Ce diaporama a bien été signalé.
Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×

Česká média dnes aneb Pokus o kontext k aktuální debatě

Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Publicité
Chargement dans…3
×

Consultez-les par la suite

1 sur 21 Publicité

Plus De Contenu Connexe

Similaire à Česká média dnes aneb Pokus o kontext k aktuální debatě (20)

Publicité

Plus par Josef Šlerka (20)

Česká média dnes aneb Pokus o kontext k aktuální debatě

 1. 1. ČESKÁ MÉDIA DNES POKUS O KONTEXT K AKTUÁLNÍ DEBATĚ JOSEF ŠLERKA, NFNZ, 8. 4. 2019
 2. 2. KDO JSEM JOSEF ŠLERKA Vedoucí Studia nových médií na Filzofické fakultě Univerzity Karlovy Ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Před tím vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti Socialbakers A ještě předtím ředitel společnost Ataxo Interactive zodpovědný mimo jiné nástroj pro social media monitoring Social Insider
 3. 3. ČESKÁ ZPRAVODAJSKÁ MÉDIA V DATECH JAK SI STOJÍME
 4. 4. ČEŠI A ZPRAVODAJSTVÍ (2018) Source: výzkum Medianu pro NFNZ 21 % 15 % 19 % 14 % 9 % 14 % 7 % Nekonzumenti: Mladí a politicky neangažovaní Nekonzumenti: Zcela apatičtí Nekonzumenti: Masmédiím nedůvěřující Konzumenti: Babičky s brýlemi Konzumenti: Mainstreamový spokojený rodič Konzumenti: Bulvární čtenáři a konzumenti Konzumenti: Vzdělaná střední třída Další data na www.mapamedii.cz
 5. 5. POLITICKÁ ORIENTACE ČESKÝCH NOVINÁŘŮ VS POPULACE Zdroj: Čeští novináři v komparativní perspektivě (Masarykova univerzita)
 6. 6. ZÁSAH ZPRAVODAJSKÝCH MÉDIÍ Zdroj: Digital Reuters Report 2018
 7. 7. DŮVĚRA V DOMÁCÍ MÉDIA Zdroj: Digital Reuters Report 2018
 8. 8. VÝVOJ DŮVĚRY MÉDIÍM, ODBORŮM A CÍRKVÍM (2018) Zdroj: výzkum agentury CVVM
 9. 9. PŘEKRYV PUBLIKA NA WEBU (2018) Zdroj: Alexa Rank
 10. 10. PŘEKRYV PUBLIKA NA FACEBOOKU (2018) Zdroj: vlastní výzkum
 11. 11. JAKÁ MÁME ZPRAVODAJSKÁ MÉDIA TYPOLOGIE ČESKÝCH MÉDIÍ Hlavní proud: idnes.cz, lidovky.cz, aktualne.cz, novinky.cz, tiscali.cz, ceskenoviny.cz, irozhlas.cz, metro.cz, ihned.cz, denik.cz, e15.cz, seznamzpravy.cz, info.cz, respekt.cz, tyden.cz, reflex.cz, euro.cz Bulvární média: blesk.cz, ahaonline.cz, super.cz, expres.cz, g.cz, extra.cz Analyticko-investigativní: reportermagazin.cz, neovlivni.cz, hlidacipes.org Politický bulvár: parlamentnilisty.cz, prvnizpravy.cz, eurozpravy.cz Stranické deníky: halonoviny.cz Názorové deníky: blisty.cz, echo24.cz, a2larm.cz, forum24.cz, denikreferendum.cz, literarky.cz Market-Driven Media: stars24.cz, extrastory.cz, instory.cz, ctidoma.cz, nasregion.cz, denikplus.cz, globe24.cz, krajskelisty.cz Antisystémové weby: bezpolitickekorektnosti.cz, eportal.cz, freeglobe.cz, nwoo.org, pravyprostor.cz, novarepublika.cz, tadesco.cz, pravdive.eu, casopis-sifra.cz, outsidermedia.cz, protiproud.cz, svobodny- vysilac.cz, czechfreepress.cz, aeronet.cz, zvedavec.org, ac24.cz, svobodnenoviny.eu, vlasteneckenoviny.cz. rukojmi.cz. ceskoaktualne.cz. euportal.cz. casopisargument.cz, skrytapravda.cz, stredoevropan.cz
