Конспект уроку Стівенсон "Вересовий мед"

D

..

ТЕМА. Роберт Льюїс Стівенсон «Вересовий мед» як героїчна
балада. Уславлення в ній подвигу в непримиренній боротьбі із
іноземними загарбниками. Фольклорні елементи у творі.
Мета: актуалізувати знання учнів про Роберта Льюїса Стівенсона;
ознайомити із змістом балади, основою якої є старовинна кельтська
легенда; показати мужність борців за незалежність рідної країни проти
іноземних загарбників, розкрити необхідність вибору між власним життям і
спільною метою народу;
формувати навички виразного читання та аналізу поетичного
тексту, уміння працювати в групах;
виховувати патріотизм, прагнення до свободи, почуття власної гідності.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійна презентація, портрет Роберта Льюїса
Стівенсона, тексти балади, учнівські ілюстрації, аудіозапис
мелодії шотландської волинки, фільм за баладою Стівенсона, роздатковий
матеріал.
Свого нещастя на негідне рабство я не проміняю.
Есхіл.
ХІД УРОКУ
I. Мотиваціянавчальноїдіяльності. Оголошеннятеми та мети
уроку.
1.1. Вступне слово вчителя
Діти, ви вже знаєте, що література – це не просто звичайний предмет.
Уроки допомагають нам переноситися в будь – які часи і місця. Ніби на
машині часу ми мандруємо в минуле чи майбутнє.
Сьогодні на уроці:
- ми закріпимо уже відомі нам поняття про літературну баладу;
- дізнаємось про життя Стівенсона та його баладу «Вересовийтрунок»;
- виконаємо цікаві та творчізавдання;
- навчимося робитивисновки;
- поспілкуємося , позмагаємосяі просто пограємося.
Продовжуємо нашу захоплюючу подорож сторінкамисвітової балади.
Для того, щоб глибше поринути у цей таємничий світ, давайте
пригадаємо вивчене, провівши літературну розминку.
1.2.Літературна розминка
1) Які два різновиди балад ви знаєте?(Народна та літературна).
2) Які народні балади ми вивчали? («Балади про Робіна Гуда», «Смерть
матері Юговичів»).
3) Дайте визначення літературній баладі. (Це авторський віршований
ліро – епічний твір фантастичного, історико – героїчного чи соціально –
побутового змісту, в якому напруженість сюжету зумовлена внутрішнім
конфліктом героя).
4) Чим літературні балади відрізняються від народних? (В літературній
баладі звучить голос автора. Читач відчуває його ставлення до зображуваних
подій).
5) Які письменники звертались до жанру літературної балади?
1.3.Слово вчителя
На минулому уроці завдяки баладі Пушкіна ми мали змогу ближче
познайомитися з давньою історією Руської землі. Сьогодні ми завітаємо до
далекої і загадкової Шотландії, доторкнемося до її дивовижної історії,
помилуємося пейзажами, дізнаємося про людей, які проживали в цій країні,
людей, які, незважаючи на свою тендітність і фізичну слабкість, перемогли
жорстокого і безжального ворога. А допоможе нам в цьому шотландський
письменник Роберт Льюїс Стівенсон та його балада «Вересовий трунок».
На уроці не обійдемося без фахівців. До нас сьогодні завітали географ.
біолог, біограф. У підготовці до заняття працювали художники. Сподіваюсь,
що завдяки нашій спільній праці урок буде повчальним та цікавим.
II. Ознайомлення учнів з системою оцінювання
III. Робота з епіграфом
Вчитель
Зверніть увагу на епіграф до нашого уроку. Цей вислів належить герою
давньогрецької трагедії «Прометей закутий» титану Прометею.
- Пригадайте, символом чого є Прометей?
(Прометей – це символ незламності духу. Він не скорився Зевсу, обрав
муки, але не видав таємниці богу богів, за що був приречений на довічні
страждання).
Чи тільки безсмертному титану під силу пожертвувати собою заради
істини? Чим і заради чого пожертвував герой балади Стівенсона? Чи можна
самому обрати долю? Чи є щось дорожче за своє життя і життя свого сина?
Над цими запитаннями ми поміркуємо сьогодні на уроці.
IV. Формування нових знань, умінь і навичок
Вчитель
Отже, наша сьогоднішня подорож до Шотландії. Що ж ми знаємо про цю
дивовижнукраїну? Чим славиться Батьківщина славнозвісного поета. Давайте
послухаємо короткий коментар нашого географа.
4.1. Виступ географа
Подивіться на карту. Це Шотландія. Це країна гір, гордих і волелюбних
людей. Вона розташована на півночі Великобританії. ЇЇ площа 78 тисяч
кілометрів. В давнину цю гірську місцевість населяли кельтські племена
піктів, від яких і досі залишилися нерозшифровані написи. В V – VI столітті
землі захопили кельтські племена скоттів. Вони і дали назву цій країні.
Шотландія – видозмінена англійська назва - Scot – Land –буквально «земля
скоттів» (Кельтською «скотт» - кочовик). Шотландців загартовували
вторгнення ворогів і дуже холоднапогода. Символамицієї країни, звичайно ж,
є картата матерія і волинка. Тут під відкритим небом знаходиться поселення
кам’яного віку. Мабуть, тільки в Шотландії можна якнайкраще пройнятися
атмосферою Середньовіччя..
4.2. Слово вчителя
Дійсно, Шотландія – країна з неймовірною багатою історією та
мальовничою природою, де скелясті гори змінюють просторові низини, де
вересові долини простягаються до самого горизонту, а за ними зливаються з
пагорбами. Саме у цій країні, за давньою легендою, жили маленькі та сміливі
люди, які боролисязасвоюнезалежність проти завойовників. Саме ця легенда
надихнула Стівенсона на створення балади «Вересовий трунок».
Хто ж він, цей славнозвісний поет, який зумів створити такий чудовий
твір?
Слово біографу.
4.3. Виступ біографа
Я опрацював багато відомостей про Р. Л. Стівенсона. Хочу звернути
увагу однокласників на деякі цікаві моменти його життя.
Роберт Стівенсон - відомий англійський письменник, уродженець
Шотландії. Ми знаємо його як автора роману «Острів скарбів». Народився
письменник 13 листопада 1850 року в Единбурзі. Хворобливе дитинство
Стівенсона відіграло дуже важливу роль в його становленні, адже змушений
проводити дні у ліжку, він постійно поринав у світ чарівних мрій, де будь -
яке враження обростало новою історією. Коли хвороба трішки відступала,
Льюїс подорожував світом у пошуках нових переживань, які пізніше
втілилися у його творах. Стівенсон завжди цікавився народною творчістю.
Особливо його приваблював жанр балади. Як правило, він брав за основу
якусь старовинну легенду та обробляв її в дусі того часу. Це дозволяло йому
проголосити ідеї, що не втратили своєї актуальності і донині – ідеї волі,
патріотизму, честі. Так написана балада «Вересовий трунок», в основі якої
лежить старовинна кельтська легенда про піктів, які були карликового зросту,
жили в печерах під землею і знали секрет приготування напою, який навіть під
загрозою смерті не відкрили шотландцям – завойовникам.
4.4. Вчитель
Що ж це за дивовижна рослина, красою та властивостями якої
захоплювались багато людей? Познайомить нас з нею біолог.
4.5. Виступ біолога
Верес – це вічнозелений кущик з дрібним листям та рожево – ліловими
дрібними квіточками. Живе він 40 років і за цей час настільки збагачує
малоплідні землі, що робить їх придатними для вирощування культурних
рослин. Недарма люди кажуть : «Оселився верес – нам буде де жити».
Лікувальні властивості вересового меду звеличувалися в піснях і легендах.
Зацвітає він у липні і продовжує радувати аж до снігів. Поетична краса
квіткових чагарників з давнини надихала творчих людей і вони оспівували її в
своїх творах.
4.6. Аналіз змісту балади
Словникова робота
Верес – вічнозелений кущик з дрібним листям та рожево – ліловими або
червоними дрібними квіточками.
Трунок, мед – напій.
Пікти – народ, що у V – VI столітті населяв територію Шотландії і чинив
запеклий опір завойовникам. За легендами, пікти були маленькими на зріст,
але дуже волелюбними.
Броварі – пивовари.
Можновладець – володар.
Нурти – вир.
4.7. Читання балади вчителем. (Звучить мелодія шотландської
волинки)
4.8. Бесіда за текстом з елементами коментованого читання
