Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

GoDaddy'den cPanel ve WordPress Rehberi

6 495 vues

Publié le

Hosting platformları söz konusu olduğunda, cPanel’ın endüstri standardı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 1997’den bu yana kullanımda olan cPanel, bugün sektördeki en güvenilir, anlaşılması ve kullanımı kolay panel konumuna yerleşmiş durumda. cPanel, WordPress web sitelerinin yönetiminde de tercih edilen bir panel.

Bir WordPress web sitesi yönetmek için WordPress’ten daha fazlası gerekiyor.

Web sitelerinin alan adına, hosting alanına, SSL sertifikalarına, veri tabanlarına ve e-postaya ihtiyacı var. Bu, WordPress web siteleri için de geçerli. Neyse ki cPanel tüm bunları yönetmemizi sağlıyor. GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi başlıklı e-kitabımızda, öncelikle cPanel’da neyi, nerede bulabileceğimize göz atarak başlıyoruz.

https://tr.godaddy.com/blog/godaddy-cpanel-wordpress-rehberi

Publié dans : Technologie
 • Sex in your area is here: ❶❶❶ http://bit.ly/2F7hN3u ❶❶❶
     Répondre 
  Voulez-vous vraiment ?  Oui  Non
  Votre message apparaîtra ici
 • Dating direct: ❶❶❶ http://bit.ly/2F7hN3u ❶❶❶
     Répondre 
  Voulez-vous vraiment ?  Oui  Non
  Votre message apparaîtra ici

GoDaddy'den cPanel ve WordPress Rehberi

 1. 1. GoDaddy’den cPanel+WordPress Rehberi Yazarlar Topher Derosia, Saurabh Shukla, Andy McIlwain
 2. 2. 2 GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi Yazarlar: Topher Derosia, Saurabh Shukla, Andy McIlwain Copyright 2017 GoDaddy Operating Company, LLC. Her hakkı saklıdır.
 3. 3. 3 GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi İçindekiler cPanel Kullanımı: cPanel’in özelliklerine genel bakış cPanel Kullanımı Bölüm Başlıkları Arama filtresi Kullanıcı hesaplarının yönetimi MySQL hesapları FTP hesapları E-posta hesapları Alan adları SSL Son sözler... cPanel’dan WordPress yükleme WordPress için tek tıkla yükleme cPanel üzerinden WordPress yönetimi Yedeklemeler Yedeklemelerin geri yüklenmesi Hata kayıtlarına erişim WP_DEBUG ile sorun giderme WordPress için gelişmiş cPanel özellikleri Manual olarak WordPress yükleme GoDaddy hesabınıza giriş cPanel’a giriş Veritabanı oluşturma Veritabanı kullanıcılarını oluşturma Veritabanına kullanıcı ekleme FTP kullanıcısı oluşturma WordPress indirme Zip dosyasını açma WordPress dosyalarını yükleme WordPress yükleyici kullanımı Yükleyici çalışmazsa ne yapılabilir? Manual olarak eklenti ve tema yükleme Veritabanıyla phpMyAdmin kullanımı phpMyAdmin ile veritabanının dışa aktarımı phpMyAdmin ile veritabanındaki SQL dosyasının içe aktarımı cPanel ile WordPress gizliliği ve güvenliği Dizin gizliliği ve güvenliği Hotlink koruması ile bant genişliğinin kötüye kullanımının engellenmesi IP Engelleyici ile kötü amaçlı bağlantıların engellenmesi Uzaktan komut yönetimi (SSH erişimi) Temel shell komutları cPanel Cron İşleri ve WordPress WP-Cron ve Linux Cron karşılaştırması WP-Cron’u cPanel cron jobs’a çevirmek Cron Jobs’lara geçiş Bir sonraki adımlar
 4. 4. cPanel Kullanımı.
 5. 5. 5 GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi cPanel Kullanımı: cPanel’ın özelliklerine genel bakış Yazar: Topher Derosia Bir WordPress web sitesi yönetmek için WordPress’ten daha fazlası gerekiyor. Web sitelerinin alan adına, hosting alanına, SSL sertifikalarına, veri tabanlarına ve e-postaya ihtiyacı var. Neyse ki cPanel tüm bunları yönetmemizi sağlıyor. Öncelikle, cPanel’da neyi, nerede bulabileceğimize göz atarak başlayalım. (Not: Bu rehberde GoDaddy’nin cPanel’ını örnek olarak kullanacağız. Ekran görüntülerini Business Hosting and VPS’den aldık) cPanel Kullanımı cPanel’ı kullanmak, biraz bisiklete binmek gibi. Başlamak biraz zor olabilir ancak alıştıktan sonra da nasıl yapılacağını hiçbir zaman unutmazsınız. Bölüm başlıkları cPanel, oldukça düzenli bir paneldir. Her araç, bölüm başlıkları altında benzer araçlarla birlikte gruplanmıştır. Örneğin, dosyalarla çalışmakla ilgili araçlar Dosyalar başlığının altında yer alıyor. Arama filtresi Araçlara göz atmak güzel tabii ama aradığınızı bulmanın daha hızlı bir yolu da var. Benim cPanel’de aradığımı bulmak için en sevdiğim yöntem arama filtresini kullanmak. Ana cPanel ekranının en üstünde bir arama alanı yer alıyor. Buraya yazı yazmaya başladığınızda sayfadaki araçlar da kaybolmaya başlıyor ve geriye sizin aradığınız neyse, o kalıyor. Aşağıdaki örnekte “dosya” aramasının sonucunu görebilirsiniz: Arama sonuçları anında görüntülenebiliyor; sayfanın yenilenmesini beklemenize gerek kalmıyor. Aradığınız kelime değiştikçe, sonuçlar da gerçek zamanlı değişiyor.
