1. ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ
ΤΩΝ ΤΠΕ
(Το εκπαιδευτικό σενάριο θα ολοκληρωθεί μεταξύ των παρακάτω ημερομηνιών. Ο
σχεδιασμός αφορά τέσσερις διδακτικές ώρες με ισάριθμες δραστηριότητες διδασκαλίας
με τη χρήση των ΤΠΕ, με πρόβλεψη να επεκταθεί και στην επόμενη ενότητα «εποχή του
χαλκού»)
Η περιγραφή των δραστηριοτήτων περιέχεται στους
φακέλους..drastiriotita_1.rar και..drastiriotita_2.rar και
..drastiriotita_3.rar και ..drastiriotita_4.rar
Σχολείο: 11/θέσιο Δ. Σχ. Αγροκηπίου
Δημιουργός: Δασκαλάκης Ιωάννης
Ημερ/νία: 14/04/2010-28/04/2010
Τάξη : Γ’
Εμπλεκόμενη γνωστική περιοχή : Ιστορία
Διδακτική ενότητα: Η εποχή του Λίθου
Σκοπός: Να διδαχτούν στοιχεία από την Προϊστορία και την Πρωτοϊστορία.
Διδακτικοί στόχοι:
Α)Ως προς το γνωστικό αντικείμενο:
• Να γνωρίσουν την εξελικτική πορεία του Ανθρώπου κατά την
παλαιολιθική και νεολιθική εποχή.
• Να ερμηνεύσουν την ύπαρξη εργαλείων και οστών στα σπήλαια.
• Να αξιοποιήσουν το εικονογραφικό υλικό, για να εξαγάγουν
συμπεράσματα για τη χρησιμότητα των πρώτων εργαλείων, αλλά και
γενικότερα για τον τρόπο ζωής του πρώτου ανθρώπου.
• Να κατακτήσουν ιστορικές έννοιες και όρους, όπως: Ιστορία.
Προϊστορία, Εποχή του λίθου, τροφοσυλλέκτης, κυνηγός, εργαλεία,
όπλα, βραχογραφίες, οικισμός, τέχνη, ειδώλιο, θεότητα, πολιτισμός,
αρχαιολόγος, ανασκαφή, νεολιθική εποχή, πλίθες, κ. ά.
• Να εθιστούν στην άντληση ιστορικών πληροφοριών από την
παρατήρηση των αρχαιολογικών ευρημάτων.
• Να συσχετίσουν τον τρόπο ζωής του προϊστορικού ανθρώπου με το
σημερινό.
• Να εντοπίσουν στο χάρτη τους οικισμούς του σέσκλου και του
Διμηνίου.
• Να αξιοποιήσουν τις εικόνες για να περιγράψουν έναν οικισμό και να
αναφέρουν τα υλικά κατασκευής του.
• Να ζωγραφίσουν στοιχεία από τη ζωή του ανθρώπου στην εποχή του
λίθου.
2. Β) Ως προς τη χρήση και αξιοποίηση Η/Υ
• Να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση του Η/Υ.
• Να εξασκηθούν στην έρευνα και αναζήτηση πληροφοριών στο
διαδίκτυο, με τη χρήση των μηχανών αναζήτησης.
• Να εξασκηθούν στη χρήση των εργαλείων του κειμενογράφου(word),
Λογισμικού παρουσίασης(ppt)
• Να γνωρίσουν και να εργαστούν σε διαφορετικά εκπαιδευτικά
περιβάλλοντα, όπως Revelation natural Art, CMaps Tools, internet
explorer,
Γ) Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία:
• Να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα και δεξιότητες συνεργασίας.
• Να ασκηθούν σε δεξιότητες αξιολόγησης πληροφοριών και ανάπτυξη
κριτικής σκέψης .
Διδακτική προσέγγιση: Ομαδοσυνεργατική διδασκαλία
Διάρκεια: 4 διδακτικές ώρες
Εκπαιδευτικό λογισμικό και άλλα υλικά:
Επεξεργασία κειμένου(word), υπολογιστικά φύλλα (Excel),( Λογισμικό
παρουσίασης(ppt), Revelation natural Art, CMaps Tools, internet explorer,
πίνακας, φύλλα εργασιών , Τετράδιο εργασιών Γ΄τάξης, Βιβλίο μαθητή .
