Rangkuman Rancangan Pengajaran Harian mata pelajaran Pendidikan Seni Visual kelas 4 Anggerik membahas mengenai membuat kad ucapan Hari Ibu menggunakan teknik lipatan dan guntingan kertas. Guru akan mengajarkan konsep dan langkah membuat corak dengan teknik tersebut selama 60 menit, dengan harapan murid dapat menghasilkan karya seni kreatif untuk ibu mereka.
Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4
1. Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 4 Anggerik
Bil. Murid : 28
Tarikh : 23 Mac 2012
Masa : 11.15 pagi – 12.15 tengahari (60 minit)
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
Tajuk : Membuat Kad Ucapan Hari Ibu
Teknik : Lipatan Dan Guntingan
Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i. Mengenal dan menyatakan alat dan bahan yang digunakan dalam
membuat corak dan rekaan menggunakan teknik lipatan dan guntingan.
ii. Mengetahui dan mengaplikasi teknik lipatan dan guntingan dalam
membuat corak danrekaan.
iii. Menghasilkan corak dan rekaan secara terancang menggunakan teknik
lipatan dan guntingan dengan baik dan memuaskan
Penerapan Nilai : Kerjasama, ketelitian, daya usaha, dedikasi, yakin diri, berani mencuba.
Pengetahuan sedia Ada : - Murid telah mengetahui asas menggunting kertas
- Murid mempunyai pengetahuan asas mengenai pembuatan
kad ucapan
1
2. KBKK : 1. Kritis – Membuat kategori, teliti bahagian kecil dan keseluruhan, membanding
beza.
2. Kreatif – Menjana dan menghasilkan idea.
GABUNG JALIN : mata pelajaran Sains
ALAT DAN BAHAN : Pensel, pembaris, gunting, kertas warna, kertas lukisan, gam.
ALAT BANTU MENGAJAR : Gambar kad hari ibu, contoh-contoh corak terancang menggunakan teknik lipatan dan guntingan,
gambar langkah penghasilan corak terancang, komputer riba, dan pembesar suara.
.
2
3. PELAKSANAAN
PROSEDUR ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN / ELEMEN
PELAKSANAAN PEMBELAJARAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Perdengarkan lagu „ Syurga Di Guru memperdengarkan lagu “Syurga Di Kecerdasan Pelbagai
( 5 minit ) Telapak Kaki Ibu” nyanyian Telapak Kaki Ibu” (TKP) :
Aisyah Muzik
Murid mendengar dan menghayati lagu yang
Duhai apakah gerangan budi diperdengarkan.
balasan Nilai : Keseronokan, kasih
Bagi insan melahirkan, Guru mengaitkan set induksi dengan sayang terhadap ibu
pembelajaran hari ini
membesarkan
BBM : Kaset Lagu “Syurga
Bercucuran airmata bila Di Telapak Kaki Ibu”, radio
mengenangkan
Betapakah besar budi ibunda
berikan
Siang malam menderita
Hingga entah bila
Sungguh besar pengorbanan
Ibunda berikan
Tiada bahagia jika tiada
Doa puja restu
Syurga itu telapak kaki ibu
3
4. Langkah 1 Menerangkan tajuk
( 5 minit ) pembelajaran 1. Guru menerangkan tajuk pembelajaran. KBKK :
2. Guru menerangkan alat dan bahan - Membuat kategori
Menerangkan konsep lipatan menghasilkan corak terancang menggunakan - Teliti bahagian kecil dan
dan gunting teknikl ipatan dan guntingan. Antaranya : keseluruhan
-Definisi - Kertas warna
-Teknik -Pen warna KP :- Verbal –linguistik
-Langkah penghasilan -Pensil dan pembaris
-Gunting NILAI :
Teknik lipatan dan guntingan -Gam - Yakin diri
ialah teknik melipat, - Ketelitian
menggunting, dan menampal
bentuk di atas kertas tapak. 3. Guru menunjukkan beberapa contoh hasilan Alat dan bahan :
corak yang telah dihasilkan terdahulu Kad Manila, kertas warna,
Cara lipatan dan guntingan : menggunakan teknik lipatan dan guntingan gam dan gunting
- Lipatan dan guntingan
selapis menghasilkan 4. Guru menerangkan definisi lipatandan
bentuk-bentuk yang guntingan kepada murid ABM :
dikehendaki - Contoh lipatan dan
- Melipat dan melukis lakaran guntingan
kasar di atas lipatan dan - Gambar langkah
kemudiannya menggunting penghasilan corak
mengikut bentuk yang menggunakan teknik
dikehendaki. lipatan dan guntingan
- Seterusnya lipat bentuk
potongan dan gunting sekali
lagi mengikut bentuk yang
dikehendaki.
