Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

E-Ticaret Sunum 2013

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Prochain SlideShare
E ticaret nedir
E ticaret nedir
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 34 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Diaporamas pour vous (20)

Les utilisateurs ont également aimé (19)

Publicité

Similaire à E-Ticaret Sunum 2013 (20)

Plus par Hakan TOPUZOĞLU (20)

Publicité

Plus récents (20)

E-Ticaret Sunum 2013

 1. 1. NEDEN E-TİCARET? HAKAN TOPUZOĞLU Staj Okulu 2013
 2. 2. E-TİCARET NELER SAĞLAR?  Firmanız ve ürünlerinizle ilgili sürekli güncel kalacak olan bilgileri tüketicilerin, tedarikçilerin ve satış noktaları gibi üçüncü kişilerin her istediklerinde ulaşabilecekleri yakınlıkta bulundurmuş olursunuz.  Gelişen dünya pazarına doğrudan ulaşabilirsiniz. Gelecekte dünya ticaretini ele geçirecek bir pazara girmekte gecikmemiş olursunuz.  365 gün, 24 saat açık, hem satıcı hem de alıcılar için çok özel bir mekanda ticaret şansı yakalarsınız.
 3. 3. DİNAMİK ORTAM  Elektronik ortam, bilgilere daha çok erişimi ve müşterinin seçtiği ortamda aradığı yanıtları daha çabuk bulmasını sağlar.  Alışveriş yapanların demografik bilgileri, tercihleri ve site içerisindeki faaliyetlerinden çıkarılacak istatistiklerden oluşan müşteri profili, daha etkili ticaret stratejileri geliştirmenizi sağlar.  Programlanabilirlik olanağı, alışverişi tüketiciye özel kılmanızı ve ziyaretçilerin tercihlerine uygun ürün tanıtımını yapmanızı sağlar.  Aldığınız ve verdiğiniz bilgiler her zaman tam ve günceldir.  Mevsimsel ve Pazar değişimlerini yansıtmak üzere ürün dizinizi değiştirebilirsiniz.  Dinamik ürün ve kategori sayfalarını internette oluşturmak size ayrıca ilave avantajlar sağlayacaktır.
 4. 4. DÜŞÜK MALİYET  Yeni bir iş kurma maliyetleriyle karşılaştırıldığında işe başlama maliyeti çok çok düşüktür.  Coğrafi sınırlara bağlı kalmaksızın, tek bir adres ile tüm dünya pazarlarına ulaşabilirsiniz.  Destek elemanı ihtiyacı çok az olduğundan personel maliyetlerinizi büyük ölçüde düşürürsünüz. GELİR ARTIŞI Yeni Küresel Satış ve Dağıtım Kanalları  Web büyük bir satış ve dağıtım kanalı oluşturmuştur. Ticaretle uğraşan kimse, büyük coğrafi kapsamlara ulaşmakta ve çok düşük maliyetler ile küresel pazar üzerinde reklam, pazarlama ve satış yapabilmektedir.  Ürünler görüntülenmekte, siparişler fiziksel dağıtım ara yüzleri ile alınmakta, soyut mallarda web üzerinde satın alma sonrası online yükleme ile dağıtım yapılabilmektedir.
 5. 5. TASARRUF Stoktan Tasarruf  Büyük miktarlarda fiziksel stok tutma ile ilgili maliyetler önemli ölçüde düşürülmüştür. Bugün Internet üzerindeki bazı iş kolları stok tutmamakta, bunun yerine bir dizi üreticiden ürün serisi sunmakta ve sipariş için üreticinin sistemine sipariş bağlantı girişine olanak tanımaktadır. Mağaza sahibi Internet üzerinde stok tutuyorsa bu stok elektronik mağazada, stok analiz ve raporlama araçlarına bağlı olarak satış modelleri ve tahminlerinin izlenebildiği hız ve incelikle daha etkili düzeylerde tutulabilmektedir. Daha Az Komisyon  Artık çoğu firma Internet'i aracı/toptancı olmaksızın son kullanıcıya doğrudan satış yapılabilen bir yer olarak görmeye başlamıştır. Bu yalnızca aracıyı ortadan kaldırmayı değil, aynı zamanda doğrudan satış ve bazı durumlarda da siparişlerin anında yerine getirilmesi gibi yararlar sağlamaktadır. Tanıtım Malzemelerinden Tasarruf  Ürün katalogları yaratmak, bastırmak ve dağıtmak çok pahalıdır. Web üzerinde ise ürün katalogları bir defalık bir masraftır. Çünkü bir katalog kopyası milyonlarca potansiyel kullanıcının erişimine açıktır ve animasyon, video ve audio klip gibi yeni interaktif tekniklerle desteklenerek geliştirilebilir.