 6. 6. 6 GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi Kullanıcı hesaplarının yönetimi WordPress’in yüklenmesi ve çalıştırılması için oluşturulması gereken farklı kullanıcı hesapları var. Hepsi aynı kişiye ait olabilir ancak bunları her biri farklı araçlarla kullanılacak, farklı hesaplardır. (Bazı durumlarda ise kullanıcı WordPress’in kendisidir.) Tüm bu hesapları cPanel’da şu şekilde yönetebilirsiniz: MySQL hesapları WordPress, yazı içeriği, WordPress yazar bilgisi, eklenti ve tema ayarları gibi bilgileri depolamak için bir MySQL veritabanı kullanıyor. Veritabanına bir şeyler yazabilmek için WordPress’in kimlik bilgilerine ihtiyacı var ve bunlar da kullanıcı adı ile şifre. İpucu: Daha fazla güvenlik için WordPress’e ve veritabanına erişimi olması gereken farklı kişiler için farklı kullanıcı adı ve şifreler belirleyin. Önce, cPanel arama filtresi üzerinden MySQL bölümünü bulun: cPanel’de “mysql” araması Bir sonraki sayfada yeni kullanıcı ekleme kısmını göreceksiniz: cPanel’e yeni MySQL kullanıcısı ekleme Tam onun altında da geçerli kullanıcıları düzenleyebileceğiniz kısım var: cPanel’de geçerli MySQL kullanıcılarını görüntüleme İpucu: WordPress tarafından kullanılan MySQL kimlik bilgilerini değiştirmeniz durumunda web sitenizin wp-config.php dosyasını da düzenlemeniz ve şifreyi güncellemeniz gerekiyor. WordPress Codex’ten daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 7. 7. 7 GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi FTP hesapları Sunucunuza FTP, SFTP ve SSH ile bağlanmak için FTP hesaplarınızı kullanın. WordPress için, WordPress’i manual olarak yüklerken veya WordPress panosu üzerinden tamamlayamayacağınız işlemleri yapmak için çoğunlukla FTP ve SFTP hesaplarınızı kullanacaksınız. Önce arama filtresi üzerinden FTP hesaplarını buluyoruz: cPanel’de “ftp” araması FTP hesapları ekranında FTP ve SFTP hesapları oluşturabilir, mevcut hesapları da yönetebilirsiniz: cPanel’de FTP hesaplarını görüntüleme E-posta hesapları cPanel, kullanıcıların e-posta hesapları, e-posta gönderimi, otomatik cevaplar, e-posta takibi ve spam filtreleme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bu araçları “Eposta” başlığının altında bulabilirsiniz: cPanel’de e-posta araçları cPanel’in e-posta servisi kullanılır hale getirilmesi için bazı idari düzenlemeler gerektiriyor. Ayrıca, Office365 gibi bir e-posta sistemiyle birlikte kullanıldığında soruna yol açabiliyor. Biz genellikle e-postalar için cPanel yerine Office365 gibi bir profesyonel e-posta hizmetinin kullanılmasını öneriyoruz. Özel e- posta hizmetleri daha iyi performans ve güvenliğin yanı sıra bir hosting hesabının sunduğunun çok daha ötesinde ek özellikler sunuyor.