Συνθήκες οργάνωσης της τάξης:
Η οργάνωση της τάξης είναι 3 ομάδες των 4 παιδιών και 1 ομάδα 3 παιδιών.(
Η αίθουσα είναι αρκετά μικρή για αυτό οι δραστηριότητες θα
πραγματοποιηθούν με τις παραπάνω ομάδες.). Η διαθέσιμη υποδομή είναι
ένας Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και με οθόνη 42΄ , φορητός Η/Υ(laptop).
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο Η/Υ να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο και να
έχουν εγκατασταθεί τα ανάλογα προγράμματα. Επίσης, ο φορητός
υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί βοηθητικά κατά τη μαθησιακή διαδικασία.
Προϋπάρχουσες γνώσεις και ιδέες των μαθητών
Οι μαθητές γνωρίζουν ελάχιστα στοιχεία για τη νέα αυτή διδακτική ενότητα της
«πρωτοϊστορίας», αφού στην ουσία τώρα γίνεται εισαγωγή τους στον ιστορικό
χρόνο( Στις προηγούμενες ενότητες οι μαθητές ασχολήθηκαν με την ενότητα
της μυθολογίας). Η αντίληψη της έννοιας του χρόνου στα παιδιά της ηλικίας
αυτής δεν έχει ολοκληρωθεί, για αυτό κρίνεται απαραίτητη μία εισαγωγή, ώστε
οι μαθητές να κατανοήσουν τη θέση της περιόδου που θα εξετάσουν μέσα
στον ιστορικό χρόνο. Σ’ αυτό θα βοηθήσει εκτός από τη συζήτηση και ένα
απλό σχεδιάγραμμα όπως το ppt «εποχή του λίθου».
Σε σχέση με τους υπολογιστές οι γνώσεις του μεγαλύτερου αριθμού των
μαθητών είναι περιορισμένες, εκτός από 1-2 μαθητές οι οποίοι
παρακολουθούν εκτός του σχολείου μαθήματα Η/Υ, και αφορούν κάποιες
γνώσεις στο λογισμικό επεξεργασίας κειμένου και αναζήτησης πληροφοριών
μέσω του internet explorer. Αυτές οι γνώσεις είναι αρκετές για την διδασκαλία
3. της ενότητας « εποχή του λίθου», αφού η διδακτική της προσέγγιση θα
στηριχθεί στην ομαδοσυνεργατική διδασκαλία και στη διερευνητική μάθηση.
Προετοιμασία εκπαιδευτικού:
Πριν την εφαρμογή του εκπαιδευτικού σεναρίου μοιράζονται στους μαθητές
φύλλα εργασίας με τις απαραίτητες οδηγίες και πληροφορίες, ώστε να
ανταπεξέλθουν σε δυσκολίες κατά την εφαρμογή του. Οι μαθητές σε ομάδες
εργάζονται στα φύλλα εργασίας που τους έχουν δοθεί και εγώ καθοδηγώ και
βοηθάω αν κάποια ομάδα χρειαστεί κάτι. Φυσικά, πριν τους έχω παρουσιάσει
τα περιβάλλοντα των λογισμικών που θα χρησιμοποιήσουν και έχουν
κατακτήσει βασικές συνεργατικές δεξιότητες. Οι μαθητές είναι
εξοικειωμένοι με την εργασία σε ομάδες, στοιχείο που είναι απαραίτητο για
την επιτυχία των δραστηριοτήτων του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού σεναρίου
4. Διδακτικές δραστηριότητες:
1η Δραστηριότητα:
Ημερομηνία:14/04/10
Στόχος: Να γνωρίσουν βασικά στοιχεία της Εποχής του Λίθου με τη χρήση
του Η/Υ.
Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
(MS word), λογισμικό υπολογιστικών φύλλων(Excel),λογισμικό παρουσίασης
(pawerpoint), , φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας Γ΄ τάξης
Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Την 1η διδακτική ώρα
πραγματοποιείται η εισαγωγή στο κεφάλαιο «Η εποχή του λίθου» και
γνωριμία του λογισμικού Cmaps Tools. Καθορίζονται ο σκοπός και οι
συγκεκριμένοι στόχοι της ενότητας, ώστε οι μαθητές μου να γνωρίσουν τι θα
πρέπει να καταφέρουν στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας, όχι μόνο σε
σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ.
Οι μαθητές σε προηγούμενες δραστηριότητες, πάντα ανά ομάδες, έχουν
ασχοληθεί με το λογισμικό επεξεργασίας κειμένου (MS word) και τη μηχανή
αναζήτησης(internet explorer):
• Παρουσιάζεται ο εννοιολογικός χάρτης «προϊστορία» και παράλληλα
δίνονται πληροφορίες για τη χρήση του λογισμικού Cmaps Tools
• Επιδεικνύεται μέσω του εννοιολογικού χάρτη και με τη χρήση
υπολογιστικού φύλλου η σχηματική αναπαράσταση της Προϊστορίας.