1) Яким було життя маленького народу до приходу завойовників ?
2) Як змінилося воно після вторгнення шотландського короля?
3) Як характеризує автор правителя шотландців? Які слова і вирази
використовує для його характеристики?
(«Жахались його вороги», «гнав їх неначе ланей», «мчав по тілах
спогорда, сіяв смерть і жах»).
4) Як ставились завойовники до піктів? З чим порівнюється доля
маленьких людей?
(«Гнав їх неначе ланей», «в могилках, немов дитячих»).
5) Чому шотландський володар був похмурий? Що турбувало його після
винищення піктів?
6) Як характеризує автор двох піктів, яких знайшли слуги короля? Які
епітети вживає, зображуючи їх?
(«Броварі малі», «бідних піктів», «батька старого й сина, хлопця отрочих
літ»).
7) Чого вимагає від піктів шотландський король? Які умови він ставить?
8) Чи отримав король рецепт напою? Чи переміг він піктів, «знищивши їх
до ноги»?
9) Що, на вашу думку, означає вираз «знищити до ноги»?
10)Що запропонував старийпікт шотландськомукоролю?
4.9. Вчитель
Маленький епізод захвату в полон батька і сина допомагає авторові
розкрити драматизм подій а також утвердити ідею незалежності маленького
народу, який, навіть помираючи, не скоряється перед насильством.
4.10. Дослідницька робота в групах
Завдання для груп
I група. З якими словами в тексті вжито слова «червоний», «червоніти»?
З якою метою?
(Верес червонів, червоній горі, червоний квіт, червоний верес.
Вжито задля уникнення повторів та створення яскравішого образу в уяві
читача).
II група. Якими змальовані в тексті пікти? Доведіть, що вони були
маленькі і беззахисні. Підтвердіть свої думки цитатами.
(«В могилках, немов дитячих», «броварі малі», «мале, мов дитяче, тіло»,
«немов горобчик цвірінькав – мова лилась дзвінка»).
III група. Якими рисами наділені маленькі пікти? Доведіть цитатами з
твору.
(Життєрадісність – «раділи долі своїй».
Сміливість – «мовчки дивились на нього».
Вірність – «таємницю, що клявся повік берегти».
Стійкість – «мене не злякає тортура, смерть мені не страшна»).
4.11. Робота в групах.
Визначення антитези в баладі
(Антитеза – це засіб створення художнього образу, який ґрунтується на
протиставленні).
- У чому виявляється антитеза в баладі? Наведіть приклади.
Завдання для I групи
Щасливе життя піктів – нещастя, яке приніс шотландський король.
Літнє буяння природи – похмурий настрій короля.
Завдання для II групи
Цвітіння вересу – жахливий вир пучин.
Безправне становище піктів – необмежена влада короля.
Завдання для II групи
Маленька зовнішність піктів – велика смілива душа.
Сила духу піктів – безсилля короля.
Вчитель.
Як бачимо, антитеза пронизує всю баладу і підкреслює напружену
драматичність твору.
4.12. «Мозковий штурм»
У баладі Стівенсона кілька разів повторюється словосполучення «секрет
вересового напою». Що це за секрет?
(Це не тільки таємниця напою (технологія виготовлення вересового
трунку). Це передусім секрет духовної стійкості піктів, який полягає у любові
до рідної землі і прагненні здобути свободу).
1. Чим для старого був верес та рецепт напою? Чи вартий він того, щоб
пожертвувати найдорожчим?
(Вересовий трунок – це не просто напій. Це символ єдності народу. Це
спільна таємниця, як віра, що об’єднує людей, робить народ незалежним та
самодостатнім. Можна сказати, що зберігши таємницю напою, народ зберіг
свою незалежність і залишився нескореним).
2. Чому у героя немає імені?
(Він уособлює весь народ).
3. Чи міг старий пікт вчинити інакше? Чи можна вважати його вчинок
героїчним?
(Старий пікт не мав іншого вибору. Його вчинок свідчить про честь і
гідність. Він залишився вірним своєму народові і своїй клятві).
4. До якого типу балади ви віднесете «Вересовий трунок»?
(Це героїчна балада).
5. Визначте ідею твору.
(Уславлення єдності та стійкості піктів, утвердження права кожного на
незалежність).
V Узагальнення відповідей учнів вчителем
Історія і легенда переплітаються у творі. Казка про таємницю вересового
напою з давніх – давен жила у Шотландії. Стівенсон використав цю легенду в
поєднанні з історичними фактами, що проголосили право кожного народу на
свою землю, свої традиції, свою свободу.
Верес – це не просто рослина, він втілює волелюбнийдух маленького
народу, він свідок загибелібатькаі сина. Отже, це багатозначній символ –
символ любові до рідної землі, свободи, життя і символ пролитої за
незалежність крові.
5.1. Гра «Асоціативний ланцюжок»
Завдання:назвати риси характеру героїв, продовжити асоціативний ряд.
Броварі – життєрадісні…
Старий пікт - сміливий …
Шотландський король – жорстокий…
5. 2. Працюємо в групах
Вчитель
Балада Стівенсона – це літературний твір, але у ньому є багато
фольклорних елементів. Наше завдання : довести наявність фольклорних
традицій у баладі. Усно дібрати приклади з твору.
I група
1) Поетизація старовини, її звичаїв та моралі.
2) Сюжетність, в основі одна визначна подія.
3) Контрастність образів.
II група
1) Картинність пейзажу.
2) Трагічність персонажів
3) Діалоги.
III група
1) Символіка кольорів
2) Традиційні епітети, метафори, порівняння.
3) Символи.
Вчитель.
Поєднавши три джерела - історію, фольклор і вірування, Стівенсон
написав легендарно – поетичну баладу «Вересовий трунок», у яку природно
вплітаються елементи таємничого та оспівується патріотизм.
VІ. Підсумок уроку
1. Відеохвилинка
Вчитель
За творами Роберта Стівенсона було знято як художні фільми, так і
мультиплікаційні. Знімаються вони і в наш час, навіть в сучасній обробці.
Зараз і ми з вами переглянемо невеличкий фільм,текст до якого подано в
перекладі Маршака.
Запитання :
- Чи відповідає сюжет цього фільму змісту балади?
- Чи вдалося авторові цього фільму передати волелюбний дух піктів?
- Чому не можна обмежитися тільки переглядом фільму? Для чого
потрібно читати художні твори?
2.Створення візитної картки балади.
Автор – Роберт Льюїс Стівенсон.
Назва балади – «Вересовий трунок»
Джерела – фольклор, історія, вірування.
Тема твору – розповідь про боротьбу піктів проти завойовників та
героїчну смерть батька і сина.
Ідея – уславлення єдності та стійкості піктів, утвердження права кожного
народу на свободу та незалежність.
Персонажі – шотландський володар, пікти – старий батько і син.
Художні засоби – традиційні епітети, метафори, порівняння.
Робота з ілюстраціями.
Учні коментують свої роботи.
2. Методика незакінченого речення.
Уявний мікрофон.
- Сьогодні на уроці я дізнався…
- Я сьогодні зрозумів…
- На наступному уроці я хочу…
3. Заключне слово вчителя.
Ось і завершується наш урок. Я сподіваюсь, що нікого з вас він не
залишив байдужим. Дуже добре, якщо вам захочеться перечитати цю баладу
знову та познайомитися з іншими творами Стівенсона.
Прекрасны призраки былого,
Легенд и мифов хоровод,
Как хочется вернуться снова
Туда, где пикты варят мед.
Закінчуючи урок, я звертаю увагу на маленькі карточки, які лежать у вас
на партах. Ви почуєте запитання, на яке відповісте мовчки, вибравши свій
варіант відповіді (чорний чи білий). Залиште його лежати тією стороною, яку
обрали.
- Як ви ставитесь до вчинку батька?
- Які почуття він викликає - засудження чи схвалення?
Завдання не в тому, щоб знайти правильну відповідь, а в тому, щоб
показати складність і протиріччя життя, необхідність страшного вибору, перед
яким життя інколи ставить людину.
Як добре, діти, що ми живемо з вами не в той складний час жорстокого
Середньовіччя і перед нами не стоїть подібний вибір. Інколи ми жаліємося на
різні дрібні неприємності : образи, погану погоду, відсутність грошей. А
потрібно радіти кожному дню, кожній хвилині, подарованій нам, тому що
життя прекрасне.
VIІ. Оцінювання.
VIIІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріал підручника (с. 74 – 76).
2. Підготувати усний твір на тему : «Моє враження від балади Стівенсона
«Вересовий трунок».