 8. 8. 8 GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi Alan Adları Her cPanel hosting hesabı, bir alan adı ile ilişkilendirilmiştir. cPanel’da, farklı alan adlarına sahip WordPress web sitelerini aynı hesap üzerinden yönetebilmeniz de mümkün. (Bu, bir hosting planından daha fazla değer elde etmenin iyi bir yoludur.) Aynı zamanda web siteleriniz için alt alan adları da oluşturabilirsiniz. Alt alan adlarını, alan adınızın ön eki gibi düşünebilirsiniz. (http://araba.ulasim.com, örneğinde, ‘araba’ alt alan adıdır). Alt alan adları ücretsiz oluşturulabiliyor ve üyelik portalları veya test siteler oluşturmak için de oldukça kullanışlılar. Not: Alt alan adlarını yapılandırmak için ana alan adının DNS ayarlarını da güncellemeniz ve onu cPanel hosting hesabının IP adresine yönlendirmeniz gerekiyor. IP adresini, cPanel’in kontrol panelinde bulabilirsiniz. SSL SSL, sunucunuz ve web sitenizi ziyaret edenler arasındaki web trafiğini şifreleyen bir güvenlik protokolüdür. Bir web sitesinin SSL’si varsa, URL’si “https://” ile başlar ve adres çubuğunda bir kilir ikonu görünebilir. HTTPS ve SSL, modern web sitelerinin olmazsa olmazları arasında. Google Chrome da bir süre önce HTTPS kullanmayan web sitelerini “Güvenli Değil” olarak işaretlemeye başladı. SSL kullanmaya başlamak için bir SSL sertifikası almanız gerekiyor. SSL sertifikasını GoDaddy’de barındırılan bir alan adı için GoDaddy’den aldığınız zaman birkaç tıkla aktivasyon yapabilirsiniz. Sertifikanın yüklenmesini ve yapılandırılmasını biz sizin için hallediyoruz. Sertifikanız ve hostinginiz GoDaddy’den değilse, bu işlemleri manual olarak yapmanız gerekiyor: Güvenlik altında SSL/TLS’yi bulun: cPanel’de SSL/TLS İkona tıkladığınız zaman 4 görevin yer aldığı bir sayfa göreceksiniz. Hepsini tamamlamanız gerekiyor: ● Özel anahtar oluşturu ● Sertifika İmzalama Talebi oluşturun ● Bir sertifika alın (örneğin, GoDaddy’den) ● Sertifikayı yükleyin Çıkan adımları takip ederek ilerleyin:
 9. 9. 9 GoDaddy’den cPanel + WordPress Rehberi SSL sertifikanızı cPanel’e yükledikten sonra WordPress ayarlarınızı güncellemeniz gerekiyor. WordPress’e giriş yapın; kenar çubuğunda Ayarlar’a tıklayın. WordPress Address ve Site Address alanlarını düzenleyerek http://’yi https://’ye çevirin. WordPress URL ayarları İpucu: Really Simple SSL WordPress eklentisi, mevcut bir web sitesini HTTPS’ye çevirmeyi kolaylaştıran bir araç. Son sözler... Bu bölümde çok fazla bilgiye yer vermiş olsak da cPanel’le yapacaklarınızın sadece çok minik bir kısmına değindik. Keşfetmekten çekinmeyin; gerçekten WordPress web sitenizi geliştirecek araçlar mevcut. İlgili yazılar:  Web güvenliği için HTTPS otobüsüne binme zamanı  Web sitesi güvenliği testi ve hacker’ları uzak tutmak için güçlü güvenlik izleme araçları  Siber güvenlik: web sitenizin güvenli olup olmadığını kontrol edin  Siber güvenlik uzmanlarından KOBİ’lere tavsiyeler
 10. 10. cPanel’den WordPress Yükleme.
 11. 11. cPanel’den WordPress yükleme Yazar: Topher Derosia cPanel, sistem yöneticisi olmayan kişilerin de normalde yönetici gerektirecek pek çok işlemi yapabilmelerini sağlayan güçlü bir araç. Bu işlemlerden biri de WordPress yüklemek. WordPress, “beş dakikalık yükleme” özelliği ile meşhur ancak veritabanının hazırlanması ve WordPress’in sunucuya yüklenmesi işlemleri bu süreye dâhil değil. cPanel, bu işlemleri de herkes için daha kolay bir hale getiriyor. Bakalım, nasıl… WordPress için tek tıkla yükleme cPanel’in ana ekranından Web Uygulamaları’nın altındaki WordPress’i seçin: WordPress ekranında Bu uygulamayı yükle seçeneğine tıklayın. Yükleme adımları için yönlendirileceksiniz ve web siteniz hakkında alan adınız, e-posta adresiniz, istediğiniz eklentiler gibi sorular cevaplamanız gerekecek. Kullanıcı, veritabanı gibi varsayılan ayarlarınız WordPress yüklemek için yeterli olacaktır. Değişiklik yapmak istiyorsanız yapın ve Yükle’ye tıklayın. Yükleye tıklamanızın ardından WordPress yüklemesinin durumunu gösteren bir ilerleme çubuğu göreceksiniz. Yükleme tamamlandığında web sitenizle ilgili ayrıntıların, ek araç ve kaynaklara bağlantıların yer aldığı bir ekran göreceksiniz. 11 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress
 12. 12. cPanel üzerinden WordPress yönetimi.