 6. 6. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ Hızlı Pazar Girişi  E-ticaret sayesinde işkolları, ürünleri geleneksel fiziksel tekniklerle olduğundan daha hızlı bir biçimde pazara tanıtabilmektedir. Ürünler, tanımlar ve fiyatlar elektronik mağazaların arkasındaki stok veritabanına daha hızlı bir biçimde eklenmektedir ve içerik, eklenen yeni ürünleri ve değişiklikleri tüm sistemin karmaşık bir biçimde yeniden yapılandırılmasına gerek bırakmadan, dinamik olarak yansıtacak biçimde tazelenmektedir. İlginç Alışveriş Deneyimi  Grafiksel, sezgisel web arayüzü; ilginç çokluortam sunusu; dinamik veri ve kişiselleştirim sayesinde tüketiciler fiziksel bir mağazaya gitmek zorunda kalmadan ilginç bir alışveriş deneyimi yaşamaktadırlar. Müşteriye Yakın Markaj  Online ticaret sayesinde mağaza sahibi müşterileriyle interaktif, kişisel ilişkiler kurabilmektedir. Sonuç olarak mağaza sahibi müşterilerini belirli bir grubun üyesi olarak değil, birey olarak algılamaya başlar. Bu bilgiyle mağaza sahibi eşzamanlı olarak yeni müşterilerini etkileyebilir ve mevcut müşterilerine daha etkili pazarlama yapabilir.
 7. 7. Türkiye’de E-Ticaret • E-Ticaret (e-commerce) pazarı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızlı bir şekilde yükselmektedir. Bankalar arası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre 2008 yılının ilk 11 (onbir) ayında e-ticaret pazar büyüklüğü, 8.4 Milyar TL'ye kadar ulaşmıştır. Bu rakam; önceki seneler ile karşılaştırıldığında e-ticaret pazarındaki büyüme, daha net olarak görülebilmektedir. Öyle ki, 2007 yılının ilk 11 (on bir) ayında 4.9 Milyar TL iken, tüm yıl için bu rakam 5.5 Milyar TL idi.
 8. 8. E-Ticarette Büyüme Oranları • Daha önceki yıllar ile karşılaştırıldığında büyüme oranında düşüş olmasına rağmen e-ticaret pazar payı %51 oranında artmıştır. E-ticaret (e-ticaret) pazarının gelişmeye başladığı 2006 yılında 2005 yılına göre % 73 büyüme kaydedilmişken, 2007 yılında 2006 yılına göre % 129'luk bir büyüme olmuştur. Bu değerlere göre e-ticaret pazarı 2005 yılından bu yana 6 kattan fazla büyüyerek gelecek vaat eden bir yatırım aracına dönüşmüştür.
 9. 9. KOBİ’ler İçin E-Ticaret Niçin Önemli? • Elektronik ticaret (e-ticaret), özellikle KOBİler için çok uygun bir ticaret şeklidir. Elektronik ticaret, ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödenerek teslim alınmasını sağlamaktadır. • İnternetten alışveriş yapmakta veya yapacak olan potansiyel tüketicilerin dünyanın her yanında pazara arz edilen ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve yeni üreticilerin dünya pazarlarına girmelerine imkan vermektedir. Daha düşük fiyatlı ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi, üreticiler arasında rekabetin artmasına ve tüm ticari işlemlerin maliyetinin düşmesine neden olmaktadır.