Recommandé

Балада. "Король Лір і його дочки". par
Балада. "Король Лір і його дочки".Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".DorokhGala
32.4K vues18 diapositives
Балади про Робіна Гуда par
Балади про Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда
Балади про Робіна ГудаГалина Сызько
19K vues61 diapositives
король лір par
король ліркороль лір
король лірSnezhana Pshenichnaya
12.2K vues26 diapositives
Опорно - рухова система хребетних тварин. par
Опорно - рухова система хребетних тварин.Опорно - рухова система хребетних тварин.
Опорно - рухова система хребетних тварин.labinskiir-33
14K vues13 diapositives
фольклорні балади про робін гуда par
фольклорні балади про робін гудафольклорні балади про робін гуда
фольклорні балади про робін гудаSnezhana Pshenichnaya
6.8K vues24 diapositives
клуб любителів детективу Е.о par
клуб любителів детективу Е.оклуб любителів детективу Е.о
клуб любителів детективу Е.оSnezhana Pshenichnaya
1.8K vues27 diapositives

Contenu connexe

Tendances

7_gdz_hrz_k_2015.pdf par
7_gdz_hrz_k_2015.pdf7_gdz_hrz_k_2015.pdf
7_gdz_hrz_k_2015.pdfMihailichenk Lud
1.1K vues26 diapositives
хімія природнича наука1 par
хімія природнича наука1хімія природнича наука1
хімія природнича наука1OksanaMelnik
3.3K vues23 diapositives
Ядро клітини. Будова та функції. par
Ядро клітини. Будова та функції.Ядро клітини. Будова та функції.
Ядро клітини. Будова та функції.labinskiir-33
8.4K vues14 diapositives
виготовлення індикаторів у домашніх умовах par
виготовлення індикаторів у домашніх умовахвиготовлення індикаторів у домашніх умовах
виготовлення індикаторів у домашніх умовахIngulcik
23.3K vues20 diapositives
оксиген par
оксигеноксиген
оксигенВиктория Грига
3.5K vues22 diapositives
шыллер рукавичка par
шыллер рукавичкашыллер рукавичка
шыллер рукавичкаSnezhana Pshenichnaya
8K vues27 diapositives