 13. 13. 13 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress cPanel üzerinden WordPress yönetimi Yazar: Topher Derosia cPanel, WordPress web sitelerini yönetmek için kullanışlı bir araçtır. cPanel ile yapabileceğiniz şahane şeylerden bazıları: Yedeklemeler cPanel üzerinden yedekleme yapabilirsiniz. (Unutmayın ki yedeklenenler sizin sunucunuzda saklanır. Uzaktan yedekleme için Drop My Site gibi bir hizmet kullanmanız lazım.) cPanel’in ana ekranında Dosyalar’ın altında Yedekleme ve Yedekleme Sihirbazı olmak üzere iki seçenek yer alıyor. Yedekleme aracı web sitenizin farklı bölümlerini yedeklemeniz için farklı seçenekler ve geçmiş yedeklemeleri geri yükleme seçeneği sunuyor. Yedekleme Sihirbazı ise size bazı sorular sorarak, neyi yedeklemeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı oluyor. İlk ekran yedekleme veya geri yükleme yapmak isteyip istemediğinizi soruyor Yedekleme’yi seçerseniz, web sitenizin tamamını mı, bir kısmını mı yedeklemek istediğiniz sorulacak. Birini seçtiğinizde Yükleme bölümüne gideceksiniz. Yükleme bölümünde, Son Adım seçeneğinin altına tıklayarak yedeklediklerinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 14. 14. 14 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Yedeklemelerin geri yüklenmesi Yedekleme Sihirbazı’nın kullanarak Geri Yükleme’yi seçin. Ne tür bir geri yükleme yapmak istediğiniz sorulacak. Geri Yükleme Tipi Seç’in altında geri yüklemenize uygun dosyayı seçin. Son adıma yönlendirileceksiniz. Bilgisayarınızdan yedekleme dosyasını seçip, Yükle’ye tıklayın. Yedekleme Sihirbazı, süreci sizin için tamamlayacaktır. Hata kayıtlarına erişim Bazen web sitenizde bazı sorunlar olabilir ve nedenleri bilinmeyebilir. Böyle durumlarda sunucunuzun hata kayıtlarına bakabilirsiniz. cPanel’de Metrik’in altında Hatalar kısmına gelin. Hatalar ekranında en son kaydedilen 300 hatasını göreceksiniz.
 15. 15. 15 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress WP_DEBUG ile sorun giderme WordPress’in hataları direkt olarak tarayıcınızda göstermesini sağlayabilirsiniz. Bu genellikle herkesin ulaşabileceği bir web sitesi için iyi bir fikir olmayabilir ama gerekli de olabilir. Özellikle test siteleri için kullanışlıdır. Nasıl yapıldığına gelince… Ana WordPress klasörünüzde wp-config.php isimli bir dosya var. İçinde kullanıcı adı ve şifre gibi WordPress ayarlarınızı bulacaksınız. Bir de WP_DEBUG isimli bir ayar var. Aşağıdakini define(‘WP_DEBUG’, false); bununla değiştirin: define(‘WP_DEBUG’, true); Bu sayede WordPress hataları tarayıcınızda göstermeye başlayacak. Unutmayın ki web sitenizi mahvetmeyecek pek çok hata ve uyarı olabilir ve gizli olmalarının nedeni ve WP_DEBUG ayarının kapalı olmasıdır. Uyarılar, web sitenizle ilgili önemli bir sorun olduğu anlamına gelmez.
 16. 16. WordPress için gelişmiş cPanel özellikleri.
 17. 17. 17 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress WordPress için gelişmiş cPanel özellikleri Yazar: Saurabh Shukla cPanel ile kötü niyetli botları engelleyebileceğinizi, bant genişliğinin suiistimal edilmesini önleyebileceğinizi ve WordPress web sitenizin tamamını veya bir kısmını gizli yapabileceğinizi biliyor muydunuz? cPanel’in bir diğer özelliği de SSH (Secure Shell - Güvenli Kanallardan İletişim). SSH, sunucunuza uzaktan bağlanmanızı ve yönetici görevlerini daha verimli bir şekilde yapmanızı sağlıyor. Rehberimizin bu bölümünde cPanel’in bu gibi özelliklerinden bahsedeceğiz ve daha gelişmiş özelliklerine de yer vereceğiz.
 18. 18. 18 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Manual olarak WordPress yükleme WordPress’i cPanel üzerinden tek tıkla yükleyebileceğiniz gibi manual olarak da yükleme yapabilirsiniz. WordPress’in çalışmak için iki şeye ihtiyacı var: web sitesini yüklemek ve sunmak için WordPress yazılımına ve sitenin ayarları ve içeriğini barındırmak için MySQL veritabanına. Bu bölümde manual olarak WordPress yüklemenin adımlarına göz atacağız. Bunun için GoDaddy’yi kullanıyoruz ancak bu adımlar farklı cPanel’larda da geçerli olacaktır. GoDaddy hesabınıza giriş İlk adım olarak GoDaddy hesabınıza giriş yapın. Girdiğinizde, ürün listesini göreceksiniz. Web Hosting ürününün yanındaki Yönet tuşuna tıklayın. cPanel’a giriş GoDaddy’de barındırılan her web sitesi kendi Ayarlar ve Yönet ekranına sahiptir. cPanel’a girin ve Yönet’e tıklayın. Karşınıza cPanel ekranı çıkacak:
 19. 19. 19 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Veritabanı oluşturma cPanel’a girdiğimize göre sıra WordPress’in kullanacağı veritabanını oluşturmaya geldi. Veritabanları’nın altında MySQL Veritabanları’na tıklayın. Yeni Veritabanı Oluştur bölümüne bir isin yazın. Benim alan adım, bu yüzden veri tabanıma wpjs ismini veriyorum. Bir isim girip, Veritabanı Oluştur’a tıklayın. Veritabanı Oluştur’a tıklamanızın ardından oluşturulduğuna dair bir onay sayfası göreceksiniz. Geri Dön’e tıklayarak, veritabanı yönetim ekranına dönebilirsiniz. Oluşturduğunuz veritabanı, artık MySQL veritabanları listesinde görünecek.