• Ακολουθεί σιωπηρή ανάγνωση από τους μαθητές του κειμένου σ.97
του Β. Μαθητή (Ιστορία Γ΄τάξη).
• Παρουσιάζεται με το λογισμικό παρουσίασης (pawerpoint) «η εποχή
του λίθου» μέσω του εννοιολογικού χάρτη.
• Δίνονται στις ομάδες Α, Β, Γ το φύλλο εργασίας 1 διάρκειας 4΄ -5΄ ) .
Η ομάδα Δ΄ εργάζεται στον Η/Υ (συνεργατικά όπως και οι υπόλοιπες)
το ίδιο φύλλο εργασίας.
• Τέλος, όλες οι ομάδες ανακοινώνουν το αποτέλεσμα της εργασίας
τους και όλοι μαζί ολοκληρώνουν στο φύλλο word «εποχή του λίθου»,
που βρίσκεται στο εννοιολογικό χάρτη. Το λογισμικό Revelation
Natural Art που θα χρησιμοποιηθεί στις επόμενες δραστηριότητες
παρουσιάζεται στο μάθημα της Αισθητικής Αγωγής, όπου όλοι οι
μαθητές συνθέτουν μια εικόνα και την επεξεργάζονται.
5. 2η Δραστηριότητα:.....
Ημερομηνία: 19/04/10
Στόχος: να πραγματοποιηθεί διδακτική προσέγγιση της ενότητας «
Παλαιολιθική εποχή» με τη χρήση ΤΠΕ με ταυτόχρονη κατάκτηση των
επιμέρους διδακτικών και παιδαγωγικών της στόχων.
Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
(MS word), λογισμικό Π.Ι. εικαστικά α΄-στ , λογισμικό παρουσίασης
(pawerpoint), εκπαιδευτικές πύλες, φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας
Γ΄τάξης
Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Η διδασκαλία της ενότητας θα
αρχίσει με μια ανάγνωση του μαθήματος (λόγω της ιδιαιτερότητας και της
διαφορετικότητας των μαθητών της Γ΄ τάξης στο επίπεδο αναγνωστικής
δεξιότητας) από εμένα. Οι μαθητές παράλληλα σημειώνουν άγνωστες λέξεις.
• Ακολουθεί τα video «σπήλαιο των Πετραλώνων» (YouTube -
ΘAPPAΛEOI-ΕΙΡΗΝΙΚΟΙ Αρχάνθρωποι Σπ. Πετραλώνων Χαλκιδική)
και «σπήλαιο των Πετραλώνων 2» (YouTube - AGE OF FIRE Teaser 2)
που βρίσκονται στο εννοιολογικό χάρτη (Cmaps Tools)
• Στη συνέχεια ή παρουσίαση του ppt «Παλαιολιθική εποχή» μέσω του
λογισμικού Cmaps Tools. Ανάθεση του φύλλου εργασίας 2 στις
ομάδες:
Δραστηριότητα 1 , ομάδα Γ
Δραστηριότητα 2 , ομάδα Β
Δραστηριότητα 3 ,ομάδα Δ
Δραστηριότητα 4 , ομάδα Α
Δραστηριότητα 5 όλες οι ομάδες
• Στο τέλος της διδασκαλίας υπάρχει πρόβλεψη όλοι μαζί, ανάλογα με
το χρόνο, να συμπληρώσουμε κάποιες πληροφορίες στον
εννοιολογικό χάρτη για την παλαιολιθική εποχή.
6. 3η δραστηριότητα:.....
Ημερομηνία: 21/04/10
Στόχος: να πραγματοποιηθεί διδακτική προσέγγιση της ενότητας «
Νεολιθική εποχή» με τη χρήση ΤΠΕ με ταυτόχρονη κατάκτηση των επιμέρους
διδακτικών και παιδαγωγικών της στόχων.
Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
(MS word), λογισμικό Π.Ι. εικαστικά α΄-στ , λογισμικό παρουσίασης
(pawerpoint), εκπαιδευτικές πύλες, φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας
Γ΄τάξης , Τ. Εργασιών Ιστορίας Γ΄ τάξη.
Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Η διδασκαλία της ενότητας θα
αρχίσει με σιωπηρή ανάγνωση του μαθήματος από τους μαθητές . Οι
μαθητές παράλληλα σημειώνουν άγνωστες λέξεις.
• Ακολουθεί η παρουσίαση του ppt «Νεολιθική εποχή» μέσω του
λογισμικού Cmaps Tools)
• Ανάθεση του φύλλου εργασίας 3 στις ομάδες:
Δραστηριότητα 1 , ομάδα Α
Δραστηριότητα 2 , ομάδα Β
Δραστηριότητα 3 ,ομάδα Γ
Δραστηριότητα 4 , ομάδα Δ
Δραστηριότητα 5 όλες οι ομάδες :Συνεργάζονται και επιλύουν
τις εργασίες 1και 2 του Τ. Εργασιών σελ.41. Ακόμα όλοι οι
μαθητές ,ατομικά, ζωγραφίζουν ελεύθερα και διακοσμούν ένα
αγγείο (παρατηρούν τις εικόνες αγγείων στη σελ.102 του βιβλίου
του μαθητή)
• Παρουσίαση ppt μέσω του εννοιολογικού χάρτη»νεολιθική εποχή» της
παρουσίασης με τίτλο «αγγεία»
• Στο τέλος της διδασκαλίας υπάρχει πρόβλεψη όλοι μαζί, ανάλογα με το
χρόνο, να παρακολουθήσουμε ένα video για τα ειδώλια (βλ.YouTube -
Νεολιθικά ειδώλια εν Ελλάδι)
που βρίσκεται κι αυτό στο φάκελο «Προϊστορία1» του
λογισμικού Cmaps Tools.
• Η αξιολόγηση στηρίζεται κυρίως στην παρατήρηση από εμένα της
συμμετοχής και του ενδιαφέροντος που δείχνουν οι μαθητές , αλλά και
στην επιτυχή και αποτελεσματική επίλυση των δραστηριοτήτων που
τους έχουν ανατεθεί.
7. 4η Δραστηριότητα:....
Ημερομηνία: 26/04/10
Στόχος: να πραγματοποιηθεί διδακτική προσέγγιση της ενότητας «
Νεολιθική εποχή» με τη χρήση ΤΠΕ με ταυτόχρονη κατάκτηση των επιμέρους
διδακτικών και παιδαγωγικών της στόχων.
Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
(MS word), google-earth, λογισμικό παρουσίασης (pawerpoint), εκπαιδευτικές
πύλες, φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας Γ΄τάξης , Τ. Εργασιών
Ιστορίας Γ΄ τάξη.
Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Η διδασκαλία της ενότητας θα
αρχίσει ανάγνωση του μαθήματος από εμένα . Οι μαθητές παράλληλα
σημειώνουν άγνωστες λέξεις.
• Ακολουθεί η παρουσίαση μέσω του google-earth της τοποθεσίας των
Νεολιθικών οικισμών (Σέσκλου, Διμηνίου, Χοιροκοιτίας και Δισπηλιού..
• Στη συνέχεια παρουσιάζεται ολιγόλεπτο video (βλ. YouTube - ΔΙΜΗΝΙ-
ΣΕΣΚΛΟ 2) με περιεχόμενο ανάλογο
• Ανάθεση του φύλλου εργασίας 4 στις ομάδες:
Δραστηριότητα 1 , ομάδα Α
Δραστηριότητα 2 , ομάδα Β
Δραστηριότητα 3 όλες οι ομάδες(Συνεργάζονται και απαντούν
στις ερωτήσεις 1και 2 του Β. μαθητή σελ.106).
• Η δραστηριότητα 3 του Τ. Εργασιών προτείνεται ως εργασία για το
σπίτι (σελ.42)
• Η αξιολόγηση στηρίζεται κυρίως στην παρατήρηση από εμένα της
συμμετοχής και του ενδιαφέροντος που δείχνουν οι μαθητές , αλλά και
στην επιτυχή και αποτελεσματική επίλυση των δραστηριοτήτων που
τους έχουν ανατεθεί.
8. Αξιολόγηση του σεναρίου και ανατροφοδότηση:...
1η. Η αξιολόγηση της πρώτης δραστηριότητας στηρίχθηκε κυρίως στην
δική μου παρατήρηση. Σ όλη τη διάρκεια της δραστηριότητας υπήρχε ενεργό
συμμετοχή και ενδιαφέρον από τους μαθητές μου. Τέλος η συμπλήρωση του
φύλλου εργασίας από μία ομάδα στον εννοιολογικό χάρτη ¨(βλ. upostiriktiko
iliko drastiriotitvn_senario 1εποχή του λίθου.pdf) όπως και η ολοκλήρωσή του
από το σύνολο των μαθητών , ήταν επιτυχής.
