1. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Тема. Сприйняття звуків. Гігієна слуху.
Мета: поглибити знання учнів про взаємозв’язок будови і функції органа
слуху, розглянувши механізми сприйняття звуку, розкрити механізм
перетворення звукових коливань повітря на нервовий імпульс, встановити
правила гігієни слуху, формувати гігієнічні навички, ознайомити учнів з
утворенням шуму з наслідком людської діяльності та його впливом на орган
слуху та організм людини; розвивати спостережливість, логічне мислення,
вміння аналізувати, зіставляти та робити висновки; здійснювати екологічне
виховання учнів шляхом мотивації до підтримання безпечного рівня звуків в
довкіллі.
Обладнання: модель вуха, механічний годинник, лінійка, запис картки для
графічного диктанту, зошити для лабораторних робіт з друкованою основою
(автор Т. С. Котик), мультимедійний комплекс, презентація з теми, DVD
диск «Зелений пакет», сигнальні картки, роздруковані інформаційні
матеріали «Різні рівні шуму», «Методи зниження шумового забруднення
довкілля», різні предмети для створення шуму.
Тип уроку: комбінований
2. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Хід уроку.
І. Організація роботи.
Доброго дня шановні діти. Рада вітати вас на сьогоднішньому уроці. Мабуть
усім відома одна проста істина про те, що людина щаслива тільки тоді, коли
вона задоволена. Я сподіваюсь, що на сьогоднішньому уроці ми будемо
щасливі, бо досягнемо головної мети – здобудемо знання і отримаємо
задоволення від роботи. Тож пропоную розпочати урок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (слайд №1)
Весна. Природа прокидається і планета наповнюється звуками. Уявіть, що ви
їдете на велосипеді по тихій лісовій доріжці. В той час, як ви нажимаєте на
педалі, рецептори, що знаходяться в ногах, визначають яке слід прикладати
зусилля, щоб ви могли їхати з обраною вами швидкістю, вестибулярний
апарат допомагає утримувати рівновагу, ніздрі вловлюють запахи, ви
відчуваєте смак ягід, які ви зібрали по дорозі, очі сприймають зорові
образі,вуха чують щебетання птахів. Життя – це дивна симфонія відчуттів.
Давайте пригадаємо, які органи чуття вам відомі ( відповіді учнів)
На минулому уроці ми ознайомилися з особливостями будови органа слуху.
Встановили основні його частини та призначення кожної з них. Для того аби
крокувати далі і встановлювати основні механізми сприйняття звуків нам
необхідно пригадати основні частини слухового аналізатора. Для цього ми
виконаємо самостійну роботу
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Графічний біологічний диктант.
1. Орган слуху у людини складається з 3-х частин: зовнішньої, середньої,
внутрішньої.
3. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
2. До зовнішнього вуха належать слухові кісточки.
3. На межі між зовнішнім і середнім вухом знаходиться барабанна
перетинка.
4. Слухові кісточки — молоточок, коваделко й стремінце.
5. Барабанна порожнина середнього вуха з'єднана з носоглоткою
євстахієвою трубою.
6. Вушна раковина утворена еластичним хрящем.
7. Внутрішнє вухо складається з кісткового лабіринту, завитки, кортієвого
органа.
8. Зверху вушної раковини міститься мочка вуха.
9. Людське вухо сприймає інфра-й ультразвуки.
10. Функцію слуху виконує завитка.
Слайд №2
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
+ - + + + + + - - +
Взаємоперевірка робіт за кодом написаним на дошці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
- Я расскажу Вам на ухо стихи,
Словами расцелую Ваши уши,
Слова мои несвязны и тихи,
Но так нежны! Вы их поймете, даже не расслышав:
Я расскажу Вам на ухо стихи,
Их ритмом мы собьем себе дыханье,
Их нежностью разбудим мы стихию,
Что в каждом есть с момента мирозданья.
Я расскажу Вам на ухо стихи,
О смыслах их не думайте напрасно,
Ведь для того на свете есть грехи,
4. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Чтоб не понять, а ощутить, как жизнь прекрасна!!!
Я расскажу Вам на ухо стихи!
Для того, аби розумом осягнути таке складне явище, як звук – недостатньо
знати лише особливості будови слухового аналізатора. Необхідно розуміти
процеси перетворення звукових коливань на нервовий імпульс та його
сприйняття нашим вухом. Саме тому сьогодні на уроці ми і розглянемо ці
фізіологічні процеси, а також з’ясуємо питання гігієни органа слуху та вплив
на організм людини шумового забруднення.
(запис теми уроку у робочих зошитах.) (слайд №3)
1. Сприйняття звуків.
а) Повторення будови завитки: колективна робота за схемою, визначення
основних функцій частин завитки. (слайд № 4)
б) Механізм сприйняття звуків:
- самостійна робота з підручником (Біологія 9 клас Страшко с. )
- колективне складання схеми (слайд № 5)
2. Особливості слуху людини.