 20. 20. 20 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Veritabanı kullanıcılarını oluşturma Veritabanımızı oluşturduk. Şimdi sıra, kullanıcı hesabı oluşturmaya geldi. WordPress, bu hesabı veritabanına erişmek için kullanacak. MySQL Veritabanları ekranında, MySQL Kullanıcıları’na inin. Kullanıcı adı size kalmış. Veritabanınınkine benzer bir şey kullanmanızı öneririm ki ikisinin bağlantılı olduğunu kolay hatırlayın. (Ben veritabanımınkiyle aynı ismi, wpjs‘yi kullanıyorum.) Güçlü bir şifre girmenizin ardından Kullanıcı Oluştur’a tıklayın. Not: Şifrenizi hatırladığınızdan emin olun çünkü WordPress’i yüklerken ona ihtiyacımız olacak. Daha sonra şifrenizi görüntüleme fırsatınız olmayacak; sadece sıfırlayabileceksiniz. Veritabanına kullanıcı ekleme Artık bir veritabanımız ve kullanıcı adımız var. Tek sorunumuz, henüz kullanıcının veritabanına erişimi olmaması. MySQL Veritabanları ekranında Veritabanına Kullanıcı Ekle kısmına inin. Listeden, oluşturduğunuz kullanıcı adını, sonra da oluşturduğunuz veritabanını seçin ve Ekle’ye tıklayın. Sonrasında, yeni kullanıcı hesabına izin vermeniz istenecek. Tüm izinleri ver’i işaretleyin ve sonra Değişiklikleri Uygula’ya tıklayın. İzinlerin verildiğini teyit eden bir mesaj göreceksiniz. Geri Dön’e tıklayın. İşte bu kadar’ Veritabanınız kullanıma hazır.
 21. 21. 21 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress FTP kullanıcısı oluşturma Veritabanınızı oluşturduk ve şimdi sıra WordPress yazılım dosyalarınızı hosting hesabınıza yüklemeye geldi. Bunun için FTP kullanacağız. Ana cPanel ekranında Dosyalar’ın altında FTP Hesaplarına tıklayın. FTP Hesapları ekranında FTP Hesabı Ekle kısmına gelin: Giriş Yap kısmına bir kullanıcı adı girin. Alan adınızın, girdiğiniz kullanıcı adına eklendiğini göreceksiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi wpjs, yazdım ama tam kullanıcı adı aslında wpjs@wpjs.co. Sonra, güçlü bir şifre girin. Yolu public_html olarak bırakın. Dosya kotasını seçip seçmemek size kalmış ancak ben Limitsiz’de bırakmanızı öneririm. Hesap oluşturmayı tamamlamak için FTP Hesabı Oluştur’a tıklayın. WordPress indirme Şimdi, WordPress dosyalarını almamız lazım. https://tr.wordpress.org/txt-download/ adresine girin ve WordPress İndir’e tıklayın.Bu işlem, bilgisayarınıza WordPress’in bir kopyasını indirecek.
 22. 22. 22 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Zip dosyasını açma WordPress .zip dosyasını indirdikten sonra dosyayı açarak, içindekileri bir klasöre aktarmanız gerekiyor. İçlerinde bir değişiklik yapmanıza gerek yok; yalnızca bir sonraki adım için onlara ihtiyacınız var. WordPress dosyalarını yükleme Bu adım için bir FTP programına ihtiyacınız var. Biz, FileZilla ‘yı öneriyoruz; Windows, Mac ve Linux’da çalışan bir açık kaynak uygulama. cPanel’de, FTP Hesaplarının altında FTP Uygulamasını Yapılandır seçeneğini bulun. Bu, FTP hesabınızın bilgilerini getirecek ve FileZilla gibi geçerli programa uygun yapılandırma dosyalarını gösterecek. Bu yapılandırma dosyalarından birini indirin. İki kere tıkladığınızda FTP programı sunucunuza bağlanacak. Bağlantı gerçekleştiğinde, daha önce indirdiğiniz WordPress dosyalarını yükleyin. WordPress dosyalarını alan adınızla kullanacağınızı farzediyorum. Bilgisayarınızdaki /wordpress/ klasörünün içindekileri, sunucunuzdaki /public_html/ dizinine sürükleyin. (Eğer WordPress’i alt alan adı gibi farklı bir lokasyona yüklemek istiyorsanız, dosyaları ilgili dizine ekleyin.) Yükleme tamamlandıktan sonra tarayıcınızı açıp, dosyayı yüklediğiniz yerin URL’sini yazın. WordPress yükleyici açılacak. WordPress yükleyici dil seçmenizi isteyecek.
 23. 23. 23 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress WordPress yükleyici kullanımı WordPress yükleyicisine hoş geldiniz. İlk adım, hangi dili kullanmak istediğinizi seçmek. (Not: Dil, WordPress yönetim arka ucu için geçerli olacak; web sitenizin içeriği için değil.) Dil seçimini yapın ve Devam’a tıklayın. Şimdi WordPress veritabanına bağlanma bilgilerinizi isteyecek. Bunlar, cPanel’da veritabanını oluşturduğumuzda girdiğimiz MySQL bilgilerinin aynısı. Not: Birden fazla WordPress web sitesi için aynı veritabanını kullanmak istiyorsanız, Table Prefix seçeneğini değiştirin. Diğer türlü aynı wp_ prefix’i kullanan yüklemeler WordPress’in kafasını karıştıracaktır.
