ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE
SHQIPERI
Anisa Ramadani
XII-2
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE APOLLONI
Një këmbë bronxi, pjesë e një statuje ë
periudhës romake është zbuluar nga
gërmimet që k...
Një bust femre që i përket
sërish periudhës romake që
përkon me shekullin e II ose të
III pas lindjes së Krishtit. Busti
i...
Nje nga objektet e gjetura
eshte nje monedhe diku e vitit
100 p.e.s e cila perkon me
drahmine e vjeter greke, e cila
ne at...
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BUTRINT.
Qyteti i lashtë i Orikumit u
formua në shek. 7-6 B.C. nga
kolonët grekë.
Forumi Romak i ...
Në Butrint është ndërtuar një
lagje të re, kryesisht me
monumente të periudhës
perandorake romake dhe bizantine
Maskë ari ...
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BYLIS
Zbulohet e plote punishtja e veres,deshmi e
antikitetit te vone per nje qytetar tregetar.
Gjetje në parkun e Bylisit
datojnë që nga periudha
romake
Një shtatore antike e cila
mendohet t’i përkasë një
amazoneje, n...
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHKODER
Kjo monedhe I perket
periudhes se shekullit te V
– IV p.e.s
Punim balte i
Mbretëreshës Ar...
Zbulimet më të fundit arkeologjike në kalanë Rozafa në
Shkodër dëshmojnë kulturën e lashtë ilire të zonës ku ajo
ndodhet d...
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE LEZHE
Ndër objektet e zbuluara prej
ekspeditave, ishin edhe disa elemente
kockore, cilindrike me ...
ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE DURRES
Një varr i periudhes bizantine është
zbuluar gjate punimeve që po kryhen
në afërsi të xham...
Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” . U
zbulua në vitin 1616. Ky mozaik i përket
shek IV B.C. dhe është një prej më të
bukurve...
Prochain SlideShare
Chargement dans…5
×

Zbulimet Arkeologjike ne Shqiperi, Albania

2 840 vues

Publié le

Publié dans : Voyages
0 commentaire
0 j’aime
Statistiques
Remarques
 • Soyez le premier à commenter

 • Soyez le premier à aimer ceci

Aucun téléchargement
Vues
Nombre de vues
2 840
Sur SlideShare
0
Issues des intégrations
0
Intégrations
2
Actions
Partages
0
Téléchargements
47
Commentaires
0
J’aime
0
Intégrations 0
Aucune incorporation

Aucune remarque pour cette diapositive

Zbulimet Arkeologjike ne Shqiperi, Albania

 1. 1. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHQIPERI Anisa Ramadani XII-2
 2. 2. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE APOLLONI Një këmbë bronxi, pjesë e një statuje ë periudhës romake është zbuluar nga gërmimet që kreu ekspedita shqiptaro- franceze. Nga format dhe mënyra e krijimit duket se këmba e statujës i përket një luftëtari ë periudhës romake. Vepra mendohet se I përket shekullit të II ose të III pas lindjes së Krishtit. Statuja është busti i një atleti dhe sipas ekspertëve është gjetur në gjendje shumë të mirë. Bust romak të shekullit të dytë, që sipas ekspertëve, është zbulimi më i rëndësishëm arkeologjik në 50 vitet e fundit në Shqipëri.
 3. 3. Një bust femre që i përket sërish periudhës romake që përkon me shekullin e II ose të III pas lindjes së Krishtit. Busti i femrës është gjetur shumë prane vendit që u zbulua busti prej mermeri i burrit të lashtë. Mozaiku ka nje siper fare rreth 30 metra katrore, me motive gjeometrike te nje larmie te rralle,i zbuluar ne vitin 1959 ne Apolloni nga germimet e perbashketa shqiptaro-sovjetike.
 4. 4. Nje nga objektet e gjetura eshte nje monedhe diku e vitit 100 p.e.s e cila perkon me drahmine e vjeter greke, e cila ne ate periudhe quhej AIBATIOS. Mbi rrënojat e Apollonisë është manastiri i Pojanit, një simbol i vazhdimit kulturor dhe historik. Ky manastir daton prej shekullit të trembëdhjetë. Është i një stili Bizantin dhe është konceptuar si një grup arkitektural interesant, i dekoruar me piktura murale dhe një kishë me një hapësirë të brendshme jo të zakontë.
 5. 5. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BUTRINT. Qyteti i lashtë i Orikumit u formua në shek. 7-6 B.C. nga kolonët grekë. Forumi Romak i qytetit të Butrintit, i cili radhitet i dyti për nga rëndësia pas teatrit që i përket periudhës helenistike. Zbulimi daton që 2400 vjet më parë. Nga këto zbulime, është evidentuar edhe niveli ekonomik i Butrintit në periudhën romake
 6. 6. Në Butrint është ndërtuar një lagje të re, kryesisht me monumente të periudhës perandorake romake dhe bizantine Maskë ari ilire e gjetur në Butrint e Shekullit VI-V
 7. 7. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BYLIS Zbulohet e plote punishtja e veres,deshmi e antikitetit te vone per nje qytetar tregetar.
 8. 8. Gjetje në parkun e Bylisit datojnë që nga periudha romake Një shtatore antike e cila mendohet t’i përkasë një amazoneje, një femër luftëtare e njohur në mitologjinë antike. Kjo shtatore e amazones së sypozuar është gjetur në gërmadhat e qytetit antik Bylis
 9. 9. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHKODER Kjo monedhe I perket periudhes se shekullit te V – IV p.e.s Punim balte i Mbretëreshës Ardiane rreth 3500 p.e.s. e vjetër, gjetur në vendbanimet e territorit të Shkodres së sotme
 10. 10. Zbulimet më të fundit arkeologjike në kalanë Rozafa në Shkodër dëshmojnë kulturën e lashtë ilire të zonës ku ajo ndodhet dhe zhvillimin e veriut të Shqipërisë.
 11. 11. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE LEZHE Ndër objektet e zbuluara prej ekspeditave, ishin edhe disa elemente kockore, cilindrike me një ose dy vrima, për të cilat, që në momentin e parë të zbulimit u mendua se i përkisnin një instrumenti muzikor, ndoshta një fyelli. Nje ekspedite arkeologjike ka nxjerre ne drite nje varr te lashte masiv dhe nje kishe ne Kalane e Lezhes. Arkeologet e konsiderojne kete zbulim si me shume vlera per trashegimine tone kulturore, ndersa zyrtaret lokale thone se kjo do te nxise edhe me tej turizmin kultutor ne kete kala
 12. 12. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE DURRES Një varr i periudhes bizantine është zbuluar gjate punimeve që po kryhen në afërsi të xhamisë së qytetit të Durrësit, për rehabilitimin e sheshit Liria. Në varrin që mendohet te jete 1300 vjeçar, krahas eshtrave të një personi u zbulua edhe një monedhë e periudhes bizantine. Amfiteatri i Durrësit i cili për nga madhësia është i dyti në Ballkan. Ai u ndërtua në shek II A.D. në periudhën e perandorit romak Hadrian.
 13. 13. Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” . U zbulua në vitin 1616. Ky mozaik i përket shek IV B.C. dhe është një prej më të bukurve në Shqipëri i punuar me gurë zalli. Forumi bizantin, i cili është një kompleks i gjerë ndërtimesh që i përket shek V–VI A.D. Ai është i zbukuruar me kolona mermeri dhe në qendër gjendet një pus.

×