 10. 10. KOBİ’ler İçin E-Ticaret • Küçük ve Orta ölçekli işletmeler olan KOBİ’ler için yeni pazarlara girmelerine olanak sağlamaktadır. İnternet üzerindeki sanal mağazalar, KOBİ’lere etkili ve ucuz bir pazarlama kanalı sunarak tüm dünyadaki Müşterileri hedefleyebilmelerini sağlamaktadır. • KOBİ’ler böylelikle yüksek yatırım ve harcama yapmak zorunda kalmadan birçok pazara girebilme, bu pazarlarda hızlı, ucuz ve kaliteli ürün sunabilme fırsatına kavuşabilmektedir. KOBİ’lerin e-ticaretmarket olanaklarından yararlanma oranları özellikle Finlandiya, Singapur, Çin, İtalya, İngiltere, İsveç gibi ülkelerde çok yüksek boyutlarda iken ülkemizde bilişim teknolojileri kullanarak ürettiklerini satan KOBİ örnekleri oldukça azdır. • Unutulmamalıdır ki; esnek yapılarından dolayı KOBİ’ler büyük firmalara oranla e-ticarette daha avantajlı konumda bulunmaktadırlar. e-ticaret için gerekli alt yapı çalışmalarına şimdiden başlayan KOBİ’ler çağın artan rekabet koşullarında daha ciddi bir avantaj sağlayacaklardır.
 11. 11. Kimler E-Ticaret Yapabilir? • e-ticareti bir mal ya da hizmet üreten her tüzel kişi yapabilir. Özellikle imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalar için ucuz ve sürekli satış getiren bir pazar şeklidir. Ürün ve hizmetlerin gerek yurt içinde gerekse de uluslararası piyasalarda en etkin şekilde bulunmasını sağlayan tanıtım uygulamalardan biridir. Günümüzde Alıcı ile Satıcının interaktif teknolojiyi kullandığını düşünecek olursak firmalarımız için e-ticaretin önemi kaçınılmaz hale gelmiştir. Artık firmalarımız teknolojinin en son koşulları ile üretim yapmaktadırlar. Üretiyorum ama yeni müşteri ve pazarlar bulamıyorum diyorsanız, ilk olarak teknolojiden en aktif şekilde yararlanmalısınız.
 12. 12. E-Ticaretin Sağlayacağı Avantajlar • Müşteri sadakati • Karlılığın artması • Ürün tanıtımı için gerekli zaman ve yatırımda ekonomi sağlamak • Satış maliyetlerini azaltma • Tedarik maliyetini azaltma • Yeni pazarlara ulaşma • 24 saat 7 gün satış • Katalog basımı ve dağıtımında sıfır maliyet • Markalaşmanın sağlanması
 13. 13. Taraflarına Göre E-Ticaret • Firma-Firma arası: Bir firmanın, kapalı veya açık bir ağ kullanarak, tedarikçisinden mal sipariş etmesi, fatura alması ve ödeme yapması bu sınıfa bir örnektir. Bu sınıftaki Elektronik ticaret, elektronik veri değişimi yolu ile uzun süredir gerçekleştirilmektedir. • Firma-Tüketici arası: internet teknolojisindeki hızlı gelişmeler sonucunda ortaya çıkan sanal mağaza uygulamaları ile firmalar elektronik ortamda; bilgisayardan otomobile, kitaptan pizzaya birçok ürünün doğrudan tüketiciye satışını yapmaktadırlar. • Firma-Devlet arası: Firmalar ile kamu kuruluşları arasındaki ticari işlemleri kapsayan bu bölümde kamu ihalelerinin internette yayınlanması ve firmaların elektronik ortamda teklif vermeleri ilk örnekleri oluşturmaktadır. Kurum vergilerinin tahsilâtı, sosyal güvenlik bilgilerinin devletçe takibi gibi birçok konuda da elektronik ağlardan yararlanılması gündemdedir. • Birey-Devlet arası: Vatandaşları ilgilendiren birçok hizmetin internet kanalıyla yürütülmesi. Henüz yaygın olmayan bu kategoride ehliyet, pasaport başvuruları, sosyal güvenlik primleri ile vergi ödemeleri gibi uygulamalar ile e-devlet’e geçiş sağlanması planlanmaktadır.
