyteti-Brasília  Forma e qeverisë: Republika Federale Presidenciale  Kryetarë-Dilma Rousseff  Sipërfaqja:8.514.215 km²  Popullsia:192.272.890  Dendësia e popullsisë:22 për banorë në km²
 7. 7. Kontinenti EVROPIAN është një nga shtatë kontinentet tradicionale politike , dhe nje pjese e kontinentit gjeografik të Evroazise . Evropa rrethohet në veri nga Oqeani i Ngrire i Veriut , në perëndim nga Oqeani Atlantik , në jug nga Deti Mesdhe , dhe në juglindje nga Malet Kaukaz, Deti i zi dhe ngushticat që e lidhin atë me Detin Mesdhe. Në lindje, Evropa kryesisht ndahet nga Azia nga ndarja ujore e Maleve Urale, Lumi Ural dhe Deti Kaspik .
 8. 8. Kryeqyteti :Londra Qyteti më i madh-Londra Gjuha zyrtare-anglishtja Forma e qeverisë : Monarki konstitucionale parlamentare Kryeministri -David Cameron Mbretresha-Elizabeth II Sipërfaqja -243,610 km²
 9. 9. Kryeqyteti :Berlini Qyteti më i madh Berlini Gjuha zyrtare :Gjuha gjermane Pavarësia :23 maj 1949 Forma e qeverisëRepublik federative parlamentare Kryetari i shtetit:Joachim Gauck Kancelarja:Angela Merkel Sipërfaqja: 357 111.91 km²
 10. 10. Kryeqyteti: Roma Qyteti më i madh: Roma Gjuha zyrtare: Gjuha italiane Pavarësia:17 mars 1861 Festa kombëtare: 17 marsi Forma e qeverisë:Republikë parlamentare Kryetari i shtetit:Giorgio Napolitano Kryeministri:Enrico Letta Popullesia :60 626 442 banorë Dendësia :202 banorë/km²
 11. 11. Kryeqyteti: Madridi Qyteti më i madh: Madridi Gjuha zyrtare: Gjuha spanjolle, Forma e qeverisë: Monarki parlamentare Mbreti : Juan Carlos Kryeministri: Mariano Rajoy Brey
 12. 12. Franca eshte shtet i Evropës perëndimore , është i përbërë nga Franca metropolitane dhe nga departamentet e përtejdetit . Parisi është qyteti më i madh dhe kryeqytet i Francës. Franca është njëra nga themelueset e Bashkimit Evropian (BE). Franca kufizohet me Belgjikën në veri, me Luksemburgun ne veri-lindje, me Gjermaninë, Zvicrën dhe Italinë në lindje dhe në jug me Spanjën, Andorrën dhe Monakon. Ajo laget në jug-lindje nga deti Mesdhe, në perëndim nga oqeani Atlantik dhe në veri- perëndim nga kanali i La Manshit .
 13. 13. Azia është kontinenti më i madh dhe me dendësi më të madhe të popullsisë nga të gjitha kontinentet e tjera. Ky kontinent mbulon 8.6% të tërë sipërfaqes së tokës, është 4.5 herë më e madhe se Evropa dhe përbën 60% të popullatës botërore Kufijtë e Azisë janë tokësorë dhe detarë. Në veri ka dalje në Oqeanin e Ngrirë të Veriut; në jug futet thellë në Oqeanin Indian; në lindje brigjet e saj lagen nga Oqeani Paqësor, kurse në perëndim, Deti Kaspik , Deti i Zi dhe Deti Egje. Malet dhe lumi Ural e ndajnë atë nga Evropa. Në perëndim ndodhen: Mali Kaukaz, Gryka e Bosforit dhe Dardanelet Nga Afrika , Azinë e ndan: Kanali i Suezit dhe Deti i Kuq. Nga Amerika Veriore e ndan ngushtica e Beringut (e gjerë 85 km).
 14. 14. Turqia , zyrtarisht Republika e Turqisë , është një vend dykontinental, që shtrihet në Azinë e Vogël dhe në Ballkan , Evropë . Në Turqi është vendkalimi i njohur strategjik ku ndodhet ura e Bosforit , e cila në veri ka Detin e Zi ndërsa në jug Detin Mesdhe gjegjësisht Detin Egje. Turqia kufizohet nga tetë vende: Greqia dhe Bullgarianë veri- perëndim; Gjeorgjia, Armenia dhe Azerbajxhani në veri- lindje; Irani në lindje; Iraku dhe Siria në jug.