- Akhirnya tampal pada
kertas tapak.
4
5. Contoh-contoh lipatan dan
guntingan
Penerangan dan demonstrasi Guru menerangkan cara untuk menghasilkan
Langkah 2 corak pada bahagian tengah kad ucapan KBKK :
( 10 minit ) Pelaksanaan aktiviti : menggunakan teknik lipatan dan guntingan. - Menjana idea
KP :
1. Sediakan pensil,pembaris - Kinestetik
dan kertas warna untuk - Interpersonal
membuat teknik lipatan dan - Verbal
guntingan - linguistik
NILAI :
- Bekerjasama
- Dedikasi
- Daya usaha
2. Mula-mula pilih kertas ALAT DAN BAHAN :
warna dan ambil pembaris Alat– Pensel,
untuk membuat garisan. Lipat pembaris,gunting
kertas warna pada dua Bahan – Kertas
bahagian lukisan,kertas warna, gam
5
6. ABM : Gambar langkah
penghasilan corak
menggunakan teknik
lipatan dan guntingan
3. Ukur 2cm pada bahagian
tepi kertas yang dilipat.
Gunting garisan segi tiga
yang digaris
4. Setelah gunting, lipatkan
segi tiga yang digunting untuk
membuat lipatan dan
guntingan
6
7. 5. Proses melipat diteruskan
sehingga ke bawah
6. Hasil lipatan dari atas ke
bawah
Langkah 3 Penghasilan corak seperti Guru menerangkan cara untuk menghasilkan KBKK :
( 5 minit ) bentuk rama-rama corak pada bahagian depan kad ucapan - Menjana idea
menggunakan teknik lipatan dan guntingan.
KP :
- Kinestetik
- Interpersonal
1. Lipat dan gunting corak - Verbal
yang dihendaki untuk - linguistik
membuat corak rama-rama
NILAI :
- Bekerjasama
- Dedikasi
- Daya usaha
ALAT DAN BAHAN :
Alat– Pensel,
7
8. 2. Setelah bentuk rama-rama pembaris,gunting
dibentuk, guntingkan corak . Bahan – Kertas
yang disukai dan lekatkan lukisan,kertas warna, gam
ABM : Gambar langkah
penghasilan corak
menggunakan teknik
lipatan dan guntingan
3. Jadikan sebagai kad
ucapan
Langkah 4 1. Guru mengarahkan murid memulakan aktiviti
( 25 minit ) Aktiviti murid 2. Murid digalakkan menggunakan pelbagai KBKK :
jenis warna mengikut kreativiti dalam - Menilai
penghasilan lipatan dan guntingan.
3. Guru memantau setiap pergerakan murid NILAI :
4. Guru membimbing murid mengemas kini kad - Menghargai estitika
ucapan ibu yang telah siap - Bersabar
5. Murid melakukan aktiviti mengemas dan - Tekun
menghias mengikut kreativiti masing-masing. - Berhati-hati
8
9. Sesi apresiasi KBKK :
Langkah 5 Guru memuji setiap hasil yang telah dibuat oleh - Menilai
( 5 minit ) murid
NILAI :
Guru memilih kad ucapan secara rawak untuk - Menghargai estitika
sesi apresiasi - Sensitif
- Peka
Guru memanggil 2-3 orang murid ke hadapan
untuk membuat sesi apresiasi terhadap corak
yang dihasilkan melalui teknik lipatan dan
guntingan oleh rakan mereka.
Murid diminta menyatakan perasaan masing-
masing semasa melakukan aktiviti seni
Guru mengkategorikan hasil kerja murid pada
tahap baik, sederhana dan lemah
Guru memaklumkan kepada murid bahawa KP :
Penutup karya mereka boleh dijadikan sebagai hadiah - Interpersonal
( 5 minit ) kepada ibu sempena hari ibu.
Guru merumuskan tajuk pengajaran dan NILAI :
pembelajaran pada hari ini. - Berfikiran secara kreatif
- Dedikai
9