 14. 14. Elektronik Ticaretin Stratejik Önemi • Elektronik ticaret ve internetteki hızlı büyüme, bilgisayar ve bilgi programlarına olan talebi arttıracağı gibi, çeşitli sektörlerde de önemli değişimlere yol açabilecektir. • e-ticaret alternatif ticaret kanallarının başında yer almaktadır. Rekabetin kızgınlaştığı bu dönemde firmalar artık ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için tüm fırsatları değerlendirmek zorundadır.
 15. 15. Güvenlik • Ticaret, bireyler ve firmalar arasında yüksek miktarda para alışverişini yaratmaktadır. Bu nedenle belli bir güvenlik altyapısına sahip olmak zorundadır. Bu güvenlik altyapısı sadece ödemelerle ilgili değil aynı zamanda e-ticarete konu olan ürünlerle ve onları pazarlayan firmalarla ilgili bilgi güvenliğini de içerir. • Müşteri bilgilerinin gizli tutulması ve korunması • Kredi kartıyla alışverişte sahtekârlık • Kredi kartıyla alışverişte sahtekârlığa karşı önlemler • SSL (Secure Sockets Layer – Güvenli Soket Katmanı) • SET (Secure Electronic Transfer – Güvenli Elektronik Transfer)
 16. 16. SSL ve SET • SSL, hem istemci (bilgi alan) hem de sunucu (bilgi gönderen) bilgisayarda bir doğrulama (iki bilgisayarın karşılıklı olarak birbirini tanıması) mekanizması kullanır. Böylece, bilginin doğru bilgisayardan geldiği ve doğru bilgisayara gittiği teyit edilir. • SET (secure Electronic Transaction), elektronik ticarette, internet üzerinde güvenli bilgi aktarımını sağlamak amacıyla aralarında VISA, MasterCard ve IBM'in de olduğu kuruluşlar tarafından geliştirilen bir protokoldür. SET, özellikle on-line (gerçek zamanda) kredi kartı bilgileri iletimi için geliştirilmiş bir standarttır. SET, kredi kartı ile yapılan online ödemelerde, bilgilerin internet üzerinden aktarımında gizlilik ve güvenlik entegrasyonunu sağlar. SET protokolü sadece müşteri ile online mağaza ve kredi kartı şirketi arasındaki ödeme fazını şifreler.
 17. 17. E-Ticaretin Tarafları • Alıcı • Satıcı • Üretici • Bankalar • Komisyoncular • Sigorta Şirketleri • Nakliye Şirketleri • Özel sektör bilgi teknolojileri • Sivil toplum örgütleri • Üniversiteler • Onay kurumları, elektronik noterler • Dış Ticaret müsteşarlığı • Gümrük müsteşarlığı • Diğer kamu kurumları
 18. 18. E-Ticaretin Faydaları • Elektronik ticaretin etkilerinden bahsettikten sonra şimdi de Elektronik ticaretin satıcı ve Müşteri açısından getirdiği faydaları şu şekilde sıralayabiliriz: • Global satış/global seçim: satıcılar, mallarını tüm dünyaya satma imkanı bulurken, alıcılar da tüm dünyada sunulan mallar içerisinden seçim yapabilirler. • Rekabette üstünlük / hizmet kalitesinde artış: satıcılar, Müşterilerine daha yakın olduklarından, rakiplerinden daha çok tercih edilirler. Müşterileri de daha kaliteli hizmete kavuşur. • Kişiselleştirilmiş ürünleri ucuza mal edebilme / kişiselleştirilmiş ürünlere ulaşabilme: satıcılar, Müşterilerinin ihtiyaçlarını detaylı ve hızlı bir şekilde öğrenebilir, onlara özel hizmetleri ekonomik fiyatlarla sunabilirler. Müşteriler de kendilerine uygun ürünlere makul fiyatla sahip olurlar. • Aracıların azalması / ihtiyaca hızlı erişim: Elektronik ticaret, mal ve hizmetlerin çoğu kez üreticiden tüketiciye aracısız olarak ulaşmasını sağladığından, maliyet ve zaman açısından hem satıcı hem de tüketicinin lehinedir. • İşlem maliyetinden tasarruf / daha ucuz ürün ve hizmetler: Elektronik ortamda yapılan işlemler normal işlemlere oranla daha ucuza mal olduğundan, hem satıcı hem de alıcı önemli ölçüde tasarruf edebilir. • Yeni iş imkânları / yeni ürünler: Mevcut ürünler ve hizmetler için pazarları ve ticareti değiştirmesinin yanında Elektronik ticaret, birçok yeni ürün ve hizmeti beraberinde getirmiştir. Bunlara örnek olarak, sanal ortamda alıcı ve satıcıları buluşturan aracılar (information brokers) verilebilir.