Tendances(20)

хімія природнича наука1 par OksanaMelnik
хімія природнича наука1хімія природнича наука1
хімія природнича наука1
OksanaMelnik3.3K vues
Ядро клітини. Будова та функції. par labinskiir-33
Ядро клітини. Будова та функції.Ядро клітини. Будова та функції.
Ядро клітини. Будова та функції.
labinskiir-338.4K vues
виготовлення індикаторів у домашніх умовах par Ingulcik
виготовлення індикаторів у домашніх умовахвиготовлення індикаторів у домашніх умовах
виготовлення індикаторів у домашніх умовах
Ingulcik23.3K vues
Повторення й узагальнення вивченого з теми “Іменник”. 6 клас par Dmytro Kryvenko
Повторення й узагальнення вивченого з теми “Іменник”. 6 класПовторення й узагальнення вивченого з теми “Іменник”. 6 клас
Повторення й узагальнення вивченого з теми “Іменник”. 6 клас
Dmytro Kryvenko3.5K vues
підручник українська мова (іі півріччя) 5 клас par Аня Иванова
підручник українська мова (іі півріччя) 5 класпідручник українська мова (іі півріччя) 5 клас
підручник українська мова (іі півріччя) 5 клас
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів” par Таміла Козова
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
система біонаук par Oksana Shakun
система біонауксистема біонаук
система біонаук
Oksana Shakun382 vues
Магнітні бурі. Проект Жені Ушакової par pc5kab17ppt
Магнітні бурі. Проект Жені УшаковоїМагнітні бурі. Проект Жені Ушакової
Магнітні бурі. Проект Жені Ушакової
pc5kab17ppt16.2K vues
відповіді на кросворд par oksanachernish
відповіді на кросвордвідповіді на кросворд
відповіді на кросворд
oksanachernish31.5K vues
кальцій par solastas
кальційкальцій
кальцій
solastas8.4K vues

En vedette

Конспект уроку "Незгасний вогонь Прометея" par
Конспект уроку "Незгасний вогонь Прометея"Конспект уроку "Незгасний вогонь Прометея"
Конспект уроку "Незгасний вогонь Прометея"dtamara123
188 vues8 diapositives
Robotics par
RoboticsRobotics
RoboticsAhmed Abd el Moniem
85 vues3 diapositives
божественна комедія par
божественна комедіябожественна комедія
божественна комедіяvalentinev1
8.1K vues29 diapositives
осібник par
осібникосібник
осібникdtamara123
352 vues152 diapositives
А. І. Богосвятська Презентація "Сучасні типи уроків літератури" par
А. І. Богосвятська Презентація "Сучасні типи уроків літератури"А. І. Богосвятська Презентація "Сучасні типи уроків літератури"
А. І. Богосвятська Презентація "Сучасні типи уроків літератури"dtamara123
138 vues17 diapositives
Вимоги до оформлення конспекту та виховного заходу par
Вимоги до оформлення конспекту та виховного заходуВимоги до оформлення конспекту та виховного заходу
Вимоги до оформлення конспекту та виховного заходуdtamara123
71 vues2 diapositives

En vedette(19)

Конспект уроку "Незгасний вогонь Прометея" par dtamara123
Конспект уроку "Незгасний вогонь Прометея"Конспект уроку "Незгасний вогонь Прометея"
Конспект уроку "Незгасний вогонь Прометея"
dtamara123188 vues
божественна комедія par valentinev1
божественна комедіябожественна комедія
божественна комедія
valentinev18.1K vues
А. І. Богосвятська Презентація "Сучасні типи уроків літератури" par dtamara123
А. І. Богосвятська Презентація "Сучасні типи уроків літератури"А. І. Богосвятська Презентація "Сучасні типи уроків літератури"
А. І. Богосвятська Презентація "Сучасні типи уроків літератури"
dtamara123138 vues
Вимоги до оформлення конспекту та виховного заходу par dtamara123
Вимоги до оформлення конспекту та виховного заходуВимоги до оформлення конспекту та виховного заходу
Вимоги до оформлення конспекту та виховного заходу
dtamara12371 vues
Знаки зодіаку par dtamara123
Знаки зодіакуЗнаки зодіаку
Знаки зодіаку
dtamara123296 vues
Сценарій заходу до дня визволення фастова par dtamara123
Сценарій заходу до дня  визволення фастоваСценарій заходу до дня  визволення фастова
Сценарій заходу до дня визволення фастова
dtamara123311 vues
свято казки par antalia1010
свято казкисвято казки
свято казки
antalia10101.2K vues
Презентація до заходу " 7 листопада - визволення Фастова" par dtamara123
Презентація до заходу " 7 листопада - визволення Фастова"Презентація до заходу " 7 листопада - визволення Фастова"
Презентація до заходу " 7 листопада - визволення Фастова"
dtamara123246 vues
Сценарій до дня вчителя par dtamara123
Сценарій  до дня вчителяСценарій  до дня вчителя
Сценарій до дня вчителя
dtamara123593 vues
Свято "Веселий ярмарок" для учнів 7-8 класів par dtamara123
Свято "Веселий ярмарок" для учнів 7-8 класівСвято "Веселий ярмарок" для учнів 7-8 класів
Свято "Веселий ярмарок" для учнів 7-8 класів
dtamara123382 vues
Свято "День зустрічі птахів". Для учнів 5- 7 класів par dtamara123
Свято "День зустрічі птахів". Для учнів 5- 7 класівСвято "День зустрічі птахів". Для учнів 5- 7 класів
Свято "День зустрічі птахів". Для учнів 5- 7 класів
dtamara123567 vues
А. І. Богосвятська "Освітній веб - квест з літератури" par dtamara123
А. І. Богосвятська "Освітній веб - квест з літератури"А. І. Богосвятська "Освітній веб - квест з літератури"
А. І. Богосвятська "Освітній веб - квест з літератури"
dtamara123181 vues
Вимоги до письмового оформлення конспекту та виховного заходу par dtamara123
Вимоги до  письмового оформлення конспекту та виховного заходуВимоги до  письмового оформлення конспекту та виховного заходу
Вимоги до письмового оформлення конспекту та виховного заходу
dtamara123412 vues
А. І. Богосвятська "Сучасні типи уроків" par dtamara123
А. І. Богосвятська "Сучасні типи уроків"А. І. Богосвятська "Сучасні типи уроків"
А. І. Богосвятська "Сучасні типи уроків"
dtamara123189 vues
А. І. Богосвятська "Проектна технологія" par dtamara123
А. І. Богосвятська "Проектна технологія"А. І. Богосвятська "Проектна технологія"
А. І. Богосвятська "Проектна технологія"
dtamara12384 vues
А. І. Богосвятська "Буктрейлер як стратегія залучення учнів до читання" par dtamara123
А. І. Богосвятська "Буктрейлер як стратегія залучення учнів до читання"А. І. Богосвятська "Буктрейлер як стратегія залучення учнів до читання"
А. І. Богосвятська "Буктрейлер як стратегія залучення учнів до читання"
dtamara123341 vues
Вимоги до мультимедійної презентації par dtamara123
Вимоги до мультимедійної презентаціїВимоги до мультимедійної презентації
Вимоги до мультимедійної презентації
dtamara123141 vues