 24. 24. 24 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Göndere tıkladığınızda, WordPress veritabanınıza bağlanacak. Bağlantı başarılı olursa, WordPress web sitesi başlığını ve WordPress yönetici bilgilerini girmeniz istenecek. Bu bilgileri girdikten sonra WordPress Yükle’ye tıklayın. Bir sonraki ekran, en son ekran olacak. Tebrikler! Artık sadece giriş yapın ve yeni WordPress web sitenizin tadını çıkarın. Yükleyici çalışmazsa ne yapılabilir? Kontrol etmeniz gereken bazı unsurlar şöyle: ● Veritabanı ve veritabanı kullanıcısını oluşturup, birbirine bağladınız mı? ● Doğru veritabanı bilgilerini mi kullandınız? ● Sunucuya tüm dosyalar yüklendi mi? WordPress Codex’te sık görülen yükleme sorunlarının çözümü sayfasını inceleyebilirsiniz.
 25. 25. 25 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Manual olarak eklenti ve tema yükleme Genellikle eklenti ve temaları Wordpress admin üzerinden yükleyebilirsiniz ancak bazen sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin, dosyalar çok büyük olabilir… Neyse ki cPanel’ın yerleşik FTP’si var. Ana cPanel ekranında, Dosyalar’ın altında Dosya Yöneticisi’ni seçin: cPanel’ın Dosya Yöneticisi, bir FTP programına ihtiyaç duymadan hosting hesabımızdaki dosyalara erişmemizi sağlıyor. Wordpress eklenti ve temalarına erişmek için wp-content klasörüne tıklayın. Ne yüklemek istediğinize göre buradan eklentiler veya temalar dizinini seçebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte size eklenti yüklemeyi göstereceğiz; bu nedenle plugins dizinine tıklıyoruz. Eklenti dizesine girdiğinizde, sitede mevcut olan eklentilerin listesini görüntüleyebilirsiniz. Örneğin ben, Ninja Forms isimli bir eklentiyi yükleyeceğim. Eklentileri, WordPress Eklenti Dizini üzerinden sayfalarına gidip, İndir’e tıklayarak indirebilirsiniz.
 26. 26. 26 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Bilgisayarınıza bir .zip dosyası indirmeniz istenecek. (zip dosyasını henüz açmayın; bu işlemi sunucuda yapacağız.) Dosya Yöneticisi’nde tepedeki araç çubuğunda Yükle’ye tıklayın. Bu, yeni bir sekme (veya pencerece) açarak, bazı izinleri düzenlemenizi isteyecek. Varsayılan ayarları kabul edin. Az önce indirdiğiniz eklentinin .zip dosyasını seçin. Dosya Yöneticisi, zip dosyasını sunucuya yükleyecek. Yüklerken, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ilerleyişini izleyebilirsiniz. Artık bu sekmeyi (veya pencereyi) kapatabilirsiniz. Dosya Yöneticisi araç çubuğunda Geri Yükle’ye tıklayın. Eklentinin .zip dosyası, artık görünür olmalı. Onu seçin ve araç çubuğundan Çıkar’ı tıklayın. Eklenti, artık yüklü ve WordPress admin arka ucundan etkinleştirilmeye hazır.
 27. 27. 27 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Veritabanıyla phpMyAdmin kullanımı WordPress, verileri bir MySQL veritabanında barındırıyor. Veritabanına direkt erişim için phpMyAdmin isimli aracı kullanabiliriz. Uyarı: phpMyAdmin ileri düzey kullanıcılara yönelik, güçlü bir araçtır. Bunu kullanarak kolayca web sitenizi bozabilirsiniz. Dikkatli olun. cPanel ana ekranında, Veritabanları’nın altında phpMyAdmin’e tıklayın. phpMyAdmin arayüzünün yer aldığı yeni bir sekmeye yönlendirileceksiniz. Soldaki kenar çubuğunda sunucuda bulunan veritabanlarının listesini göreceksiniz. Bu veritabanlarından herhangi birini genişletin ve WordPress’i yüklediğinizde belirlediğiniz öneklere uyan tablolar göreceksiniz (örneğin, wp_). Tablolardan herhangi birine tıkladığınızda içinde yer alan verileri görüntüleyebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde ben WordPress post içeriklerinin barındırıldığı wp_posts tablosunu seçtim. Düzenle’ye tıkladığınızda o sıradaki verileri düzenleyebileceksiniz. Unutmayın ki WordPress’teki veriler, birden fazla tabloya yayılmış durumdadır. Bu nedenle ham verilerde değişiklik yaparken dikkatli olun.
