DISKRIMINIMI

B
DISKRIMINIMI
PER SE PO DISKRIMINOHEN
NJERZIT?
Sot si ne jeten e perditshme si ne bote po perballemi
gjithnje e me shume me fenomenin ‘DISKRIMINIMI’.
Por si ndikon sjellja e njerzve si te zakonshem si njohur
ne jeten e ketyre personave qe po diskriminohen gjithnje
e me shume ? .Dhe shkak per keto diskriminime jemi
pikerisht ne, njerzit .Sepse jemi ne ata qe po I ofendojme
dhe percmojme cdo dite e me shume ata njerez qe kane
nje te mete dhe e kane te dukshme ate si PSH.:ngjyra e
lekures ,menyra e veshjes apo e jeteses ,feja , familja
,dhe shume diskriminime te tjera qe I ndeshim gjithnje e
me shume ne jeten e perditshme .
Por c’do te thote te diskrimohesh?
• Njerzit po diskrimohen sepse sot per nje njeri te
jesh perfekt do te thote te kesh pasuri, te kesh
shoqeri te madhe, te njihesh nga te tjeret,te kesh
nje menyre jetese te mire , te kesh ngjyre dhe fe te
njejte me te tjeret ,te vishesh me rroba te shtrenjta
, dhe shume gjera te tjera qe e bejne nje njeri te
diskriminohet.
Por a ka vertet rendesi pamja e
jashtme tek nje person?
• Te kesh nje pamje te perkryer nuk do te thote se je
nje njeri I perkryer sepse ne ditet e sotme me
shume rendesi ka pamja e jashtme se pamja e
brendshme .Por te paket dhe te rralle jane ata
njerez qe nuk e marrin parasysh pamjen e jashtme
por ka rendesi vetem nese jane njerez te mire nga
brendesia e tyre .Por per nje njeri ne ditet e sotme
rendesi ka pamja e jashtme, te duken me mire nga
te gjithe dhe te jene ne qender te vemendjes.
Mos I diskriminoni njerzit nga pamja e tyre
Ti sheh cdo dite
njerez qe vuajne nga
varferia,dhuna apo
shfrytezimi.
Ata kane nevoje per
ty
Pothuajse ne cdo
rrruge ti shikon femije
te cilet nuk shkojne ne
shkolle,por lypin,lajne
xhamat e
makinave,shesin e
cfare nuk bejne thjesht
per te perfituar buken
e gojes
DISKRIMINIMI
DISKRIMINIMI
PUNOI: ANISA BERDUFI
ARMELA TERNICI
ODETA MERSINI
1 sur 10

Recommandé

PROJEKT-Ndotja e Mjedisit par
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
206.5K vues34 diapositives
shkrimtaret e brezit te humbur par
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburFialdoMema
47K vues12 diapositives
Ndotja e ujit par
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujitArDit Mani
54.3K vues10 diapositives
Mjedisi par
MjedisiMjedisi
MjedisiMegi Collaku
171.3K vues9 diapositives
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne) par
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Rexhino Kovaci
29.1K vues31 diapositives
Energjia dhe Burimet e Energjisë par
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e EnergjisëKlajdi Proko
28K vues10 diapositives

Contenu connexe

Tendances

Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr... par
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Edward Newgate
37.7K vues25 diapositives
Sëmundjet gjenetike par
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeXhuLia Muca
50.8K vues15 diapositives
Tregu i punes ne Shqiperi par
Tregu i punes ne Shqiperi Tregu i punes ne Shqiperi
Tregu i punes ne Shqiperi Darla Evangjeli
42.1K vues10 diapositives
Qyteterimi ilir !!!! par
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!#MesueseAurela Elezaj
30.9K vues4 diapositives
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHME par
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHMEPOLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHMEKleaHaka
5.8K vues12 diapositives
Ngrohja globale par
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.2K vues8 diapositives

Tendances(20)

Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr... par Edward Newgate
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Edward Newgate37.7K vues
Sëmundjet gjenetike par XhuLia Muca
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca50.8K vues
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHME par KleaHaka
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHMEPOLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
KleaHaka5.8K vues
Te drejtat e njeriut par Donart Geci
Te drejtat e njeriutTe drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriut
Donart Geci63.9K vues
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone par Jugerta Poçi
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Jugerta Poçi31.9K vues
Shqiperia dhe Bashkimi Europian par olinuhi
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi16.6K vues
Barazia gjinore dhe diskriminimi par elvakastrati
Barazia gjinore dhe diskriminimiBarazia gjinore dhe diskriminimi
Barazia gjinore dhe diskriminimi
elvakastrati25.6K vues
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore par Mirsad
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Mirsad114.1K vues
energjia par ANA KOSHI
energjia energjia
energjia
ANA KOSHI27.1K vues
Siguria e fëmijëve në internet par enis vladi
Siguria e fëmijëve në internetSiguria e fëmijëve në internet
Siguria e fëmijëve në internet
enis vladi18.1K vues
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri. par #MesueseAurela Elezaj
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
Hekuri ,elementi kimik me vlere... par Xhesiana Muka
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Xhesiana Muka50.7K vues
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore par Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku109.8K vues
Bashkimi Europian - Projekt histori par Mirsad - New
Bashkimi Europian - Projekt histori Bashkimi Europian - Projekt histori
Bashkimi Europian - Projekt histori
Mirsad - New18.5K vues
gjenet dhe semundjet gjenetike par Dajana Gjini
gjenet dhe semundjet gjenetikegjenet dhe semundjet gjenetike
gjenet dhe semundjet gjenetike
Dajana Gjini6.7K vues
Eutrofikimi par Arlinda
EutrofikimiEutrofikimi
Eutrofikimi
Arlinda 13.5K vues