 12. 12. DRUHY A JEJICH URČENÍ ANEB JAKOU MÁME NOVINAŘINU TYPOLOGIE NOVINAŘINY
 13. 13. BILL KOVACH, TOM ROSENSTIEL: THE ELEMENTS OF JOURNALISM CO JE ŽURNALISTIKA Žurnalistika není definovatelná pomoci technologií nebo novináři či nějakým způsobem zaměstnání. Žurnalistika je definovatelná tím, jakou roli hrají zprávy v životě lidí. Smyslem žurnalistiky je poskytnout občanům informace, které potřebují k tomu, aby co nejlépe rozhodovali o svém životě, svých komunitách, společnostech a vládách. Žurnalistika je vědomé, systematické uplatňování disciplíny ověřování, která vytváří „funkční pravdu“, na rozdíl od něčeho, co je pouze zajímavé nebo informativní.
 14. 14. BILL KOVACH, TOM ROSENSTIEL: THE ELEMENTS OF JOURNALISM CO JE ŽURNALISTIKA První povinností žurnalistiky je pravda Její hlavní povinosti je věrnost občanům Její základní disciplínou je ověřování Novináři si musí zachovat nezávislost na těch, o nichž informují Jejich práce má sloužit jako nezávislá kontrola moci Média mají poskytovat prostor pro veřejnou kritiku a hledání kompromisu Snažit se referovat o významných věcech Informace v médiích mají být co nejvíc komplexní a přiměřené Novináři musí mít možnost vykonávat své povolání s ohledem na své svědomí
 15. 15. BILL KOVACH: BLUR DRUHY NOVINAŘINY The Journalism of Verification Tradiční model novinařiny, který klade největší důraz na přesnost, pravdivost a kontext. (Pro mne asi řada menších nezávislých projektů jako investigace.cz či Reportér magazín apod.) The Journalism of Assertion Novější model, který vidí největší hodnotu v zprostředkování a dosahu. Má tendenci být jen pasivní zprostředkovatelem informací a názorů. (Pro mne třeba ČT24)
 16. 16. BILL KOVACH: BLUR DRUHY NOVINAŘINY The Journalism of Affirmation Nový model novinařiny, který více než na přesnosti a ověřování staví na zprostředkování zpráv, které vyhovují postojům jeho čtenářů. Má tendenci vybírát si informace tak, aby potvrzovali pohled čtenářů na svět. (Pro mne třeba Echo24.cz či Deník Referendum) Interest-Group Journalism Novinařina založená na prosazování konkrétních zájmů, často jde o weby, které vypadají jako noviny, ale ve skutečnosti jejich jediným zájmem je prosazení určité agendy. (Pro mne čistokrevně Aeronet)
 17. 17. BILL KOVACH: BLUR DRUHY NOVINAŘINY The Journalism of Aggregation Média zakládající svůj přístup primárně na agregací zpráv z jiných médií. (Pro mne většina market-driven médií jako je Globe24, Stars24 apod.) Blogging and Social Media Tak tady asi nejden z nás zná dlouhé posty. Kovach říká, že žurnalistika je vědomé, systematické uplatňování disciplíny ověřování, která vytváří „funkční pravdu“, na rozdíl od něčeho, co je pouze zajímavé nebo informativní. A to jí odlišuje od běžného blogování nebo postů na FB.
 18. 18. BILL KOVACH: BLUR DRUHY NOVINAŘINY The New Hybrid Média, která mixují některé předchozí přístupy. (Pro mne třeba ParlamentníListy.cz , které mixují The Journalism of Aggregation a The Journalism of Affirmation)
 19. 19. DĚKUJI ZA POZORNOST@josefslerka

×