Publicité
Publicité

elementet kimike ne organizmin e njeriut

  1. PROJEKT
  2. • Ushtria e përdor për ndërtimin e raketave.
  3. Zbulimi me i fundit në botë • Gjendet ne akullnajat e Siperis nje i vogel Mamuth pas dhjete mije vjetesh. eshte i gjate rreth 1.30 m dhe peshon 50 Kg, Akulli e ka mbajtur ate komplet pa u demtuar.
  4. Disa Kuriozitete Per Kafshet • - Pinguinet mund te kercejne gati 2 metra lart - Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene - Xhirafat nuk kane korda zanore dhe komunikojne duke bere te vibroje ajrin perreth qafes se tyre te gjate - Nuk ekzistojne 2 zebra me te njejtat vija te zeza - Fluturimi i pules me i gjate i regjistruar ndonjehere eshte 13 sekonda - Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale - Kur nje kelysh xhirafe lind, bie nga nje lartesi prej 2 metrash pa pesuar asgje - Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar • -Gamilet kane 3 pale vetulla per t’u mbrojtur nga stuhite e reres - Shume Kavie nuk mund te mbyllin te dy syte njekohesisht - Degjimi i nje delfini eshte kaq i mprehte sa mund te degjoje nje tingull mbi 20 km larg - Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira - Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle - Arinjte Polare jane te vetmit gjitare qe kane qime nen putra. Kjo i ndihmon te mos rreshqasin ne akull dhe mbron putrat nga temperaturat e uleta - Shume Elefante peshojne me pak se gjuha e nje Balene te Kalter
  5. GEZIM DERVISHIBy :
Publicité