 28. 28. 28 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress phpMyAdmin ile veritabanının dışa aktarımı Ana veritabanı ekranında, veritabanında yer alan tabloların listesini görüntüleyebilirsiniz. Her şeyi dışa aktarmak için Dışa Aktar’ı tıklayın: Bir sonraki ekranda Git tuşuna tıklayarak bir .sql dosyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Artık veritabanınızın bir .sql yedeğine sahipsiniz. phpMyAdmin ile SQL veritabanı dosyasının içe aktarımı phpMyAdmin’de bir veritabanının ana ekranında Dışa Aktar’ın yanında İçe Aktar seçeneğini göreceksiniz. Bilgisayarınızdan, aktarmak istediğiniz .sql veritabanı dosyasını seçin. Varsayılan ayarları olduğu gibi bırakın. Devam’a tıkladığınızda veritabanı içer aktarılacak. Aktarılan veritabanı artık sunucunuzda yer alıyor.
 29. 29. 29 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress cPanel ile WordPress gizliliği ve güvenliği Dizin gizliliği ve güvenliği Web sitenizdeki bir dizini, kullanıcı adı ve şifre ekleyerek gizli yapabilirsiniz. Örneğin, WordPress web sitenizin bulunduğu ana dizini korumaya alarak web sitenizin tamamını gizli yapabilirsiniz. Bu durumda web sitenizi tarayıcıda açmak isteyen herkesten bilgileri istenecek. Peki, dizin gizliliği ne işe yarar? Birkaç fikir: Yayına almadan önce gizlilik: Bu, web sitenizin kurulum sürecinde oldukça kullanışlı olabilir. WordPress dizinini gizli yaparak, siteyi her şey hazır olana kadar potansiyel ziyaretçilerden saklayabilirsiniz. Test sitesi: Alt alan adında web sitenizin test versiyonunu oluşturabilirsiniz. Bu sayede yabancılar veya arama motorları siz sitenizi yayına almadan onu görüntüleyemez. Ek güvenlik: /wp-admin/ dizinini gizli yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede WordPress giriş formunun ötesinde, ek güvenlik sağlayabilirsiniz. Potansiyel bir hacker’ın admin alanına girmek için ek bir adım atması gerekir.
 30. 30. 30 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Hotlink koruması ile bant genişliğinin kötüye kullanımının engellenmesi “Hotlinking,” birinin sizin web sitenizdeki görsel ve dosyaları kendi sitesine gömmesi anlamına geliyor. Onların sitesi her yüklendiğinde bunları yüklemek için sizin web sitenizin hosting hesabınızı ve dolayısıyla bant genişliğini kullanır. (Aynı zamanda potansiyel trafiğinizi yer çünkü ziyaretçiler, sizin içeriğinizi başka bir web sitesinden almış olur.) Hotlink korumasını etkinleştirerek, bu tür web sitelerinin sizinkinden bant genişliği ve ziyaretçi çalmasını engelleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sizin içeriklerinizi gömmesine izin vereceğiniz web sitelerinin URL’lerini eklemek ve alınmasını engellemek istediğiniz dosya türlerinin uzantılarını belirlemek. Ana cPanel ekranında, Güvenlik altında, Hotlink Koruması’na tıklayın. Not: Allow direct requests (direkt taleplere izin ver) kutusunu işaretlediğinizden emin olun. Diğer türlü görseller web sitenize de yüklenmeyecektir. Bunu bir adım ileriye taşıyarak, hotlink’lenen trafiğin tamamını özel bir URL’ye yönlendirebilir ve bant genişliğinizi çalan web sitesi hakkında uyarıda bulunabilirsiniz. IP Engelleyici ile kötü amaçlı bağlantıların engellenmesi Kötü amaçlı botlar ve hacker’lar web sitenize çok fazla trafik gönderebilir. Bant genişliğinizi yemenin yanı sıra web sitenizin güvenliğini de tehdit edebilirler. Hacker’lar genellikle hesaplara başarılı bir şekilde giriş yapana kadar farklı kullanıcı adı ve şifre kombinasyonları deniyor. Özellikle wp- login.php dosyasına olmak üzere sitenize tuhaf trafik gönderen IP adreslerine bakın. Bunlar, hacker’ların işlemleri olabilir. Şüpheli IP adreslerinizin sunucunuza erişimini engellemek için cPanel ana ekranında Güvenlik altında IP Engelleyici’ye tıklayın. Bu ekrandaki yönlendirmeleri takip ederek belli gruptaki veya spesifik IP adreslerine yönelik işlem yapabilirsiniz. Blokladığınız IP adresleri listesini güncellemek için Add (ekle) butonuna tıklayın.
