Ce diaporama a bien été signalé.
Nous utilisons votre profil LinkedIn et vos données d’activité pour vous proposer des publicités personnalisées et pertinentes. Vous pouvez changer vos préférences de publicités à tout moment.

Copycamp2018: Jan Vašíček - Jak na texty, které nejsou ke čtení

453 vues

Publié le

Jak na texty, které nejsou ke čtení Když se řekne dobré copy, většina lidí si představí text na webu, článek na blogu, e-book nebo jinou potravu pro čtenáře. Každý den ale vzniká spousta dobrého copy, které není ani zhola určeno ke konzumaci okem. Jak vytvořit účinný rozhlasový spot nebo voice over k videu? Je to jiné, než napsat úderný headline nebo perex? Vychutnejte si tři případové studie ze života audiowritera.

Publié dans : Marketing
 • Soyez le premier à commenter

 • Soyez le premier à aimer ceci

Copycamp2018: Jan Vašíček - Jak na texty, které nejsou ke čtení

 1. 1. Jak psát texty, které nejsou ke čtení... 7 zkušeností, 1 příběh a 6 otázek Jan Vašíček
 2. 2. Zvuk vnímáme dřív než obraz Zvuky, Řeč, Vnitřní hlas Pokud umíme věci pojmenovat, umíme o nich přemýšlet Jednoduchost, srozumitelnost, opakování Rytmus, rým, vtip, emoce,
 3. 3. Roman Jakobson. Lingvista nejvíc! Moskva - Praha - Boston.Tip Tell the audience about the problem through a story, ideally a person.
 4. 4. mluvčí sdělení adresát kontext kanál kód
 5. 5. Rádio 7 zkušeností, které mi dalo. Tip Vyhledejte studio nejbližší rozhlasové stanice a nechejte se tam zaměstnat. Klidně jako květinář nebo nástěnkář. Pr*el při výmýšlení a natáčení reklamních spotů si vás najde sama!
 6. 6. Jedinečnost rádia Rádio jako médium je naprosto unikátní. ➔ Share of mind Když něco posloucháte 5 hodin denně, víte. ➔ Vytvoření kladného emocionálního vztahu Mnohdy rozhodující faktor před nákupem ➔ Cílení Různí posluchači v různých krajích ➔ Neutečou Ideální pro oslovení nových zákazníků
 7. 7. Lesk a bída zadání Zahraniční personální agentura, cíl kampaně: nabrat nové pracovníky/zaměstnance, cílová skupina: všichni od 18+, délka spotu: 20sec. Hlásit by se měli na www.xyz, kde bude kontakt v češtině na paní xy, která mluví česky. Benefity: proplacené cesťáky, min.mzda od 9.49 EUR, 24 dní dovolené, komunikace v češtině, zaškolení, ubytování v režii agentury, denní diety, příspěvek na vánoční + letní dovolenou 150EUR, němčina není podmínkou Ahoj, klient by chtěl na svoji náborovou často opakovanou inzerci nějaký kreativní spot. Již jsem jich dělala více, ale stále nejsou spokojeni. Nejedná se o konkrétní pozici, ale o nápad. Je to cílené hlavně na dělníky, elektrikáře, svářeče apod.. Něco, co by tuto cílovku „dostalo! A nebylo to nudné. .
 8. 8. Zkušenost 1: Buď stručnější a jednodušší, než si vůbec dokážeš představit. Tip V reklamním breaku jsou lidé přehlceni informacemi. A mozek přitom v lepším případě pobere pouze key message. Šanci má jen jasná a stručná informace naservírovaná vybočující z řady.
 9. 9. Zkušenost 2: Dbej na to, aby text vždy viděl na to, co se děje. Tip In this example, we’re leading off with something unexpected. While the audience is trying to come up with a number, we’ll surprise them with the next slide. Tip V reklamním breaku jsou lidé přehlceni informacemi. A mozek přitom v lepším případě pobere pouze key message. Šanci má jen jasná a stručná informace naservírovaná vybočující z řady.
 10. 10. Zkušenost 3: Ber v potaz nejen to, co se odehrává v posluchači, ale i všechno kolem. Tip Pokud čtenáře dokážeme zaujmout, máme většinou jeho plnou pozornost. Při poslechu však předpokládáme, že jde o sekundární činnost, a je tedy potřeba vše odehrát na první dobrou.
 11. 11. Zkušenost 4: Nech se unášet obrazy. I když si je lidé představí jinak. Tip Při textování rádiových spotů se mi osvědčilo přemýšlet nad scénářem jako nad videem. Lépe se mi zasazují zvuky a emoce. Výsledek je prý jasnější a věrohodnější.