Similaire à Конспект уроку Стівенсон "Вересовий мед"

Аналіз твору Вересовий трунок.pptx par
Аналіз твору Вересовий трунок.pptxАналіз твору Вересовий трунок.pptx
Аналіз твору Вересовий трунок.pptxOxara77
244 vues16 diapositives
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок" par
Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"dtamara123
1.3K vues26 diapositives
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед" par
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"dtamara123
153 vues26 diapositives
Вивчення усної народної творчості у.docx par
Вивчення  усної  народної  творчості  у.docxВивчення  усної  народної  творчості  у.docx
Вивчення усної народної творчості у.docxРепетитор Історія України
31 vues6 diapositives
Стівенсон "Балада про вересовий напій" par
Стівенсон "Балада про вересовий напій"Стівенсон "Балада про вересовий напій"
Стівенсон "Балада про вересовий напій"foreignliterature
677 vues21 diapositives
Українське козацтво par
Українське козацтвоУкраїнське козацтво
Українське козацтвоryabich1976
1.4K vues8 diapositives

Similaire à Конспект уроку Стівенсон "Вересовий мед"(20)

Аналіз твору Вересовий трунок.pptx par Oxara77
Аналіз твору Вересовий трунок.pptxАналіз твору Вересовий трунок.pptx
Аналіз твору Вересовий трунок.pptx
Oxara77244 vues
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок" par dtamara123
Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"
dtamara1231.3K vues
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед" par dtamara123
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"
Презентація до уроку " Стівенсон "Вересовий мед"
dtamara123153 vues
Стівенсон "Балада про вересовий напій" par foreignliterature
Стівенсон "Балада про вересовий напій"Стівенсон "Балада про вересовий напій"
Стівенсон "Балада про вересовий напій"
Українське козацтво par ryabich1976
Українське козацтвоУкраїнське козацтво
Українське козацтво
ryabich19761.4K vues
шосткинська загальноосвітня школа і par Olga Sokolik
шосткинська загальноосвітня школа ішосткинська загальноосвітня школа і
шосткинська загальноосвітня школа і
Olga Sokolik721 vues
14581 відк. урок par liliya2896
14581 відк. урок14581 відк. урок
14581 відк. урок
liliya28961.8K vues
6_l_y_2023-2.pdf par LudaM3
6_l_y_2023-2.pdf6_l_y_2023-2.pdf
6_l_y_2023-2.pdf
LudaM387 vues
біднюк ірина іванівна par semyurihor
біднюк ірина іванівнабіднюк ірина іванівна
біднюк ірина іванівна
semyurihor322 vues
4 литер коченгіна_коваль_2015_укр par Aira_Roo
4 литер коченгіна_коваль_2015_укр4 литер коченгіна_коваль_2015_укр
4 литер коченгіна_коваль_2015_укр
Aira_Roo18 vues
урок на апробацію 5 клас, уроки par pr1nc1k
урок на апробацію 5 клас, урокиурок на апробацію 5 клас, уроки
урок на апробацію 5 клас, уроки
pr1nc1k278 vues

Dernier

Організація і проведення перевірок бібліотечних фондів par
Організація і проведення перевірок бібліотечних фондівОрганізація і проведення перевірок бібліотечних фондів
Організація і проведення перевірок бібліотечних фондівssuser15a891
199 vues14 diapositives
Віртуальний міський фотопортрет «Штутгарт – найкультурніше місто Німеччини» par
Віртуальний міський фотопортрет «Штутгарт – найкультурніше місто Німеччини» Віртуальний міський фотопортрет «Штутгарт – найкультурніше місто Німеччини»
Віртуальний міський фотопортрет «Штутгарт – найкультурніше місто Німеччини» Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
22 vues10 diapositives
chitannya.pptx par
chitannya.pptxchitannya.pptx
chitannya.pptxOlgaGorbenko1
13 vues14 diapositives
Семінар Пізнаємо природу.pptx par
Семінар Пізнаємо природу.pptxСемінар Пізнаємо природу.pptx
Семінар Пізнаємо природу.pptxssuser389ffd
10 vues14 diapositives
Правила прийому 2024.pdf par
Правила прийому 2024.pdfПравила прийому 2024.pdf
Правила прийому 2024.pdfhome
15 vues9 diapositives
Бiблiотека як центр емоційного відновлення в громаді.pdf par
Бiблiотека як центр емоційного відновлення в громаді.pdfБiблiотека як центр емоційного відновлення в громаді.pdf
Бiблiотека як центр емоційного відновлення в громаді.pdfssuser15a891
5 vues49 diapositives

Dernier(20)