Οι μαθητές θαύμασαν τις δυνατότητες του λογισμικού Cmaps Tools και
παρακολούθησαν με προσοχή την εξέλιξη του μαθήματος.( Στο παράρτημα 2
παρατίθενται ενδεικτικά κάποιες από τις εργασίες των μαθητών)?
2η . Στην δεύτερη δραστηριότητα της διδακτική ενότητας «Η εποχή του
λίθου» το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγαλύτερο. Παρακολούθησαν με
προσοχή τα video των 5΄ λεπτών για το σπήλαιο των Πετραλώνων, όπως
και τη μικρή παρουσίαση ppt. Μεγάλη ήταν η συμμετοχή και το ενδιαφέρον
στα φύλλα εργασίας.
Τα φύλλα εργασίας συμπληρώθηκαν χωρίς καμία ιδιαίτερη δυσκολία
από τα παιδιά (βλ.upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά
συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 2ης δραστηριότητας.pdf )Σε αυτό, μάλλον,
βοήθησε και ο τρόπος της παρουσίασης που άρεσε στα παιδιά. Μετά το τέλος
των δραστηριοτήτων κάθε ομάδα παρουσίασε το αποτέλεσμα της δουλειάς
της. Έτσι κάναμε και μία ανακεφαλαίωση στα βασικά σημεία του μαθήματος.
Τελικά από τις εργασίες του Τ.Εργασιών δε λύθηκε η 2. Τα παιδιά στην
εργασία 3(να ζωγραφίσουν ένα ζώο της παλαιολιθικής εποχή) έδειξαν
καθολική συμμετοχή και φαίνονταν ευχαριστημένα με το αποτέλεσμα της
δουλειάς τους.
Η δραστηριότητα κράτησε περίπου όσο είχε προγραμματιστεί.35-40
λεπτά.
Αν αναλογιστούμε ότι ήταν η 5η διδακτική ώρα (11.45-12.25)
Όσον αφορά τους συγκεκριμένους στόχους που είχαν τεθεί για τη
συγκεκριμένη ενότητα «παλαιολιθική εποχή» ικανοποιήθηκαν στο σύνολό
τους. Το σίγουρο είναι ότι αυτό που έμαθαν ,έδειξαν να το κατανόησαν καλά.
Τα λογισμικά που χρησιμοποιήθηκαν ,νομίζω, ήταν τα κατάλληλα. Στην
επεξεργασία κειμένου(MS word) οι μαθητές μου δεν φοβήθηκαν αλλά εκεί
φάνηκαν κάποια προβλήματα στη χρήση του.
Αν και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω και το Revelation Natural Art (Το
είχα γνωρίσει στους μαθητές και τους άρεσε) δεν ήταν εφικτό λόγω χρόνου.
Τέλος για το χρόνο πραγματοποίησης της δραστηριότητας χρειάστηκα
ακριβώς 10΄ από την 6η διδακτική ώρα επειδή : α)υπήρξε κάποια ένταση στο
διάλειμμα με παιδιά άλλης τάξης και β) χρειάστηκε να κάνω ξανά
εγκατάσταση του λογισμικού Cmaps Tools (ευτυχώς γρήγορα και με
επιτυχία). Έχασα όμως τουλάχιστον 10΄ λεπτα διδακτικού χρόνου ,αν όχι
παραπάνω.
3η. Στην Τρίτη δραστηριότητα οι μαθητές έχοντας εξοικειωθεί με τον τρόπο
της διδακτική προσέγγισης και της χρήσης ΤΠΕ ανταποκρίθηκαν
9. ικανοποιητικά στις δραστηριότητές τους(βλ.upostiriktiko iliko
drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 3ης
δραστηριότητας.pdf ).Οι στόχοι της διδακτικής ενότητας υλοποιήθηκαν. Οι
μαθητές με ενδιαφέρον και μέσα από τα αποτελέσματα των ομάδων
κατάκτησαν τα βασικά σημεία της ενότητας ,τα οποία αποτελούσαν και δικούς
μου στόχους.
Το video- ειδώλια δεν προβλήθηκε λόγω χρόνου. Τα παιδία σχεδίασαν
ειδώλια και αγγεία σε λευκή κόλλα και φάνηκαν ότι το διασκέδασαν.