 19. 19. Elektronik ticaretin İş hayatına Etkileri • Elektronik ticaretin İş hayatına Etkileri • KOBİ’lere büyük firmalarla eşit şatlarda rekabet etme imkânı • Reklam, nakliye, ürün tasarımı ve üretim maliyetlerinde azalma • Pazar raporları ve stratejik planlamada ilerleme • Etkin pazarlama • Eşit şartlarda yeni pazarlara ulaşım • Ürün tasarımına Müşteri katkısı
 20. 20. Elektronik ticaretin Ekonomik ve Sosyal yaşama Etkileri • İşletmeler arası rekabeti artırma • İşletmelerde genel maliyetleri düşürme • Maliyetlerin fiyatlara yansıması • Tüketici için ürün seçeneğini artırma • Pazar gücünün tüketiciye geçmesi • 7 gün 24 saat iş imkânı • KOBİ’lerin doğrudan tüketiciye satışı ile pazarın genişlemesi • Pazara Coğrafi yakınlığın ortadan kalkması • Web tabanlı online siparişlerle verimliliğin artması • Sipariş alma, alındı makbuzu, fatura v.b. hataların azalması • Firmanın iş organizasyonu ve modellerindeki değişim • Eğitim, sağlık, kültür alanında gelişmeler
 21. 21. Elektronik Ticaretin KOBİ’lere Etkileri • Pazar araştırma, ürün/hizmet arama, pazarlama, girdi temin ve Müşteri iletişiminde kolaylıklar • İşgücü ve teknik altyapı imkânlarının geliştirilmesi • Büyük firmalarla eşit oranda rekabet şansı • Elektronik ticaretin Yönetime Etkileri • Bilgilerin elektronik ortamda tutulması Elektronikleşme • Bulunulan yerden bağımsız olarak bilgiye hızlı erişim Hareketlilik • Güncel bilgilere iş adamlarının sürekli ulaşması Çabukluk • Çalışanların işbirliği yapmaları Çalışma grupları
 22. 22. Elektronik ticaretin Reklamcılık ve Pazarlamaya Etkileri • Etkileşimli elektronik pazarlama • Etkin ve Hızlı Müşteri Talepleri Yönetimi • E-Ödeme imkânı • Etkileşimli Tedarik Zinciri Yönetimi • Etkileşimli Stok yönetimi • Bankacılık ve sigortacılık hizmetlerinde etkinlik ve hız • Sanal anket ve kamuoyu oluşturulması • Birebir pazarlama
 23. 23. Elektronik Ticaretin Tüketiciye ve Alışverişe Etkileri • Hesaplı alış-veriş • Kolaylık ve rahatlık • Hızlı satın alma • Güvenlik • Eğlenceli alış-veriş, online müzayede • Küresel mağaza imkânları
 24. 24. Başarı Hikayeleri Yalçın AYAYDIN, günümüzün trendlerinden Trendyol’a yatırım yapıp çok kısa sürede “Hayatımda hiç bu kadar hızlı kazanmadım” açıklaması yapacak kadar çok kazandı. Kendisi eski moda patronlara örnek olacak bir işe imza attı ve geleneksel yöntemlerle yaptığı ve büyük oyuncusu olduğu bir sektöre yeni giren yenilikçi bir işe yatırım yaptı. “Onlar geçici, bizim işler kalıcı” diyerek kendini kandırmadı. Büyük olmanın dayanılmaz hata yaptırıcılığına düşmedi. Fakat şu cümle “120 İpekyol mağazası ile ancak trenyol’un satışını yakalayabildiğini” beni İPEKYOL markasına bu ülkenin çıkardığı önemli markalardan biri olduğu için değer veren ve markayı beğenen herkesi çok şaşırttı. Ayaydın Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın
 25. 25. hepsiburada.com 2010 raporu /1 • E- ticaret denildiğinde sektörde faaliyette olsun ya da olmasın pek çok kişi, veri/rakam açıklaması yapmaktadır. Ancak bu verilerin kaynağı ya da dayandığı noktalar belirtilmez. Dolayısıyla sektörde afaki rakamlar ve veriler, insanların aklını karıştırır nitelikte ağızdan ağıza dolaşır. • Sektörün en eski ve en güçlü firması olarak bundan böyle sektördeki veri kirliliğine son vermek adına yeni bir çalışma başlattık. • Bundan böyle, hepsiburada.com verilerini sektörle ve basınla paylaşma kararı aldık. Bu raporun ilkine aşağıda yer veriyoruz. Raporun hemen altında “E-TİCARET SEKTÖRÜNDE 2010” başlığı ile BKM’den alınan veriler ve “RAPORUN ANLATTIKLARI” başlığı ile Türk insanının online alışveriş davranışlarını tespit eden bir metin de yer almaktadır.
 26. 26. hepsiburada.com 2010 raporu /2 • E- TİCARET SEKTÖRÜNDE 2010: Bugün Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı var. Türkiye, bu sayı ile dünyada 12, Avrupa’da ise 4. Sırada yer alıyor. • Türkiye’de 2009 yılında 10 milyar TL olan e-ticaret hacmi, 2010 yılı sonunda 15 milyar TL’ye ulaştı. 2003’de bu rakam sadece 260 milyon TL idi. • BKM verileri 2010 yılının ilk 6 ayında kredi kartlarıyla yapılan her 100 liralık harcamanın yaklaşık 7 lirasının internetteki sanal mağazalarda gerçekleştiğini gösteriyor.
 27. 27. hepsiburada.com 2010 raporu /3 • 2010 yılında müşterilerimiz en çok elektronik ürünler, oto aksesuar ürünleri, ofis kırtasiye, kitap ve filmin yanı sıra sağlık güzellik ve giyim ürünleri satın aldı. • Yaptığımız incelemeler kadınların çocukları için daha çok alışveriş yaptığını gösteriyor. Kadın üyelerimizin yaptığı bebek-çocuk alışverişi, kendileri için yaptıkları giyim ayakkabı ve aksesuar alışverişinden önde geliyor. • Hem cep telefonu alışverişinde hem de kontör alışverişinde erkekler, kadınları çok geride bırakıyor. • Sanılanın aksine erkekler oyun/oyun konsollarından çok kozmetik ürünleri satın alıyor. • 2010 yılını daha çok evde oturarak geçirdik. Çünkü rapora göre en fazla satılan ürünler, kitap, film, tv, ev sinema sistemi ve hobi ürünleri ile oyunlardır.
 28. 28. hepsiburada.com 2010 raporu /4 • İnterneti artık daha çok seviyoruz. Geçen yıla oranla internet sitelerinde kalma süresi 2 kat arttı. Geçen yıl 5 dakika olan süre, 2010 yılında 10 dakikaya çıktı. • Son teknolojiye çok meraklıyız ve hemen alıp kullanıyoruz. Yeni çıkan notebooklar, cep telefonları, tablet PCler çok satan ve en çok aranan ürünlerin başında geliyor. • Güzelliğimize düşkünüz, sağlık ve kozmetik ürünlerini de internetten almayı tercih ediyoruz. • TV’lerimiz büyüdü. 2010 yılının en çok satan ürünleri arasında 42 inçlik TV’ler dikkat çekiyor.