 12. 12. Zkušenost 5: Hlídat čas neznamená počítat znaky. Tip Představte si 20 vteřin. Jinak se vám do nich bude rvát rozhovor, ve kterém se střídají tři hlasy a prýští emoce a jinak výčet zaměstnaneckých benefitů místní fabriky.
 13. 13. Zkušenost 6: Nejdůležitější v životě jsou lidi. V tvém případě jejich hlasy. Tip Ve své době byl nejpopulárnějším hlasem Martin Stránský, Každý druhý spot v éteru tak mluvil Dr. House.
 14. 14. Pravidlo 7: Nezapomeň na zvukové logo! (...a když ho klient nemá, tak mu ho vymysli) Tip Pomocí zvukového loga si posluchači podprahově spojí značku s klíčovým sdělením ve spotu. Reklamu tak příště lépe rozpoznají a uvědomí si její obsah opakovaně.
 15. 15. Nehledám důvody, ale způsoby 1 příběh, který mi udělal radost. Tip Práce v korporaci má své příznivce i odpůrce. Já razím heslo, že věci, které dělám mi musí dávat, ne brát. A vždycky je lepší se učit od lidí, než z knížek.
 16. 16. Rádio, televize, internet... Jsou ale i jiné prodejní kanály, které by bez audiowritingu prostě nebyly.
 17. 17. Rádio, televize, internet... Jsou ale i jiné prodejní kanály, které by bez audiowritingu prostě nebyly. První telemarketingové hovory byly napsány v 60. letech 20. století. Tip V České republice se začal telemarketing rozvíjet v roce 1993. První profesionální call centra, která sloužila hlavně finančním institucím a prodejcům spotřebního zboží, začala vznikat od roku 1996.
 18. 18. Úkol zněl jasně. Nastavit zákaznickou zkušenost. Bylo potřeba UMLČET PLECHOVOU HUBU. Ještě, že jsme vůbec nevěděli, do čeho jdeme. Tip Než se pustíte do věcí, které jste nikdy nedělali, nachytřujte se o nich jen tak, aby vás to neodradilo. Dokážete tak mnohem víc, než si myslíte.
 19. 19. Telefonního robota jsme nahradili hlasem skutečného operátora Lucka, 28 let, 4 roky operátorka na call centru, výborná obchodnice, dle slov kolegů „mazák”. Sklad POS materiálů, operátorská sluchátka.
 20. 20. Primární cíl byl nastavení zákaznické spokojenosti na hodnotu alespoň 20 NPS na zamítnutých žádostech 49 NPS na všech hovorech 69 Snížení ztráty klienta během čekání o 30 %
 21. 21. Primární cíl byl nastavení zákaznické spokojenosti na hodnotu alespoň 20 Vlivem Lucčina projevu došlo mimoděk k zlepšení tone of voice všech operátorů
 22. 22. Nápady 1 postup, kterým se řídím každý den. Tip Dobrý nápad se v hlavě často zrodí náhodou, mimoděk, nebo na základě nějakého konkrétního zážitku. Je dobré mu však jít naproti tím, že dáme přemýšlení určitou strukturu.
 23. 23. Dobrý scénář nebo voice over musí vždy kopírovat propozice značky. Tip Nemusí jít o reklamu na Adidas. Na děj videa se vždy dívám v souvislostech. Jakou message video nese, koho nebo co propaguje a jak má na lidi zapůsobit. Ano, jde v podstatě o brandování.
 24. 24. 3 základní otázky Co má video sdělit? Proč to má sdělit? A proč na tom záleží?
 25. 25. 3 pokročilé otázky Formát sdělení? Strategie sdělení? Reklamní apel?
 26. 26. Formáty sdělení Reference Odborné doporučení Podpora osobnosti Příběh ze života Srovnávací reklama Hudební formát Řešení problému Drama Analogie Produktové video Image video Vtipná reklama
 27. 27. Strategie sdělení Funkcionální Nefunkcionální
 28. 28. Reklamní apel Kterou vlastnost produktu nebo klíčovou informaci budu propagovat?
 29. 29. ...a pak to prostě vymyslím a napíšu. Děkuji vám za pozornost.
 30. 30. Video musí mít duši, jinak se nic nestane. Seď, nepřepínej, buď rád, že seš. Pracujte v rádiu. Reklamní spoty si vás najdou. Které studio máte nejblíž? Hledejte nové příležitosti pro audiowriting Pište, co má být řečeno! www.janvasicek.com www.facebook.com/reklamnitexty info@janvasicek.com

×