Αδύνατο σημείο κατtά την πραγματοποίηση της δραστηριότητας ήταν η
ταχύτητα στην συμπλήρωση του έγγραφου word «Νεολιθική εποχή»(βλ.
upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1Νεολιθική εποχή.pdf) του Cmaps
Tools, όπου δεν ήταν ικανοποιητική. Κατά συνέπεια η εργασία αυτή κράτησε
διπλάσιο χρόνο από τον προβλεπόμενο.
Γενικά η 3η δραστηριότητα κύλησε ομαλά και τα παιδιά; χάρηκαν τη διαδικασία
της εκτέλεσής της.
4η . Στην τέταρτη δραστηριότητα, όπως και στις προηγούμενες ο βαθμός
εξοικείωσης των μαθητών ήταν μεγαλύτερος και οι στόχοι της δραστηριότητας
πραγματοποιήθηκαν.
Αυτό που πρέπει να επισημανθεί είναι στη χρησιμοποίηση του λογισμικού
google-earth οι δραστηριότητες δεν είχαν την αναμενόμενη από εμένα
επιτυχία. Περιηγηθήκαμε στο Ν. Μαγνησίας , βρήκαμε με κάποια δυσκολία το
Δίμηνι και γι’ αυτό δε συνεχίσαμε με τους υπόλοιπους οικισμούς. Νομίζω ότι
χρειαζόταν καλύτερη προετοιμασία από μέρους μου. Στις υπόλοιπες
δραστηριότητες οι μαθητές ανταποκρίθηκαν σε ικανοποιητικό βαθμό.
Επέκταση
Οι μαθητές μπορούν κατά την παρουσίαση μέσω του εννοιολογικού
χάρτη και με τη χρήση υπολογιστικού φύλλου της σχηματικής
αναπαράστασης της Προϊστορίας να δοκιμάσουν σχηματικές
αναπαραστάσεις με άλλους τύπους γραφήματος. (καλύτερη γνωριμία
με το συγκεκριμένο λογισμικό).
Επίσης, με στόχο την εξοικείωση με το λογισμικό cmapsTools, στα
πλαίσια της εισαγωγικής αυτής ενότητας «Πρωτοϊστορία» να
δοκιμάσουν να φτιάξουν ένα νέο εννοιολογικό χάρτη για την εποχή του
χαλκού
10. Βιβλιογραφία
Ιστορία, βιβλίο δασκάλου, (2007) Γ’ τάξη 73-83
Ιστορία, βιβλίο μαθητή, (2007) Γ’ τάξησ.97-106
Τ. Εργασιών ιστορίας, (2007) Γ΄τάξη σ.40-42
http://www.int-soc-hist-didact.org/curricula/Greece-Gr.pdf Διαθεματικό
ενιαίο πλαίσιο προγραμμάτων σπουδών Ιστορίας( ημερομηνία τελευταίας
επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010)
http://cmap.ihmc.us/download/dlp_CmapTools.phpΛογισμικό CmapsTools (
ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010)
http://sfrang.com/historia/graphics/site/caveptg.htmΠαλαιολιθικές
σπηλαιογραφίες( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010)
http://www.youtube.com/watch?v=gwjxEf8-gMcΘAPPAΛEOI-
ΕΙΡΗΝΙΚΟΙ Αρχάνθρωποι Σπ. Πετραλώνων Χαλκιδική Σπήλαιο
Πετραλώνων1 ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης 16 Ιουνίου 2010)
http://www.youtube.com/watch?v=CUh9iromDMIAGE OF FIRE Teaser 2:
Σπήλαιο Πετραλώνων2 ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης 16 Ιουνίου 2010)
http://www.e-history.gr/ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Προϊστορία,
Αρχαιότητα, Βυζάντιο, Οθωμανικά,
σύγχρονα χρόνια( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010)
http://www.praxis.edu.gr/comenius/isto12.htm isto12 : Χρονολογικές
αναφορές, γλωσσάρι …( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου
2010)
http://www.youtube.com/watch?v=FA7zci4Jr9M&feature=related
ΔΙΜΗΝΙ-ΣΕΣΚΛΟ 2 : Δίμηνι και Σέσκλο ( ημερομηνία τελευταίας
επίσκεψης .16 Ιουνίου 2010)
http://www.youtube.com/watch?v=ZuJG60oUccc Νεολιθικά ειδώλια εν
Ελλάδι : Νεολιθικά ειδώλια στην Ελλάδα( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης.
16 Ιουνίου 2010)