 29. 29. hepsiburada.com 2010 raporu /5 • Çok sıcak bir yaz geçirdiğimizin göstergesi bu raporda da ortaya çıkıyor. En çok aranan kelime KLIMA olurken klima satışları da önceki yıllara oranla ciddi artış gösterdi. • 2010 yurtdışı siparişleri de gözle görülür şekilde artış gösterdi. En çok sipariş verilenlerin, elektronik ürünler olması şaşırtıcı bir veri olarak göze çarpıyor. • Anadolu da internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor. Sitedeki alışverişlerin %60’ı üç büyük şehir dışındaki Anadolu’dan geliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir siparişleri ise toplamın %40’ını oluşturuyor.
 30. 30. hepsiburada.com 2010 raporu /6 • Hediye kültürü de ülkemizde artık iyice yerleşti. Hediye alırken internetin tercih edilmesi de ilginç bir veri olarak karşımıza çıkıyor. Normal zamanlardaki alışverişlere göre, hediye dönemlerinde %30 artış kaydediliyor. 2010’ da kadınlar online alışverişi çok sevdi. • 2010 da Hepsiburada.com’a yeni üye olanların %40’a yakını kadın kullanıcılar. • Kadınlar sağlık ve kozmetik alışverişlerini adette ve ciroda büyüme %100lerin üzerinde. – Sağlık adet %25 – ciro %15 • Kozmetik adet %90 – ciro %130
 31. 31. ABD’de E-Ticaret /1 • 2010 Yılbaşı Sezonu E-ticaret Satışları %15.5 Artış Gösterdi • MasterCard Advisors tahminlerine göre, 2010 yılı Ekim 31 ve Aralık 23 tarihleri arasında 36.4 milyar dolarlık perakende e-ticaret hacmine ulaşıldı. Bu yılki yılbaşı sezonu (holiday season) rakamları, 2009 ′un aynı tarihleri arasında oluşan 31.5 milyar dolarlık rakama kıyasla %15.5 artış gösterdi.
 32. 32. ABD’de E-Ticaret /2 • Yılbaşı Sezonu Boyunca 6 Farklı Günde E-ticaret Satışları 1 milyar dolar Seviyesine Ulaştı • En çok satış olan 3 gün, Kasım 30 Salı, Aralık 1 Çarşamba, ve Aralık 15 Çarşamba oldu. Bu üç günün de dahil olduğu 6 farklı günde e-ticaret satışları günlük 1 milyar doları geçti. Şükran günü takip eden Pazartesi günü (Cyber Monday), e-ticaret satışları milyar dolar seviyesin çok yaklaşarak 999.3 milyon dolara ulaştı.
 33. 33. ABD’de E-Ticaret /3 • Giyim Kuşam (Apparel) Kategorisi En Çok Büyüyen E-ticaret Kategorisi Oldu • Giyim Kuşam (Apparel) kategorisi satışları 2009 aynı dönemine göre %25.7 artış göstererek, bütün e-ticaret satış hacminin %19′unu oluşturdu. • Takı & Mücevher Kategorisi En Az Büyüyen E-ticaret Kategorisi Oldu • En az büyüyen e-ticaret kategorisi, 2009′un aynı dönemine göre satışları %4.5 artan takı & mücevher kategorisi oldu.
 34. 34. ABD’de E-Ticaret /4 • Mağaza Zincirleri (Department Stores) Online Satışlarını %11 Arttırdı • Mağaza zincirleri, 2009 yılbaşına kıyasla e-ticaret satışlarını %11 arttırdılar. Birçok mağaza zinciri 2010 yılbaşı sürecinde, e-ticaret satışlarını arttırmak için yaratıcı kampanyalar yaptılar ve bu kampanyaların meyveleri %11 ′lik bir artışla toplanmış oldu. • 2010 Yılbaşı sezonu e-ticaret satışları için henüz tahmini rakamlar açıklanmaya başlansa da, kırılan rekorlar ve hızlı yükseliş sektöre büyük moral verdi.

×