En vedette

Diskriminimi par
DiskriminimiDiskriminimi
DiskriminimiGabriel baro
2.5K vues14 diapositives
Diskriminimi ne pune par
Diskriminimi ne puneDiskriminimi ne pune
Diskriminimi ne puneMenaxherat
18.8K vues12 diapositives
Paragjykimet par
Paragjykimet Paragjykimet
Paragjykimet Robert Shkurti
13.5K vues6 diapositives
Rracizmi (sociologji) par
Rracizmi (sociologji)Rracizmi (sociologji)
Rracizmi (sociologji)Izabela Bajrami
1.2K vues10 diapositives
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE par
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJEPROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJESilda Silda
14.2K vues20 diapositives
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj" par
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"Andi Metaliaj
14K vues17 diapositives

En vedette(20)

Diskriminimi ne pune par Menaxherat
Diskriminimi ne puneDiskriminimi ne pune
Diskriminimi ne pune
Menaxherat18.8K vues
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE par Silda Silda
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJEPROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
Silda Silda14.2K vues
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj" par Andi Metaliaj
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"
Andi Metaliaj14K vues
Racizmi tek fëmijët romë par Ada Mehmeti
Racizmi tek fëmijët romëRacizmi tek fëmijët romë
Racizmi tek fëmijët romë
Ada Mehmeti2.5K vues
Mbrojtja Nderkombetare e te Drejtave te Njeriut- Shenime par Verlona Pireci
Mbrojtja Nderkombetare e te Drejtave te Njeriut- ShenimeMbrojtja Nderkombetare e te Drejtave te Njeriut- Shenime
Mbrojtja Nderkombetare e te Drejtave te Njeriut- Shenime
Verlona Pireci23.6K vues
Verbëria dhe problemet e shikimit par Ada Mehmeti
Verbëria dhe problemet e shikimitVerbëria dhe problemet e shikimit
Verbëria dhe problemet e shikimit
Ada Mehmeti6.7K vues
Java e 11 etika e lidershipit dhe diversiteti par coupletea
Java e 11 etika e lidershipit dhe diversitetiJava e 11 etika e lidershipit dhe diversiteti
Java e 11 etika e lidershipit dhe diversiteti
coupletea2.5K vues
Trafikimi i Prostitucionit & Sllaveria e Koheve Moderne par Xheni Marku
Trafikimi i Prostitucionit & Sllaveria e Koheve Moderne Trafikimi i Prostitucionit & Sllaveria e Koheve Moderne
Trafikimi i Prostitucionit & Sllaveria e Koheve Moderne
Xheni Marku401 vues
Statusi i emigrantit dhe e drejta nderkombetare par elvakastrati
Statusi i emigrantit dhe e drejta nderkombetare Statusi i emigrantit dhe e drejta nderkombetare
Statusi i emigrantit dhe e drejta nderkombetare
elvakastrati2.7K vues
Sindrom nefrotik par Mayah M4y
Sindrom nefrotikSindrom nefrotik
Sindrom nefrotik
Mayah M4y5.5K vues

DISKRIMINIMI

 • 2. PER SE PO DISKRIMINOHEN NJERZIT? Sot si ne jeten e perditshme si ne bote po perballemi gjithnje e me shume me fenomenin ‘DISKRIMINIMI’. Por si ndikon sjellja e njerzve si te zakonshem si njohur ne jeten e ketyre personave qe po diskriminohen gjithnje e me shume ? .Dhe shkak per keto diskriminime jemi pikerisht ne, njerzit .Sepse jemi ne ata qe po I ofendojme dhe percmojme cdo dite e me shume ata njerez qe kane nje te mete dhe e kane te dukshme ate si PSH.:ngjyra e lekures ,menyra e veshjes apo e jeteses ,feja , familja ,dhe shume diskriminime te tjera qe I ndeshim gjithnje e me shume ne jeten e perditshme .
 • 3. Por c’do te thote te diskrimohesh? • Njerzit po diskrimohen sepse sot per nje njeri te jesh perfekt do te thote te kesh pasuri, te kesh shoqeri te madhe, te njihesh nga te tjeret,te kesh nje menyre jetese te mire , te kesh ngjyre dhe fe te njejte me te tjeret ,te vishesh me rroba te shtrenjta , dhe shume gjera te tjera qe e bejne nje njeri te diskriminohet.
 • 4. Por a ka vertet rendesi pamja e jashtme tek nje person? • Te kesh nje pamje te perkryer nuk do te thote se je nje njeri I perkryer sepse ne ditet e sotme me shume rendesi ka pamja e jashtme se pamja e brendshme .Por te paket dhe te rralle jane ata njerez qe nuk e marrin parasysh pamjen e jashtme por ka rendesi vetem nese jane njerez te mire nga brendesia e tyre .Por per nje njeri ne ditet e sotme rendesi ka pamja e jashtme, te duken me mire nga te gjithe dhe te jene ne qender te vemendjes.
 • 5. Mos I diskriminoni njerzit nga pamja e tyre
 • 6. Ti sheh cdo dite njerez qe vuajne nga varferia,dhuna apo shfrytezimi. Ata kane nevoje per ty
 • 7. Pothuajse ne cdo rrruge ti shikon femije te cilet nuk shkojne ne shkolle,por lypin,lajne xhamat e makinave,shesin e cfare nuk bejne thjesht per te perfituar buken e gojes
 • 10. PUNOI: ANISA BERDUFI ARMELA TERNICI ODETA MERSINI