Організація і проведення перевірок бібліотечних фондів par ssuser15a891
Організація і проведення перевірок бібліотечних фондівОрганізація і проведення перевірок бібліотечних фондів
Організація і проведення перевірок бібліотечних фондів
ssuser15a891199 vues
Семінар Пізнаємо природу.pptx par ssuser389ffd
Семінар Пізнаємо природу.pptxСемінар Пізнаємо природу.pptx
Семінар Пізнаємо природу.pptx
ssuser389ffd10 vues
Правила прийому 2024.pdf par home
Правила прийому 2024.pdfПравила прийому 2024.pdf
Правила прийому 2024.pdf
home15 vues
Бiблiотека як центр емоційного відновлення в громаді.pdf par ssuser15a891
Бiблiотека як центр емоційного відновлення в громаді.pdfБiблiотека як центр емоційного відновлення в громаді.pdf
Бiблiотека як центр емоційного відновлення в громаді.pdf
ssuser15a8915 vues
Вікторина на знання історії Збройних Сил України par Nataliya Persikova
Вікторина на знання історії Збройних Сил УкраїниВікторина на знання історії Збройних Сил України
Вікторина на знання історії Збройних Сил України
Експресіонізм par CupCakeDoo
ЕкспресіонізмЕкспресіонізм
Експресіонізм
CupCakeDoo6 vues
Літературні дати 2024 року par ssuser15a891
Літературні дати 2024 рокуЛітературні дати 2024 року
Літературні дати 2024 року
ssuser15a891150 vues
зображення_viber_2023-11-28_10-44-22-872.pdf par ssuser46127c
зображення_viber_2023-11-28_10-44-22-872.pdfзображення_viber_2023-11-28_10-44-22-872.pdf
зображення_viber_2023-11-28_10-44-22-872.pdf
ssuser46127c5 vues
Інформатика_5 клас_Генеза_22.pdf par VchutelInf
Інформатика_5 клас_Генеза_22.pdfІнформатика_5 клас_Генеза_22.pdf
Інформатика_5 клас_Генеза_22.pdf
VchutelInf5 vues
ІКТ Захарчун.pdf par anazaharcun
ІКТ  Захарчун.pdfІКТ  Захарчун.pdf
ІКТ Захарчун.pdf
anazaharcun7 vues
Іде, іде святий Миколай.pptx par ssuserf9277b
Іде, іде святий Миколай.pptxІде, іде святий Миколай.pptx
Іде, іде святий Миколай.pptx
ssuserf9277b7 vues
Реалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptx par ssuser15a891
Реалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptxРеалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptx
Реалізація Стратегії розвитку читання. Читання як стратегія життя.pptx
ssuser15a891203 vues
Світ дитячої творчості - окрема сторінка бібліотечного життя. Підсумовуємо та... par ssuser15a891
Світ дитячої творчості - окрема сторінка бібліотечного життя. Підсумовуємо та...Світ дитячої творчості - окрема сторінка бібліотечного життя. Підсумовуємо та...
Світ дитячої творчості - окрема сторінка бібліотечного життя. Підсумовуємо та...
ssuser15a891198 vues

Конспект уроку Стівенсон "Вересовий мед"