Не вірте тим, хто стверджує, що собака чує краще ніж людина. Собака чує
краще деякі звуки. Але слух – чуття більш складне, ніж просте сприйняття
тих чи інших звуків. Слух – це здатність аналізувати, запам’ятовувати та
добувати із звуків корисну інформацію. В цьому з людиною ніхто не зможе
порівнятися. Але кожна людини чує звуки по різному, тобто має свій
індивідуальний поріг слухової чутливості. Зараз ви це і перевірите,
виконавши лабораторну роботу.
Лабораторна робота №9. Визначення порога слухової чутливості.
5. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Мета: навчитися визначати індивідуальний поріг відчуття слухового
аналізатора.
(учні виконують роботу в парах за інструктивними картками у лабораторних
зошитах)
3. Екологія та гігієна слуху.
а) Шкідливий вплив шуму на слух та нервову систему людини.
Постановка проблемного запитання: «Чому ми іноді описуємо звуки як
«музику для вух», а іноді, як «приголомшуючий шум»?»
(міркування учнів)
Перегляд відео фрагменту з DVD диску «Зелений пакет», розділ
«Зовнішні загрози . Шум»
- Діти, спробуйте одним реченням передати основну думку, посилання,
що демонструє цей фрагмент ) (відповіді учнів).
Здатність чути звуки є життєво важливою функцією у повсякденному
житті та спілкуванні людей. Однак не всі звуки є бажаними. Небажані
звуки, щодо яких використовується термін «Шум» походять з людської
діяльності, наприклад, руху транспорту, промислових та побутових робіт.
Щоб у цьому пересвідчитися пограємо в гру.
Гра «Телефонні переговори» (методика проведення у пункті «Плани
проведення занять» компакт – диску «Зелений пакет» розділ «Зовнішні
загрози. Шум»
(після гри колективне обговорення за питаннями) (слайд №6)
- Який шум перешкоджав спілкуванню найбільше?
- Який рівень шуму заважав спілкуванню, а який ні?
- Що ви зробили для покращення спілкування?
6. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
- Який шум виявився найбільш неприємним для вас?
Одиницею вимірювання шуму є Бел – відношення діючого значення
звукового тиску до мінімального значення, яке сприймається вухом людини.
На практиці використовується десята частина цієї фізичної одиниці -
децибел. Крім того звуки мають частоту. Інтенсивність звуку приблизно 75
дБ може бути шкідливим для людини. Втрата слуху спостерігається в разі
постійної дії на організм людини шуму вище 85дБ. Шум інтенсивністю
близько 120 дБ – завдає болю, а шум інтенсивність якого перевищує 180 дБ
може бути смертельним.
Аналіз інформаційного матеріалу «Зеленого пакету» «Різні рівні шуму»
(слайд №7)
Розповідь з елементами бесіди. Найпоширеніший вплив шуму на людину
проявляється у фізіологічному стресі, а при підвищеному його рівні можуть
розвиватися серцево – судинні захворювання. Також спостерігається
негативний вплив шуму на розумові здібності, ефективність та
продуктивність праці, що задокументовано дослідниками.
Як же можна знизити рівень шумового забруднення довкілля ми довідаємося
з вами проаналізувавши таку інформацію(слайд №8)
(колективне обговорення інформаційного матеріалу «Зелений пакет»
«Методи зниження шумового забруднення довкілля»)
б) Гігієна слуху.
«Мозковий штурм»
Які ще чинники, крім шуму можуть стати причиною порушення і погіршення
слуху?
7. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Колективне обговорення
Внутрішніми змінами:
1) ушкодження слухового нерву —» порушення передачі в зону кори;
2) утворення (скупчення) сірки в слухових проходах — порушення передачі
звукових коливань до внутрішнього вуха.
Зовнішніми чинниками:
1) сильними різкими звуками (вибухами) («про шкоду петард»), розрив
барабанної перетинки;
2) постійними гучними шумами — втрата еластичності барабанної
перетинки;
3) патогенними мікроорганізмами (під час ангіни, скарлатини, грипу) —
|запалення середнього вуха;
VІ. Узагальнення і систематизація знань.
1. Вправа «Встав пропущені слова»
Звукові коливання направляються в(…) і примушують коливатися (…)Далі
коливання передаються системі (…) Це (…), ( …), (… ) Кісточки працюють
за принципом системи (…), яка (…) амплітуду коливань, але ( …) їх силу.
Коливання передаються мембрані (…), далі рідині (…) Це спричиняє
вібрацію(… ) У разі коливань основної мембрани розташовані на ній (…. )
торкаються ( …) і (…) У результаті виникає (…)Він по (…) передається
в(…). (слайд №9)
2. Кольорова хвилинка.
Учні піднімають жовту картку, якщо твердження вчителя правильне, червону
– якщо неправильне.
Вуха чистити необхідно щодня (жовта)
При занадто сильному звуці закрити вуха руками (жовта)
8. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Не можна постійно слухати навушники (жовта)
Лікувати запальні процеси (жовта)
Спати на траві (червона)
VІІ. Підсумок уроку.
Оцінювання учнів
Дозвольте подякувати вам за урок, діти, і побажати вам здоров’я та гарного
слуху, для того, щоб почути дзвоник з уроку.
VІІІ. Домашнє завдання:
вивчити матеріал підручника § ; скласти розповідь «Подорож звука»