 15. 15. Republika Popullore e Kinës, më thjeshtë Kina ndodhet në pjesën lindore të kontinentit të Azisë, në bregun perendimor të Oqeanit Atlantik. Me sipërfaqe e tokësore rreth 9 milionë e 600 mijë kilometra katërore. Kina është vendi më i madh në Azi dhe vendi i tretë i madh në botë, duke u rradhitur pas Rusisë dhe Kanadasë. Territori i Kinës fillon nga veriu në mes të lumit Heilungjan në veri të lumit Mohë vazhdon në jug deri në Zëmansha në skajin e arqipelakut Nansh, duke kaluar 49 gradë me një distancë prej 5500 kilometrash. Nga lindja fillon nga kryqezimin e lumit Heilungjan me lumin Usuri ( në 135 gradë 05’ të milidianit lindor) e vazhdon në perendim deri në rafshnatën Pamis Republika Popullore e Kinës
 16. 16.  Japonia është një shtet ishullor në Azinë lindore. Ndodhet në Oqeanin paqësor shtrihet në lindje të Detit të Japonisë , Republikës Popullore të Kinës ,Koresë veriore, Koresë jugore dhe Rusisë, nga Deti Okhotsk në veri tek Deti i Kinës Lindore dhe Taivani në jug.  Japonia përbëhet prej më se 3,000 ishuj që e bëjnë atë arkipelag .  Ishujt më të mëdhen janë :  Honshū, Hokkaidō,Kyūshū dhe Shikoku që së bashku përbëjnë 97% të sipërfaqes tokësore të Japonisë
 17. 17. Rusia , e njohur zyrtarisht edhe si Federata Ruse, është një shtet në veri të Euroazisë, masivit të përbashkët tokësor të Evropës dhe Azisë. Ajo është një shtet federal gjysmë-presidencial dhe përbëhet nga 83 subjekte federale me shkallë të ndryshme të vetëqeverisjes. Rusia kufizohet, nga veriperëndimi në juglindje, me Norvegjinë, Finlandën, Estoninë, Letoninë, Lituaninë , Poloninë, Bjellorusinë, Ukrainën, Gjeorgjinë, Azerbajxhanin, Kazakistanin, Republikën Popullore të Kinës, Mongolinë dhe Republikën Popullore Demokratike të Koresë.
 18. 18.  Afrika është njëri nga kontinentet e rruzullit tokësor. Përndryshe është i njohur edhe si kontinenti i zi.  Origjina e emrit Afrikë vjen nga gjuha berberë të cilët janë popull kavkasoid i Afrikës veriore.  Afrika është një kontinent i një rrafshnalte, e cila ngritët pjerrët nga oqeanet që e rrethojnë, në pjesën më të madhe. Relievit të lartë i takon 90 % të sipërfaqes. Paraqitet si një mburojë, e krijuar nga palosjet shumë të vjetra gjeologjike, si dhe pjesërisht nga shtresat vullkanike dhe neogjene.  Ajo shtrihet në të dy anët e Ekuatorit gati tërësisht në brezin e nxehtë midis 37° të gjerësisë gjeografike veriore, 34° të gjerësisë gjeografike jugore, 17° në gjatësi perëndimore dhe 49° të gjatësisë gjeografike lindore.
 19. 19.  India emri zyrtar Republika e Indisë, është një shtet në Azinë Jugore . India është shteti i shtatë i madh për nga sipërfaqja, ndërsa e dyta për nga ana e popullsisë.  Bregdeti i Indisë është e gjatë 7.517 kilometra.  Ky shtet Jug-Azian konsiderohet si një ndër shtetet që në dekadat e fundit ka arritur zhvillim të madh ekonomik shumë shpejt, dhe është "Ekonomia" më e madhe e 12'të e Botës. Krahas zhvillimeve ekonomike, varfëria në Indi është një realitet. Një numër të konsiderueshme të popullsisë së Indisë janë Analfabet.