  • 1. ТЕМА. Роберт Льюїс Стівенсон «Вересовий мед» як героїчна балада. Уславлення в ній подвигу в непримиренній боротьбі із іноземними загарбниками. Фольклорні елементи у творі. Мета: актуалізувати знання учнів про Роберта Льюїса Стівенсона; ознайомити із змістом балади, основою якої є старовинна кельтська легенда; показати мужність борців за незалежність рідної країни проти іноземних загарбників, розкрити необхідність вибору між власним життям і спільною метою народу; формувати навички виразного читання та аналізу поетичного тексту, уміння працювати в групах; виховувати патріотизм, прагнення до свободи, почуття власної гідності. Тип уроку : урок засвоєння нових знань. Обладнання: мультимедійна презентація, портрет Роберта Льюїса Стівенсона, тексти балади, учнівські ілюстрації, аудіозапис мелодії шотландської волинки, фільм за баладою Стівенсона, роздатковий матеріал. Свого нещастя на негідне рабство я не проміняю. Есхіл. ХІД УРОКУ I. Мотиваціянавчальноїдіяльності. Оголошеннятеми та мети уроку. 1.1. Вступне слово вчителя Діти, ви вже знаєте, що література – це не просто звичайний предмет. Уроки допомагають нам переноситися в будь – які часи і місця. Ніби на машині часу ми мандруємо в минуле чи майбутнє. Сьогодні на уроці: - ми закріпимо уже відомі нам поняття про літературну баладу; - дізнаємось про життя Стівенсона та його баладу «Вересовийтрунок»; - виконаємо цікаві та творчізавдання; - навчимося робитивисновки; - поспілкуємося , позмагаємосяі просто пограємося.
  • 2. Продовжуємо нашу захоплюючу подорож сторінкамисвітової балади. Для того, щоб глибше поринути у цей таємничий світ, давайте пригадаємо вивчене, провівши літературну розминку. 1.2.Літературна розминка 1) Які два різновиди балад ви знаєте?(Народна та літературна). 2) Які народні балади ми вивчали? («Балади про Робіна Гуда», «Смерть матері Юговичів»). 3) Дайте визначення літературній баладі. (Це авторський віршований ліро – епічний твір фантастичного, історико – героїчного чи соціально – побутового змісту, в якому напруженість сюжету зумовлена внутрішнім конфліктом героя). 4) Чим літературні балади відрізняються від народних? (В літературній баладі звучить голос автора. Читач відчуває його ставлення до зображуваних подій). 5) Які письменники звертались до жанру літературної балади?
  • 3. 1.3.Слово вчителя На минулому уроці завдяки баладі Пушкіна ми мали змогу ближче познайомитися з давньою історією Руської землі. Сьогодні ми завітаємо до далекої і загадкової Шотландії, доторкнемося до її дивовижної історії, помилуємося пейзажами, дізнаємося про людей, які проживали в цій країні, людей, які, незважаючи на свою тендітність і фізичну слабкість, перемогли жорстокого і безжального ворога. А допоможе нам в цьому шотландський письменник Роберт Льюїс Стівенсон та його балада «Вересовий трунок». На уроці не обійдемося без фахівців. До нас сьогодні завітали географ. біолог, біограф. У підготовці до заняття працювали художники. Сподіваюсь, що завдяки нашій спільній праці урок буде повчальним та цікавим. II. Ознайомлення учнів з системою оцінювання III. Робота з епіграфом Вчитель Зверніть увагу на епіграф до нашого уроку. Цей вислів належить герою давньогрецької трагедії «Прометей закутий» титану Прометею. - Пригадайте, символом чого є Прометей? (Прометей – це символ незламності духу. Він не скорився Зевсу, обрав муки, але не видав таємниці богу богів, за що був приречений на довічні страждання). Чи тільки безсмертному титану під силу пожертвувати собою заради істини? Чим і заради чого пожертвував герой балади Стівенсона? Чи можна самому обрати долю? Чи є щось дорожче за своє життя і життя свого сина?
  • 4. Над цими запитаннями ми поміркуємо сьогодні на уроці. IV. Формування нових знань, умінь і навичок Вчитель Отже, наша сьогоднішня подорож до Шотландії. Що ж ми знаємо про цю дивовижнукраїну? Чим славиться Батьківщина славнозвісного поета. Давайте послухаємо короткий коментар нашого географа. 4.1. Виступ географа Подивіться на карту. Це Шотландія. Це країна гір, гордих і волелюбних людей. Вона розташована на півночі Великобританії. ЇЇ площа 78 тисяч кілометрів. В давнину цю гірську місцевість населяли кельтські племена піктів, від яких і досі залишилися нерозшифровані написи. В V – VI столітті землі захопили кельтські племена скоттів. Вони і дали назву цій країні. Шотландія – видозмінена англійська назва - Scot – Land –буквально «земля скоттів» (Кельтською «скотт» - кочовик). Шотландців загартовували вторгнення ворогів і дуже холоднапогода. Символамицієї країни, звичайно ж, є картата матерія і волинка. Тут під відкритим небом знаходиться поселення кам’яного віку. Мабуть, тільки в Шотландії можна якнайкраще пройнятися атмосферою Середньовіччя..
  • 5. 4.2. Слово вчителя Дійсно, Шотландія – країна з неймовірною багатою історією та мальовничою природою, де скелясті гори змінюють просторові низини, де вересові долини простягаються до самого горизонту, а за ними зливаються з пагорбами. Саме у цій країні, за давньою легендою, жили маленькі та сміливі люди, які боролисязасвоюнезалежність проти завойовників. Саме ця легенда надихнула Стівенсона на створення балади «Вересовий трунок». Хто ж він, цей славнозвісний поет, який зумів створити такий чудовий твір? Слово біографу. 4.3. Виступ біографа Я опрацював багато відомостей про Р. Л. Стівенсона. Хочу звернути увагу однокласників на деякі цікаві моменти його життя. Роберт Стівенсон - відомий англійський письменник, уродженець Шотландії. Ми знаємо його як автора роману «Острів скарбів». Народився письменник 13 листопада 1850 року в Единбурзі. Хворобливе дитинство Стівенсона відіграло дуже важливу роль в його становленні, адже змушений проводити дні у ліжку, він постійно поринав у світ чарівних мрій, де будь - яке враження обростало новою історією. Коли хвороба трішки відступала, Льюїс подорожував світом у пошуках нових переживань, які пізніше втілилися у його творах. Стівенсон завжди цікавився народною творчістю. Особливо його приваблював жанр балади. Як правило, він брав за основу якусь старовинну легенду та обробляв її в дусі того часу. Це дозволяло йому
  • 6. проголосити ідеї, що не втратили своєї актуальності і донині – ідеї волі, патріотизму, честі. Так написана балада «Вересовий трунок», в основі якої лежить старовинна кельтська легенда про піктів, які були карликового зросту, жили в печерах під землею і знали секрет приготування напою, який навіть під загрозою смерті не відкрили шотландцям – завойовникам. 4.4. Вчитель Що ж це за дивовижна рослина, красою та властивостями якої захоплювались багато людей? Познайомить нас з нею біолог. 4.5. Виступ біолога Верес – це вічнозелений кущик з дрібним листям та рожево – ліловими дрібними квіточками. Живе він 40 років і за цей час настільки збагачує малоплідні землі, що робить їх придатними для вирощування культурних рослин. Недарма люди кажуть : «Оселився верес – нам буде де жити». Лікувальні властивості вересового меду звеличувалися в піснях і легендах. Зацвітає він у липні і продовжує радувати аж до снігів. Поетична краса квіткових чагарників з давнини надихала творчих людей і вони оспівували її в своїх творах.
  • 7. 4.6. Аналіз змісту балади Словникова робота Верес – вічнозелений кущик з дрібним листям та рожево – ліловими або червоними дрібними квіточками. Трунок, мед – напій. Пікти – народ, що у V – VI столітті населяв територію Шотландії і чинив запеклий опір завойовникам. За легендами, пікти були маленькими на зріст, але дуже волелюбними. Броварі – пивовари. Можновладець – володар. Нурти – вир. 4.7. Читання балади вчителем. (Звучить мелодія шотландської волинки) 4.8. Бесіда за текстом з елементами коментованого читання 1) Яким було життя маленького народу до приходу завойовників ? 2) Як змінилося воно після вторгнення шотландського короля? 3) Як характеризує автор правителя шотландців? Які слова і вирази використовує для його характеристики? («Жахались його вороги», «гнав їх неначе ланей», «мчав по тілах спогорда, сіяв смерть і жах»). 4) Як ставились завойовники до піктів? З чим порівнюється доля маленьких людей? («Гнав їх неначе ланей», «в могилках, немов дитячих»).