 31. 31. 31 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Uzaktan komut yönetimi (SSH erişimi) Secure Shell Access anlamına gelen ve bir uzak sunucu bağlantı protokolü olan SSH, sunucunuzda konutları yürütmenizi sağlar. Windows 10 ve üzeri için bash platformunu veya daha eski sürümler için PuTTY isimli yazılımı kullanarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Mac ve Linux’ta ise terminal uygulamayı kullanabilirsiniz. SSH’yi etkinleştirmek için: cPanel ana ekranında, Security altında SSH Access’e tıklayın. SSH erişimini kullanmak için bir açık, bir de özel anahtara ihtiyacınız olacak. Açık ve özel anahtarları cPanel’da oluşturabilir, cihazınıza indirerek üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Alternatif olarak, cihazınızda oluşturduğunuz anahtarları da cPanel’a yükleyebilirsiniz: Anahtarları oluşturduktan sonra Mac veya Linux’da (ya da Windows’da PuTTY ile) yerel cihazınızda terminal açarak, uzaktan erişim için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz: ssh -p 22 cpanel_kullanıcıadı@websiteniz.com Temel shell komutları cPanel ile temel shell komutlarını birleştirmek hayatınızı çok kolaylaştırabilir. Cron Jobs kullanarak, yinelenen görevleri zamanlayabilirsiniz. Örneğin, cron jobs kullanarak haftada bir dosya ve veritabanınızı yedekleyebilirsiniz. Bunları manual yapmanız normalde çok zaman alacaktır. WordPress geliştirici olarak sınıf atlamak istiyorsanız shell komutlarını öğrenmenizi tavsiye ederim. Örneğin, aşağıdaki komuta göz atalım: mkdir /var/www/new_directory Sizce ne işe yarıyor? www dosyası içinde new_directory isimli yeni bir dizin oluşturduğunu söylesem şaşırır mısınız? Bir örnek daha verelim: mv /var/www/old_directory /var/www/new_directory Bu komutun eski dizindeki (old_directory)her şeyi yeni dizine (new_directory) taşıdığını tahmin ettiyseniz, doğru bildiniz! Çok daha fazlasını yapabileceğiniz, çok daha fazla komut mevcut. Bu temel shell komut referensı, başlamanıza yardımcı olabilir. En iyi yanı da bu komutların hiçbirini hatırlamanız gerekmemesi. Tek yapmanız gereken referansa geri dönmek veya komutları Google’lamak.
 32. 32. 32 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress cPanel Cron İşleri ve WordPress WordPress’teki ‘Zamanlanmış Gönderiler’ özelliğini biliyorsunuzdur; bu özellik sayesinde gönderilerinizi istediğiniz tarih ve saate kurabilirsiniz. Bu zamanlanmış görevleri WP-Cron işletiyor. Ancak WP-Cron’da çeşitli nedenlerden dolayı sorun çıkabiliyor. Bu tür görevleri zamanlamanın daha güvenilir olan yolu, Linux Cron tarafından işletilen Cron İşlerini kullanmak. WP-Cron ve Linux Cron karşılaştırması WP-Cron ile gönderi veya yedekleme zamanladığınızda bunlar yalnızca WordPress yüklendiğinde işleme alınıyor. WordPress ancak biri web sitesini ziyaret ettiğinde yükleniyor (yayın zamanında veya sonrasında). Eğer zamanlama saatinde WordPress’i kimse ziyaret etmezse Cron İşleri yerine getirilmiyor. Bu nedenle sunucuya aşırı yüklenilince, DNS ile alakalı durumlar veya önbellek nedeniyle WP-Cron’da sorunlar çıkabilir. Bazen, WordPress’teki bug’lar veya eklentilerle ilgili problemler de sorun çıkarabilir. cPanel üzerinden kurulan Cron İşleri Linux Cron üzerinden yürütülür ve bir kullanıcının WordPress’i yüklemesine bağlı kalmaz. WP-Cron’u cPanel cron jobs’a çevirmek WP-Cron’u devre dışı bırakmak: WordPress’in yüklü olduğu dizin üzerinden wp-config.php dosyasını <?php, satırı sonrasına yeni bir satır açın ve buraya aşağıdaki kodu ekleyin: define( 'DISABLE_WP_CRON' , true ); Cron işlerine geçiş cPanel ana ekranında Advanced’in altında, Cron İşleri’ne tıklayın. Cron İşleri ekranında, Yeni Cron İşi Ekle’nin altında Saatte bir kez veya Günde bir kez gibi sıklığı seçebilirsiniz. (Örneğin, gönderileriniz sabah 10’da kuruluysa, cron job’un saatini buna ayarlayın.) Komut girişine aşağıdaki satırı ekleyin (replace websiteniz.com kısmını web sitenizin alan adıyla değiştirin): wget -q -O - http://websiteniz.com/wp-cron.php?doing_wp_cron >/dev/null 2>&1 Peki burada neler oluyor? Linux Cron komutu, WordPress’te ayarlanan tüm cron job’ları yürüten WordPress dosyasını yüklüyor ve tüm görevlerin gecikme veya sorun olmadan yerine getirilmesini sağlıyor.
 33. 33. 33 GoDaddy Guide to cPanel + WordPress Bir sonraki adımlar cPanel ve WordPress’i birlikte kullanmaya hazır mısınız? GoDaddy’nin Kurumsal Web Hosting planları, VPS’nin gücü ve özgürlüğünü cPanel’in kolay kullanımı ve elverişliliğiyle birleştiriyor. GoDaddy’nin sunduğu planlar aynı hesapta birden fazla WordPress yüklemesi yapmak veya e-ticaret siteleri gibi verisi fazla web siteleri için ideal. >> GoDaddy Kurumsal Web Hosting hakkında daha fazla bilgi alın. Öneri veya sorularınız mı var? >> Fikirlerinizi bizimle Facebook üzerinden paylaşın.
 34. 34. Son.

×