 20. 20.  Egjipti ndodhet në pjesën më veri-lindore të Afrkës dhe në veri të vendit ka dalje në Detin Mesdhe. Egjipti në veri-lindje kufizohet me Izraelin, në lindje me Detin e Kuq , në jug me Sudanin dhe në tërë pjesen perendimore kufizohet meLibine.  Egjipti është një nga vendet më të populluara në Afrikë dhe Lindjen e Mesme. Pjesa më e madhe e saj të vlerësuar 77400000 milion jetojnë pranë bregut të lumit Nil, në një sipërfaqe prej rreth 40.000 kilometra katrorë (15.000 sq mi), ku e vetmja tokë të punueshme bujqësore është gjetur
 21. 21.  Gjuha :Gjuha madagaskare dhe Gjuha frënge  Kryeqyteti: Antananarivo  Madagaskari ndodhet në brigjet jug-lindore të Afrikës në Oqeanin Indian. Shteti më i afërt në pjesën kontinentale që gjendet përballë këtij ishulli-shtet është Mozambiku. Ky ishull është ishulli i dytë shtet më i madhe në botë pas Indonezisë  Klima: në Madagaskar përgjatë bregdetit është tropikale ndërsa në brendi normalizohet e në jug është e thatë.
 22. 22.  Republika e Afrikës së Jugut është shtet në jugun e Afrikës. Ne lindje dhe rrethohet nga Oqeani Atlantikë dhe Oqeani Indianë.  Afrika e Jugut kufizohet me Namibinë, Botsuanën ,Zimbabvenë, Mozambikun dhe Suazilandia ndërsa Lesoto gjendet përbrenda kufijve të Afrikës Jugore.  Republika e Afrikës së Jugut zë një sipërfaqe prej 1,219 milion km2 në të cilën jetojnë diçka më shumë se 42,16 milion banorë. Për kryeqytet ka Pretorin.
 23. 23. Australia (Komonuellthi i Australisë, është një vend që përfshin kontinentin e Australisë, ishullin e Tasmanisë dhe shumë ishuj të vegjël. Ajo është vendi i gjashtë më i madh në botë për nga sipërfaqja. Vendet fqinje përfshijnë Indonezinë, Timorin Lindor dhe Papua Guinenë e Re në veri, Ishujt Solomon, Vanuatu dhe Kaledonia e Re në veri-lindje, dhe Zelandën e Re në jug-lindje.
 24. 24. Zelanda e Re është një shtet ishull në pjesën jugperëndimore të OqeanitPaqësorqë përbëhet nga dy ishuj të mëdhenj (Ishulli i Veriutdhe Ishulli i Jugut si dhe shumë ishuj më të vegjël më të njohurat janë Ishujt StewRakiuradhe Ishujt ChathamVendasët Māoriemëruan Zelandën e Re Aotearoa, që zokonisht në anglisht përkthehet Toka e Resë së gjatë të bardhë". Mbretëria e Zelandës së Regjithashtu përfshinë Ishujt Cookdhe Niue, të cilët vetqeverisen por në asociacim të lirë; Tokelau; dhe Varësia Ross (Pretendimet e Zelandës së Re për tokë në Antraktikë).
 25. 25.  Antarktida (ang. Antarctica) ose siç quhet ndryshe edhe si kontinenti i bardhë, përfshin të gjitha viset që shtrihen midis Polit të Jugut dhe Rrethit Polar të Jugut. Pjesët më të mëdha të tij përherë janë të mbuluara me borë dhe me akull, për këtë arsye quhet edhe "kontinenti i akullit". Antarktiku ka sipërfaqe prej 13.200.000 km². Është kontinenti më i largët dhe më i izoluari i rruzullit tokësorë. Nga të gjitha anët është i rredhuar nga Oqeani Paqësor, Atlantik dhe ai Indian. Janë bërë shumë ekspedita me qëllim të zbulimit të mëtutjeshëm të atij vendi mirëpo për shkak të largësisë së madhe nga kontinetet e tjera, dhe kushteve të vështira natyrore kjo gjë ka qenë pothuajse e pamundur. Njeriu i parë i cili e shkeli Antarktikun ishte norvegjezi, Roald Amundzeni në vitin 1911.

×