  • 8. 5) Чому шотландський володар був похмурий? Що турбувало його після винищення піктів? 6) Як характеризує автор двох піктів, яких знайшли слуги короля? Які епітети вживає, зображуючи їх? («Броварі малі», «бідних піктів», «батька старого й сина, хлопця отрочих літ»). 7) Чого вимагає від піктів шотландський король? Які умови він ставить? 8) Чи отримав король рецепт напою? Чи переміг він піктів, «знищивши їх до ноги»? 9) Що, на вашу думку, означає вираз «знищити до ноги»? 10)Що запропонував старийпікт шотландськомукоролю? 4.9. Вчитель Маленький епізод захвату в полон батька і сина допомагає авторові розкрити драматизм подій а також утвердити ідею незалежності маленького народу, який, навіть помираючи, не скоряється перед насильством. 4.10. Дослідницька робота в групах Завдання для груп I група. З якими словами в тексті вжито слова «червоний», «червоніти»? З якою метою? (Верес червонів, червоній горі, червоний квіт, червоний верес. Вжито задля уникнення повторів та створення яскравішого образу в уяві читача). II група. Якими змальовані в тексті пікти? Доведіть, що вони були маленькі і беззахисні. Підтвердіть свої думки цитатами. («В могилках, немов дитячих», «броварі малі», «мале, мов дитяче, тіло»,
  • 9. «немов горобчик цвірінькав – мова лилась дзвінка»). III група. Якими рисами наділені маленькі пікти? Доведіть цитатами з твору. (Життєрадісність – «раділи долі своїй». Сміливість – «мовчки дивились на нього». Вірність – «таємницю, що клявся повік берегти». Стійкість – «мене не злякає тортура, смерть мені не страшна»). 4.11. Робота в групах. Визначення антитези в баладі (Антитеза – це засіб створення художнього образу, який ґрунтується на протиставленні). - У чому виявляється антитеза в баладі? Наведіть приклади. Завдання для I групи Щасливе життя піктів – нещастя, яке приніс шотландський король. Літнє буяння природи – похмурий настрій короля. Завдання для II групи Цвітіння вересу – жахливий вир пучин. Безправне становище піктів – необмежена влада короля. Завдання для II групи Маленька зовнішність піктів – велика смілива душа. Сила духу піктів – безсилля короля. Вчитель. Як бачимо, антитеза пронизує всю баладу і підкреслює напружену драматичність твору.
  • 10. 4.12. «Мозковий штурм» У баладі Стівенсона кілька разів повторюється словосполучення «секрет вересового напою». Що це за секрет? (Це не тільки таємниця напою (технологія виготовлення вересового трунку). Це передусім секрет духовної стійкості піктів, який полягає у любові до рідної землі і прагненні здобути свободу). 1. Чим для старого був верес та рецепт напою? Чи вартий він того, щоб пожертвувати найдорожчим? (Вересовий трунок – це не просто напій. Це символ єдності народу. Це спільна таємниця, як віра, що об’єднує людей, робить народ незалежним та самодостатнім. Можна сказати, що зберігши таємницю напою, народ зберіг свою незалежність і залишився нескореним). 2. Чому у героя немає імені? (Він уособлює весь народ). 3. Чи міг старий пікт вчинити інакше? Чи можна вважати його вчинок героїчним? (Старий пікт не мав іншого вибору. Його вчинок свідчить про честь і гідність. Він залишився вірним своєму народові і своїй клятві). 4. До якого типу балади ви віднесете «Вересовий трунок»? (Це героїчна балада). 5. Визначте ідею твору. (Уславлення єдності та стійкості піктів, утвердження права кожного на незалежність). V Узагальнення відповідей учнів вчителем Історія і легенда переплітаються у творі. Казка про таємницю вересового напою з давніх – давен жила у Шотландії. Стівенсон використав цю легенду в поєднанні з історичними фактами, що проголосили право кожного народу на свою землю, свої традиції, свою свободу. Верес – це не просто рослина, він втілює волелюбнийдух маленького народу, він свідок загибелібатькаі сина. Отже, це багатозначній символ – символ любові до рідної землі, свободи, життя і символ пролитої за незалежність крові. 5.1. Гра «Асоціативний ланцюжок»
  • 11. Завдання:назвати риси характеру героїв, продовжити асоціативний ряд. Броварі – життєрадісні… Старий пікт - сміливий … Шотландський король – жорстокий… 5. 2. Працюємо в групах Вчитель Балада Стівенсона – це літературний твір, але у ньому є багато фольклорних елементів. Наше завдання : довести наявність фольклорних традицій у баладі. Усно дібрати приклади з твору. I група 1) Поетизація старовини, її звичаїв та моралі. 2) Сюжетність, в основі одна визначна подія. 3) Контрастність образів. II група 1) Картинність пейзажу. 2) Трагічність персонажів 3) Діалоги.
  • 12. III група 1) Символіка кольорів 2) Традиційні епітети, метафори, порівняння. 3) Символи. Вчитель. Поєднавши три джерела - історію, фольклор і вірування, Стівенсон написав легендарно – поетичну баладу «Вересовий трунок», у яку природно вплітаються елементи таємничого та оспівується патріотизм. VІ. Підсумок уроку 1. Відеохвилинка Вчитель За творами Роберта Стівенсона було знято як художні фільми, так і мультиплікаційні. Знімаються вони і в наш час, навіть в сучасній обробці. Зараз і ми з вами переглянемо невеличкий фільм,текст до якого подано в перекладі Маршака. Запитання : - Чи відповідає сюжет цього фільму змісту балади? - Чи вдалося авторові цього фільму передати волелюбний дух піктів? - Чому не можна обмежитися тільки переглядом фільму? Для чого потрібно читати художні твори? 2.Створення візитної картки балади.
  • 13. Автор – Роберт Льюїс Стівенсон. Назва балади – «Вересовий трунок» Джерела – фольклор, історія, вірування. Тема твору – розповідь про боротьбу піктів проти завойовників та героїчну смерть батька і сина. Ідея – уславлення єдності та стійкості піктів, утвердження права кожного народу на свободу та незалежність. Персонажі – шотландський володар, пікти – старий батько і син. Художні засоби – традиційні епітети, метафори, порівняння. Робота з ілюстраціями. Учні коментують свої роботи. 2. Методика незакінченого речення. Уявний мікрофон. - Сьогодні на уроці я дізнався… - Я сьогодні зрозумів… - На наступному уроці я хочу… 3. Заключне слово вчителя. Ось і завершується наш урок. Я сподіваюсь, що нікого з вас він не залишив байдужим. Дуже добре, якщо вам захочеться перечитати цю баладу знову та познайомитися з іншими творами Стівенсона. Прекрасны призраки былого, Легенд и мифов хоровод, Как хочется вернуться снова Туда, где пикты варят мед.
  • 14. Закінчуючи урок, я звертаю увагу на маленькі карточки, які лежать у вас на партах. Ви почуєте запитання, на яке відповісте мовчки, вибравши свій варіант відповіді (чорний чи білий). Залиште його лежати тією стороною, яку обрали. - Як ви ставитесь до вчинку батька? - Які почуття він викликає - засудження чи схвалення? Завдання не в тому, щоб знайти правильну відповідь, а в тому, щоб показати складність і протиріччя життя, необхідність страшного вибору, перед яким життя інколи ставить людину. Як добре, діти, що ми живемо з вами не в той складний час жорстокого Середньовіччя і перед нами не стоїть подібний вибір. Інколи ми жаліємося на різні дрібні неприємності : образи, погану погоду, відсутність грошей. А потрібно радіти кожному дню, кожній хвилині, подарованій нам, тому що життя прекрасне. VIІ. Оцінювання. VIIІ. Домашнє завдання. 1. Опрацювати матеріал підручника (с. 74 – 76). 2. Підготувати усний твір на тему : «Моє враження від балади Стівенсона «Вересовий трунок».